چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹
۱۶:۵۳ - ۱۶ مهر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۷۰۴۰۴۵
شهری و روستایی

هزینه حمل‌ونقل بین‌شهری برخی اپلیکیشن‌ها از سفر هوایی بیشتر است

رقابت شانه به شانه کرایه تاکسی‌های آنلاین با بلیت هواپیما

کرایه تاکسی‌های آنلاین,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,شهر و روستا

یکی دوروز پیش بود که رحمت حاجی‌محمدعلی، رئیس اتحادیه شرکت‌های تعاونی کرایه بین‌شهری از آغاز به کار اپلیکیشن تاکسی‌های بین‌شهری به صورت پایلوت در استان تهران خبر داد. قرار شده این اپلیکیشن به مدت یک‌ماه و به صورت آزمایشی فعالیت کند تا معایب و مزایای آن مشخص شود. حالا بعد از اتحادیه تاکسی‌های شهری که کارپینو را در رقابت با اسنپ و تپسی راه‌اندازی کرد، اتحادیه تعاونی‌های کرایه بین‌شهری هم از راه‌اندازی اپلیکیشن تاکسی‌های بین‌شهری خبر داده که احتمالا قرار است رقیب ماکسیم شود که به صورت جدی‌تر از بقیه تاکسی‌های آنلاین مسافران بین‌شهری را جابه‌جا می‌کند.

واکنش‌های سازمان راهداری به آنلاین‌شدن حمل‌ونقل جاده‌ای

زمان زیادی از تولد تاکسی‌های آنلاین در ایران نمی‌گذرد اما آنها حسابی جای خود را بین مردم باز کرده‌اند. حالا اکثر افرادی که در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند، با سامانه‌های درخواست تاکسی آنلاین آشنا هستند و به صورت روزمره از آنها استفاده می‌کنند، حتی مخالفت‌های ارگان‌های مختلف و شکایات رانندگان تاکسی و آژانس‌ها هم نتوانست جلوی فعالیت سامانه‌های تاکسی‌های آنلاین را بگیرد و گستره فعالیت آنها بیشتر و بیشتر شد تا جایی که الان صحبت از فعالیت آنها در مسیرهای بین‌شهری به میان آمده است. اتفاقی که اگرچه اپلیکیشن‌هایی مثل اسنپ و تپسی می‌خواستند آن را هم در خدمات خود بگنجانند ولی هنوز نتوانسته‌اند، چون سازمان راهداری به صورت علنی مخالفت خود را با این موضوع اعلام کرده بود.

این روزها حیطه فعالیت تاکسی‌های آنلاین در ۴ بخش تاکسی‌های اقتصادی، تاکسی‌های لوکس، تاکسی‌های مخصوص بانوان و درخواست موتورسیکلت خلاصه‌ می‌شود و پیش‌بینی می‌شد با توجه به گسترش چشمگیر فعالیت آنها، در بخش سفرهای بین‌شهری هم فعالیت داشته باشند. اسنپ به‌عنوان نخستین اپلیکیشن تاکسی‌های آنلاین، اولین سامانه‌ای بود که می‌خواست سفرهای بین‌شهری را هم فعال کند اما همان زمان یعنی حدود دو‌سال‌ونیم پیش، داود کشاورزیان، رئیس سابق سازمان راهداری کشور با ورود سامانه‌های آنلاین به سفرهای بین‌شهری مخالفت کرد.

او معتقد بود سیاست‌ها و نگاه کلان کشور باید به سمت توسعه حمل‌ونقل عمومی حرکت کند. ظرفیتی که در یک اتوبوس برای جابه‌جایی مسافران وجود دارد، نیاز به ۱۲ خودروی شخصی دارد و فعال‌شدن سامانه‌های آنلاین در سفرهای بین‌شهری به این معنی است که باید یک خودرو حذف شود و تعداد زیادی خودروی دیگر وارد جاده شوند.

افزایش مصرف سوخت هم یکی دیگر از دلایل مخالفت رئیس سابق سازمان راهداری بود تا از ورود اپلیکیشن‌های آنلاین به سفرهای بین‌شهری جلوگیری کند، البته چندی پیش مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان راهداری اعلام کرد: «حمل‌ونقل جاده‌ای ایران تا دو‌سال آینده به صورت اینترنتی و از طریق پایانه‌های مجازی انجام خواهد شد.» بنا به گفته او، استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه‌ حمل‌ونقل بدون ‌شک حمایت همه‌جانبه‌ سازمان راهداری را همراه خود خواهند داشت و همه مجوزهای لازم برای پیشرفت کاری آنها از طریق این سازمان صادر خواهد شد.

و البته همچنان هم ارگان‌های متولی حمل‌ونقل بین‌شهری با این اپلیکیشن‌ها مخالف هستند.

قیمت بالای تاکسی‌های بین‌شهری

یکی از نکات مهم درباره فعالیت تاکسی‌های بین‌شهری بالابودن قیمت آنهاست که به قیمت بلیت هواپیما تنه می‌زنند. در یکی از این اپلیکیشن‌ها برای طی‌کردن مقصد تهران تا مشهد با خودرویی مثل پراید باید حدود ۸۹۷‌هزار تومان هزینه کنید. اگر هم بخواهید با خودروهایی مثل سمند یا پرشیا این مسیر را طی کنید، باید ۱۰۰‌هزار تومان کرایه بیشتر پرداخت کنید. جالب است که این اپلیکیشن به مسافر اجازه می‌دهد اگر بخواهد با خودرو‌های لوکس‌تری سفر را تجربه کند؛ مثلا برای مسیر تهران- مشهد اگر بخواهد با خودروهای VIP هیوندا و تویوتا سفر کند، باید حدود یک‌میلیون‌و۶۰۰‌هزار تومان هزینه کند. جالب است که این اپلیکیشن امکان استفاده از خودروهای شاسی‌بلند را هم برای مسافران فراهم کرده که در این صورت هزینه سفر ۲۰۰‌هزار تومان افزایش پیدا می‌کند.

این در حالی است که رِنج قیمت بلیت هواپیما از تهران به مشهد از ۲۸۰‌هزار تومان شروع شده و به ۴۴۰هزار تومان می‌رسد. ضمن این‌که قیمت بلیت قطار تهران‌-مشهد از ۱۰۰‌هزار تومان شروع شده و به ۱۵۰‌هزار تومان می‌رسد. این ارقام نشان می‌دهد حتی در صورت استفاده از تاکسی برای سفر خانوادگی، یعنی سرشکن‌شدن قیمت، باز هم هزینه با قیمت بلیت هواپیما قابل رقابت است.

برای مسیرهای بین‌شهری دیگر هم کرایه تاکسی‌های آنلاین تقریبا عدد بالایی است؛ مثلا اگر بخواهید از تهران به یزد بروید و خودروی پراید انتخاب شما باشد، باید حدود ۶۳۰‌هزارتومان هزینه پرداخت کنید. اگر هم بخواهید از خودروهای مجهزتر و مدل‌بالاتر استفاده کنید، هزینه سفرتان بسته به انتخاب خودرو از ۷۰۰‌هزار تومان تا یک‌میلیون‌و۲۳۰‌هزار تومان افزایش پیدا می‌کند. قیمت بلیت هواپیما برای سفر تهران به یزد هم ۳۲۶ تا ۳۸۰‌هزار تومان است.

نمی‌توانیم مانع تکنولوژی شویم

مسعود پل مه، عضو کمیسیون حمل‌ونقل اتاق بازرگانی، درباره آغاز فعالیت تاکسی‌های آنلاین بین‌شهری به «شهروند» می‌گوید: «دنیای امروز هر لحظه در حال پیشرفت و رفتن به سمت استفاده از تکنولوژی‌های مختلف است. است‍ارت‌آپ‌های آنلاین هر روز بیشتر از روز قبل دسترسی را به خدمات برای مردم آسان می‌کنند و استقبال از آنها هم بالا است.

پیشرفت تکنولوژی و استفاده از استارت‌آپ‌های آنلاین باعث ایجاد رقابت، افزایش خدمات و کاهش هزینه برای مشتریان می‌شود و همان‌طور که در کشور خودمان هم اتفاق افتاده است، پیشرفت آنها غیر قابل کنترل است. از چند ‌سال پیش که اپلیکیشن‌های آنلاین حمل‌ونقل کارشان را آغاز کردند، حتی برای افراد فعال در حیطه تکنولوژی هم متصور نبود که بتوان روزی با یک گوشی هوشمند و مشخص‌کردن مبدأ و مقصد تاکسی گرفت؛ اما این اتفاق افتاد و می‌بینیم که مردم هم استقبال زیادی از آن کردند. بنابراین کاملا قابل پیش‌بینی بود که فعالیت این تاکسی‌ها در مسیرهای بین‌شهری هم آغاز شود. با فعال‌شدن تاکسی‌های آنلاین در مسیرهای بین‌شهری می‌توان استفاده از خودرو‌های شخصی را هم مدیریت کرد.»

پل مه درباره این‌که فعال‌شدن تاکسی‌های آنلاین در مسیرهای بین‌شهری چه تاثیری روی حمل‌ونقل عمومی می‌گذارد، ادامه می‌دهد: «چاره‌ای جز هماهنگ‌شدن با پیشرفت تکنولوژی نیست. کسب‌و‌کارهای سنتی برای این‌که از رونق نیفتند و همچنان از دوام برخوردار باشند، چاره‌ای جز تطابق‌دادن خود با تکنولوژی و دانش روز ندارند. آنها هم می‌توانند دسترسی به اطلاعات مشتریان و سرعت عمل‌شان را بالا ببرند؛ در غیر این صورت حتما از چرخه خارج می‌شوند. آنها یا باید وارد چرخه استارت‌آپ‌های آنلاین شوند یا این‌که شرایط جدیدی را برای خود تعریف کنند تا همچنان مشتریان‌شان را حفظ کنند.

وقتی که تاکسی‌های درون‌شهری هم فعال شدند، ارگان‌هایی مثل تاکسیرانی اعتراض‌شان را شروع کرده و خواستار حذف آنلاین‌ها شدند اما این رفتار راه‌حل خوبی نبود و خود تاکسیرانی هم متوجه شد باید فعالیت اینترنتی خود را آغاز کند. در بحث فعال‌شدن تاکسی‌های آنلاین بین‌شهری هم همین شرایط وجود دارد؛ چون گریزی از پیشرفت علم و تکنولوژی نیست.»

پریسا اسلام‌زاده

  • 11
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
محمدرضا حضرت ‌پور,بیوگرافی محمدرضا حضرت ‌پور,زندگینامه محمدرضا حضرت ‌پور بیوگرافی محمدرضا حضرت ‌پور (+تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ فروردین ۱۳۷۸

زادگاه:ارومیه، کشور ایران

شغل:بازیکن والیبال

پست در والیبال:لیبرو

قد:۱۸۷

وزن:۸۷ کیلوگرم

ادامه
وارن بافت,بیوگرافی وارن بافت,تجربیات وارن بافت بیوگرافی وارن بافت، مشهورترین سرمایه گذار آمریکایی (+ تصاویر)

متولد:۳۰ اوت ۱۹۳۰ ‏

محل تولد: اوماها، ایالات متحده آمریکا

دین: ندانم گرایی

همسران: سوزان بافت (۱۹۵۲–۲۰۰۴)، استرید مینکس (۲۰۰۶–تاکنون)

محل تحصیل: دانشگاه نبراسکا در لینکلن (کارشناسی مدیریت اجرایی)، دانشگاه کلمبیا (کارشناسی ارشد اقتصاد)

ادامه
شهرام محمودی,شهرام محمودی و سوگند خورشیدی,اینستاگرام شهرام محمودی بیوگرافی شهرام محمودی والیبالیست ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

تولد: ۱۳۶۷/۰۴/۲۹

زادگاه: میانه - آذربایجان شرقی 

قد: ۱۹۸ سانتیمتر 

پُست: پشت خط زن

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
مجتبی میرزاجانپور,بیوگرافی مجتبی میرزاجانپور,زندگینامه مجتبی میرزاجانپور بیوگرافی مجتبی میرزاجانپور(+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۵ مهر ۱۳۷۰

زادگاه: بابل ، ایران

ملیت : ایرانی

شغل: بازیکن والیبال

پست در والیبال: دریافت کننده قدرتی زن

قد: ۲۰۵ سانتی متر

ادامه
بوریس جانسون,تولد بوریس جانسون,همسر بوریس جانسون بیوگرافی بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۱۹ ژوئن ۱۹۶۴

محل تولد: نیویورک 

حزب سیاسی: حزب محافظه کار بریتانیا

والدین: استنلی جانسون (پدر)، شارلوت فاوست (مادر)

همسران: الگرا ماستین- اوون (۱۹۸۷ تا ۱۹۹۳)، ماریانا ویلر (۱۹۹۳ تا ۲۰۱۸)

ادامه
کارل ایکان,بیوگرافی کارل ایکان,زندگینامه کارل ایکان زندگینامه کارل ایکان سرمایه گذار موفق

تاریخ تولد: ۱۶ فوریهٔ ۱۹۳۶

زادگاه: کویینز، نیویورک، ایالات متحده آمریکا

محل تحصیل:دانشگاه پرینستون، مدرسه پزشکی دانشگاه نیویورک

شغل: بنیانگذار آیکان اینترپرایسز

همسران: لیبا تریبال،  گیل گولدن

فرزندان: برت آیکان، میشل آیکان

ادامه
سعید واسعی,سعید واسعی فوتبالیست,بیوگرافی سعید واسعی بیوگرافی سعید واسعی و فعالیت های ورزشی آن (+ تصاویر)

تاریخ تولد: دوشنبه ۲۸ آذر ۱۳۷۳

محل تولد: مشهد

ملیت: ایران

پست بازی: هافبک

قد: ۱٫۸۳ متر

ادامه
محمدرضا موذن,بیوگرافی محمدرضا موذن,زندگینامه محمدرضا موذن بیوگرافی محمدرضا موذن(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۳۷۰

زادگاه: تهران، ایران

شغل: بازیکن والیبال

پست در والیبال: لیبرو

قد:۱۷۵  سانتی متر

وزن: ۷۵ کیلوگرم

ادامه
آرمین 2,زندگینامه آرمین 2afm,بیوگرافی آرمین 2afm بیوگرافی آرمین زارعی(ارمین ۲fm)+ عکس

نام اصلی:آرمین زارعی

نام مستعار:آرمین ۲ای اف ام(ارمین ۲fm)

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ماه ۱۳۶۵

زادگاه:تهران، ایران

شغل:خواننده

سبک( ها):پاپ، رپ

ادامه
ویژه سرپوش