جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
۰۹:۵۶ - ۰۹ دي ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۱۰۰۷۶۹
محیط زیست و گردشگری

برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینیِ حوضه زاینده‌رود مخاطره‌آمیز است

زاینده رود,خشکسالی در اصفهان
استاد دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی حوضه زاینده‌رود مخاطره‌آمیز است بطوریکه برخی از پیامدهای آن قابل جبران و بازگشت نیست.

جهانگیر عابدی کوپایی روزپنجشنبه در گفت و گو با ایرنا گفت: در حوضه تالاب بین المللی گاوخونی نیز برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی اتفاق افتاده که افت شدید آبخوان ها و افزایش دشت های ممنوعه در استان را بدنبال داشته است.

به گفته وی در زمان حاضر، از ۳۱ دشت استان اصفهان ۲۷ دشت ممنوعه است.

این استاد دانشگاه، شوری آب‌های زیرزمینی و محدودیت در تولید محصولات کشاورزی، تهدید امنیت غذایی، شوری خاک، جذب سدیم و مستعد شدن زمین برای گرد و غبار، افزایش مصرف انرژی برای پمپاژ آب و فرونشست زمین را از پیامدهای کاهش منابع آبی برشمرد.

وی با بیان اینکه فرونشست زمین بی بازگشت است، تاکید کرد: تهدید امنیت آبی، رشد مهاجرت بدنبال بیکاری، تهدید های اجتماعی و آسیب به جاده ها، خطوط آبرسانی، گازرسانی و میراث فرهنگی از آثار فرونشست زمین است.

وی اظهار داشت: بزرگترین صنعت آب بَر در اصفهان استقرار پیدا کرده که افزون بر ۶۰ درصد فولاد کشور را تولید می کند و بدنبال آن ۵۵۰ صنعت آلاینده دیگر نیز در این استان فعال است.

وی با بیان اینکه اصفهان رتبه دوم مهاجرپذیری را دارد و از خوزستان، تهران و چهارمحال و بختیاری به اصفهان مهاجرت کرده اند، تصریح کرذ: از سوی دیگر در سال های گذشته سطح زیرکشت حوضه زاینده رود در استان چهارمحال و بختیاری و اصفهان بطور تقریبی ۲ برابر شده است.

به گفته وی، بخش قابل توجهی از آب زاینده رود برای توسعه صنعت و کشاورزی به مصرف می رسد.

رعایت احکام قضایی متناسب با حقابه بران زاینده رود

وی مسدودکردن چاه های غیر مجاز، نصب کنتور حجمی، کاهش مجوز برداشت ها، خرید چاه های کشاورزی، ساماندهی شرکت های حفار، طرح های تغذیه مصنوعی آبخوان ها، کنترل و هدایت سیلاب ها به سفره های زیرزمینی، تغییر اقلیم با هدف بارش و مهار سیلاب های ناگهانی را از جمله راهکارها برای مدیریت منابع آبی عنوان کرد.

این استاد دانشگاه، پایش مستمر و برخط  برداشت ها از زاینده رود، رعایت احکام قضایی متناسب با همه حقابه بران در همه استان ها، تامین حقابه همه ذینفعان و مدیریت یکپارچه حوضه‌ زاینده رود را ضروری دانست.

وی تصریح کرد: بازنگری در تخصیص آب به بخش کشاورزی و صنعت، مدیریت تقاضا و شفافیت در منابعی که آب مصرف می کنند برای احیای زاینده رود ضروری است.

زاینده رود,خشکسالی در اصفهان

پژوهشگر حوزه آب در اصفهان افزود: لازم است زمینه استفاده از نتایج تحقیقات دانشگاهی در بخش فضای سبز، کشاورزی و آشامیدنی  برای کاهش مصرف آب فراهم شود.

وی با بیان اینکه تجهیز همه دانشگاه ها و پادگان ها به دستگاه کاهنده مصرف آب تاثیر بسزایی دارد، گفت: بهره وری کشاورزی در منطقه از طریق به زراعی، به نژادی، مدیریت کود دهی‌ و مدیریت آبدهی ضروری است.

عابدی کوپایی خاطرنشان کرد: دانش آموختگان رشته کشاورزی به عنوان کارشناس ناظر مزارع حوضه زاینده رود می توانند بخشی از خدمت سربازی خود را بطور آزمایشی با این هدف بگذرانند.

به گفته وی تامین حقابه تالاب گاوخونی و احیای آن مانع تشدید گرد و غبار، حفظ جایگاه جهانی اصفهان و جلوگیری از نابودی آثار آن و کاهش فرونشست خواهد شد.

استاد دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به اینکه منابع آب تجدید پذیر کشور در ۳۰ سال گذشته ۴۱۳ میلیارد متر مکعب بود که اکنون  به ۸۹ میلیارد مترمکعب کاهش یافته است، اضافه کرد: بارش ها در سال های اخیر کاهش یافته بطوریکه از ۲۵۰ میلی متر در سال به ۲۲۶ میلی متر رسیده است.

وی با بیان اینکه ایران اکنون در تنش آبی به سر می برد، ادامه داد: در دنیا ۳۶ درصد آب آشامیدنی و ۴۲ درصد آب کشاورزی از منابع زیرزمینی برداشت می شود اما در ایران تامین آب برای این بخش ها ۵۵ درصد وابسته به منابع زیرزمینی و ۴۵ درصد وابسته به آب های سطحی است.

وی با اشاره به اینکه ۵۶ درصد ظرفیت آبخوان ها خالی است، گفت: برخی رودخانه ها نیز جریان ندارند و بنابراین فشار به استفاده از آب های زیرزمینی فزونی یافته است.

عابدی کوپایی با بیان اینکه بسیاری از برنامه ریزی ها برای خودکفایی در برنامه ششم کشور با منابع آب موجود همخوانی ندارد، ادامه داد: بر اساس یافته های مرکز پژوهش های مجلس اکنون ۴۵ درصد چاه های آب موجود کشور غیر مجاز است.

زاینده‌رود به طول افزون بر ۴۰۰ کیلومتر به‌عنوان بزرگ‌ترین رودخانه منطقه مرکزی ایران در دهه‌های اخیر به یک رودخانه با جریان دوره‌ای تبدیل و در پایین‌دست با خشکی مواجه شده است.

  • 10
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
خلاصه داستان زندگی حضرت یحیی,زندگینامه حضرت یحیی,ولادت یحیى زندگینامه حضرت یحیی (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

محل تولد:فلسطین

آرامگاه:مسجد جامع اموی

خویشاوندان مهم:زکریا، مریم

پیامبران هم عصر :زکریا، عیسی

پیروان:بنی اسراییل

ادامه
غیاث الدین جمشید کاشانی,زندگینامه غیاث الدین جمشید کاشانی,بیوگرافی غیاث الدین جمشید کاشانی زندگی نامه غیاث الدین جمشید کاشانی، ریاضی‌دان و اخترشناس

تولد:۷۹۰ قمری

محل تولد:کاشان، ایران

درگذشت:۱۹ رمضان ۸۳۲ قمری

محل درگذشت:سمرقند اکنون در ازبکستان

پیشه:ریاضیات، ستاره شناسی

ادامه
آثار المیرا دهقانی,عکسهای اینستاگرامی المیرا دهقانی,آثار هنری المیرا دهقانی بیوگرافی المیرا دهقانی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

متولد:۵ شهریور ۱۳۷۰ شیراز

محل زندگی:تهران

زمینه فعالیت:سینما و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک:فوق لیسانس صنایع غذایی

شروع فعالیت:۱۳۸۸ تاکنون

ادامه
کایل اسنایدر,بیوگرافی کایل اسنایدر,زندگینامه کایل اسنایدر بیوگرافی کایل اسنایدر و افتخارات این کشتی گیر(+ تصاویر)

نام خانوادگی: اسنایدر

متولد: ایالات متحده آمریکا

زاده:۲۰ نوامبر ۱۹۹۵

قد:۱۸۱

ملیت: آمریکایی

حرفه: ورزش کشتی ازاد

ادامه
ویژه سرپوش