پنجشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۲
۱۱:۵۰ - ۳۰ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۲۹۳۴
محیط زیست و گردشگری

سد گتوند فعلا آبگیری نمی شود

رئیس سازمان محیط‌زیست: مردم برای آلودگی هوا در رنج و مشقت هستند/ چراغ‌های قرمز وضعیت تأمین آب کشور روشن شده

رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست, شرایط منابع آبی کشور
رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست در خصوص شرایط منابع آبی کشور هشدار داد که چراغ‌های قرمز وضعیت تأمین آب کشور روشن شده است.

علی سلاجقه؛ معاون رئیس‌جمهور در دهمین جلسه ستاد ملی سیاست‌گذاری و هماهنگی مدیریت پدیده گردوغبار ، در خصوص تأکیدات رئیس‌جمهور دررابطه ‌با محیط‌زیست گفت: در دومین جلسه از شورای‌عالی محیط‌زیست، جناب رئیس‌جمهور در خصوص موضوعات مختلف محیط زیستی صحبت کردند و یکی از مطالبات جدی ایشان اجرایی‌شدن قانون هوای پاک بود. ایشان به وزیر کشور مأموریت دادند که نشست‌های تخصصی هوای پاک برگزار شود و دیشب نشست هوای پاک استان تهران برگزار شد که خوشبختانه آنجا تصمیمات عملیاتی خوبی برای چند ماه انتهایی سال گرفته شد.

وی با بیان اینکه یکی از درخواست‌های رئیس‌جمهور محترم در سفر به استان البرز، برطرف‌کردن مشکل تالاب صالحیه بود، تصریح کرد: من در این منطقه چرای شتر را دیده‌ام و از آنجا به‌عنوان یک منبع برداشت استفاده می‌شود. بعضی از مناطق ما به‌خاطر چرای دام حساس شده‌اند. در بعضی از نقاط تنها بحث چرای دام اهلی مطرح نیست و چرای حیات‌وحش هم به‌نوعی مشکل ایجاد می‌کند.

تعطیل‌کردن مدارس و کسب‌وکارها باید آخرین گزینه باشد

به گفته رئیس سازمان محیط‌زیست، تغییر اقلیم تمام زیرساخت‌های کشور و کل جهان را تحت‌تأثیر قرار داده است بنابراین نباید تصور شود که کشور در شرایط عادی است و می‌بایست به‌صورت عادی کار انجام دهیم.

سلاجقه با تأکید بر اینکه مردم برای آلودگی هوا در رنج و مشقت هستند، گفت: تعطیل‌کردن مدارس و کسب‌وکارها باید آخرین گزینه باشد. باید ابتدا تکالیف دستگاهی انجام شود. این اتفاق را باید از زوایای مختلف مورد بررسی قرارداد، مردم از لحاظ روحی و روانی تحت‌فشار هستند.

وی افزود: سازمان حفاظت محیط‌زیست مکلف است که آمار و ارقام واقعی مصرف انرژی را در بیاورد تا ببینیم چه اتفاقی در کشور در حال رخ‌دادن است.

رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست در خصوص شرایط منابع آبی کشور اذعان داشت: چراغ‌های قرمز وضعیت تأمین آب کشور روشن شده است. هرچند وقت یکی از استان‌ها با مشکل مواجه می‌شود و در بحث مدیریت منابع آب اینکه به‌صورت مسکن از جای دیگری آب بیاوریم اصلاً پذیرفته شده نیست. منابع آب کشور قابل مدیریت است و نباید مردم را بترسانیم.

وی تصریح کرد: امروزه علم خیلی از کارها را راحت انجام می‌دهد. ظرفیت‌های مختلف آبی در کشور وجود دارد که باید توسط مسئولین شناسایی شود و وزارت نیرو به‌عنوان متولی امر باید تمام منابع آب کشور را شناسایی و اولویت‌بندی کند. بعد هم به لحاظ کیفی و کمی ارزیابی بشوند تا در مواقع موردنیاز هرکدام وارد مدار بشوند و کشور با مشکل مواجه نشود.

در تالاب‌ها حقابه‌ها رعایت نشده است

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با تأکید بر اهمیت رعایت حقابه تالاب‌ها گفت: متأسفانه در تالاب‌ها اصلاً حقابه‌ها رعایت نشده است. از ابتدا حرف ما همین بود که حقابه را سر تالاب تحویل بدهند و حقابه تالاب، حقابه کشاورزی و شهری نیست. شما از آن ابتدا آب را رها می‌کنید و در این مسیر مصرف‌کننده‌های متعددی وجود دارند که آب را استفاده می‌کنند. ما در ارومیه شدیداً مشکل داریم و به مرز بحران رسیده‌ایم. ارومیه حقابه دارد و باید سریع تعیین تکلیف بشود. آنچه امروز به‌عنوان خسارت می‌بینیم ماحصل خشک‌شدن همین تالاب‌های ما است که به‌صورت طبیعی آب داشتند.

وی در ادامه گفت: در خصوص تالاب‌های مشترک بین‌المللی، خوشبختانه الان همه اعضای دولت بسیج شده‌اند و در مسائل مشترک خیلی خوب در کنار هم کار می‌کنند. وزیر محترم نیرو چندین بار در بحث افغانستان جلسه تشکیل داده‌اند. سازمان محیط‌زیست هم مکلف است همان بحثی که سال ۸۴ شروع شده، را ادامه دهد.

معاون رئیس‌جمهور دررابطه‌با استقبال کشورهای دیگر برای استفاده از تجربیات محیط زیستی ایران گفت: خوشبختانه کشورهای همسایه استقبال خوبی می‌کنند حتی با وزیر امور خارجه مصر هم که صحبت می‌کردم، ابراز تمایل کردند که مشارکت کنند. چون وقتی وارد فرودگاه قاهره می‌شوید، از اطراف رود نیل مدام گردوغبار بلند می‌شود. به ایشان گفتم این اتفاق قابل‌درمان است و بیایید در اجلاس تهران شرکت کنید.

سلاجقه درباره طرح بیابان‌زدایی که سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور مطرح شده است، متذکر شد: سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور به‌صورت قانونی تکلیف دارد که سالانه ۳۰۰ هزار هکتار بیابان‌زدایی انجام دهد. یک مانده اعتبار ۷-۸ هزار میلیاردتومانی داشته‌اند که من این موضوع را در هیئت دولت مطرح کردم و فکر می‌کنم در اعتبارات سال ۱۴۰۲ به نحوی دیده شده است و باید پیگیری شود تا در اختیار قرار بگیرد.

براساس گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست، وی ادامه داد: فکر می‌کنم ظرفیت اجرایی سازمان منابع طبیعی خیلی بیشتر از سالانه ۳۰۰ هزار هکتار است و می‌توانند سالانه یک میلیون هکتار بیابان‌زدایی داشته باشند. این کار را در اولویت آبخیز تالابی قرار دهید که هم تالاب را به‌عنوان یک منبع از دست ندهیم و هم بتوانیم از برداشت‌ها جلوگیری کنیم.

سلاجقه: سد گتوند فعلا آبگیری نمی شود

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست تاکید کردکه فعلا هیچ گونه آبگیری در «سد گتوند ۲» انجام نمی شود.

رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست, شرایط منابع آبی کشور

به گزارش ایسنا، علی سلاجقه در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره وضعیت پروژه «گتوند دو» اظهار کرد: ما قبلاً هم اعلام کردیم که اجازه گتوند دوم را نمی‌دهیم و مواضع ما همین است تا راستی‌آزمایی انجام شود. کارشناسان ما و وزارت نیرو مشغول کارهای میدانی هستند و بعد از مشخص شدن نتایج آن اعلام موضع می‌کنیم و هیچگونه آبگیری فعلاً انجام نمی‌شود.

وی درباره شرایط نگهداری دو توله یوز پیداشده(آذر وتوران ) نیز اظهار کرد: وضعیت مناسبی دارند و با هیچ مشکلی مواجه نیستند. باتوجه به تغذیه از مادر در دو هفته نخست خوشبختانه وضعیت خوبی دارند. ان‌شاءالله در همان منطقه هم رها خواهند شد.

سلاجقه درباره شفاف‌سازی صورت‌های مالی و قراردادهای پروژه حفظ یوزهای ایرانی، تاکید کرد: این شفاف‌سازی در دستور کار است و حتماً رخ خواهد داد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به پرسش ایسنا درباره مقصر اصلی آلودگی هوا در کلان‌شهرها اظهار کرد: در کلان‌شهرها بیشتر صنایع محرک مقصر اصلی آلودگی هوا هستند، چون فرسوده هستند و مصرف سوخت بسیار بالایی دارند و با ترددهای تک‌سرنشین همراه می‌شوند. در عین حال آلایندگی نیروگاه‌ها نسبت آلایندگی‌شان از صنایع متحرک کمتر است.

  • 17
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
کارلو آنچلوتی بیوگرافی استاد فوتبال کارلو آنچلوتی و تاکتیک های او

تاریخ تولد: ۱۰ ژوئن ۱۹۵۹

محل تولد: رجیولو، ایتالیا

حرفه: فوتبالیست سابق، سرمربی

پست: هافبک

باشگاه کنونی: رئال مادرید

قد: ۱ متر و ۷۹ سانتی متر

ادامه
آناهیتا افشار بیوگرافی آناهیتا افشار، بازیگر سینما، تلویزون و تئاتر (+ تصاویر)

چکیده بیوگرافی آناهیتا افشار

نام کامل: آناهیتا افشار

تاریخ تولد: ۷ مرداد ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: لیسانس نقاشی

ادامه
غلامرضا تختی زندگینامه جهان پهلوان، غلامرضا تختی و ماجرای مرگ او

تاریخ تولد: ۵ شهریور ۱۳۰۹

محل تولد: تهران

حرفه: ورزشکار، کارمند راه‌آهن

حزب سیاسی: جبهه ملی ایران

درگذشت: ۱۷ دی ۱۳۴۶

آرامگاه: گورستان ابن‌بابویه، شهر ری

ادامه
ویژه سرپوش