دوشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۲
۱۶:۱۲ - ۰۲ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۰۱۳۳
محیط زیست و گردشگری

دولت رئیسی می‌تواند برای ۲ میلیارد نفر آب تامین کند؟

بحران آب در ایران,دولت رئیسی
در روزهای اخیر عباسعلی نوبخت، معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت که با حکمرانی درست آب و با در نظر گرفته بارندگی سالانه می‌توانیم آب مورد نیاز ۲ میلیارد نفر را تامین کنیم. این گزارش به راستی‌آزمایی این ادعای جدید در دولت رئیسی می‌پردازد.

به گزارش تجارت‌نیوز، سال‌هاست که کارشناسان حوزه آب و محیط زیست برای بحران آب در ایران هشدار می‌دهند. برخی آن را ابربحران کشور می‌دانند و برخی تنش. در همین حال، معاون وزارت جهاد کشاورزی در در روزهای اخیر ادعا کرده که ایران می‌تواند آب ۲ میلیارد نفر را تامین کند.

عباسعلی نوبخت، معاون وزیر جهاد کشاورزی، روز یکشنبه گفت که با حکمرانی درست آب و با در نظر گرفته بارندگی سالانه می‌توانیم آب مورد نیاز ۲ میلیارد نفر را تامین کنیم.

او همچنین گفت: «اگر دور تا دور کشور را دیوار هم بکشند و با جای دیگری ارتباط نداشته باشیم، باز هم می‌توانیم امور کشور را پیش ببریم.» اظهارات نوبخت واکنش‌های زیادی از سوی برخی کارشناسان و کاربران فضای مجازی داشت.

اما آیا آنطور که معاون وزیر جهاد کشاورزی می‌گوید، ایران ظرفیت تامین آب ۲ میلیارد نفر را دارد؟ برای راستی‌آزمایی این ادعا کافی‌ست مروری به آمارهای رسمی داخلی و بین‌المللی داشته باشیم.

وضعیت بارندگی در کشور

۸۵ درصد مساحت سرزمینی ایران به شدت خشک، خشک و نیمه خشک است. پیش از این احد وظیفه، رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی به تجارت‌نیوز گفت متوسط بارندگی در ایران ۲۵۰ میلی‌متر است. به عبارتی متوسط بارندگی در کشور یک سوم متوسط جهانی است.

بررسی داده‌های شرکت مدیریت منابع آب ایران نشان می‌دهد ارتفاع کل ریزش‌های جوی در کشور از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۹ اردیبهشت‌ماه، حدود ۱۹۳ میلی‌متر است. این مقدار بارندگی نسبت به متوسط درازمدت، ۱۶ درصد کاهش داشته است. به عبارتی در سرزمین خشک و نیمه خشک ایران، میزان بارندگی هم در حال کاهش است.

در همین حال خشکسالی نیز به جان سرزمین ایران افتاده است. امسال، سومین سالی‌ست که ایران با خشکسالی مواجه است.

سرانه مصرف آب در ایران

پیش از این اتاق ایران در گزارشی نوشت سرانه مصرف آب در ایران، ۲۵۰ لیترنفر در روز است. در حالی‌که سرانه مصرف آب در جهان ۱۵۰ لیتر نفر در روز است.

اما وضعیت منابع آب تجدیدپذیر در کشور چگونه است؟ آنطور که این گزارش نشان می‌دهد پیش از این منابع آب تجدیدپذیر در ایران حدود ۱۳۰ میلیارد متر مکعب بود.

اما این منابع تجدیدپذیر، کاهشی شد و حالا به ۱۰۰ میلیارد مترمکعب رسیده است. ضمن اینکه ایران فقط ۳/. % منابع آب تجدیدپذیر جهان را دارد.

با در نظر گرفتن سرانه مصرف آب، جمعیت ایران که از ۸۵ میلیون نفر عبور کرده و وضعیت منابع تجدیدپذیر، مشخص نیست معاون وزیر جهاد کشور چگونه ادعای تامین آب شرب ۲ میلیارد نفر را داشته است.

برای بالا رفتن، سرزمینی را نابود می‌کنند!

محمد فاضلی، پژوهشگر آب و توسعه در صفحه توییتری خود نوشته است: «از ایشان بخواهیم گزارش علمی موید این ادعا را منتشر کند. این‌ها همین ادعاها را به بالایی‌ها می‌فروشند و بالا می‌روند؛ برای بالا رفتن، سرزمینی را نابود می‌کنند.»

او همچنین در کانال تلگرامی خود نوشت: «اگر هر نفر در روز ۱۰۰ لیتر مصرف آب و شرب و بهداشت داشته باشد، آب لازم برای تامین فقط شرب و بهداشت ۲ میلیارد نفر معادل ۷۳ میلیارد مترمکعب است. کل منابع آب تجدیدپذیر در دسترس کشور، ۱۰۰ میلیارد مترمکعب است. کسی در وزارت نیرو نمی‌خواهد پاسخ این ادعا را بدهد؟»

مصارف آب بیش از منابع موجود

اخیرا محمد حب وطن، رئیس گروه نظارت و توسعه حکمرانی آب در تشریح وضعیت منابع زیرزمینی گفت که مصارف بیش از منابع موجود در کشور است. این تراز دچار مشکل شده است. به طوری‌که در آبخوان‌ها سطح آب زیرزمین افت پیدا کرده و شاهد خشک شدن برخی از چاه‌ها و به دنبال آن فرونشست زمین هستیم.

در چنین شرایطی نوبخت، معاون وزیر جهاد کشاورزی ادعا کرده که اگر دور تا دور کشور را دیوار بکشیم، باز هم می‌توانیم امور را پیش ببریم. این در حالی است که همین حالا افغانستان با ندادن حق‌آبه هیرمند، توانسته زندگی روزمره مردم سیستان و بلوچستان را با مشکل مواجه کرده است. دولت ایران برای روزهای بدون حق‌آبه هیرمند، برنامه‌ای برای منطقه نداشت.

پیش از این نیز کاوه مدنی، رئیس انستیتوی آب، محیط زیست و بهداشت دانشگاه سازمان ملل گفته بود که ایران دچار ورشکستگی آبی است. چه ببارد، چه نبارد، ما آب کم می‌آوریم. چون خرجمان بیشتر از دخلمان است. وقتی کم می‌آوریم از پس‌اندازمان یعنی آب زیرزمینی می‌خوریم.

منظور کاوه مدنی از دخل و خرج همان مصارف آب و منابع آب تجدیدپذیر است.

آخرین پیش‌بینی از وضعیت آب در ایران

موسسه منابع جهانی پیش از این در گزارشی وضعیت کشورها را از نظر آبی پیش‌بینی کرد. بر اساس پیش‌بینی این موسسه بیش از ۴۰ کشور تا سال ۲۰۴۰ سطح بالایی از تنش آبی خواهند داشت.

نقشه‌ای که این موسسه از وضعیت تنش آبی در سال‌های آینده منتشر کرده، کشورهای خاورمیانه و شمال افریقا، کشورهایی هستند که بیشترین تنش آبی را خواهند داشت. ایران نیز در لیست همین کشورها قرار دارد.

  • 19
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رسول خطیبی رسول خطیبی سرمربی تیم پیکان

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
ویژه سرپوش