پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲
۲۰:۱۶ - ۰۷ مهر ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۷۰۵۲۹
محیط زیست و گردشگری

تالاب میقان اراک در حال نابودی است

تالاب میقان اراک,نابودی تالاب میقان اراک
مدیرعامل مؤسسه محیط‌زیستی سبزاندیشان اراک با بیان اینکه متأسفانه قانون معادن نجات تالاب میقان را غیر ممکن کرده است، گفت: امروز بین قانون معادن و قوانین محیطی‌زیستی یک تعارض بزرگ وجود دارد. در این راستا اگر بتوانیم سطح حفاظتی تالاب میقان را به منطقه حفاظت شده ارتقاء دهیم، می‌توانیم این تالاب را از آسیب‌های ناشی از قانون معادن محفوظ داریم.

حمید اخوان در گفت‌وگو با ایلنا گفت: ما فعالان و کنشگران حوزه محیط‌زیست مدعی هستیم که از نظر استراتژیک، توسعه و قانون، تخریب تالاب میقان به قیمت برداشت سولفات سدیم، توجیه و مبنایی ندارد. 

وی ادامه داد: فعالین محیط‌زیست مخالف توسعه نیستند، بلکه باید ادعا کرد که مدافعین توسعه برداشت املاح معدنی از تالاب میقان اراک، متأسفانه طرفداران شیوه‌ای از توسعه هستند که منسوخ، قدیمی و متعلق به دوران گذشته است.

مدیرعامل مؤسسه محیط‌زیستی سبزاندیشان اراک اظهار داشت: در کشورهای توسعه یافته جایگزین‌های متعددی برای سولفات سدیم در صنایع مختلفی مانند شیشه‌سازی، کاغذسازی، شوینده‌ها و ... معرفی شده است. در این کشورها، تولید پودر‌های شوینده مبتنی بر سولفات سدیم رو به کاهش است و در مقابل تولید انواع شوینده‌های مایع فاقد سولفات سدیم که آسیب کمتری برای محیط‌زیست دارد، در حال گسترش است.

وی بیان داشت: همچنین در این کشورها روش‌های صنعتی جایگزین برای تولید سولفات سدیم در رقابت با روش‌های برداشت معدنی از تالاب‌ها و محیط‌زیست تعریف شده است. مجموع این موارد، مصرف و نیاز به برداشت‌های معدنی سولفات سدیم را کاهش می‌دهد.

مدیرعامل مؤسسه محیط‌زیستی سبزاندیشان اراک تأکید کرد: این در حالی است که اگر در ایران، به دنبال افزایش برداشت‌های معدنی سولفات سدیم باشیم، نشان از این دارد که خلاف جریان توسعه جهانی در حرکت هستیم. اتفاقاً مطالبه کنش‌گران محیط‌زیستی این است که مطابق با جریان‌های جهانی توسعه حرکت کنیم و از آن عقب نمانیم.

اخوان ابراز داشت: بنابراین به جرأت می‌توان ادعا کرد که فعالان و حامیان محیط‌زیست، طرفداران اصلی توسعه به معنای اصلی آن در کشور هستند و در این راستا گام بر می‌دارند. در این شرایط اطلاق صفت ضد توسعه بودن نسبت به این کنشگران، تهمت و ادعای واهی است.

وی با بیان اینکه متأسفانه قانون معادن نجات تالاب میقان را غیر ممکن کرده است، اضافه کرد: امروز بین قانون معادن و قوانین محیطی‌زیستی یک تعارض بزرگ وجود دارد. در این راستا اگر بتوانیم سطح حفاظتی تالاب میقان را به منطقه حفاظت شده ارتقاء دهیم، می‌توانیم این تالاب را از آسیب‌های ناشی از قانون معادن محفوظ داریم.

مدیرعامل مؤسسه محیط‌زیستی سبزاندیشان اراک با اشاره به وضعیت فعالیت شرکت معدنی املاح ایران در تالاب میقان، گفت: طبق قانون حفاظت از تالاب‌های کشور و همچنین تبصره‌های آیین‌نامه تالاب‌ها، تخریب غیرقابل جبران تالاب‌ها ممنوع است و با استناد به این ماده قانونی می‌توان فعالیت شرکت مذکور را متوقف کرد.

اخوان افزود: همچنین بر اساس قوانین و مقررات موجود در حوزه تالاب‌ها، برای خسارت‌های وارد شده ناشی از برداشت‌های معدنی، ضرایبی تعیین شده است. بر اساس آن می‌توان برآورد کرد جهت جبران خسارت‌ها به تالاب میقان، شرکت معدنی املاح ایران می‌بایست سالانه حدود ۳۶ میلیارد تومان پرداخت کند.

وی ادامه داد: برای همین لازم است سازمان حفاظت محیط‌زیست میزان خسارت دقیق وارد شده به تالاب میقان را تعیین کرده و مسئولان دستگاه‌های اجرایی استان از جمله سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، فرایندهای پرداخت و جبران خسارت‌های وارد شده را پیگیری و نظارت کنند.

مدیرعامل مؤسسه محیط‌زیستی سبزاندیشان اراک اظهار داشت: بر اساس «برنامه مدیریت جامع تالاب میقان» که در سال ۱۳۹۵ تصویب شده است، در اهداف میان‌مدت می‌بایست تخریب‌های ناشی از برداشت‌های ماده معدنی را تا حد ممکن جبران کرد و آسیب‌های وارد شده به محیط‌زیست را به حداقل رساند.

اخوان تصریح کرد: همچنین در راستای این برنامه، هدف بلندمدت آن است که پس از اتمام مدت پروانه بهره‌برداری شرکت معدنی املاح ایران، دیگر نباید پروانه این شرکت تمدید شود و حداکثر تا ۲۵ سال پس از تصویب برنامه مدیرت جامع تالاب میقان، شاهد توقف برداشت مواد معدنی از این تالاب باشیم.

وی با تأکید بر اینکه باید برای تأمین آب تالاب میقان به عنوان اولین و مهمترین نیاز این منطقه اهتمام ورزید، بیان داشت: امروز نه تنها حال تالاب‌ها، بلکه حال محیط‌زیست کشور خوب نیست. این در حالی است که اگر قوانین فعلی موجود در کشور را اجرایی کنیم، قطعاً می‌توان شرایط محیط‌زیست را بهبود بخشید. 

  • 12
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گوستاوو بلانکو بیوگرافی گوستاوو بلانکو بازیکن مهاجم آرژانتینی

تاریخ تولد: ۵ نوامبر ۱۹۹۱

محل تولد: مندوسا، آرژانتین

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: استقلال

شماره پیراهن: ۹

ادامه
جواد خواجوی بیوگرافی جواد خواجوی کمدین پرطرفدار ایرانی (+تصاویر)

چکیده بیوگرافی جواد خواجوی

نام کامل: جواد خواجوی

تاریخ تولد: ۲۴ خرداد ۱۳۷۱

محل تولد: مشهد

حرفه: کمدین، بازیگر و دوبلور

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته سینما

ادامه
کیم تهیونگ کیم تهیونگ از اعضای گروه محبوب BTS

تاریخ تولد: ۳۰ دسامبر ۱۹۹۵

محل تولد: دگو، کره جنوبی

حرفه: خواننده، ترانه سرا، بازیگر و مدل 

ژانر: آراندبی، نئو سول، ایندی پاپ، کی-پاپ

ساز تخصصی: آواز

آغاز فعالیت: ۲۰۱۳ تاکنون

ادامه
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
ویژه سرپوش