سه شنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۳
۲۰:۱۶ - ۰۷ مهر ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۷۰۵۲۹
محیط زیست و گردشگری

تالاب میقان اراک در حال نابودی است

تالاب میقان اراک,نابودی تالاب میقان اراک
مدیرعامل مؤسسه محیط‌زیستی سبزاندیشان اراک با بیان اینکه متأسفانه قانون معادن نجات تالاب میقان را غیر ممکن کرده است، گفت: امروز بین قانون معادن و قوانین محیطی‌زیستی یک تعارض بزرگ وجود دارد. در این راستا اگر بتوانیم سطح حفاظتی تالاب میقان را به منطقه حفاظت شده ارتقاء دهیم، می‌توانیم این تالاب را از آسیب‌های ناشی از قانون معادن محفوظ داریم.

حمید اخوان در گفت‌وگو با ایلنا گفت: ما فعالان و کنشگران حوزه محیط‌زیست مدعی هستیم که از نظر استراتژیک، توسعه و قانون، تخریب تالاب میقان به قیمت برداشت سولفات سدیم، توجیه و مبنایی ندارد. 

وی ادامه داد: فعالین محیط‌زیست مخالف توسعه نیستند، بلکه باید ادعا کرد که مدافعین توسعه برداشت املاح معدنی از تالاب میقان اراک، متأسفانه طرفداران شیوه‌ای از توسعه هستند که منسوخ، قدیمی و متعلق به دوران گذشته است.

مدیرعامل مؤسسه محیط‌زیستی سبزاندیشان اراک اظهار داشت: در کشورهای توسعه یافته جایگزین‌های متعددی برای سولفات سدیم در صنایع مختلفی مانند شیشه‌سازی، کاغذسازی، شوینده‌ها و ... معرفی شده است. در این کشورها، تولید پودر‌های شوینده مبتنی بر سولفات سدیم رو به کاهش است و در مقابل تولید انواع شوینده‌های مایع فاقد سولفات سدیم که آسیب کمتری برای محیط‌زیست دارد، در حال گسترش است.

وی بیان داشت: همچنین در این کشورها روش‌های صنعتی جایگزین برای تولید سولفات سدیم در رقابت با روش‌های برداشت معدنی از تالاب‌ها و محیط‌زیست تعریف شده است. مجموع این موارد، مصرف و نیاز به برداشت‌های معدنی سولفات سدیم را کاهش می‌دهد.

مدیرعامل مؤسسه محیط‌زیستی سبزاندیشان اراک تأکید کرد: این در حالی است که اگر در ایران، به دنبال افزایش برداشت‌های معدنی سولفات سدیم باشیم، نشان از این دارد که خلاف جریان توسعه جهانی در حرکت هستیم. اتفاقاً مطالبه کنش‌گران محیط‌زیستی این است که مطابق با جریان‌های جهانی توسعه حرکت کنیم و از آن عقب نمانیم.

اخوان ابراز داشت: بنابراین به جرأت می‌توان ادعا کرد که فعالان و حامیان محیط‌زیست، طرفداران اصلی توسعه به معنای اصلی آن در کشور هستند و در این راستا گام بر می‌دارند. در این شرایط اطلاق صفت ضد توسعه بودن نسبت به این کنشگران، تهمت و ادعای واهی است.

وی با بیان اینکه متأسفانه قانون معادن نجات تالاب میقان را غیر ممکن کرده است، اضافه کرد: امروز بین قانون معادن و قوانین محیطی‌زیستی یک تعارض بزرگ وجود دارد. در این راستا اگر بتوانیم سطح حفاظتی تالاب میقان را به منطقه حفاظت شده ارتقاء دهیم، می‌توانیم این تالاب را از آسیب‌های ناشی از قانون معادن محفوظ داریم.

مدیرعامل مؤسسه محیط‌زیستی سبزاندیشان اراک با اشاره به وضعیت فعالیت شرکت معدنی املاح ایران در تالاب میقان، گفت: طبق قانون حفاظت از تالاب‌های کشور و همچنین تبصره‌های آیین‌نامه تالاب‌ها، تخریب غیرقابل جبران تالاب‌ها ممنوع است و با استناد به این ماده قانونی می‌توان فعالیت شرکت مذکور را متوقف کرد.

اخوان افزود: همچنین بر اساس قوانین و مقررات موجود در حوزه تالاب‌ها، برای خسارت‌های وارد شده ناشی از برداشت‌های معدنی، ضرایبی تعیین شده است. بر اساس آن می‌توان برآورد کرد جهت جبران خسارت‌ها به تالاب میقان، شرکت معدنی املاح ایران می‌بایست سالانه حدود ۳۶ میلیارد تومان پرداخت کند.

وی ادامه داد: برای همین لازم است سازمان حفاظت محیط‌زیست میزان خسارت دقیق وارد شده به تالاب میقان را تعیین کرده و مسئولان دستگاه‌های اجرایی استان از جمله سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، فرایندهای پرداخت و جبران خسارت‌های وارد شده را پیگیری و نظارت کنند.

مدیرعامل مؤسسه محیط‌زیستی سبزاندیشان اراک اظهار داشت: بر اساس «برنامه مدیریت جامع تالاب میقان» که در سال ۱۳۹۵ تصویب شده است، در اهداف میان‌مدت می‌بایست تخریب‌های ناشی از برداشت‌های ماده معدنی را تا حد ممکن جبران کرد و آسیب‌های وارد شده به محیط‌زیست را به حداقل رساند.

اخوان تصریح کرد: همچنین در راستای این برنامه، هدف بلندمدت آن است که پس از اتمام مدت پروانه بهره‌برداری شرکت معدنی املاح ایران، دیگر نباید پروانه این شرکت تمدید شود و حداکثر تا ۲۵ سال پس از تصویب برنامه مدیرت جامع تالاب میقان، شاهد توقف برداشت مواد معدنی از این تالاب باشیم.

وی با تأکید بر اینکه باید برای تأمین آب تالاب میقان به عنوان اولین و مهمترین نیاز این منطقه اهتمام ورزید، بیان داشت: امروز نه تنها حال تالاب‌ها، بلکه حال محیط‌زیست کشور خوب نیست. این در حالی است که اگر قوانین فعلی موجود در کشور را اجرایی کنیم، قطعاً می‌توان شرایط محیط‌زیست را بهبود بخشید. 

  • 12
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
ویژه سرپوش