دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳
۱۷:۱۶ - ۲۹ بهمن ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۱۱۱۸۳۹
محیط زیست و گردشگری

ریزش تورهای ورودی به کشور/ ضعف‌های زیرساختی توریسم ایران

روزنامه جهان صنعت نوشت: به تازگی معاون گردشگری خبر از بهبود وضعیت توریسم در کشور و افزایش ورود گردشگران خارجی در ۱۰ ماهه نخست امسال داد. آن‌طور که رییس جامعه تورگردانان ایران به «جهان‌صنعت» گفته، اما با توجه به وقوع جنگ غزه و حادثه تروریستی کرمان، شرایط و چشم‌انداز گردشگری در ایران چندان امیدوار‌کننده نیست و نمی‌توان در این شرایط به جذب گسترده گردشگران خارجی چندان خوش‌بین بود.

رییس جامعه تورگردانان ایران همچنین به «جهان‌صنعت» گفته که میزان تورهای ورودی به ایران با ریزش مواجه شده است و حتی چینی‌ها نیز در تعطیلات سال نوی چینی، تمایلی به سفر به ایران نشان نداده‌اند.

ترکش‌های جنگ غزه بر گردشگری ایران

بی‌شک وقوع جنگ غزه تاثیری غیر‌قابل انکار بر توریسم در خاورمیانه داشته است. ترکش‌های جنگ غزه البته به گردشگری ایران نیز اصابت کرده و باعث شده که از میزان تورهای ورودی به کشور به میزان قابل توجهی کاسته شود.

مصطفی شفیعی‌شکیب رییس جامعه تورگردانان ایران در مورد شرایط امروز تورهای ورودی به کشور به «جهان‌صنعت» گفت: وضعیت موجود را باید به دو قسمت تقسیم کنیم که یک قسمت مربوط به قبل از جنگ اسراییل و غزه و یک قسمت مربوط به دوران پس از جنگ بین اسراییل و غزه است. تا پیش از وقوع جنگ غزه به واقع وضعیت تورها مطلوب و رو به بهبود بود و داشتیم اندک‌اندک به شرایط سال‌های پیش از کرونا نزدیک می‌شدیم. اما متاسفانه جنگ اسراییل و غزه رکود بدی را برای گردشگری ایران رقم زد. وی افزود: در شرایط فعلی می‌توانم بگویم که تورهای ورودی ما به طور کلی قطع شده است. البته نمی‌گویم که میزان تورهای ورودی به صفر رسیده، اما شاید چیزی حدود دو تا سه درصد باشد.

رییس جامعه تورگردانان ایران ادامه داد: پس از جنگ غزه، وقوع حادثه تروریستی در کرمان حکم تیر خلاصی را بر گردشگری ورودی ایران داشت. یعنی در این شرایط حتی چینی‌ها و روس‌ها که در این مدت به ایران سفر می‌کردند هم سفرهای خود را به کشور متوقف کرده‌اند.

وی افزود: عید سال نوی چینی‌ها آغاز شده و براساس قاعده سال‌های قبل در این ایام میزان تورهای ورودی از چین به ایران افزایش می‌یافت، اما اگر اکنون سری به فرودگاه‌ها بزنید متوجه می‌شوید که میزان ورود گردشگران چینی به حداقل خود رسیده است. در واقع با وجود تمام تدارکاتی که آقایان چیده‌اند تمهیدات آنها هیچ اثری نداشته و چینی‌ها وارد ایران نمی‌شوند.

شفیعی‌شکیب در پایان اظهار کرد: امیدواریم که جنگ غزه پایان یابد و جنگ روسیه و اوکراین هم به جایی برسد و این احساس عدم امنیتی که خارجی‌ها در خصوص ایران دارند از بین برود و بتوانیم شاهد ورود تورهای ورودی بیشتر به ایران باشیم.

تنش‌های دومینووار علیه گردشگری کشور

گردشگری از دیرباز به عنوان صنعتی آسیب‌پذیر رده‌بندی شده است و کارشناسان وقوع رویدادهایی نظیر جنگ و اقدامات تروریستی در کشورها را در حکم سم برای توریسم کشور میزبان ارزیابی می‌کنند.

در طول سال‌های گذشته ایران همواره با تنش‌های متعدد و دومینوواری مواجه بوده که نفس‌های صنعت گردشگری را به شماره انداخته و مانع جذب گردشگران بین‌المللی به کشور شده است. در چهار سال گذشته وقوع ترور سردار سلیمانی، حادثه هواپیمای اوکراینی، همه‌گیری کرونا، اعتراضات آبان ماه ۹۸ و نا‌آرامی‌های پاییز سال گذشته همچون جریانی ادامه‌دار یکی پس از دیگری حادث شده‌اند.

در واقع در شرایطی که وقوع هر یک از این اتفاقات به تنهایی می‌تواند صنعت گردشگری یک کشور را مختل کند، ایران در این چهار یا پنج‌ سال، چندین واقعه آسیب‌زا برای توریسم کشور را یکی پس از دیگری از سر گذرانده است.

وقتی این موارد را درکنار تنش‌های سیاسی ایران با کشورهای غربی بگذارید و به این واقعیت توجه کنید که عمده کشورهای گردشگر فرست در قاره اروپا و آمریکا مستقر شده‌اند، می‌توان بهتر پی به دلایل شرایط امروز گردشگری در ایران برد.

عاملی بازدارنده به نام «ایران‌هراسی»

در شرایطی که کشورهای غربی در طول یک سال و نیم گذشته یکی پس از دیگری هشدارهایی را به شهروندان و اتباع شان در خصوص سفر به ایران داده اند، طبیعتا جذب گردشگر از غرب تبدیل به رویایی دست نیافتنی شده است.

اگر این روزها به سر‌تیتر اخبار رسانه‌های غربی توجه کنید، می‌بینید که تحرکات یمنی‌ها و اقدامات آنها در آب‌ها و همچنین موشک‌پرانی‌های گاه و بی‌گاه برخی گروه‌ها در عراق و سوریه به ایران نسبت داده می‌شود. در لا‌به‌لای تحلیل‌ها در واقع شرایطی به گونه‌ای برای مخاطب روایت می‌شود که سفر به ایران می‌تواند مخاطره‌آمیز باشد.

طبیعتا این جو ایران‌هراسی موجود، اثری منفی بر ذهنیت گردشگران بین‌المللی گذاشته و می‌تواند باعث کاهش میزان تورهای ورودی به ایران شود.

ضعف‌های زیرساختی توریسم ایران

وقتی تمام این مسائل را در کنار کمبودهای زیرساختی در گردشگری ایران می‌گذاریم، می‌توان بهتر به علل پیشی گرفتن کشورهای همسایه در عرصه رقابت در زمینه جذب گردشگران بین‌المللی پی برد. مقایسه فرودگاه بین‌المللی امام خمینی با فرودگاه‌های شهرهایی نظیر استانبول و دوبی گواه فاصله نجومی ایران با کشورهای منطقه در زمینه زیرساخت‌های گردشگری است.

کمبود و فرسوده بودن ناوگان حمل‌و‌نقل هوایی، ظرفیت پایین ناوگان حمل‌و‌نقل ریلی و تعداد کم اتوبوس‌های بین‌شهری نسبت به وسعت کشور، همه و همه نشان‌دهنده ضعف‌های زیر‌ساختی در گردشگری ایران هستند.

در نهایت باید اذعان کرد تا زمانی که دو مساله ضعف‌های زیرساختی کشور در حوزه گردشگری و «ایران‌هراسی» برطرف نشوند، نمی‌توان چندان به متحول شدن صنعت توریسم ایران و تعالی این صنعت در کوتاه‌مدت یا حتی میان‌مدت خوش‌بین بود.

  • 16
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
فرامرز اصلانی بیوگرافی فرامرز اصلانی از تحصیلات تا شروع کار هنری

تاریخ تولد: ۲۲ تیر ۱۳۳۳

تاریخ وفات : ۱ فروردین ۱۴۰۳ (۷۸ سال)

محل تولد: تهران 

حرفه: خواننده، آهنگساز، ترانه‌سرا، نوازندهٔ گیتار 

ژانر: موسیقی پاپ ایرانی

سازها: گیتار

ادامه
علیرضا مهمدی بیوگرافی علیرضا مهمدی؛ پدیده کشتی فرنگی ایران

تاریخ تولد: سال ۱۳۸۱ 

محل تولد: ایذه، خوزستان، ایران

حرفه: کشتی گیر فرندگی کار

وزن: ۸۲ کیلوگرم

شروع فعالیت: ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
زهرا گونش بیوگرافی زهرا گونش؛ والیبالیست میلیونر ترکی

چکیده بیوگرافی زهرا گونش

نام کامل: زهرا گونش

تاریخ تولد: ۷ جولای ۱۹۹۹

محل تولد: استانبول، ترکیه

حرفه: والیبالیست

پست: پاسور و دفاع میانی

قد: ۱ متر و ۹۷ سانتی متر

ادامه
سوگل خلیق بیوگرافی سوگل خلیق بازیگر جوان سینمای ایران

تاریخ تولد: ۱۶ آبان ۱۳۶۷

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

تحصیلات: لیسانس کارگردانی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

ادامه
شیگرو میاموتو سفری به دنیای بازی های ویدیویی با شیگرو میاموتو

تاریخ تولد: ۱۶ نوامبر ۱۹۵۲

محل تولد: سونوبه، کیوتو، ژاپن 

ملیت: ژاپنی

حرفه: طراح بازی های کامپیوتری و نینتندو 

تحصیلات: کالج هنر کانازاوا

ادامه
عین القضات همدانی زندگینامه عین القضات همدانی عارف و شاعر قرن ششم هجری

تاریخ تولد: سال ۴۹۲ هجری قمری

محل تولد: همدان، ایران

حرفه: حکیم، نویسنده، شاعر، مفسر قرآن، محدث و فقیه

مدت عمر: ۳۳ سال

درگذشت: در ششم جمادی‌الثانی سال ۵۲۵ هجری قمری

ادامه
اسماعیل محرابی بیوگرافی اسماعیل محرابی؛ بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۵ فروردین ۱۳۲۳

محل تولد: تنکابن، مازندران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: ۱۳۴۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس تئاتر

ادامه
ویژه سرپوش