سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
۱۰:۴۳ - ۰۹ مرداد ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۵۰۰۵۲۷
محیط زیست و گردشگری

ضربه کرونا به صنعت گردشگری/ آمار پروازها کمتر از ۷۵ درصد روزهای مشابه سال قبل !

فرودگاه شارل دوگل پاریس,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
یارانه مدیران شرکت‌ها به مسافران هوایی در حال قطع شدن است

پس از همه گیری ویروس کرونا در جهان رکورد جابه جایی ها زده شد به گونه ای که میزان فعالیت فرودگاه ها طی یک ماه معادل یک روز معمولی شده است و با توجه به کاهش سفرهای هوایی و بین المللی باید دید آیا سفر با هواپیماها به پایان رسیده است؟پایگاه اطلاع رسانی اکونومیست طی بررسی های خود نشان داد:آسمان جهان در ماه مارس مملو از پرواز هواپیماها از سراسر جهان بوده است و یک ماه بعد یعنی در ماه آوریل و مه به کمترین میزان خود رسید و حدود ۹۴درصد از تعداد مسافران به شکل مبهوت کننده ای کاهش یافتند و این بلایی است که ویروس مرموز و کشنده کووید- ۱۹ بر سرگردشگری جهان آورده به طوری که در حال حاضر بازار گردشگری در حال محلی شدن( درون قاره ای) و البته پیچیده شدن است.

جهانی که در آن سفر و جابه جایی راحت و آزاد بود. گویی که به یکباره از بین رفته است و تبعات این موضوع بسیار بیشتر از لغو سفرها در زمان تعطیلات است. این روند می تواند نابرابری های اجتماعی- اقتصادی موجود را تشدید کند، دوران سخت اقتصادی را به دنبال داشته باشد و کارکردهای دنیایی که یکپارچه شده بود را نابود کند. حالا باید دید که کرونا (corona) چگونه صنعت گردشگری را نابود خواهد کرد.بازار گردشگری یک صنعت بسیار بزرگ است که سالانه کسانی که به تعطیلات می روند حدود ۱۶۰۰ میلیارد دلار خرج می کردند، رقمی که از کل اقتصاد اسپانیا بزرگ تر است، اما اکنون سازمان پیشگیری از بیماری های آمریکا به مردم توصیه می کند که سفر نکنید و باید کلیه سفرها را لغو کنند یا به تأخیر بیندازند. در آوریل ۲۰۲۰ هواپیماها فقط ۳۱ میلیون نفر را در تمام دنیا جابه جا کردند؛ رقمی بسیار کم که آخرین بار اواخر دهه ۷۰ دیده شده بود.

در آوریل امسال ۲۰۰ هزار مسافر از فرودگاه هیثرو لندن استفاده کردند. رقمی که کمتر از تعداد مسافران یک روز این فرودگاه در یک ماه معمولی است. یاتا سازمانی که تجارت هواپیماها را رصد می کند نیز بیان کرد ، پروازها تا سال ها حداقل تا سال ۲۰۲۳ به سطح پیش از کرونا بازنخواهد گشت. در چین هنوز تعداد پروازها ۲۱ درصد کمتر از آمار معمول این کشور است در حالی که در آمریکا اگرچه ترافیک هوایی از ماه مه تکانی خورد، اما هنوز ۵۷ درصد کمتر از روزهای عادی است. در بیشتر کشورهای اروپایی آمار پروازها هنوز کمتر از ۷۵ درصد روزهای مشابه سال قبل است. در حالی که آمار مسافران به کندی در حال افزایش است، برخی حوزه های گردشگری مانند سفرهای تجاری شاید هیچ وقت احیا نشود. بعد از آخرین بحران مالی جهان در سال ۲۰۰۸ تعداد سفرهای تجاری بین المللی در بریتانیا یک سوم شد و دیگر هیچ وقت به حالت قبل برنگشت در حالی که سفرهای تفریحی توانست خود را دوباره به سطح قبل از رکود ۲۰۰۸ بازگرداند.

اگر مجددا این اتفاق تکرار شود می تواند تاثیر بزرگی بر درآمد شرکت های هوایی داشته باشد، چرا که مسافران تجاری به نوعی به مسافران تفریحی یارانه می دهند. قیمت ۲۵۰ پوندی صندلی یک پرواز بین قاره ای در ته یک هواپیما احتمالا به این دلیل است که در صندلی های جلو هواپیما، یک تاجر ۸۰۰ پوند یا ۱۵۰۰ پوند پول بابت صندلی اش داده است.به گزارش« دنیای اقتصاد» شرکت های هوایی در حال تقلا هستند شرکت ویرجین آتلانتیک اعلام کرده ۳هزار کارمند خود را در بریتانیا تعدیل خواهد کرد. شرکت ایرکانادا بیش از یک میلیارد دلار فقط در سه ماه اول سال را از دست داده است. در ماه مارس یاتا هشدار داد که بدون کمک دولت ها فقط ۳۰ ایرلاین از ۷۰۰ ایرلاین دنیا می توانند از همه گیری کرونا جان سالم به در ببرند. ایرلاین هایی که به ادامه کار خود بپردازند رقابت و قیمت را در مسیرهای مشخصی تعیین خواهند کرد.

برخی ایرلاین ها همین حالا در وضعیت خوبی هستند و در اروپا رقابت زیادی شکل خواهد گرفت. در پروازهای میان قاره ای نیز رقابت باقی خواهد ماند، اما در مسیرهایی که رقابت کمتری وجود دارد قیمت ها بالا خواهند رفت. برای ثروتمندان افزایش قیمت می تواند فقط آزار دهنده باشد اما آنها می توانند تاثیری جدی بر جابه جایی جهان داشته باشند، چرا که در این صورت مسافران کم درآمد قیمت تمام شده بیشتری را متحمل خواهند شد. تغییرات قیمت پروازها و بلیت هواپیما فقط تعطیلات تابستانی را تحت تاثیر قرار نمی دهد. مهاجرانی که خانواده هایشان در کشور دیگری زندگی می کنند مهم است که به وطن خود بازگردند.

در ماه ژوئن بیشتر از ۱۸۹ کشور دنیا نوعی از محدودیت های سفر را اعمال کردند. محدودیت هایی که از قرنطینه تا بستن کامل مرزها متغیر هستند و دولت ها فعلا امیدی به بازگشایی سریع گردشگری ندارند. دولت بریتانیا درصدد ایجاد تسهیلاتی برای سفر بریتانیایی ها در تابستان به اروپا است. اگرچه این برنامه ها به گردشگران کمک خواهد کرد اما باز یک نظام ناعادلانه رو به رشد در حال شکل گرفتن است زیرا دولت بریتانیا تلاش می کند تا بریتانیایی ها بتوانند تعطیلات خود را در قاره اروپا و در کشورهایی همچون اسپانیا و فرانسه بدون قرنطینه بگذرانند؛ این در حالی است که اقدامات صورت گرفته با واقعیت متفاوت است. کسانی که خانواده هایشان در دیگر نقاط جهان زندگی می کنند و برای مثال کسی در آمریکا خویشاوند دارد یا والدینش در نیجریه یا خواهر و برادری در پاکستان دارد امکان دیدن افرادی که برایشان مهم هستند را ندارند.خطر و بحرانی که در اینجا مطرح می شود، این است که در نهایت این تصمیم ها به یک نظام ناهموار و ناعادلانه در صنعت گردشگری ختم می شود.

سفر و گردش نسبتا آزادانه چیزی است که مورد پسند گردشگران قرار گرفته و در واقع یک پدیده مدرن است که نقش مهمی در جهانی شدن و همچنین در اقتصاد داخلی کشورها بازی کرده است. چین را درنظر بگیرید به مدت ۳۰ سال و تا حدود اواخر دهه ۷۰ میلادی هم سفر به چین و هم سفر چینی ها به خارج به شدت محدود بود، اما امروزه چین بیش از هر کشور دیگری گردشگر به کشورهای دیگر می فرستد گردشگرانی که پول زیادی خرج می کنند. در سال ۲۰۱۸ گردشگران چینی بیش از ۲۷۰ میلیارد دلار تقریبا دوبرابر گردشگران آمریکایی در کشورهای دیگر خرج کرده اند. محدودیت های ایجاد شده بخش سفر به علت همه گیری کرونا می تواند تاثیرات ناگواری بر همکاری های جهانی و رشد اقتصادی داشته باشد.یکی از بزرگ ترین نگرانی ها در حال حاضر وضع بلندمدت محدودیت های سفر است که احتمالا در آینده تحت‌تأثیر تصمیم های بسیاری مانند مقابله به مثل کشورها، مذاکرات تجاری و هرگونه اختلاف نظر سیاسی- جغرافیایی دیگر بین کشورها قرار خواهند گرفت. در واقع به دنیای اواسط قرن بیستم برمی گردیم، دنیایی که در آن مرزها به روی یکدیگر بسته بوده، محدودیت ها و کاغذبازی های زیادی برای سفر کردن وجود داشت و مبادلات میان کشورها اندک بود.

مواجهه با محدودیت های دگرگون کننده سفر باعث می شود تا بسیاری از گردشگران به دنبال مقاصدی در نزدیکی خانه هایشان بگردند تا تعطیلاتشان را در آنجا سپری کنند و احتمالا از این به بعد ۸۰ درصد کل ارزش های وبگاه کرایه مکان های اقامتی( Airbnb) برای مقاصد داخلی کشورها انجام شود. بین ماه ژانویه و آوریل جست وجوی خارجی برای پیدا کردن محل اقامت تعطیلات در اسپانیا ۹۴ درصد کاهش داشته است.مساله اصلی در دنیای کرونازده جلوگیری از سفر مردم نیست، بلکه باید هواپیماها را کارآتر و بهتر کرد و بر نوآوری در صنعت هوایی تمرکز داشت. در واقع همه گیری کرونا حرکت به سمت بهره وری را شتاب بخشیده است و برخی هواپیماهای قدیمی باید از آسمان خارج شوند. همه گیری کووید- ۱۹ روش سفرکردن مردم در جهان را تحت‌تأثیر قرار داده است. محدودیت های تازه گردشگری مفهوم جهانی شدن را تحت‌تأثیر قرار خواهد داد و مرزبندی ها و نابرابری را ایجاد و بیشتر خواهد کرد.

donya-e-eqtesad.com
  • 16
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امام جواد (ع),زندگینامه امام جواد (ع),ولادت امام جواد (ع) زندگینامه امام جواد علیه السلام (ابوجعفر ثانی) نهمین امام شیعیان

روز ولادت:۱۰ رجب سال ۱۹۵ ه ق

مکان ولادت:مدینه- عربستان سعودی

مدت امامت:۱۷ سال

مدت عمر:۲۵ سال

روز شهادت:۳۰ ذیقعده سال ۲۲۰ ه ق

قاتل:معتصم

ادامه
رضا شیری,زندگینامه رضا شیری,بیوگرافی رضا شیری بیوگرافی رضا شیری خواننده ی محبوب ایرانی (+ تصاویر خانوادگی)

زاده:۲۲ تیر ۱۳۶۲

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

تحصیلات:دیپلم معماری

ادامه
ژوزه مورینیو,شبکه اجتماعی ژوزه مورینیو,فعالیت های ژوزه مورینیو بیوگرافی ژوزه مورینیو یکی از مربیان برتر فوتبال جهان + تصاویر خانوادگی

متولد: ۲۶ ژانویهٔ ۱۹۶۳

محل تولد:پرتغال

فعالیت فعلی:مربیگری

پست گذشته:هافبک

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
راغب,زندگینامه راغب,اظهارات راغب در مورد مهاجرتش به یزد زندگینامه راغب خواننده ایرانی موسیقی پاپ (+ تصاویر)

نام هنری:مصطفی راغب

متولد:اسفند ماه ۱۳۶۸

زادگاه:تهران

مهارت:نقاشی، بازیگری و موسیقی پاپ

مدرک تحصیلی:کارشناسی مدیریت

شغل:تدریس و آموزش صداسازی و آواز

ادامه
محمود احمدی نژاد,دکتر محمود احمدی نژاد,عکس محمود احمدی نژاد بیوگرافی محمود احمدی نژاد ششمین رئیس جمهور ایران (+ تصاویر)

زادروز: ۶ آبان ۱۳۳۵

زادگاه: آرادان، گرمسار، ایران

دین: اسلام، شیعه

ملیت:ایرانی

پیشه:سیاستمدار ،  هیئت علمی

ادامه
ساره بیات,عکس ساره بیات,بیوگرافی ساره بیات متولد بیوگرافی ساره بیات بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر خانوادگی)

تایخ تولد: ۱۴ مهر ۱۳۵۸

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۸۰  تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
روبرت امرسون لوکاس,تصاویر روبرت امرسون لوکاس,بهینه‌سازی ساختار مالیات رابرت لوکاس بیوگرافی رابرت لوکاس و فعالیت های او در زمینه اقتصاد (+ تصاویر)

زاده:۱۵ سپتامبر ۱۹۳۷

زادگاه:یاکیما، واشینگتن,  ایالات متحده آمریکا

زمینه:اقتصاد کلان

ملیت:ایالات متحده آمریکا

مکتب فکری:اقتصاد کلان کلاسیک نو

ادامه
بیوگرافی و زندگینامه لیندا کیانی عکس,لیندا کیانی,عکس های جدید لیندا کیانی بیوگرافی لیندا کیانی بازیگر موفق کشور (+ تصاویر اینستاگرامی)

تاریخ تولد:۲۳ شهریور ۱۳۵۹

محل تولد:آبادان

تحصیلات:فوق لیسانس فلسفه

ملیت:ایرانی

زمینه فعالیت:بازیگر

ادامه
ابوریحان بیرونی,درباره ی ابوریحان بیرونی,شرح حال ابوریحان بیرونی زندگینامه ابوریحان بیرونی دانشمند مشهور ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۳ ذیحجه ۳۶۲

زادگاه:کاث،  خوارزم

ملیت:ایران

دین:اسلام

دیگر نام ها:ابوریحان محمد بن احمد بیرونی

ادامه
ویژه سرپوش