جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
۰۹:۲۱ - ۰۸ دي ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۱۰۰۱۹۴۱
زنان، جوانان و خانواده

سازمان ملی جوانان در سال ۹۸ احیا می‌شود؟

حمایت از فعالیت جوانان,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,خانواده و جوانان

از زمان ادغام سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان و شکل‌گیری عنوان «وزارت ورزش و جوانان»، همواره این نکته مورد اشاره قرار می‌گرفت که این وزارتخانه بیشتر وزارت ورزش است تا جوانان! نگاهی به اخبار این وزارتخانه و خبرهای مرتبط با وزیر آن نیز نشان می‌دهد که ورزش اولویت بسیار بالاتری نسبت به امور جوانان دارد. همین موضوع باعث شده است که از ابتدای تاسیس وزارت ورزش و جوانان، بارها موضوع طرح تفکیک این دو حوزه از هم مطرح شود.

 

سایت وزارت ورزش و جوانان به نوعی نمود این اولویت دادن به ورزش نسبت به امور جوانان است؛ جایی که مثلا در تاریخ ۷ دی ماه ۱۳۹۷، از میان ۵ خبر ویژه خود، ۴ خبر را به ورزش اختصاص داده و البته خبر پنجم هم پیام تسلیت مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان برای درگذشت قربانیان حادثه اتوبوس دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران است. با پیمایش صفحه به سمت پایین، دومین بخش سایت نیز به امور ورزش قهرمانی، ورزش بانوان، ورزش همگانی و ورزش روستایی و عشایری اختصاص یافته است. در نهایت هنگامی که به بخش امور جوانان در این سایت می‌رسیم، نیمی از صفحه را بخش گزارش‌های تصویری به خود اختصاص داده است. شاید بتوان همین را معیاری قرار داد که سهم جوانان از وزارت ورزش و جوانان چقدر است.

 

البته که امور جوانان، اموری میان حوزه‌ای است. در واقع سازمان ملی جوانان سابق و شورای عالی جوانان اسبق نیز وظیفه هماهنگی و رایزنی درباره امور جوانان را بر عهده داشت و فعالیت اجرایی آن محدود بود. با این حال انتظارها از تبدیل این سازمان به وزارتخانه این بوده است که به امور جوانان توجه ویژه‌تری صورت گیرد.

 

به نظر می‌رسد که در وزارت ورزش و جوانان، دولت و مجلس، مخالفتی با جدا شدن بخش جوانان از وزارت ورزش وجود ندارد. بسیاری از نمایندگان مجلس در مصاحبه‌های گوناگون از طرح و لوایح مربوط به این موضوع استقبال کرده‌اند. با این حال به نظر می‌رسد که مسئله اصلی در این میان، شیوه جدا کردن این حوزه است؛ تبدیل به یک وزارتخانه مستقل، بازگشت به سازمان ملی جوانان و یا شکل‌گیری بخشی مستقل از وزارتخانه، اما زیرمجموعه آن.همین شد که بهار امسال، لایحه استقلال جوانان از وزارت ورزش در مجلس تصویب نشد، اما به دنبال آن خبر رسید که طرحی در این زمینه در مجلس بررسی می‌شود.

 

سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان تیرماه امسال در دومین همایش ملی جوانان و قانونگذاری در این باره گفته بود: «دولت برای تصویب دو وزارتخانه جدید در حوزه مسکن و صنعت و سازمان ملی جوانان اصرار دارند و آقای روحانی تاکید داشتند وزرا به نحوی عمل کنند که بتوانیم این لوایح را در مجلس تصویب کنیم. بنده هم به عنوان وزیر این وزارتخانه باورم این است که اگرچه در مدت دو سال گذشته تلاش ویژه‌ای را برای اینکه امور جوانان را بهتر اداره کنیم و حل شدن مشکلات جوانان را با جدیت بیشتری دنبال کنیم، اما حتماً سازمان ملی جوانان مستقل می‌تواند با جایگاه قانونی بهتر و اقتدار بیشتر، ابزار بیشتر و منافع موفقیت‌های بیشتر داشته باشد.

 

قانون مجلس این است که اگر لایحه‌ای در آن رد شد باید ۶ ماه صبر کند. امیدوار هستیم که با یک راه‌حل فراقانونی و یا اذن مقام معظم رهبری و یا راهکار دیگر بتوانیم لایحه را تصویب کنیم. بر فرض اینکه این پیگیری‌ها را انجام دادیم و لایحه سازمان ملی جوانان تصویب نشد، من خودم از ابزار و سازوکار قانونی استفاده می‌کنم، معاونت جوانان را در قالب یک سازمان مستقل اما زیر مجموعه وزارتخانه تعبیه کنیم. مانند بسیاری از سازمان‌های دیگر که یک سازمان مستقل هستند، اما رئیس آن با حفظ سمت معاون وزیر مربوطه هم هست. مجدداً تلاش ما این است که راه‌حل قانونی پیدا کنیم تا بتوانیم تاسیس وزارتخانه‌های جدید و سازمان ملی جوانان حاصل شود».

 

حالا با سخنان مدیرکل دفتر هماهنگی و ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان درباره بودجه سال ۹۸ این وزارتخانه، امیدها برای به ثمر رسیدن این پیگیری‌ها پررنگ شده است. امید محدث با اشاره به افزایش ۴۰ درصدی بودجه سال ۹۸ برای معاونت جوانان، از طرح مجدد لایحه اصلاح ساختار دولت برای تفکیک این معاونت از وزارت ورزش در کمیسیون مشترک مجلس خبر داد.

 

وی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه پیش‌بینی دولت در لایحه بودجه سال ۹۸ نسبت به امسال، ۴۰ درصد افزایش در حوزه معاونت جوانان را نشان می‌دهد، گفت: سال قبل کل بودجه معاونت امور جوانان ۶۷ میلیارد تومان بود که برای سال آینده به ۹۷ میلیارد تومان افزایش می‌یابد. محدث با بیان اینکه بودجه امسال براساس عملکرد دستگاه‌ها افزایش یافته است، اظهار کرد: افزایش بودجه امسال معاونت جوانان قابل توجه است، چراکه یکی از نکاتی که در بودجه امسال لحاظ شده این است که اساس بودجه‌ریزی سال ۹۸ براساس عملکرد دستگاه‌ها بسته شده، بنابراین افزایش ۴۰ درصدی بودجه معاونت از این جهت قابل توجه است.

 

مدیرکل دفتر هماهنگی و ساماندهی امور جوانان با اشاره به اضافه شدن دو عنوان فعالیت جدید در بودجه معاونت جوانان تصریح کرد: در مورد خانه‌های جوان در سال گذشته بودجه و ردیف خاص برای حمایت از برنامه‌های خانه‌های جوان در بودجه نداشتیم. در بودجه ۹۸ این مسئله را به دولت پیشنهاد دادیم و در لایحه بودجه نیز پیش‌بینی شده است که یک ردیف مستقل نیز تحت عنوان «حمایت از فعالیت‌ها و برنامه‌های خانه جوان» برای حمایت از فعالیت‌های جوانان استان‌ها اختصاص یابد که برای این هدف هم حدود ۱.۵ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

 

محدث در ادامه از اضافه شدن بودجه برای حمایت از «تولید محتوای فرهنگی در فضای مجازی برای جوانان» خبر داد و گفت: این فعالیت نیز در بودجه سال ۹۸ به طور مستقل دیده شده است. به گفته وی، دو ردیف بودجه اخیر در اختیار معاونت جوانان قرار خواهد گرفت؛ پیشنهاد این دو ردیف نیز از سوی خود معاونت جوانان بوده است که با پیگیری معاونت مالی اداری وزارت ورزش در بودجه ۹۸ درج شده است. مدیرکل دفتر هماهنگی و ساماندهی امور جوانان در ادامه توضیح داد: یکی دیگر از نکات بودجه رشد ۱۰۰ درصدی آن در حوزه گردشگری در کل کشور است.

 

امیدواریم ما هم با توجه به اینکه شبکه ملی گردشگری جوانان را راه‌اندازی کرده‌ایم و سمن‌های حوزه جوانان در این حوزه فعال هستند، بتوانیم بخشی از این بودجه را دریافت کنیم. محدث با اشاره به برخی گفته‌ها در مورد در نظر گرفتن ردیف مجزا برای تفکیک معاونت جوانان از وزارت ورزش و جوانان در لایحه بودجه سال آینده نیز گفت: در مورد تفکیک مبحثی در لایحه بودجه وجود ندارد، اما لایحه اصلاح ساختار دولت از هفته گذشته دوباره در مجلس مطرح شده و برای بررسی مجدد به کمیسیون مشترک رفته است و به زودی به صحن علنی مجلس می‌رسد.

 

با توجه به این سخنان باید منتظر بود و دید که آیا در سال ۹۸، نهادی مستقل برای امور جوانان به مجموعه دولت باز می‌گردد یا همچنان این حوزه مورد کم‌توجهی و اجحاف قرار خواهد گرفت.

 

 

e​btekarnews.‎​com
  • 20
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
پیر امیدیار,بیوگرافی پیر امیدیار,پیرامیدیار بیوگرافی پیر امیدیار، بنیان گذار و رئیس سایت Ebay (+ تصاویر)

زاده:۲۱ ژوئن ۱۹۶۷ 

محل تولد: پاریس، فرانسه

شغل: بنیانگذار شرکت eBay

مادر: الهه میر جلالی امیدیار

پدر: کوروش امیدیار

همسر: پاملا کر امیدیار

ادامه
برادران رایت,برادران رایت اختراع هواپیما,زندگی نامه ی برادران رایت زندگینامه ی برادران رایت و اختراعات آنها

ویلبر رایت

ارویل رایت

- تاریخ تولد برادران رایت

ویلبر رایت: ۱۶ آوریل ۱۸۶۷

ارویل رایت: ۱۹ آگوست ۱۸۷۱

ادامه
حضرت محمد (ص),تولد حضرت محمد (ص),میلاد حضرت محمد (ص) زندگی نامه حضرت محمد (ص) از ولادت تا رحلتش

نام پدر: عبدالله

نام مادر: آمنه

شهرت: خاتم پیامبران، رسول خدا، امین

كنیه: ابوالقاسم و ابوابراهیم.

القاب حضرت محمد (ص): رسول اللّه، نبى اللّه، مصطفى، محمود، امین، امّى، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذیر، بشیر، مبین، كریم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، یس، طه‏ و... 

زمان تولد: ۱۷ ربیع الاول ۵۷۱ میـلادی

ادامه
علی صادقی,فیلم های علی صادقی,علی صادقی و ملیکا زارعی بیوگرافی علی صادقی بازیگر معروف طنز ایرانی (+ مصاحبه)

تولد: ۱۰ آذر ماه ۱۳۵۹ 

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم کامپیوتر

ادامه
سهراب سپهری,دبستان سهراب سپهری,زندگینامه سهراب سپهری زندگینامه سهراب سپهری (+ عکس)

زادروز: ۱۵ مهر ۱۳۰۷

محل تولد: کاشان

پیشه: شاعر، نقاش و مدرّس هنرستان هنرهای زیبا

مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۸۰

علت مرگ: سرطان خون 

ادامه
محسن تنابنده,همسر محسن تنابنده,محسن تنابنده عکس بیوگرافی محسن تنابنده، فیلمنامه نویس و بازیگر مطرح ایرانی(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۶ فروردین ماه ۱۳۵۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته بازیگری

همسر: روشنک گلپا

فرزند: یک پسر به نام نامی

ادامه
برد پیت,فیلم های برد پیت,برد پیت و ورزش مورد علاقه اش بیوگرافی برد پیت مشهورترین بازیگر آمریکایی (+ تصاویر همسران برد پیت)

ملیت: آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۸ دسامبر ۱۹۶۳

محل تولد: شانی، اکلاهما، آمریکا

محل زندگی: اسپرینگفیلد، میزوری

زمینه فعالیت: بازیگر سینما و تلویزیون

همسران: جنیفر آنیستون (۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵)، آنجلینا جولی (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶)

ادامه
پوریا فیاضی,پوریا فیاضی بازیکن والیبال,تصاویر اینستاگرامی پوریا فیاضی بیوگرافی پوریا فیاضی و سوابق ورزشی اش (+ مصاحبه)

تاریخ تولد:۲۲ دی ۱۳۷۱

زادگاه: ارومیه، ایران

قد: ۱۹۵ سانتیمتر

رشته ورزشی: والیبال

پُست: دریافت کننده قدرتی

ادامه
استیو هانکه,زندگینامه استیو هانکه,زندگی نامه استیو هانکه بیوگرافی استیو هانکه، اقتصاددان مشهور آمریکا (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۹ دسامبر ۱۹۴۲

محل تولد: ماکن، جورجیا

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

فارغ التحصیل: دانشگاه کلرادو بولدر

مؤسسه: مدرسه معادن کلرادو، دانشگاه برکلی، دانشگاه جانز هاپکینز

ادامه
ویژه سرپوش