۲۰:۱۲ - ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۶۰۴۸۳۲
حقوقی، قضایی و انتظامی

جزئیات جدید از پرونده فرهاد زاهدی فر/ متهم پرونده سکه ثامن چقدر پول از کشور خارج کرد؟

فرهاد زاهدی فر,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,حقوقی انتظامی
در بحبوحه نوسان بازار ارز و طلا اخبار متعددی از پرونده کلاهبرداری «سکه ثامن» منتشر شد که در چند وقت اخیر کمتر به آن پرداخته شده است. در این گزارش، مالباختگان سکه ثامن و وکیل این پرونده جزئیاتی جدید را تشریح می‌کنند.

به گزارش تجارت نیوز، اواخر شهریور ماه سال گذشته بود که خبر از یک کلاهبردای در حوزه طلا منتشر شد، این بار پرونده‌ای با اسم «سکه ثامن» در قوه قضاییه باز شد که شاکیانی از نقاط مختلف کشور داشت. به گفته یکی از مالباختگان، شهر‌های شیراز، اصفهان و مشهد بیشترین مالباخته را داشتند.

شرکت بازرگانی آریو پرگاس آیلین با عنوان «سکه ثامن» از سال ۱۳۹۵ فعالیت خود را در زمینه مرکز معاملات سکه و طلای آبشده، معاملات حواله شنبه‌ای طلا، معاملات جهانی انس طلا، گشایش اعتبارات و ال سی، واردات و صادرات کالا‌های مجاز، اخذ وام و اعتبارات ارزی و ریالی از تمام بانک‌های خارجی و داخلی آغاز کرده بود، اما اواخر تابستان سال گذشته اعلام ورشکستگی کرد.

در همان اوایل خبری شدن این ماجرا، اتحادیه طلا و جواهر و بانک مرکزی اعلام کردند این موسسه از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز داشته است.

به گفته مالباختگان، این کلاهبرداری در شرایطی صورت گرفته که «سکه ثامن» نماد اعتماد الکترونیک دو ستاره داشته و در سایت‌هایی مثل سایت اتحادیه طلا و جواهر هم تبلیغاتی داشته است.

برداشتن آدرس سایت «tgju.org» توسط اتحادیه طلا و جواهر از تابلو سردر این اتحادیه پس از اعلام کلاهبرداری، از جمله موضوعاتی است که مالباختگان را شاکی کرده که چطور تا قبل از اعلام کلاهبرداری این سایت متعلق به اتحادیه طلا و جواهر بود و تبلیغات «سکه ثامن» را در آن منتشر می‌کرد، اما پس از این اتفاق اعلام بی‌اطلاعی کرده است.

سکه ثامن همه جا تبلیغ داشت

یکی از مالباختگان درباره اتفاقی که برایش افتاده گفت: سال گذشته سرباز بودم و تمام وقتم پر بود، پس نمی‌توانستم کار کنم. با وجود شرایط اقتصادی که سال گذشته وجود داشت ارزش پول هر روز در حال پایین آمدن بود و همه در حال خرید و فروش دلار و طلا بودند. من تصمیم گرفتم ۵۰ میلیون تومانی که قبل از سربازی کار کرده بودم را در جایی سرمایه‌گذاری کنم. تا این که با سکه ثامن آشنا شدم که همه جا تبلیغ کرده بودند، وقتی دیدم همه تبلیغ می‌کنند مطمئن شدم که تحت نظارت است.

وی سپس ادامه داد: وقتی بیشتر پیگیر شدم، دیدم این سایت نماد اعتماد الکترونیک دارد، در حالی که در آن زمان دیجی‌کالا نماد اعتماد یک ستاره داشت این سایت نماد اعتماد دو ستاره گرفته بود. اولین بار ابتدای تابستان سال قبل با یک سکه شروع کردم و پس از آن تا ۵۰ میلیون تومان ادامه دادم، ساختارش شبیه بورس بود. تا این که سال گذشته اعلام ورشکستگی کرد.

وی با بیان اینکه «ما فکر نمی‌کردیم در فضای مجازی سرمایه‌گذاری کرده‌ایم، چون از وزارت صمت هم مجوز داشت»، افزود: آن زمان که من رفتم شکایت کنم کسانی می‌آمدند برای شکایت که ۶۰۰ میلیون تومان دارایی خود را از دست داده بودند. با این همه شاکی که وجود دارد اخیرا حدود ۱۵ درصد از اصل طلب عمده شاکیان را پرداخت کردند. ما شنیده‌ایم متهم ردیف اول نصف بیشتر پول را به ترکیه منتقل کرده و جای آن را لو نمی‌دهد.

پرداخت ۳۰ درصد موجودی مالباختگان سکه ثامن

بهنام ملکی، نماینده مالباختگان «سکه ثامن» نیز در گفتگو با تجارت‌نیوز صحبت‌های مالباختگان را تصدیق کرد و گفت: حدود ۳۰ درصد از موجودی مالباختگان را پرداخت کرده‌اند. این ۳۰ درصد مبلغی قابل اتکا نیست که اگر تورم را نیز حساب کنیم کمتر از آن است که بعد از یک سال پرداخت کرده‌اند.

به گفته وی، این پرونده چندین هزار مالباخته دارد، مثلا موردی هست که ۹ دانشجو پول خود را روی هم گذاشتند و به اسم یکی ثبت نام کرده‌اند به این امید که ضمانت‌نامه بانکی بگیرند که این وعده هم دروغ بود. به برخی هم که ضمانت‌نامه داده شده بود موقع بستن سایت تاریخ آن تمام شده بود. تبلیغات وسیعی در ۴۲ رسانه راه انداخته بود که بتواند فعالیت بیشتری کند.

ملکی در خصوص اعتبار این موسسه گفت: این سایت قبلا مورد تائید وزات صمت و اتحادیه طلا و جواهر بود و همچنین نماد اعتماد الکترونیک دو ستاره داشت. بعد از کلاهبرداری همه گفتن ما هشدار داده بودیم، اما کجا؟

پول‌های شاکیان سکه ثامن کجاست؟

وی در خصوص روند پرونده گفت: کاش شفاف‌تر عمل می‌شد، انتظار این بود که پرینتی از حساب صاحب سایت سکه ثامن بدهند تا مالباختگان بدانند این پول‌ها به کدام حساب‌ها رفته است. الان سه هزار و ۵۰ نفر در لیست شاکیان هستند. تعداد قابل توجهی از سرمایه‌گذاران این پرونده سکته کردند، برخی فوت کردند، برخی هم بیخیال شکایت شده‌اند. تعدادی طلاق اتفاق افتاد، برخی هم از شهر‌ها به روستا‌ها پناه آوردند، چون پولی نداشتند که هزینه زندگی کنند. حتی کسانی که آمدند اعتراض کردند، مورد گلایه قرار گرفتند.

یکی دیگر از مالباختگان گفت: ما بعد از گذشت یک سال و تورم بالایی که الان هست دنبال پول نیستیم، چون ظلمی که به ما شد دیگر جنبه مالی ندارد. با توجه به این که فعالیت سکه ثامن بر بستر تجارت الکترونیک بود، مالباختگان این سایت روی یک رنج سنی هستند که همه جوان و اکثریت آن‌ها در آستانه ازدواج قرار دارند.

موضوع دیگری که این مالباخته ادعا و بهنام ملکی آن را تایید کرده این است که متهم ردیف اول این پرونده قبل از پرونده سکه ثامن، چند پرونده کلاهبرداری دیگر داشته، ولی رضایت شکات را گرفته و مساله را حل کرده است.

این مالباخته در خصوص پیگیری‌ها برای به نتیجه رسیدن این پرونده گفت: ما توانستیم پس از گذشت چندین ماه حکم بگیریم، در این نامه ذکر شده که همه دارایی که از متهم توقیف شده باید علی‌السویه بین تمام شکات تقسیم شود. اما از ۷۰ میلیارد تومان، ۵۹ میلیارد تومان آن را بین شکات تقسیم کردند که ۳۰ درصد از طلب هر یک از شکات پرداخت شد. با ۱۱ میلیارد تومان باقی مانده هم طلب‌های خردتر را تسویه کرده‌اند.

این مالباخته درباره مبلغ این کلاهبرداری گفت: حدود ۴۹۸ میلیارد تومان کل مبلغ طلب شکات است که حدود ۱۸۰ میلیارد تومان آن اصل طلب محسوب می‌شود.

این مالباخته اضافه کرد: با توجه به سخنانی که ریاست جدید قوه قضاییه برای پیگیری فساد اقتصادی داشته‌اند، شکات در این بازه زمانی تلاش زیادی کردند که با ایشان جلسه داشته باشند و به دبیرخانه قوه قضاییه نامه فرستادیم. از آنجایی که از همه شهر‌ها برای این پرونده شاکی وجود دارد، در سفر‌های رئییس قوه قضاییه به هر استان نامه‌ای از طرف شاکیان برای تشکیل جلسه به ایشان داده شده، ولی هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده است.

وی در ادامه طرح سوال می‌کند که چرا پرونده سکه ثامن که از نظر مبلغ و از نظر تعداد شکات از برخی پرونده‌های دیگر بالاتر است به دادگاه ویژه نمی‌رود؟

خروج ۵۰ تا ۱۰۰ میلیارد تومان از کشور

رسول کوهپایه‌زاده، وکیل شاکیان پرونده ثامن در خصوص آخرین وضعیت این پرونده گفت: در این پرونده برای متهم ردیف اول، فرهاد زاهدی‌فر کیفرخواست به اتهام کلاهبرداری مشدده و پولشویی صادر شده است. نسبت به اتهام دیگر وی که اخلال اقتصادی است پرونده همچنان مفتوح است و بازپرس از مرجع زیرصلاح در ۱۵ مورد تقاضای استعلام کرده، به محض اینکه پاسخ این استعلام به بازپرسی واصل شود در خصوص اتهام اخلال در نظام اقتصادی تصمیم می‌گیرند.

وی ادامه داد: اموالی هم که از متهم کشف شد، بین شکات به نسبت طلبشان تقسیم شد. اموال غیرمنقول هم در حال کارشناسی، ارزیابی و خروج است که به شکات برخواهد گشت. اصل پول ۱۸۰ میلیارد تومان بود که با سود آن به حدود ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

یکی از مالباختگان هم در خصوص میزان پول خارج شده از کشور ادعا کرد: متهم این پرونده ۴۰ میلیارد تومان از کشور خارج و وارد ترکیه کرده است. سوال ما این است که چه کسی به خروج این پول کمک کرده است؟ در این مورد یک صراف ارزی، یک فعال بازار طلا و یک مدیر بانکی مورد اتهام هستند.

کوهپایه‌زاده در خصوص میزان پولی که از ایران خارج شده گفت: زاهدی‌فر در این خصوص همکاری نمی‌کند که مشخص شود چه مقدار خارج شده است. اما مبلغ حدودی این پول‌های خارج شده بین ۵۰ میلیارد تا ۱۰۰ میلیارد تومان تخمین زده می‌شود.

وی همچنین در خصوص دیگر متهمان این پرونده گفت: نسبت به الباقی متهمان قرار منع تعقیب صادر شده، فقط یک نفر را بازپرسی متهم تشخیص داده که مورد اعتراض شاکیان و من است.

از دیگر نکاتی مورد اعتراض شکات آزاد شدن همسر زاهدی‌فر، متهم ردیف دوم است. کوهپایه‌زاده در این خصوص توضیح داد: متاسفانه در خصوص متهم ردیف دوم که همسر متهم ردیف اول است و با این که وی رئیس هیات مدیره و نقش موثری در اقدامات پرونده «سکه ثامن» داشته، قرار منع تعقیب برایش صادر شده که البته ما در ۱۰ روز مقرر حق اعتراض می‌کنیم.

وی در خصوص تقسیم اموال متهم بین شاکیان تصریح کرد: تا جایی که من مطلع هستم، قرار این بود که بین همه شاکیان علی‌السویه تقسیم شود. اما به نظر می‌رسد که نشده است. این اعتراض شکات قابل فهم است، البته اگر مجوز دیگری در این خصوص صادر نشده باشد، شاید این مجوز اخذ شده و ما مطلع نیستیم.

  • 17
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید