دوشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۹
۱۴:۰۴ - ۱۰ آذر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۹۰۰۴۸۵
حقوقی، قضایی و انتظامی

رئيسی: مذاکره و خویشتن‌داری خطاست

رئیس قوه قضائیه
رئیس قوه قضائیه گفت: شهید فخری‌زاده قهرمان «بی اثرکردن تحریم و تهدید» دشمن در حوزه هسته‌ای و دفاعی است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی روز دوشنبه در جلسه شورای عالی قوه قضاییه که در اجرای پروتکل های بهداشتی مقابله با کرونا در دو سالن جداگانه و از طریق ارتباط تصویری برگزار شد، با محکوم کردن ترور دانشمند شهید محسن فخری زاده، او را «قهرمان بی اثر کردن تحریم و تهدیدات دشمن» معرفی کرد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه شهید فخری زاده از چهره هایی بود که دشمن را خوب شناخت و راه خوبی نیز برای مقابله با دشمن برگزید، راهبرد او را بی اثر کردن تحریم ها و مصون سازی کشور در برابر تهدیدات دشمن دانست و افزود: همه تلاش ما باید در جهت قوی شدن کشور در همه عرصه ها برای خنثی کردن تحریم ها و تهدیدات دشمنان باشد.

رئیسی با تأکید بر این که بیشترین تحریم‌های دشمن مربوط به بخش صنایع هسته ای و دفاعی کشورمان می شود، گفت: شهید شهریاری‌ها و شهید فخری‌زاده ها با تولید قدرت در حوزه هسته ای و دفاعی تحریم های دشمنان در این دو عرصه را بی اثر کرده اند.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: شهید فخری زاده نماد تولید قدرت در حوزه علم و فناوری است که به جوانان ما می آموزد برای خنثی کردن توطئه های دشمنان باید با به داشته هایمان متکی باشیم و هرگونه چشم دوختن و امید بستن به مذاکره و این نوع روش ها برای رفع تحریم ها خطاست.

رئیسی با تأکید بر لزوم قوی شدن در برابر دشمن و بیان این که قوی شدن در سایه حضور انسان های متدین و متعهد، شجاع و مقاوم و متخصص اتفاق می افتد، اظهار داشت: برای رسیدن به قله ها باید حرکت اثربخش شهید فخری‌زاده با قدرت ادامه یابد و از میراث گرانبهای این شهید عزیز صیانت شود.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه تحریم و ترور دو روی یک سکه اند، اظهار داشت: اگر دشمن منطقی غیر از زورگویی داشت، ما هم با همان زبان با آنها سخن می گفتیم اما دشمن برای رسیدن به اهدافش فقط منطق زور و قدرت را می شناسد و تجربه نشان داده آنچه اهل تحریم و ترور را سرجایش می‌نشاند، قدرت و قدرتمند شدن است.

رئیسی درباره پیگیری مجازات آمران و عاملان ترور شهید فخری زاده و توصیه غربی ها برای خویشتنداری جمهوری اسلامی ایران در برابر این جنایت را چراغ سبز نشان دادن به تروریست ها دانست و گفت: در اجرای اقدامات بازدارنده نسبت به دشمن نباید کوتاهی کرد و هر حرکتی که موجب بازدارندگی دشمن از تهدید شود، باید انجام داد.

رئیس دستگاه قضا بر همین اساس از دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی خواست با قدرت شبکه نفوذ را در جای جای کشور شناسایی و منهدم کنند و تأکید کرد: لحظه‎ای نباید در شناسایی شبکه نفوذ غفلت و درنگ کرد تا عناصر نفوذی مجال پیدا نکنند از داخل به دشمن پالس توطئه بدهند.

رئیسی با اشاره به فرمان مقام معظم رهبری برای برخورد با آمران و عاملان ترور شهید فخری زاده، به دادستان کل کشور هم مأموریت داد با همکاری دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی و ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان قضایی نیروهای مسلح و ایجاد کارگروهی ویژه، موضوع را با جدیت و سرعت پیگیری کند تا اقتضای حق و عدل اجرا شود.  

رئیس قوه قضاییه با اشاره به تلاش های جریان تحریف در کشور برای سازش با دشمن گفت: جریان تحریف، در حال القای ترس و یاس و تسلیم در برابر دشمن است اما مطالبه مقام معظم رهبری و خواست ملت و استراتژی راهبردی نظام تداوم برنامه های دفاعی و هسته ای و حرکت اساسی کشور برای تولید قدرت در همه عرصه‌هاست.

رئیسی گفت: آنچه دشمن را عقب می نشاند و جریان تحریم را ناامید و جریان تحریف را مفتضح می‌کند، قدرتمند شدن ایران اسلامی در همه عرصه ها به ویژه در عرصه های هسته ای و دفاعی است که شهید فخری‌زاده با جهاد علمی پیگیری و برای کشور قدرت آفرینی کرد و امنیت منطقه را ارتقاء داد.

همه باید خود را ملتزم به «قانون» بدانند 

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به روز قانونگذاری یاد و خاطره شهید مدرس را گرامی داشت و گفت: همه باید خود را ملتزم به «قانون» بدانند و محور کار همه دستگاه ها باید «قانون» باشد و کسی نباید به خود اجازه دهد از قانون تخطی کرده یا قانون را دور بزند.

رئیسی افزود: نزدیک‎ترین راه به اجرای عدالت، قانون است و قوه قضاییه هم قانون را محور برنامه ها و اقدامات خود می داند و بخشنامه ها و دستورالعمل‌هایی که در دستگاه قضایی صادر می شود، همگی مبتنی بر قانون هستند و هیچ قانون جدیدی وضع نمی‌کنیم.

رئیس قوه قضاییه، یکی از این موارد را دستورالعمل اجرای قانون رسیدگی به ترک فعل مسئولان اجرایی» عنوان کرد و افزود: قانون می گوید اگر مسئولی با ترک فعل موجب خسارت و ضرر و زیان به کشور و بیت‌المال شد، باید خسارت آن را بپردازد و دستورالعملی که در این زمینه صادر شد، برای اجرای این قانون است.

رئیسی بر لزوم تنقیح قوانین با همکاری قوای سه گانه تأکید کرد و گفت: در کشور کمبود قانون نداریم و حتی با حجم زیادی از قوانین بر زمین مانده مواجه هستیم که بخشنامه های دستگاه قضا در راستای اجرایی کردن این قوانین مغفول مانده است.

رئیس قوه قضاییه ابراز امیدواری کرد مجلس یازدهم با بهره‌مندی از تجارب ادوار گذشته قانونگذاری در کشور، دوره قانونگذاری ممتازی داشته باشد و قوانین خوب، کارآمد و راهگشایی را تصویب کند.  

سرنخ‎هایی در رابطه با عاملان ترور شهید فخری‌زاده 

در این جلسه، علی القاصی مهر دادستان تهران به ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده برای پیگیری ترور شهید فخری‌زاده پرداخت و با اشاره به صدور دستورات لازم در ساعات اولیه حادثه و حضور سریع مجموعه دادستانی تهران در محل حادثه ترور، گفت: بر اساس اعلام دستگاه های امنیتی سرنخ‎هایی در رابطه با عاملان این اقدام تروریستی به دست آمده است.

تمدید قراردادهای اجاره مسکن در دوران شیوع کرونا 

حجت الاسلام والمسلمین  محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور که نمایندگی قوه قضاییه در ستاد ملی مبارزه با کرونا را بر عهده دارد، با اشاره به مصوبه پیشین این ستاد درباره تمدید قراردادهای اجاره مسکن در دوران شیوع کرونا گفت: در زمینه اجرای این دستورالعمل استثنائاتی تعیین و به شورای حل اختلاف ابلاغ شده که از جمله آنها یک‎ساله بودن این دستورالعمل و استثناء شدن افرادی است که ملک استیجاری آنها مورد نیاز خود و بستگان درجه یک آنها باشد.   

دستگیری ۱۰ وکیل در حوزه  دیوان عدالت  اداری

حجت الاسلام والمسلمین عبداللهی رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه نیز به ارائه گزارشی درباره اقدامات صورت گرفته در ماه های اخیر برای مقابله با کارچاق کنی و اعمال نفوذ وکلای فاسد در دستگاه قضا پرداخت و اعلام کرد: اخیراً در حوزه دیوان عدالت اداری ۱۰ نفر وکیل و کارچاق کن، در استان آذربایجان شرقی ۱۴ نفر وکیل، کارچاق کن و کلاهبردار و در استان قم نیز ۳ نفر از وکلا و کارکنان دستگاه قضا بازداشت شدند و اقدامات این مرکز برای شناسایی و مقابله با منافذی که این نوع افراد بواسطه آن بدنبال فساد و تخریب دستگاه قضایی هستند، ادامه خواهد داشت.

برگزاری بیش از ۳۱ هزار جلسه دادرسی الکترونیکی 

محمدمهدی حاجی محمدی رئیس سازمان زندان ها با اشاره به اجرای طرح سراسری پایش زندان ها به ارائه گزارشی در این زمینه پرداخت و گفت: وضعیت زندان ها باید به صورت مستمر توسط سازمان زندان ها و قضات رصد و نتایج حاصل از آن نسخه های تأدیبی و تربیتی ارزیابی شود؛ بنابراین ریاست قوه قضاییه به منظور توجه دادن به این مهم بخشنامه پایش وضعیت زندانیان را صادر کردند.

رئیس سازمان زندان ها اظهار داشت: از شقوق مترقی این بخشنامه، ملاقات الزامی قضات با زندانیان است و در مواردی که قضات مخالف تغییر وضعیت زندانیان هستند، باید با زندانی ملاقات کنند و از دیگر موضوعات مهم در این زمینه، بهره مندی زندانیان از ارفاقات قانونی است. 

رئیس سازمان زندان ها در بخش دیگری از سخنانش گفت: از ابتدای سال تاکنون که کشور درگیر بیماری کرونا بوده، ۳۱ هزار و ۳۱۴ جلسه دادرسی الکترونیکی برگزار شده که از این تعداد، حدود ۲۸ هزار و ۱۱۴ مورد یعنی بیش از ۸۹ درصد از ابتدای تیر ماه تاکنون برگزار شده است. 

حاجی محمدی با اشاره به آمار زندانیان کشور گفت: نزدیک به ۵۰ درصد آمار زندانیان کشور را محکومان جرایم مرتبط با مواد مخدر تشکیل داده است.

رئیس قوه قضاییه در واکنش به گزارش رئیس سازمان زندان ها، موضوع پایش زندانیان را یکی از دستور کارهای مهم دستگاه قضایی عنوان کرد و به دادستان های سراسر کشور دستور داد در اجرای این طرح، حداکثر توان خود را به کار گیرند تا تکلیف افرادی که احیانآً وضعیت قضایی آنها در زندان مورد غفلت یا کم توجهی قرار گرفته است، به سرعت روشن شود. 

رشد ۱۰۸ درصدی ثبت اختراعات در کشور 

ذبیح اهصد خداییان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز در این جلسه با ارائه گزارشی از عملکرد یک‎ساله این سازمان، از رشد ۱۰۸ درصدی ثبت اختراعات در کشور طی ۷ ماه گذشته نسبت به مدت مشابه در سال قبل خبر داد و اعلام کرد: از ابتدای سال تاکنون هزار و ۶۹۲ اختراع در کشورمان ثبت شده است.

وی همچنین درباره اجرای طرح کاداستر در کشور از تثبیت حدود ۳۱میلیون هکتار از اراضی دولتی و مردم در این طرح طی ۸ ماه اخیر خبر داد و گفت که آمار ثبت اراضی ملی در این مدت، نسبت به مدت مشابه در سال گذشته رشد ۴۱۷ درصدی داشته است.

خداییان تصریح کرد: در چهار دهه اخیر ۲۴میلیون هکتار از اراضی کشور تثبیت شده بود اما ظرف ۱۷ماه اخیر و در اجرای طرح کاداستر ۴۱ میلیون هکتار از اراضی تثبیت شده است که می توان گفت کارهایی که در یک‎سال و نیم اخیر در این حوزه انجام شده، با کارهای انجام شده در ۴۰ سال گذشته برابری می کند.

اخراج یا انفصال ۱۷۶ کارمند متخلف در سازمان ثبت اسناد

وی با اشاره به برخورد با تخلفات در حوزه ثبت  تاکید کرد: در هفت ماهه سال جاری، تعداد ۱۷۶ نفر از کارکنان متخلف به انحاء مختلف به صورت دائم(اخراج یا بازنشستگی) یا موقت(انفصال موقت یا آماده به خدمت)، محکوم به قطع همکاری با سازمان شده اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد قابل توجه ۱۷۵درصدی دارد.

خداییان با اشاره به اقدامات انجام گرفته در خصوص سالم سازی حوزه سر دفتران گفت: در هفت ماهه سالجاری، تعداد ۳۲نفر از سردفتران و دفتریاران به انفصال دائم و سلب صلاحیت از شغل سردفتری یا دفتریاری محکوم شده اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۳۳درصد افزایش و نسبت به مدت مشابه سال ۹۷، افزایش ۱۶۷درصدی دارد. 

وی همچنین از تعلیق ۳۹ نفر، انفصال موقت ۲۳۶ نفر و بازنشستگی ۴۶ نفر از سردفتران و دفتریاران خبر داد و با اشاره به صدور ۱۷۹۰ فقره کیفرخواست برای سردفتران و دفتریاران گفت که این رقم با رشد ۱۱درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه بوده است.

  • 18
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امیرارسلان مطهری,امیرارسلان مطهری بازیکن استقلال,بیوگرافی امیرارسلان مطهری بیوگرافی امیرارسلان مطهری و عکسهای او

زادروز: ۱۹ اسفند ماه ۱۳۷۱

زادگاه: گرمسار، ایران

قد: ۱٫۸۰ متر

پست: مهاجم

ملیت: ایرانی

بیوگرافی امیرارسلان مطهری

امیرارسلان مطهری در روز ۱۹ اسفند ماه سال ۱۳۷۱ در گرمسار سمنان به دنیا آمد. او با توجه به علاقه شدید به فوتبال توانست در این رشته ورزشی بدرخشد و فوتبال را مانند بقیه ی فوتبالیست ها از کوچه و خیابان شروع کرد تا این که در سال ۱۳۸۷ زمانی که ۱۶ ساله بود در تیم استیل آذین تست داد. او ۱٫۸۰ متر قد دارد و در پست مهاجم بازی می کند. امیرارسلان مطهری یک بازیکن حرفه ای فوتبال است و بعنوان مهاجم برای تیم فوتبال استقلال تهران بازی می کند.

ادامه
مهدی عبدی,زندگینامه مهدی عبدی,بیوگرافی مهدی عبدی بیوگرافی مهدی عبدی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

زادگاه: ۹ آذر ماه ۱۳۷۷

زادروز: قائم شهر، ایران

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتیمتر 

ملیت: ایرانی

ادامه
رهی معیری,زندگی نامه رهی معیری,زندگینامه کامل رهی معیری زندگی نامه رهی معیری یکی از شاعران غزلسرا

متولد: ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۲۸۸

مرگ: ۲۴ آبان ۱۳۴۷ تهران

تخلص: رهی

سبک: غزل

پیشه: شاعر

مذهب: اسلام

ادامه
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
آریانا هافینگتون,زندگینامه آریانا هافینگتون,بیوگرافی آریانا هافینگتون زندگینامه آریانا هافینگتون نویسنده و روزنامه نگار آمریکایی - یونانی (+ تصاویر)

زاده: ۱۵ ژوئیهٔ ۱۹۵۰ ‏

زادگاه: آتن، یونان

ملیت: آمریکایی- یونانی تبار

حرفه: نویسنده، روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی

تحصیلات: کارشناسی ارشد اقتصاد

ادامه
اسحاق جهانگیری,عکس از اسحاق جهانگیری,اصالت اسحاق جهانگیری بیوگرافی اسحاق جهانگیری (+ تصاویر)

زاده: ۱۳۳۶ 

زادگاه: جیرفت، استان کرمان

دین: اسلام

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه کرمان (کارشناسی فیزیک)، دانشگاه صنعتی شریف (کارشناسی ارشد مهندسی صنایع)، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران (دکترای مدیریت صنعتی)

ادامه
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
ویژه سرپوش