سه شنبه ۰۴ آذر ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۷۰۰۰۷۲

تفهیم اتهام به چه معناست؟

تفهیم اتهام,تفهیم اتهام یعنی چه,زمان تفهیم اتهامحق تفهیم اتهام و مواظبت در اظهارات از جمله حقوق اولیه یک متهم است
تفهیم اتهام از وظایف بازپرس است و حق مسلم متهم است که بداند مرتکب کدام عمل مجرمانه شده است. بر اساس حقوق بشر و قانون اساسی، افراد در جامعه آزاد هستند و نمی توان آن ها را بابت اعمالی که طبق قانون جرم نیست بازجویی کرد. بدون سند و مدرک نمی توان افراد را مجرم یا متهم دانست و آزادی و امنیت آن ها را خدشه دار کرد.

تفهیم اتهام

تفهیم اتهام یکی از اصول مسلم آیین دادرسی کیفری است. به این معنی که رابطه متهم با جرم و اسناد و مدارکی که اتهام وی را ثابت می کند، به طور واضح برای متهم توضیح داده شود. در واقع تفیهم اتهام به معنای تفیهم فوری و سریع نوع اتهام و علل آن به متهم است. به طوری که از موقعیت قضایی و حقوقی تکالیف خود بطور کامل مطلع شود. تفهیم اتهام از حقوق متهم و از وظایف بازپرس است. این تفهیم باید به زبانی باشد و بگونه ای بیان شود که برای متهم قابل درک و فهم باشد، بدین ترتیب در مواردی که متهم با اصطلاحات قانونی آشنایی ندارد تفهیم باید با بیان ساده ولی مشخص صورت بگیرد.  

ذکر عنوان مجرمانه جزائی صرف نظیر “جعل مفادی” به متهمی که ممکن است هیچ آشنایی با مفاهیم این عناوین نداشته باشد، نمیتوان تفهیم اتهام صحیح به معنای مورد نظر قانونگذار دانست. در این زمینه دست اندرکاران قضایی و انتظامی در زمینه تفهیم اتهام، وظایفی دارند. همچجنین ضابطان دادگستری بدون تعیین تکلیف توسط احکام قضایی بیش از ۲۴ ساعت نمی توانند متهم را در بازداشت نگه دارند. از سوی دیگر، متهمان هم حقوقی دارند که از جمله آن، سکوت آنها در مقابل سوالات است. داشتن وکیل نیز از حقوق متهمان است، ملاقات با دوستان و اقوام در زمان بازداشت موقت و نیز نپوشیدن لباس زندانی و دیگر قوانین مربوط به زندانیان از حقوق مسلم متهمان است.

زمان تفهیم اتهام

رسیدگی به اکثر جرایم، اول در دادسرا صورت ميگیرد. در دادسرا دادستان، دادیار یا بازپرس بر حسب وظایفشان اقدام به پیگیری جرم رخ داده و کشف آن می کنند. پس از انجام تحقیقات مقدماتی، پرونده و متهم برای صدور حکم به دادگاه فرستاده میشوند. زمان تفهیم اتهام به متهم در همین مرحله تحقیقات مقدماتی است. در واقع مقام رسیدگی کننده باید پیش از پرسش از متهم اقدام به تفهیم اتهام به او کند و به وی تذکر دهد که حرف های او ثبت میشوند بدین ترتیب باید مواظب اظهارات خود باشد چون این اظهارات میتوانند بر علیه خود او استفاده شوند. پس نتیجه می گیریم که زمان تفهیم اتهام، در مرحله تحقیقات مقدماتی و پیش از بازجویی از متهم است.

حق تفهیم اتهام و مواظبت در اظهارات

حق تفهیم اتهام و مواظبت در اظهارات از حقوق اولیه یک متهم است. چون یک شخص که به دادسرا جلب می شود، اول باید بداند به چه اتهامی تحت بازجویی قرار گرفته است. در این خصوص قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۷۸ بیان نموده است که قاضی اول هویت و مشخصات متهم و همچنین آدرس وی را دقیقا سؤال کرده به طوری که ابلاغ احضاریه و دیگر اوراق به آسانی مقدور باشد و متذکر می شود که مواظب بیانات خود باشد و بعد از آن موضوع تفهیم اتهام و دلایل آنرا به صورت واضح به متهم تفهیم بگوید، آنگاه شروع به تحقیق می کند. سوالات باید مفید و روشن باشد، پرسش های تلقینی یا القا کننده یا اکراه یا اجبار متهم ممنوع است. وکیل متهم میتواند در صورت طرح سوالات تلقینی یا دیگر موارد خلاف قانون به بازپرس تذکر دهد.

تفهیم اتهام و اقرار,تفهیم اتهام,تفهیم اتهام در دادگاهبعد از تفهیم اتهام است که شخص مظنون یا مشتکی‌عنه، تبدیل به متهم می‌شود

اگر متهم از دادن پاسخ خودداری کند، امتناع او در صورت مجلس قید می شود. دادگاه پرسش هایی را که برای رفع اختلاف و روشن شدن موضوع لازم است از طرفین و شهود و مطلعان خواهد کرد. در صورتی که متهم جواب سوالات را ندهد، دادگاه بدون این که متهم را به دادن جواب مجبور کند، رسیدگی را ادامه می دهد.

ضرورت تفهیم اتهام 

مقام قضایی امر تحقیق مقدماتی باید به جمع آوری دلایل علیه متهم بپردازد و زمینه اجرای عدالت بین اصحاب دعوا را فراهم کند بنابراین فرد احضار شده که از طرف شاکی، ادعایی علیه او ارایه شده است، با توجه به اصل برائت، باید فرصت کافی برای ارایه دفاعیات خود داشته باشد. تفهیم اتهام از آن جهت ضروری است که از یکسو امکان رد اتهام یا اتهامات منتسب را برای متهم فراهم می سازد و تضمینات ناظر جنبه عملی بخود گرفته و آغاز می شود و از طرف دیگر قاضی تحقیق را مجاز می کند که به اقدامات ضروری و از اصدار قرار های تأمینی متوسل شود.

تفهیم اتهام در دادگاه,تفهیم اتهام چیست,تفهیم اتهامتفهیم اتهام از حقوق متهم و از وظایف بازپرس است

اهمیت تفهیم اتهام چنان است که در صورتیکه متهم در یک روز و چه در روز های متعدد مورد بازجویی قرار گیرد در هر مرحله باید به او تفهیم اتهام شود.

به نظر میرسد طبق اصول و قوانین حاکم بر آیین دادرسی کیفری، یکی از بدیهی ترین حقوق متهم، علم و آگاهی وی از اتهام انتسابی است و رعایت این حق مستلزم تفهیم اتهام با تمام دلایل اقامه شده است و بدون رعایت این حق دفاعی متهم، میتوان گفت که علاوه بر محرز بودن تقصیر مقام قضایی امر تحقیق، ادامه تحقیقات محکوم به ابطال و فاقد اثر قانونی است. به طورمثال، پس از تفهیم اتهام و نبودن علل کافی علیه متهم، صدور قرار تأمین کیفری وجاهت قانونی ندارد.

تفهیم اتهام,ضرورت تفهیم اتهام,تفهیم اتهام در قانون اساسیزمان تفهیم اتهام در مرحله تحقیقات مقدماتی و قبل از بازجویی از متهم است

گردآوری: بخش جامعه سرپوش

  • 11
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
باباطاهر,اشعار باباطاهر,شعرهای باباطاهر زندگی نامه باباطاهر شاعر و دوبیتی سرای اواخر سده چهارم و پنجم

زادگاه: لرستان یا همدان

زاده: ۳۲۶ خورشیدی

پیشه: شاعر، دوبیتی سرا

ملیت: ایرانی

زمینه کاری: شعر، موسیقی

ادامه
لویی پاستور,نظریات لویی پاستور,لوئی پاستور زندگی نامه لویی پاستور دانشمند فرانسوی مشهور (+ تصاویر)

زاده: ۲۷ دسامبر ۱۸۲۲

زادگاه: ایالت دول، ژورا

ملیت: فرانسه

محل تحصیل: اکول نرمال سوپریور، دانشگاه پاریس

فوت: ۲۸ سپتامبر ۱۸۹۵

ادامه
دراگان اسکوچیچ,زندگی نامه دراگان اسکوچیچ,دراگان اسکوچیچ اهل کشور بیوگرافی دراگان اسکوچیچ (+ تصاویر)

زادگاه: رییکا، یوگسلاوی سابق

قد: ۱٫۸۱ متر

زاده: ۳ سپتامبر ۱۹۶۸

پست: هافبک

مدرک تحصیلی: لیسانس حرکت شناسی

پیشه: مربی فوتبال

ادامه
ایلان ماسک,بیوگرافی ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک زندگی نامه ایلان ماسک و کارآفرینی های او (+ تصاویر)

زادگاه: پرتوریا، آفریقای جنوبی

زاده: ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱

محل زندگی: لس آنجلس

ملیت: آمریکایی، کانادایی، آفریقای جنوبی

پیشه: مهندس، مخترع، بنیانگذار و کارآفرین

ادامه
محمدحسین کنعانی زادگان,علاقه محمدحسین کنعانی زادگان به پرسپولیس,افتخارات  محمدحسین کنعانی‌زادگان بیوگرافی محمدحسین کنعانی زادگان + تصاویر اینستاگرامی

زادروز: ۳ فروردین ماه ۱۳۷۳

زادگاه: آبادان، ایران

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: دفاع وسط / دفاع راست

ملیت: ایرانی

ادامه
جیل بایدن,تصاویر جیل بایدن,بیوگرافی جیل بایدن بیوگرافی جیل بایدن، همسر جو بایدن (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۵ ژوئن ۱۹۵۱

محل تولد: هامونتن، نیوجرسی

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

حزب سیاسی: دموکرات

همسران: بیل استیونسون، جو بایدن

فرزندان: اشلی، بی، هانتر

ادامه
بیدل دهلوی,زندگینامه بیدل دهلوی,بیدل دهلوی زندگی نامه زندگی نامه بیدل دهلوی شاعر پارسی گوی هندی

متولد: ۱۰۵۴ هجری قمری

زادگاه: پتنه هندوستان

فوت: ۴ صفر ۱۱۳۳ (قمری)

آرامگاه: قریهٔ خواجه رواش کابل

پیشه: شاعر

ادامه
پروفسور سمیعی,بیمارستان پروفسور سمیعی در آلمان,پروفسور سمیعی بیوگرافی بیوگرافی پروفسور سمیعی و افتخاراتش (+ تصاویر مجید سمیعی)

زادهٔ: ۲۹ خردادماه ۱۳۱۶

زادگاه: تهران 

محل زندگی: هانوفر، آلمان

ملیت: ایرانی و آلمانی

محل تحصیل: دانشگاه یوهانس گوتنبرگ

پیشه: جراحی مغز و اعصاب

ادامه
هانده دوغان دمیر,بیوگرافی هانده دوغان دمیر,تحصیلات هانده دوغان دمیر بیوگرافی هانده دوغان دمیر، بازیگر جوان ترکیه ای (+ تصاویر)

زاده: ۲۲ نوامبر ۱۹۸۵

زادگاه: آنکارا – ترکیه

قد: ۱۷۰ سانتیمتر 

مدرک: لیسانس رشته جامعه شناسی

شغل: بازیگر

ادامه
ویژه سرپوش