دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۳۰۰۰۲۳

بزهکاری چیست؟/ دلایل بروز بزهکاری نوجوانان

بزهكاری,delinquency,عوامل موثر در بزهكاریعوامل اقتصادی، یکی از عوامل موثر در بزهکاری اطفال و نوجوانان
بزهکاری، هم برای جامعه و هم برای افرادی که درگیر آن میشوند، خطرهایی را به دنبال دارد. میزان بروز بزهکاری عبارت است از تعداد قانون شکنی های انجام شده به وسیله نوجوانان طی دوره ی زمانی خاص. سن و جنسیت، از همبسته های مهم قانون شکنی و بزهکاری به شمار می روند.

بزهکاری چیست؟

بزهكاری (delinquency) عمومی ترین اصطلاح برای رفتار مجرمانه نوجوانـان و شـامل رفتارهایی است كه برای افراد بالغ جرم تلقی میشود. بزه به عملى گفته مى شد که خلاف قانون و مقررات اجتماعى باشد. این کلمه در خصوص کودکان و نوجوانان بکار مى رود و براى بزرگسالان از واژه جرم استفاده مى شود. از اواخر قرن نوزدهم ارتکاب رفتارهاى بزهکارانه از جانب کودکان و نوجوانان در کشورهاى بزرگ صنعتى بیشتر جلب توجه کرده است. بزهكاری نوجوانان از دو جنبه در زمرة مسائل مهـم اجتمـاعی جامعـة ایـران بـه شـمار می رود: اولاً بزهكاری در نوجـوانی احتمـال رفتـار مجرمانـه را در زمان بـزرگسـالی فزونی میدهد و ثانیاً، بر اسـاس داده هـای خود گزارشـی از نوجوانـان، سـطح واقعـی بزهكاری نوجوانان حتی از آمارهای مربوط به دستگیری های رسـمی نیـز بیشـتر اسـت. بزهکاری به رفتارى که سبب دخالت در حقوق دیگران، بر هم زدن رفاه جامعه و یا خود شخص شود. مثلا مى توان دزدی، استفاده از مواد مخدر، فروش مواد مخدر، قتل، فحشاء، اذیت و آزار رسانیدن به افراد دیگر را من جمله رفتارهاى بزهکارانه نام برد. نظارت والدین قوی ترین رابطه را با بزهکاری نوجوانان دارا است.

بزهکاری اطفال و نوجوانان,بزهكاری,بزهكاری چیستبزهکارى، رفتار ضداجتماعى

پرخاشگری یکی از عوامل بزهكاری است. پرخاشگری عملی است كه هدف آن صدمه و آزار رساندن جسمانی یا كلامی بـه فـرد یـا نابود كردن اموال و دارایی شخص است. همینطور پرخاشـگری ممكـن اسـت وسـیله ای بـرای رسیدن به هدفی دیگر باشد. پرخاشگری از اوضاع اجتماعی مختلفی ناشی مـیشـود. ایـن عوامـل یـا سـبب وقـوع پرخاشگری می شوند یا شدت آنرا فزونی میدهند.

عوامل موثر در بزهکاری نوجوانان

-عوامل اقتصادی بزهکاری: 

یکی از عوامل مؤثر که امکان دارد در بزهکاری کودکان و نوجوانان مؤثر واقع شود، عوامل اقتصادی است و جرم شناسان توجه خاصی بدان مبذول داشته اند. تهیدستی اقتصادی، میتواند از عوامل مهم ارتکاب افراد به انواع انحرافات مانند سرقت و انحرافات جنسی به خصوص در نوجوانان و جوانان باشد.

- عوامل اجتماعی بزهکاری: 

هر جامعه دارای معیارهایی از رفتار است که «هنجار» نامیده می شود. این هنجارها لزوماً به صورت قانونی تدوین نشده اند؛ بلکه هر کس از نقطه نظر گروهی که عضو آن است، عملی را بهنجار (درست) و نابهنجار (نادرست) می داند و این هنجارها بستگی به ارزشهای فرهنگی هر جامعه دارد.

امکان دارد وقوع بزهکاری اطفال و نوجوانان ناشی از عوامل اجتماعی باشد. محیط از نظر کمی به محیط های کوچک و بزرگ و از نظر  کیفی به محیط های طبیعی، فرهنگی، اقتصادی و غیره تقسیم می شود.

علل بزهكاری کودکان,عوامل اجتماعی بزهکاری,بزهكاریضعیف بودن معیارهای قانونی باعث به وجود آمدن بزهکاری می شود

- عوامل فرهنگی بزهکاری: 

دورکیم معتقد است که جرم از فرهنگ و تمدن هر جامعه ای ناشی می شود و هیچ جامعه ای نمی تواند مدعی این باشد که از پدیده جرم به دور است. منظور از عوامل فرهنگی مؤثر در بزهکاری کلیه جنبه های فرهنگی هر اجتماع اعم از آداب، رسوم، اخلاقیات، اعتقادات و نیز مؤسسات مربوط به تعلیم و تربیت را تحت تأثیر قرار داده و عامل مؤثری در میزان بزهکاری آنان محسوب می شود.

- عوامل طبیعی بزهکاری: 

منظور از محیط طبیعی، محیط خارجی است که انسان در آن زندگی می کند و میتواند به نحوی در بزهکاری افراد مؤثر واقع شود. این عامل برای نخستین بار مورد توجه قرار گرفت. بزهکاران معمولا افرادی هستند که از نظر روانی، طبیعی هنجارند ولی به دلیل وضع ناهنجار جامعه دست به بزهکاری می زنند. نتیجه آن است که افرادی که دچار هیچ نوع اختلال روانی یا بد دلی نباشند، بزهکاری آنان ناشی از عوامل اجتماعی است.

- مشکلات روحی و اختلالات عصبی:

بزهکاری بعضی از نوجوانان صرفا به علت ناراحتی های شدید روانی آنان است. این گروه حاوی جامعه ستیزهای اجتماعی نشده (نوجوانی که قراردادها و قوانین اجتماعی را زیر پا می گذارد بی آنکه احساس تقصیر کند) و افراد دارای اختلال عصبی است (نوجوانانی که دچار استرس یا کم رویی شدید هستند). تاریخچه زندگی نوجوانان بزهکار غالبا سرشار از فقر سلامت روانی در دوره کودکی و بی قراری و تحریک پذیری است. روابط سرد با مادر در دوران کودکی، همدستی با مادر در مقابل پدر و درگیری با او، داشتن والدینی خلافکار و همانند سازی با دیگر بزرگسالان بزهکار هم من جمله عوامل زمینه ساز بزهکاری نوجوانان است

بزهکاری,معنی بزهكاری,بزهكاری کودکانروابط سرد والدین با نوجوانان، از علل بروز بزهکاری نوجوانان است

عوامل خانوادگی مؤثر بر بزهکاری کودکان

  • زندان
  • طلاق و کشمکش
  • تبعیض 
  • خشونت 

درمان نوجوانان بزهکار

درمان نوجوانان بزهکار به ویژه آنان که از الکل و مواد مخدر استفاده می کنند و چند انحراف دارند، در قدم اول مستلزم جدا نگه داشتن آنان از محیط آلوده و رابطه با افراد ناباب است، ترک مصرف الکل و مواد مخدر سبب تغییرات مثبت در عملکردهای مغزی این افراد شده و آنان را کم کم به حالت عادی برمی گرداند و برای مراحل بعدی درمان آماده می کند. در مرحله دوم باید به نوجوانان بزهکار کمک کرد تا در محیط طبیعی زندگی و بعنوان افرادی که مشکلی دارند که باید حل شود، پذیرفته شوند.

گردآوری: بخش جامعه سرپوش

  • 19
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مرتضی شریفی,زندگینامه مرتضی شریفی,عکس های مرتضی شریفی بیوگرافی مرتضی شریفی والیبالیست (+ مصاحبه و جدیدترین تصاویر)

محل تولد: ارومیه

تاریخ تولد: ۱۳۷۸/۳/۶

قد: ۱متر و ۹۳ سانتیمتر

ورزش: والیبال

شروع فعالیت در والیبال: ۱۳۸۸

ادامه
علی علیپور,تصاویر اینستاگرام علی علیپور,علی علیپور فوتبالیست بیوگرافی علی علیپور و موفقیت های آن در عرصه فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۰ آبان ماه ۱۳۷۴

محل تولد: قائم شهر

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتی متر

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
شادمهر عقیلی,کنسرت شادمهر عقیلی,تصاویر شادمهر عقیلی بیوگرافی شادمهر عقیلی (+ تصاویر خانوادگی)

تولد: ۷ بهمن ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

ساکن: ایالات متحده آمریکا

سبک ها: موسیقی پاپ فارسی

آغاز سال فعالیت: ۱۳۷۵

ادامه
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

فرزند: آرتا

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
ویژه سرپوش