چهارشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۵۰۰۴۶

نحوه ی تقسیم ارث طلا

تقسیم ارث طلا,تقسیم ارث طلای مادر,نحوه تقسیم ارث طلای مادر ارث طلا معمولا از متوفای زن برجا می‌ماند
تا زمان زنده بودن هر فردی، خودش مالک تمام دارایی اش است؛ ولی وقتی که میمیرد وضعیت جدیدی برای اموالش تعيين میشود. وراث بعد از فوت آن شخص برای تقسیم ارث، گواهی انحصار وراثت می گیرند.  در ادامه این مطلب از سرپوش به توضیح درباره نحوه ی تقسیم ارث طلا می پردازیم.

تقسیم ارث طلا

اموال بجامانده از متوفی( شخص فوت شده ) به دو دسته اموال منقول و غیر منقول قابل تقسیم میشود. اموال منقول به صورت فیزیکی، قابل جابجایی است مثل خودرو. اموال غیر منقول را نمیتوان به صورت فیزیکی جابه جا کرد مثل خانه و زمین. ارث طلای مادر مانند منزل و ملک، در زمره اموال منقول قرار دارد و می توان آن را به صورت فیزیکی از محلی به محل دیگر انتقال داد.

طلا بخاطر زینت بودن معمولاً از متوفای زن بر جا می ماند و یکی از اشتباهات رایج در مورد طلا در بین مردم اینست که سهم دختران متوفی، طلا میباشد و سهمی از آن به پسران و دیگر وراث تعلق نمیگیرد اما طلا برطبق قانون وراثت در گروه اموالی قرار دارد که باید تقسیم در آن براساس طبقات ارث به صورت قانونی انجام گیرد. در واقع طلا نسبت به سایر اموال، خصوصیت ماترک نداشته و باید آن را تقسیم کرد همانگونه که سایر اموال را تقسیم میکنند.

درصورتی که طلای مربوط به متوفی مانند بقیه ی اموالش فقط دارای یک وارث باشد؛ آنرا به همان وارث میدهند ولی درصورت زنده بودن افراد طبقات تقسیم بندی سه گانه وراث، طلا را به نسبت سهمشان در بین آنها تقسیم می کنند. در صورت وجود طبقه اول، ارث به سایر طبقات نمیرسد. همچنین اگر درجه اول در هر طبقه ای باشد، ارثی به درجه دوم نمی رسد.

طبقات وراث

طبقات وراث، متشکل از سه دسته میباشد که هر کدام دو درجه دارد. طبقه اول به ترتیب اولویت، بیشتر از طبقه دوم و سوم است و اولویت درجه اول در هر طبقه بالاتر است.

- افرادی همچون همسر( در صورت تأهل متوفی)، فرزندان دختر و پسر، پدر و مادر متوفی و نوه های ایشان در طبقه اول وراث قرار دارند.

- بزرگانی همچون پدربزرگ ، مادر بزرگ، خواهر، برادر و فرزندان آن ها، طبقه دوم وراث را تشکیل می دهند.

- دایی، عمه، خاله، عمو و فرزندان آن ها در طبقه سوم وراث می باشند.

فرمول و نحوه تقسیم ارث از مادر

بسته به شرایط مختلفی فرمول تقسیم ارث از مادر تعيين میشود که در ادامه به شرح آن پرداخته ایم:

>> اگر متوفی، یک مادر، یک پدر و یک پسر داشته باشد، یک ششم ارث به پدر و مادر میرسد و بقیه ی ارث به پسر می رسد.

قانون تقسیم ارث طلا,نحوه تقسیم ارث طلای مادر,تاثیر وصیت در تقسیم ارث طلای مادر نحوه تقسیم ارث طلای مادر به وجود وصیت یا عدم وجود آن وابسته است

>> چنانچه متوفی، یک مادر، یک پدر و یک دختر داشته باشد؛ سهم ارث پدر و مادر، معادل یک ششم میباشد درحالیکه دو سوم ارث به دختر می رسد.

>> درصورتی که متوفی از یک مادر و یک دختر و پسر برخوردار باشد؛ یک ششم ارث به مادر و بقیه اش به نسبت دو به یک به پسر و دختر می رسد.

>> چنانچه متوفی، صاحب یک مادر و دو دختر باشد؛ یک ششم ارث به مادر و دو سوم ارث به هر یک از دختران تعلق می گیرد.

>> اگر متوفی، یک پسر و یک دختر به غیر از پدر و مادرش داشته باشد؛ یک ششم این ارث به پدر و مادر میرسد درحالیکه بقیه را به دختر و پسر( به نسبت پسرها دو برابر دخترها) می دهند.

>> اگر متوفی دارای دو پسر دیگر به غیر از مادر و پدرش باشد؛ سهم پدر و مادر از این ارث، یک ششم و سهم بقیه پسران بطور مساوی می باشد.

>> اگر متوفی، صاحب دختر وهمسری به جز پدر و مادرش باشد؛ یک ششم ارث به هر کدام از پدر و مادر میرسد و علاوه‌براین یک دوم ارث به دختر و یک چهارم ارث به همسر می رسد.

 نحوه تقسیم ارث طلای مادر

میزان ارث هر وارثی از اموال منقول و غیرمنقول فرد فوت شده ، به جایگاهش در طبقات سه گانه وراث بستگی دارد. درصورتی که اموالی نظیر طلا از فرد فوت شده بجامانده باشد، تقسیم ارث طلا به صورت زیر میباشد :

> معمولاً ارثی که از متوفای زن برجا می ماند، طلا است اما ممکن است مقداری از اموال هر متوفا، طلا باشد. طلا برطبق عرف، سهم دختران متوفی است و سهمی از آن به پسران و دیگر وراث نمی رسد. اما طلا برطبق قانون، از اموالی به شمار میرود که باید بر اساس طبقات ارث و به صورت قانونی تقسیم شود.

> چنانچه تنها دارایی مادر، طلا است و او وصیتی در مورد طلایش کرده که به دخترانش برسد، این وصیت برای یک سوم طلا مورد قبول واقع میشود و بقیه ی آن منوط به قبول وراث است.

> اگر کسی، ادعای وصیت به نفع خود درخصوص طلای فرد فوت شده داشته باشد باید بتواند با سند معتبر و شهادت شهود، این وصیت را ثابت کند و توسط قانون تائید شود. در غیر این صورت وراث میتوانند بعنوان کلاهبردار از تصاحب کننده شکایت کنند و به پیگیری مراحل از طریق وکیل انحصار وراثت بپردازند.

> اگر فرد فوت شده ، فقط یک وارث دختر داشته باشد تمامی ترکه به دختر میرسد و در غیر این صورت، چنانچه فرد فوت شده دارای چند وارث دختر و پسر باشد؛ همه ترکه در بینشان تقسیم می شود یعنی پسران، دو برابر دختران، ارث می برند.

انحصار وراثت در مورد طلای مادر,نحوه تقسیم ارث از مادر,تقسیم ارث طلا طبقات وراث به سه دسته تقسیم می‌شوند که هر کدام دارای دو درجه است

تاثیر وصیت در تقسیم ارث طلای مادر

بسته بوجود وصیت یا عدم وجود آن، طلای مادر را در بین وراث تقسیم می کنند. در صورتی که متوفی به صورت کتبی، یک سوم از اموالش را وصیت کرده باشد ، ورثه باید طبق متن وصیت عمل کنند وگرنه نمیتوان اموال و طلای مادر را تقسیم کرد. دریافت اجازه از ورثه درمورد مازاد بر یک سوم از اموال نیز الزامی است. تا وقتی که ورثه، راضی به عملی کردن وصیت مازاد بر یک سوم نشوند، به این وصیت اضافه توجهی نمیشود.

کتبی بودن وصیت، امری الزامیست. با این وجود، وصیت شفاهی باتوجه به رویه قضایی نیز معتبر است به شرطی که شخص دارای نفع، قادر به اثبات آن باشد. امروزه مجوز حضور شهود برای اثبات این نوع از وصیت و گواهی دادن در دادگاه وجود دارد. با این وجود به سختی می توان این نوع از وصیت را ثابت کرد.

انحصار وراثت در مورد طلای مادر

فرزندان باید پس از فوت مادر و قبل از تقسیم اموال بجامانده از او از جمله طلای مادر، گواهی انحصار وراثت مادر را بگیرند. گواهی حصر وراثت، نخستین چیزیست که از وراث در زمان مراجعه به کلیه ادارات و انجام مراحل اداری خواسته می شود. شورای حل اختلاف، ورثه متوفی را در این گواهی مشخص می کنند. همچنین در گواهی، میزان سهم الارث هر یک از ورثه تعيين می شود.

نحوه تقسیم ارث از مادر,تقسیم ارث طلا,تقسیم ارث طلای مادر فرمول تقسیم ارث از مادر به شرایط مختلفی بستگی دارد

گردآوری: بخش جامعه سرپوش

  • 11
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
خزر معصومی,بیوگرافی خزر معصومی,عکس های خزر معصومی بیوگرافی خزر معصومی و ماجرای کشف حجاب او (+ تصاویر)

زاده:۱۳۶۰

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر

تحصیلات:فارغ التحصیل رشته حقوق

ادامه
دنیا مدنی,بیوگرافی دنیا مدنی,عکس های دنیا مدنی بیوگرافی دنیا مدنی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:سینما، تلویزیون، تئاتر

متولد:۱۳ تیرماه ۱۳۶۹ تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۹۱- تاکنون

تحصیلات:طراحی لباس

ادامه
ویژه سرپوش