چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۶۰۰۰۶

انواع راه های اثبات دزدی چیست؟

اثبات دزدی,راههای اثبات دزدی, اثبات دزدی با دوربین مدار بستهبسیاری از افراد ممکن است در طول زندگی خودشان با جرمی مثل سرقت یا دزدی مواجه شوند
گاهی اوقات، بسیاری از افراد با جرمی مثل سرقت یا دزدی در طول زندگی خود رو به رو می شوند. البته انواع مختلفی از سرقت وجود دارد؛ جرم سرقت از جرائم علیه اموال محسوب میشود و به همین سبب مجازات های سنگینی دارد. در این مطلب از سرپوش با روشهای اثبات دزدی آشنا می شوید.

اثبات دزدی

سرقت یا دزدی بر اساس قانون مجازات اسلامی، به این معناست که مال متعلق به شخص دیگری را به سرقت ببرند؛ بنابراین، ارکان جرم سرقت در زمانی محقق میشود که فردی، مال دیگران را بدون اجازه و رضایتشان به سرقت ببرد و قصد و نیت ارتکاب سرقت هم داشته باشد؛ از این رو احتمال دارد که سارق به دلیل ارتکاب سرقت یا دزدی در چنین شرایطی، مجازات شود.

یکی از نکات قابل توجه درخصوص اعمال مجازات سرقت بر سارق یا دزد اینست که علاوه بر زدن تهمت دزدی به فرد، نمی توان وی را به دادگاه کشاند و مورد محاکمه قرار داد؛ بلکه نخستین قدم برای محکوم کردن سارق به مجازات اینست که قادر به اثبات وجود سرقت یا دزدی باشید؛ بویژه در مواردی همچون سرقت از محل کار.

ارکان سرقت

ارکان سرقت به شروط و مواردی پیش آمده ای اطلاق میشود که جرم اجرا شده، سرقت محسوب شود. وکیل کیفری با اتکاء به این موردها برای فرد مرتکب سرقت، اقدام به اثبات بیگناهی میکند.

>> رکن قانونی سرقت:

رکن قانونی سرقت بنابر اصل ضابطه مجازات اسلامی، برابر با تعریف سرقت وجود دارد که سرقت، دزدیدن مال دیگری بر اصل آن میباشد و شخص سارق، مشمول مجازات در فرم فقدان اثبات بیگناهی در سرقت می شود.

>> رکن مادی سرقت:

درصورت اثبات رکن مادی سرقت که سارق قصد دزدیدن اموال شخص دیگری را داشته، مجازات سارق اتفاق می افتد.

>> رکن معنوی سرقت:

شخص سارق باید براساس رکن معنوی سرقت، قبل از اجرای جرم سرقت، قصد سرقت را داشته باشد. یکی از مباحث مهم در اثبات بیگناهی در سرقت، قصد اجرای سرقت می باشد.

اثبات دزدی,شرایط اثبات دزدی,نحوه اثبات دزدی با دوربین مدار بستهدزدی در قانون تقسیم‌بندی مختلفی دارد

راه های اثبات دزدی بدون مدرک

اگر بخواهید دزدی را بدون هیچ مدرکی در دادگاه ها ثابت کنید؛ باید روند پیچیده ای را طی کنید. درواقع به این سادگی ها نمیتوان دزدی را ثابت کرد اما نه این که هیچ راهی برای اثبات دزدی وجود نداشته باشد. قانون برای کاربران، راهکارهای زیر را در نظر گرفته که از طریق آن می توان به اثبات دزدی بدون مدرک پرداخت:

* شهادت شهود برای اثبات:

شهادت شهود، یکی از راههای اثبات دزدی بدون مدرک است. البته شرایط مشخصی برای شهادت شهود در دادگاه به منظور اثبات دزدی تعيين شده است. از نیازهای اولیه برای اثبات دزدی بدون مدرک با استفاده از شاهد می توان به عاقل و بالغ بودن و دو شاهد مرد اشاره کرد. شاهدین باید حتماً دزد را به چشمشان دیده باشند و مراحل آنرا به صورت دقیق برای قاضی شرح دهند.

* اقرار به سرقت:

اقرار سارق به سرقت در محضر دادگاه، به عنوان دومین روش اثبات دزدی بدون مدرک محسوب میشود. بلافاصله پس از این که سارق در نزد قاضی دادگاه به سرقتش اعتراف کرد؛ مجرم شناخته میشود و به منظور مجازات وی، یک رای توسط دادگاه صادر میشود. البته تأکید قانون گذار اینست که سارق باید در دادگاه، اعتراف کند و ملاک عمل قاضی، اقرار در دادسرا نیست.

* علم قاضی:

علم قاضی از دلایل اصلی اثبات هر دعوایی محسوب میشود. قاضی، حکمی را براساس شواهد و قراین موجود، صادر میکند. مقام قاضی در امر قضاوت، بسیار بالاست و باتوجه به تخصص هایش می تواند نسبت به موضوع اصلی و وقوع جرم، از طریق شواهد و مستندات موجود واقف شود. علم قاضی، تأثير به سزایی در اثبات دزدی بدون مدرک دارد.

نحوه اثبات دزدی با دوربین مدار بسته

یکی از دیگر راه های اثبات جرم سرقت، فیلم دوربین مدار بسته است ولی این روش در قانون ما مستقیما بعنوان یکی از ادله اثبات دعوا پذیرفته نشده است و در زمره امارات می باشد. اماره  در قانون مدنی بعنوان یکی از ادله اثبات دعوا به شرح زیر تعریف شده است:"   به اوضاع و احوالی که به حکم قانون یا در نظر قاضی، دلیل بر امری شناخته می شود؛ اماره میگویند."  

امارات باید در اثبات یک امر موجب اقناع وجدان قاضی در دادگاه شود؛ یعنی قاضی با بررسی امارات به علم جرم، واقف شود و مجرم، مورد مجازات قرار بگیرد. اگر این اطمینان خاطر ، از طریق فیلم دوربین مدار بسته و یا هر فیلم دیگر برای قاضی بوجود آید؛ میتواند موجب اثبات سرقت شود.

با این حال، اثبات مواردی همچون سرقت از محل کار با استفاده از فیلم دوربین مدار بسته، ضعیف است و صرفا دزدی را اثبات نمیکند و اماره برطبق ماده ۱۳۲۴ قانون مدنی به این شرح میباشد :" ...اماره در صورتی قابل استناد است که دعوی به شهادت شهود قابل اثبات باشد یا ادله دیگری را تکمیل کند." و در مقابل، اعتبار دوربین مدار بسته با وجود دلیل دیگری مبنی بر عدم صحت آن از بین میرود .

روشهای اثبات جرم دزدی,راه های اثبات دزدی بدون مدرک,اثبات دزدی با دوربین مدار بستهبرای اثبات دزدی بدون مدرک روند پیچیده‌ای در دادگاه‌ها وجود دارد

یکی از امارات قضایی، فیلم دوربین مدار بسته میباشد و تنها درصورتی می توان دزدی با دوربین مدار بسته را ثابت کرد که در کنار آن یک دلیل دیگر مانند شهادت شهود وجود داشته باشد.

وکیل سرقت و مزایای گرفتن وکیل سرقت

افراد باید باتوجه بوجود جرائم خاص، از وکلای متخصص در امور خود مشورت بگیرند تا ضرر و زیان مالی به آن ها وارد نشود و قبل از ضرر مادی جلوگیری به عمل آورند. چنانچه فردی، اموالش را از دست بدهد بهتر است که از وکیل کیفری خوب و متبحر برای شروع دعوا استفاده کند تا وکیل با دفاع از موکلش، توانایی جبران ضرر و زیان را داشته باشد و از این طریق، قادر به بازگرداندن اموال از دست رفته ی موکلش شود.

از دعاوی تخصصی و دشوار می توان به امور کیفری، علی الخصوص انواع جرم سرقت اشاره کرد که نتیجه ی قطعی آن نیازمند چندین سال زمان است. بنابراین وکیل پایه یک کیفری، علاوه بر آشنایی با تمام دلایل و عناصر و موارد جرم باید به منظور کشف نتایج مطلوب پرونده، فن دفاع و لایحه نویسی تخصصی را بداند تا قادر به دفاع از موکلش باشد.

راههای اثبات دزدی,اثبات تهمت دزدییکی از راه‌های اثبات دزدی بدون مدرک استفاده از شهادت شهود است

گردآوری: بخش جامعه سرپوش

  • 14
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
شهرام ناظری,بیوگرافی شهرام ناظری,عکس های شهرام ناظری بیوگرافی استاد شهرام ناظری؛ موسیقیدان بزرگ ایرانی

تاریخ تولد: ۲۹ بهمن ۱۳۲۸

محل تولد: کرمانشاه. ایران

حرفه: موسیقی دان، خواننده و آهنگسرا

ژانر: موسیقی اصیل ایرانی، موسیقی کُردی، موسیقی مقامی و خانقاهی ایرانی

شروع فعالیت: ۱۳۵۲ تا کنون

ادامه
سردار اسعد بختیاری,بیوگرافی سردار اسعد بختیاری,عکس سردار اسعد بختیاری زندگینامه سردار اسعد بختیاری رهبر جنبش آزادی خواهی

تاریخ تولد: ۱۲۳۶

محل تولد: منطقه چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

ملیت: ایرانی

حرفه: سیاستمدار

خویشاوندان مهم: صمصام‌السلطنه (برادر)، بی‌بی مریم بختیاری (خواهر)، حسین‌قلی‌خان ایلخانی (پدر)

درگذشت: ۱ آبان ۱۲۹۶

ادامه
علی ضیا,بیوگرافی علی ضیا,عکس های علی ضیا بیوگرافی سید علی ضیا؛ مجری خوب برنامه های ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ شهریور ۱۳۶۴

محل تولد: کاشان

حرفه: مجری برنامه های صدا و سیما و گوینده رادیو

تحصیلات: کارشناسی مکانیک طراحی جامدات از دانشگاه آزاد واحد کاشان

شروع فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
احمد علیرضابیگی,بیوگرافی احمد علیرضابیگی,عکس های احمد علیرضابیگی بیوگرافی احمد علیرضابیگی

تاریخ تولد: ۲۲ بهمن ۱۳۴۲

محل تولد: ارومیه، ایران

حرفه: نظامی، سیاستمدار و نماینده تبریز در دو دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

تحصیلات: دکتری امنیت ملی از دانشگاه دفاع ملی

شروع فعالیت: از اوایل انقلاب

حزب سیاسی: بدون حزب سیاسی

ادامه
سرنای ساریکایا,بیوگرافی سرنای ساریکایا,عکس های سرنای ساریکایا سرنای ساریکایا بازیگر زیبای ترکی

تاریخ تولد: ۱ جولای ۱۹۹۱

محل تولد: آنکارا، ترکیه

حرفه: بازیگر، مدل

شروع فعالیت: سال ۲۰۰۶ تا کنون

تحصیلات: مقطع دبیرستان

ادامه
ویژه سرپوش
X