پنجشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۶۰۰۰۶

انواع راه های اثبات دزدی چیست؟

اثبات دزدی,راههای اثبات دزدی, اثبات دزدی با دوربین مدار بستهبسیاری از افراد ممکن است در طول زندگی خودشان با جرمی مثل سرقت یا دزدی مواجه شوند
گاهی اوقات، بسیاری از افراد با جرمی مثل سرقت یا دزدی در طول زندگی خود رو به رو می شوند. البته انواع مختلفی از سرقت وجود دارد؛ جرم سرقت از جرائم علیه اموال محسوب میشود و به همین سبب مجازات های سنگینی دارد. در این مطلب از سرپوش با روشهای اثبات دزدی آشنا می شوید.

اثبات دزدی

سرقت یا دزدی بر اساس قانون مجازات اسلامی، به این معناست که مال متعلق به شخص دیگری را به سرقت ببرند؛ بنابراین، ارکان جرم سرقت در زمانی محقق میشود که فردی، مال دیگران را بدون اجازه و رضایتشان به سرقت ببرد و قصد و نیت ارتکاب سرقت هم داشته باشد؛ از این رو احتمال دارد که سارق به دلیل ارتکاب سرقت یا دزدی در چنین شرایطی، مجازات شود.

یکی از نکات قابل توجه درخصوص اعمال مجازات سرقت بر سارق یا دزد اینست که علاوه بر زدن تهمت دزدی به فرد، نمی توان وی را به دادگاه کشاند و مورد محاکمه قرار داد؛ بلکه نخستین قدم برای محکوم کردن سارق به مجازات اینست که قادر به اثبات وجود سرقت یا دزدی باشید؛ بویژه در مواردی همچون سرقت از محل کار.

ارکان سرقت

ارکان سرقت به شروط و مواردی پیش آمده ای اطلاق میشود که جرم اجرا شده، سرقت محسوب شود. وکیل کیفری با اتکاء به این موردها برای فرد مرتکب سرقت، اقدام به اثبات بیگناهی میکند.

>> رکن قانونی سرقت:

رکن قانونی سرقت بنابر اصل ضابطه مجازات اسلامی، برابر با تعریف سرقت وجود دارد که سرقت، دزدیدن مال دیگری بر اصل آن میباشد و شخص سارق، مشمول مجازات در فرم فقدان اثبات بیگناهی در سرقت می شود.

>> رکن مادی سرقت:

درصورت اثبات رکن مادی سرقت که سارق قصد دزدیدن اموال شخص دیگری را داشته، مجازات سارق اتفاق می افتد.

>> رکن معنوی سرقت:

شخص سارق باید براساس رکن معنوی سرقت، قبل از اجرای جرم سرقت، قصد سرقت را داشته باشد. یکی از مباحث مهم در اثبات بیگناهی در سرقت، قصد اجرای سرقت می باشد.

اثبات دزدی,شرایط اثبات دزدی,نحوه اثبات دزدی با دوربین مدار بستهدزدی در قانون تقسیم‌بندی مختلفی دارد

راه های اثبات دزدی بدون مدرک

اگر بخواهید دزدی را بدون هیچ مدرکی در دادگاه ها ثابت کنید؛ باید روند پیچیده ای را طی کنید. درواقع به این سادگی ها نمیتوان دزدی را ثابت کرد اما نه این که هیچ راهی برای اثبات دزدی وجود نداشته باشد. قانون برای کاربران، راهکارهای زیر را در نظر گرفته که از طریق آن می توان به اثبات دزدی بدون مدرک پرداخت:

* شهادت شهود برای اثبات:

شهادت شهود، یکی از راههای اثبات دزدی بدون مدرک است. البته شرایط مشخصی برای شهادت شهود در دادگاه به منظور اثبات دزدی تعيين شده است. از نیازهای اولیه برای اثبات دزدی بدون مدرک با استفاده از شاهد می توان به عاقل و بالغ بودن و دو شاهد مرد اشاره کرد. شاهدین باید حتماً دزد را به چشمشان دیده باشند و مراحل آنرا به صورت دقیق برای قاضی شرح دهند.

* اقرار به سرقت:

اقرار سارق به سرقت در محضر دادگاه، به عنوان دومین روش اثبات دزدی بدون مدرک محسوب میشود. بلافاصله پس از این که سارق در نزد قاضی دادگاه به سرقتش اعتراف کرد؛ مجرم شناخته میشود و به منظور مجازات وی، یک رای توسط دادگاه صادر میشود. البته تأکید قانون گذار اینست که سارق باید در دادگاه، اعتراف کند و ملاک عمل قاضی، اقرار در دادسرا نیست.

* علم قاضی:

علم قاضی از دلایل اصلی اثبات هر دعوایی محسوب میشود. قاضی، حکمی را براساس شواهد و قراین موجود، صادر میکند. مقام قاضی در امر قضاوت، بسیار بالاست و باتوجه به تخصص هایش می تواند نسبت به موضوع اصلی و وقوع جرم، از طریق شواهد و مستندات موجود واقف شود. علم قاضی، تأثير به سزایی در اثبات دزدی بدون مدرک دارد.

نحوه اثبات دزدی با دوربین مدار بسته

یکی از دیگر راه های اثبات جرم سرقت، فیلم دوربین مدار بسته است ولی این روش در قانون ما مستقیما بعنوان یکی از ادله اثبات دعوا پذیرفته نشده است و در زمره امارات می باشد. اماره  در قانون مدنی بعنوان یکی از ادله اثبات دعوا به شرح زیر تعریف شده است:"   به اوضاع و احوالی که به حکم قانون یا در نظر قاضی، دلیل بر امری شناخته می شود؛ اماره میگویند."  

امارات باید در اثبات یک امر موجب اقناع وجدان قاضی در دادگاه شود؛ یعنی قاضی با بررسی امارات به علم جرم، واقف شود و مجرم، مورد مجازات قرار بگیرد. اگر این اطمینان خاطر ، از طریق فیلم دوربین مدار بسته و یا هر فیلم دیگر برای قاضی بوجود آید؛ میتواند موجب اثبات سرقت شود.

با این حال، اثبات مواردی همچون سرقت از محل کار با استفاده از فیلم دوربین مدار بسته، ضعیف است و صرفا دزدی را اثبات نمیکند و اماره برطبق ماده ۱۳۲۴ قانون مدنی به این شرح میباشد :" ...اماره در صورتی قابل استناد است که دعوی به شهادت شهود قابل اثبات باشد یا ادله دیگری را تکمیل کند." و در مقابل، اعتبار دوربین مدار بسته با وجود دلیل دیگری مبنی بر عدم صحت آن از بین میرود .

روشهای اثبات جرم دزدی,راه های اثبات دزدی بدون مدرک,اثبات دزدی با دوربین مدار بستهبرای اثبات دزدی بدون مدرک روند پیچیده‌ای در دادگاه‌ها وجود دارد

یکی از امارات قضایی، فیلم دوربین مدار بسته میباشد و تنها درصورتی می توان دزدی با دوربین مدار بسته را ثابت کرد که در کنار آن یک دلیل دیگر مانند شهادت شهود وجود داشته باشد.

وکیل سرقت و مزایای گرفتن وکیل سرقت

افراد باید باتوجه بوجود جرائم خاص، از وکلای متخصص در امور خود مشورت بگیرند تا ضرر و زیان مالی به آن ها وارد نشود و قبل از ضرر مادی جلوگیری به عمل آورند. چنانچه فردی، اموالش را از دست بدهد بهتر است که از وکیل کیفری خوب و متبحر برای شروع دعوا استفاده کند تا وکیل با دفاع از موکلش، توانایی جبران ضرر و زیان را داشته باشد و از این طریق، قادر به بازگرداندن اموال از دست رفته ی موکلش شود.

از دعاوی تخصصی و دشوار می توان به امور کیفری، علی الخصوص انواع جرم سرقت اشاره کرد که نتیجه ی قطعی آن نیازمند چندین سال زمان است. بنابراین وکیل پایه یک کیفری، علاوه بر آشنایی با تمام دلایل و عناصر و موارد جرم باید به منظور کشف نتایج مطلوب پرونده، فن دفاع و لایحه نویسی تخصصی را بداند تا قادر به دفاع از موکلش باشد.

راههای اثبات دزدی,اثبات تهمت دزدییکی از راه‌های اثبات دزدی بدون مدرک استفاده از شهادت شهود است

گردآوری: بخش جامعه سرپوش

  • 14
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
کارلو آنچلوتی بیوگرافی استاد فوتبال کارلو آنچلوتی و تاکتیک های او

تاریخ تولد: ۱۰ ژوئن ۱۹۵۹

محل تولد: رجیولو، ایتالیا

حرفه: فوتبالیست سابق، سرمربی

پست: هافبک

باشگاه کنونی: رئال مادرید

قد: ۱ متر و ۷۹ سانتی متر

ادامه
آناهیتا افشار بیوگرافی آناهیتا افشار، بازیگر سینما، تلویزون و تئاتر (+ تصاویر)

چکیده بیوگرافی آناهیتا افشار

نام کامل: آناهیتا افشار

تاریخ تولد: ۷ مرداد ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: لیسانس نقاشی

ادامه
غلامرضا تختی زندگینامه جهان پهلوان، غلامرضا تختی و ماجرای مرگ او

تاریخ تولد: ۵ شهریور ۱۳۰۹

محل تولد: تهران

حرفه: ورزشکار، کارمند راه‌آهن

حزب سیاسی: جبهه ملی ایران

درگذشت: ۱۷ دی ۱۳۴۶

آرامگاه: گورستان ابن‌بابویه، شهر ری

ادامه
ویژه سرپوش