یکشنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۱۴۴

آشنایی با نحوه ثبت شرکت

نحوه ثبت شرکتپس از ثبت شرکت دریافت کد اقتصادی از اداره مالیات اجباری است
ثبت شرکت، اعتبار خاصی به شرکت می بخشد و موجب تمایل بیشتری به همکاری میشود. در واقع ، به نوعی رسیدگی که متصدیان امر با استفاده از آن می فهمند که آیا دقت های لازمه برای ایجاد این شخصیت حقوقی شده و مقررات رعایت گردیده، ثبت شرکت میگویند. در این مطلب از سرپوش با نحوه ثبت شرکت و مدارک مورد نیاز برای آن آشنا می شوید.

نحوه ثبت شرکت

دانستن مراحل، مدارک و شرایط موردنیاز برای ثبت شرکت، یکی از دغدغه های افرادیست که احساس می کنند باید یک شرکت، تأسیس کنند. ثبت شرکت دارای مزایای زیادی به غیر از امکان فعالیت تجاری به صورت گروهی می باشد. ثبت شرکت در قالب های مختلفی امکان پذیر است به این صورت که هر کدام از آن ها برای موضوع خاصی مناسب هستند. در نظر داشته باشید که شرکتهای تجاری، دارای شخصیت حقوقی مستقل از شرکا هستند و سرمایه، نام و آدرس مشخصی دارند. افرادی که قصد تنظیم قرارداد با شرکت شما دارند، باید بدانند کهداشتن شخصیت حقوقی برای انجام معامله اعتبار بیشتری دارد. همچنین می توانند از تسهیلات بانکی برای شرکت ها به روش های ساده تري برخوردار شوند.

انواع شرکت های قابل ثبت

انواع مختلفی از شرکتهای ثبتی براساس نوع و میزان فعالیت و همچنین افراد حاضر برای ثبت یک شرکت وجود دارد که عبارتند از:

شرکت های تجاری براساس قوانین تجارت، متشکل از ۷ گروه می باشند.

>> شرکتهای سهامی خاص:

ایجاد شرکتهای سهامی خاص به صورت تجاری یا غیر تجاری است و اعضای شرکت، شامل ۳ سهام دار، ۲ بازرس و یک عضو علی البدل است.

>> شرکت های سهامی عام:

مسئولیتی که شرکتهای سهامی عام برای افراد در نظر گرفته، محدود به میزان سهام می باشد و بیشتر شرکتهای بازرگانی محسوب می شوند.

مراحل ثبت شرکتبراساس نوع و میزان فعالیت برای ثبت یک شرکت انواع مختلفی وجود دارد

>> شرکت های با مسئولیت محدود:

به شرکت هایی که دارای حداقل دو نفر، سهام دار می باشند و فعالیتشان تجاری نیست؛ شرکتهای با مسئولیت محدود می گویند.

>> شرکت های تضامینی:

به شرکتهای فاقد فعالیت تجاری که باید با برند تجاری ثبت شوند و تعداد سهامدارانشان حداقل دو نفر است؛ شرکتهای تضامینی می گویند.

>> شرکت های نسبی:

اعضای شرکتهای نسبی، براساس نسبت سهام و سرمایه گذاری خود در شرکت فعالیت می کنند و بیش از دو نفر در آن عضو هستند.

>> شرکت های تعاونی:

به شرکت هایی، شرکت تعاونی تولید و مصرف میگویند که سهامدارانشان حداقل بیش از ۵۰% سرمایه داشته باشند. از این رو سایر دستگاه های دولتی بهغیر از سرمایه داران و سهامداران میتوانند نقش ویژه ای در شرکتهای تعاونی مصرف داشته باشند و به عنوان سهامدار محسوب شوند.

>> شرکت سهامی و غیر سهامی:

هدف از ایجاد شرکت سهامی و غیر سهامی، برای امور تجاری بین یک یا چند نفر با مسئولیت محدودتر می باشد. در واقع چنین شرکتی از ترکیب شرکتهای تضامینی و شرکتهای با مسئولیت محدود بوجود می آید.

>> شرکت های غیر تجاری:

شرکت های غیر تجاری که با نام شرکت های مدنی نیز شناخته می شوند، با اجتماع و مشارکت تعدادی از سهامداران بر اموری واحد به وجود می آیند و هر یک بر حسب میزان سرمایه گذاری، سود می برند. مالکیت سرمایه در شرکت های مدنی، به شخص حقوقی شرکت منتقل نمی شود بلکه هر شخصی، مالک سرمایه خودش است.

مراحل ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها

رعایت سلسله مراتب، یکی از شروط ثبت شرکت است و شما باید مراحل را طبق مراحل تأسیس شرکت در اداره طی کنید. بنابراین به این مراحل، توجه کنید:

- ابتدا باید نوع شرکتتان را بر اساس فعالیتش مشخص کنید، این مرحله از اهمیت به سزایی برخوردار است.

- در این مرحله باید شرکای شرکت یا سهامداران را تعيين کنید. سپس شرکای خود در تأسیس شرکت را معرفی کنید.

- در چنین شرایطی سرمایه اولیه شرکت را مشخص کنید و درصورت مهم نبودن میزان سرمایه باید حداقل را در نظر بگیرید.

- سپس بر اساس فعالیت خود، موضوع فعالیت شرکت را انتخاب کنید؛ به این دلیل که شما در آينده با شرکت خود، تنها فعالیتی را میتوانید انحام دهید که در این مرحله انتخاب کرده اید.

- انتخاب نام شرکت به اینصورتست که باید ۵ عدد نام انتخاب کنید که حداقل ۳ سیلاب داشته باشند و اعلام آن ها بر اساس اولویت باشد.

- همچنین باید چارت سمت هر عضو و اختیارات و حقوق امضاء را مشخص کنید.

- در این زمان باید در سامانه اداره به صورت آنلاین ثبت نام کنید و بعد از آن برای تائید نام، منتظر بمانید. سپس اوراق را برای امضاء، دانلود کنید و آن را برای اداره ارسال نمایید.

- دو سری از مدارک امضاء شده را بهمراه نامه تائید نام اداره ارسال کنید.

- در این مرحله برای امضاء و تحویل اوراق به اداره مراجعه کنید.

- روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشار شرکت را بپردازید تا شرکتتان با موفقیت ثبت شود.

مدارک لازم برای ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها

این نکته را در نظر داشته باشید که اساسنامه باید در شرکتهای سهامی و سایر شرکت ها، تنظیم شود و توسط شرکا یا موسسین امضاء شود. یکی از مدارک ضروری برای درخواست ثبت شرکت، نسخه تصدیق شده اساسنامه و شرکت نامه بسته به نوع شرکت می باشد. همچنین پس از امضای مدارک مربوط به تادیه وجوه و یا تعهد به پرداخت مابقی سرمایه شرکت باید تصویر مصدق آن را به مرجع ثبت شرکت ها ارسال کنید. احتمال دارد که موضوع فعالیت شرکت به دریافت مجوز از مرجع خاصی نیاز داشته باشد؛ از این رو باید تصویر مجوز را بهمراه اظهارنامه برای مرجع ثبت شرکت ها ارسال کنید.

مراحل ثبت شرکت,نحوه ثبت شرکت های غیر تجاری,شرکت سهامی و غیر سهامیثبت شرکت‌ امکان فعالیت تجاری به صورت گروهی را فراهم میکند

شرکت ها برای ثبت موظفند که اسمی را برای شرکتشان در نظر بگیرند و به مرجع ثبت، پیشنهاد دهند، به این دلیل که شرکت بعنوان یک شخصیت حقوقی از هویت متفاوتی برخوردار است و طبعا باید مشغول به فعالیت با نام مشخصی شود. از ویژگی های قابل توجه در انتخاب نام شرکت می توان به موارد زیر اشاره کرد :

* نام شرکت ها باید ریشه فارسی داشته باشد.

* از دیگر ویژگی های نام شرکت اینست که لاتین نباشد.

* نام شرکت باید با فرهنگ انقلاب اسلامی و شئونات نظام جمهوری اسلامی، تطابق داشته باشد.

* در زمان انتخاب نام شرکت، توجه کنید که نام نباید تکراری باشد بلکه باید اسم خاص باشد.

* استفاده از چند حرف به عنوان حروف مخفف در نام شرکت، مجاز نیست.

* این نکته را در نظر بگیرید که تعداد سیلاب های نام شرکت باید حتماً سه سیلاب باشد.

زمان مورد نیاز برای ثبت شرکت

با توجه به نوع و موضوع شرکت و تکمیل مدارک شما، زمان موردنیاز برای ثبت شرکتها تعیین میشود ولی بطور کلی درصورت مهیا بودن مدارکتان و انجام کارهای اولیه، روند ثبت شرکت، حدود ۱۵ الی ۲۰ روز کاری طول میکشد.

محدودیت سنی برای ثبت شرکت

با توجه به نوع شرکت مورد نظرتان، قوانین و محدودیت ها متفاوت است. مثلا حداقل باید دو نفر از اعضای هیئت مدیره در شرکتهای سهامی خاص به سن قانونی( یعنی ۱۸ سال) رسیده باشند در حالی که حداقل یک نفر از اعضا در شرکتهای با مسئولیت محدود باید بالای ۱۸ سال سن داشته باشد.

مزیت ثبت شرکت

از مزایای ثبت شرکت می توان به دریافت کسب مجوز برای فعالیت های اقتصادی و بازرگانی، پرداخت مالیات و پیشگیری از رقابت های ناسالم اقتصادی اشاره کرد. شماره اقتصادی با آگاهی بر راهنمای چگونگی ثبت شرکت ها و اخذ کارت بازرگانی لحاظ می شود. به این ترتیب افراد می توانند براساس مقررات و قوانین مربوطه در سازمان های زیربط مانند وزات دارایی و وزارت اقتصادی، اقدامات لازم مبنی بر چگونگی عملکرد شرکت ثبت شده را برای تأسیس شرکت و دریافت کُد اقتصادی انجام دهند.

معایب ثبت شرکت

ثبت شرکت، معایب چندانی ندارد؛ چون اشخاص حقوقی در تمام دنیا نسبت به اشخاص حقیقی، ماهیت و اعتبار بیشتری دارند ولی با این حال، یکی از معایب ثبت شرکت اینست که اگر شراکت با مشکل روبرو شود و یا شرکاء یا سهامداران دچار اختلاف با یکدیگر شوند باید از راه قانونی به آن رسیدگی کرد.

از دیگر معایب ثبت شرکت، مشکلات مالیاتی است که اعضاء هیات مدیره در قبالش مسئول هستند و یا آگر هزینه نگهداری شرکت با درآمد های شرکت، همخوانی نداشته باشد باید این هزینه را از سرمایه شخصی تامین کرد.

بنابراین پیدا کردن شریک خوب از مهترین موارد در ابتدای ثبت شرکت به شمار میرود تا در آینده با مشکل رو به رو نشوید.

ثبت نام کد ثنا برای ثبت شرکت

قانون جدیدی که از آبان ماه ۱۴۰۰ توسط اداره ثبت شرکتها به تصویب رسید، چنین بود که کلیه اعضای هیئت مدیره شرکتهای تازه تأسیس موظفند که ابتدا در سامانه ثنا برای درخواست تأسیس، ثبت نام کرده و سپس کد ثنا دریافت کنند.

چنین قانونی اجباریست و اگر پرونده ای بعد از تاریخ مذکور، بدون ثبت نام کد ثنا ارسال شود؛ کار ثبت شرکتتان پذیرفته نمیشود و از طرف اداره نقص میشود.

چگونه مشمول جریمه مالیاتی نشویم؟

برای تمامی شرکت ها و اشخاصی که اظهارنامه مالیاتی میدهند ، کد اقتصادی یا همان کد مالیاتی صادر می شود. دریافت این کد از اداره مالیات ، پس از ثبت شرکت، اجباریست؛ یعنی عدم اخذ کد اقتصادی، برای شرکت شما جریمه های مالیاتی دربر دارد.

نحوه ثبت شرکت سهامی خاص,نحوه ثبت شرکت با مسئولیت محدود,مدارک لازم برای ثبت شرکتزمان مورد نیاز برای ثبت شرکتها بستگی به نوع و موضوع آن و تکمیل مدارک شما دارد

گردآوری: بخش جامعه سرپوش

  • 14
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش