یکشنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۱۰۰۲۷

آشنایی با انواع تحرک اجتماعی

تحرک اجتماعی چیستتحرک اجتماعی یکی از شاخصه‌های عدالت در هر جامعه‌ای است
به یک اصطلاح در دانش جامعه شناسی، تحرک اجتماعی یا پویندگی اجتماعی می گویند. در واقع تحرک اجتماعی، نافی اشرافیت است یا حداقل موجب کاهش آثار منفی آن میشود. طبقات اشرافی در جهان قدیم، در مراتب اجتماعی بالا قرار داشتند و با این که هوش و استعداد و پشتکار اعضای این طبقات، زیاد نبود ولی از مواهب بالانشینی بهره مند بودند. در این مطلب از سرپوش انواع تحرک اجتماعی معرفی شده است.

تحرک اجتماعی

به حرکت افراد از یک منزلت اجتماعی به منزلت دیگر، تحرک اجتماعی می گویند. گاهی اوقات ادم ها به منزلت پائین یا بالا تحرک می یابند و یا از یک شغل به شغل دیگر در یک سطح منزلتی انتقال پیدا می کنند.

انواع تحرک اجتماعی

چهار نوع تحرک اجتماعی از نظر جامعه شناسان وجود دارد که در ادامه با آن ها اشنا می شوید:

>> تحرک عمودی :

به تغيير منزلت فرد از یک طبقه ی اجتماعی به طبقه دیگر، تحرک عمودی میگویند. احتمالا شخص، پس از تجربه ی تحرک عمودی، به سمت بالا یا بالای نردبان اجتماعی تحرک می یابد.

مثلا شخص با ارتقاء از ریاست یک اداره به مدیریت کل، تحرک عمودی صعودی را تجربه می کند. درآمد و مسئولیت کلی این فرد بر اثر این ارتقاء، افزایش می یابد اما درصورت نزول مربی فوتبال یک تیم دست اول به مربیگری یک تیم دسته دوم، تحرک عمودی نزولی می شود.

>> تحرک افقی:

به حرکت فرد در سطح اجتماعی از یک شغل به شغلی دیگر، تحرک افقی می گویند. اگر منزلت اجتماعی شخص با تغيير شغلش، هیچ تغییری نکرد؛ تحرک افقی را تجربه کرده است.

مثلا کسی که با درآمد ماهی هفت هزار تومان از یک شغل کارگر پمپ بنزین به شغل کارگر ساختمانی با همان درآمد انتقال می یابد، تحرک افقی را تجربه میکند. در واقع او از شغلی که نیازمند مهارت زیادی نیست، به شغلی انتقال می یابد که به همان سطح مهارت نیاز دارد.

>> تحرک میان نسلی: 

به تحرک صورت گرفته در بین دو نسل، تحرک میان نسلی میگویند.

مثلا وقتی پسر یک راننده تاکسی، فارغ التحصیل رشته ی پزشکی باشد و یک پزشک موفق شود، تحرک میان نسلی اتفاق می افتد و تحرک میان نسلی نیز میتواند سیر نزولی داشته باشد و زمانی که پسر یک پزشک، راننده ی تاکسی می شود؛ فراگرد بالا صورت معکوس به خود می گیرد.

>> تحرک درون نسلی:

به دگرگونی در منزلت اجتماعی یک فرد یا گروه در طول مدت یک نسل، تحرک درون نسلی میگویند.

عریف تحرک اجتماعیپویندگی اجتماعی نام دیگر تحرک اجتماعی میباشد

فرض کنید که در یک خانواده ی میانه حال، پنج فرزند متولد شده باشند. چهار نفر آن ها پس از این که تحصیلات متوسطه ی خود را سپری کردند، در بازار کار با حقوق متوسط، کار می کنند ولی یکی از آن ها با گرفتن کار نیمه وقت به تحصیل در دانشگاه مشغول میشود و پس از فارغ التحصیلی اش، فرصت درخشانی در یک شرکت بزرگ کسب میکند و به عالی ترین سطح مدیریت آن شرکت، پس از گذشت چند سال، ارتقاء می یابد. در نتیجه فرزند پنجم، سطح درآمد و پایگاه اجتماعی بالایی دارد به گونه ای که قابل قیاس با چهار فرزند دیگر خانواده نیست. در واقع ، این فرد، بیانگر نمونه ی یک تحرک درون نسلی است.

عوامل دخیل در تحرک اجتماعى

* تعداد افراد خانواده:

نرخ آبستنى در جوامع روستائى نسبت به جوامع شهرى، بالاتر است. وقتى که فرزندان بسیارى در یک خانواده وجود داشته باشند، والدینشان به سختی می توانند نیازهاى این فرزندان را تأمین کنند. وقتى این فرزندان پا به سن مى گذارند، تأمین منابع مالى موردنیاز براى ادامهٔ تحصیلات و فراهم آوردن مشاغل مطلوب آنان، به یک امر دشوار براى والدین تبدیل میشود. بنابراین، احتمال تحرک صعودى فرزندان پرورش یافته در یک خانوادهٔ کوچک( این خانواده غالباً در مناطق شهرى پیدا مى شود)، بیشتر از فرزندان یک خانوادهٔ بزرگ است.

* نژاد و قومیت:

تبعیض هایی بر علیه اعضای برخی از گروههای نژادی و قومی در محیط کار و مدارس، اعمال می شود. تبعیض نژادی علیه سیاهان، سرخپوستان و اسپانیایی تباران در ایالات متحده ، سابقه ای طولانی دارد. زمینه های نژادی و قومی در جوامع دارای اقلیتهای قومی و نژادی، تأثیر چشمگیری بر فرصتهای تحرک عمودی افراد دارند.

* تحصیلات:

معمولاً میزان تحصیلات رسمى یک فرد، رابطهٔ نزدیکى با میزان درآمد او دارد. تحرک اجتماعی، این مزیت را دارد که فرد می تواند از مهارت هاى لازم براى اشتغال در یک شغل برخوردار شود. فرد برای این که در موقعیت ممتازى براى دستیابى به یک شغل معین، قرار بگیرد باید یک دورهٔ مناسب اموزشی درمورد تحرک اجتماعی را سپری کند. معمولاً مشاغل نیازمند به سطح بالاى اموزش، حقوق هاى بالاترى را ارائه مى کنند. امروزه همه ی افراد برای شروع یک حرفه باید یک دورهٔ آموزشى را پشت سر بگذارند. براى آنکه شخصى بتواند در بیشتر مؤسسات اقتصادی، به سطح مدیریت اقتصادى ارتقاء یابد، ملزم به گذراندن یک دوره تحصیلات دانشگاهى است.

* ازدواج:

زناشویی فرد با عضوی از طبقه بالاتر باعث تحرک صعودی می شود. سن شخص در زمان ازدواج نیز تأثير به سزایی در احتمال تحرک اجتماعی اش دارد. درصورتی احتمال تحرک اجتماعی فرد، کم تر می شود که در سنین پایینتر ازدواج کند.

* جنسیت و حق تقدم فرزندان:

مردان و زنان در بیشتر جوامع بشری به صورتهای متفاوتی اجتماعی می شوند. در بیشتر کشورها تا دهه ی اخیر، از مردان انتظار می رفت تا به عنوان نان آور اصلی خانواده باشند و عهده دار همه ی مسئولیتهای اقتصادی خانواده شوند و زنان برای ورود به دانشگاهها و یا فعالیت در شغل مهم بطور سنتی تشویق نمی شدند اما پس از جنگ جهانی دوم، زنان، مسئولیتهای تازه ای را در کشورهای صنعتی پیشرفته قبول کرده اند و مشاغلی را همراه با این مسئولیتها بر عهده گرفته اند که پیش از این در اختیارشان نمی گذاشتند.

در بسیاری از جوامع، والدین به یکی از فرزندانشان، بیشتر اهمیت میدهند و منابع مالی خود را به او اختصاص میدهند تا پیشرفت کند. لذا فرزندانی، امکان کم تر برای تحرک اجتماعی دارند که از این حق تقدم برخوردار نباشند.

تعریف انواع تحرک اجتماعیمیزان تحرک اجتماعی از کشوری تا کشور دیگر متفاوت است

دگرگونی در بازار کار و تأثیر آن بر تحرک اجتماعی

در نظر داشته باشید که نیاز جامعه به افراد طبقات پائین برای انجام دادن کارهای پست، در اثر گذر یک جامعه از حالت کشاورزی به وضعیت صنعتی کاهش می یابد. شما با کسب مهارتهای تخصصی از طریق تحصیلات دانشگاهی یا دوره های اموزشی می توانید در جوامع صنعتی فعالیت کنید. با توجه به اینکه انجام کارهای پست، نیازمند مهارت زیادی نیست؛ به چنین کارهایی در جوامع صنعتی اهمیت داده نمیشود. بنابراین، این نوع از کارهای پست و سطح پائین با رشد صنعت، به وسیله ی ماشین انجام می شوند. همچنین بسیاری از افراد می توانند به عنوان صاحب تخصص در شغلهای تخصصی فعالیت کنند.

گردآوری: بخش جامعه سرپوش

  • 13
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش