سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۶۰۰۲۵

شرایط تسلیم به رای در دادگاه چیست؟

شرایط تسلیم به رای در دادگاه,هدف از تسلیم به رای در دادگاهتسلیم به رای یکی از مهم ترین قوانینی آیین دادرسی میباشد
درصورت محکوم شدن فردی در دادگاه کیفری و عدم استفاده ی او از حق تجدید نظر و اعتراضش، اصطلاحا میگویند که این فرد، تسلیم به رای در دادگاه شده است. او میتواند در چنین زمانی بر طبق قانون، از دادگاهی درخواست تخفیف کند که او را محکوم کرده است.

تسلیم به رای در دادگاه

تسلیم به رای یعنی فرد با وجود مجوز استفاده از تخفیف مجازات، از حق اعتراض و تجدیدنظرش استفاده نکند. درصورت محکوم شدن شخصی در دادگاه کیفری و صدور حکم برعلیه او میتواند به حکمش در مرحله ی فرجام خواهی و تجدید نظر، اعتراض کند. مثلا اگر شخصی به حبس یا هر مجازات کیفری دیگری در دادگاه کیفری، محکوم شود؛ میتواند نسبت به حکمش در دادگاه تجدید نظر استان و یا دیوان عالی کشور، اعتراض کند.

امروزه قانون تسلیم به رأی به دلیل جلوگیری از انباشته شدن پرونده ها و یا هر دلیل دیگری ارائه شده است که اگر هر محکوم کیفری بر اساس آن، برای حکم خود اعتراضی نکند و تسلیم حکم اولیه دادگاه شود؛ میتواند درخواست تخفیف در مجازات از دادگاه اول نماید و طبق قانون در مجازاتش، تخفیف قائل شود.

هدف از تسلیم به رای در دادگاه

از اهداف تسلیم به رأی در دادگاه می توان به اهمیت قانون گذار به متنبه شدن مجرم، کاهش هزینه و اطاله دادرسی و جمعیت کیفری اشاره کرد. لذا بهره گیری از چنین امتیازی به منظور تخفیف میزان مجازات میتواند برای محکوم علیه کیفری مؤثر باشد.

شرایط خاص تسلیم به رای

> شرط اول:

 اولین شرط تسلیم به رأی در دادگاه اینست که دارای موضوعیت در مجازات ها و محکومیت های تعزیری میباشد و قانونگذار، امکان تسلیم به رأی را در مجازات های شرعی پیش بینی نکرده است. همچنین از آنجایی که تسلیم به رأی در محکومیت های حقوقی باعث ایراد خدشه به منافع خصوصی افراد جامعه می شود، چنین امری تعریف نشده است. امکان تسلیم به رأی در خصوص جرائم مرتبط با مواد مخدر ، برطبق رأی وحدت رویه هیئت عمومی دیوان عالی کشور وجود دارد.

شرایط تسلیم به رای در دادگاه,شرایط خاص تسلیم به رایتسلیم به رای فقط در امور کیفری مصداق دارد

> شرط دوم :

برطبق ماده ۴۴۲ قانون آئین دادرسی کیفری، دومین شرط تسلیم به رأی در دادگاه اینست که دادستان و یا شخص محکوم علیه، درخواست تجدینظری نسبت به رأی صادره نکرده باشند و حق تجدید نظرخواهی توسط شخص محکوم علیه، ساقط شده باشد وگرنه امکان تسلیم به رأی وجود نخواهد داشت.

> شرط سوم:

محکوم علیه براساس شرط آخر تسلیم به رأی در دادگاه باید به دادگاه صادر کننده رای بدوی تا قبل از پایان مهلت تجدیدنظرخواهی( ۲۰ روز پس از تاریخ ابلاغ رای) مراجعه کند و درخواست تسلیم به رأی نماید. فراموش نکنید که امکان تسلیم به رأی در خارج از این بازه زمانی ، وجود ندارد.

ویژگی های مهم تسلیم به رای 

- نخستین ویژگی تسلیم به رأی در دادگاه بر خلاف سایر تخفیف های دادگاه اینست که دادگاه، یک تکلیف قانونی در اعمال تخفیف دارد و ملزم به انجام آن می باشد.

- میزان اعمال تخفیف در تسلیم به رأی در دادگاه، تا یک چهارم میباشد و دادگاه نمی تواند برای شخص محکوم علیه در اعمال تخفیف، مجازات دیگری را تعیین کند.

درصورت رعایت کامل شرایط مندرج در ماده ۴۴۲ قانون آئین دادرسی کیفری، اگر شخص محکوم شده کیفری، هیچ تجدیدنظری نداشته باشد و همچنین اعتراضی نسبت به رای صادر شده نکند و دادستان نیز اقدامی برای آن نکرده باشد، تسلیم به رأی به عنوان یک راه قانونی برای تخفیف مجازات تعزیری در نظر گرفته میشود.

مهلت تسلیم به رأی

محکوم علیه باید تا قبل از این که مهلت تجدیدنظرخواهی تمام شود، به مدت ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ رأی به دادگاه صادر کننده رأی بدوی مراجعه کند و درخواست تسلیم به رأی نماید.

اگر محکوم علیه، درخواست خود را در طول این مدت به دادگاه، تقدیم نکند؛ دیگر نمیتواند از این حق برخوردار شود.

شرایط تسلیم به رای در دادگاه,ویژگی های مهم تسلیم به رایتسلیم به رای به معنای تمیکن از حکم بدوی است

تسلیم به رأی در مواد مخدر

رویه ای که درباره تسلیم به رای در یک رای وحدت می باشد؛ تصریح شده است و امکان جریان تسلیم به رأی در جرائم مرتبط با مواد مخدر وجود دارد و تخفیف مجازات به تبع آن ممکن میشود. در ادامه متن رأی مذکور، آورده شده است:

اگر دادستان برطبق ماده ۴۴۲ قانون آئین دادرسی کیفری در تمام محکومیت های تعزیری، درخواست تجدید نظر از حکم صادره نکرده باشد و محکوم علیه، حق تجدیدنظر خواهی خود را اسقاط کند؛ در چنین شرایطی، دادگاه باید به بررسی موضوع بپردازد و برای مجازاتی که تعيين شده برطبق آن ماده تخفیف دهد.

با توجه به سیاق عبارات آن برای دادگاه افاده تکلیف می نماید، از این رو از شمول مقررات تبصره ماده۴۵ الحاقی به قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب ۱۲/۷/۹۶ خارج است و رأی شعبه دوم دادگاه انقلاب اسلامی کرمان که با این نظر انطباق دارد به اکثریت آراء صحیح و قانونی تشخیص داده می شود.

این رای در موارد مشابه برطبق دستور ماده ۴۷۱ قانون آئین دادرسی کیفری برای برخی از اماکن، لازم الاتباع است که از آن ها می توان به شعب دیوان عالی کشور، دادگاه ها و سایر مراجع اعم از قضایی و ... اشاره کرد.

میزان تخفیف مجازات در تسلیم به رای

قاضی یا دادگاه بر اساس ماده ی ۴۴۲ قانون آئین دادرسی کیفری میتوانند مجازات محکوم را به میزان یک چهارم ببخشند و به او تخفیف بدهند. به عنوان مثال ، دادگاه یا قاضی در صورتی که مدت زمان حبس محکوم، ۸ ماه باشد؛ می توانند این مدت زمان را به ۶ ماه کاهش دهند و یا اگر این مدت زمان، ۴ ماه باشد؛ قاضی، مجوز تخفیف به مدت یک ماه را دارد. البته فراموش نکنید که قاضی، مجوز تبدیل این مدت زمان تخفیف به مجازات دیگری را ندارد. مثلا دادگاه برای این که ماده ی ۴۴۲ قانون آئین دادرسی کیفری را اعمال کند؛ نمی تواند مجازات حبس را تبدیل به جزای نقدی یا شلاق و بالعکس کند.

شرایط تسلیم به رای در دادگاه,تسلیم به رأی در مواد مخدرتسلیم به رای یک راه قانونی و مهم در تخفیف مجازات های تعزیری است

گردآوری: بخش جامعه سرپوش

  • 13
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش