سه شنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۲
۱۷:۲۱ - ۱۴ شهریور ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۶۱۰۶۵
رفاه و آسیب های اجتماعی

ممنوعیت کاشت ناخن و مژه چه دردی از جامعه درمان می کند؟/ یک آرایشگر: مجبورم به‌صورت زیرزمینی به کارم ادامه دهم

یک آرایشگر می‌گوید: «متاسفانه هیچ حمایتی از صنف ما نشده ما در تنگنای شدیدی قرار داریم با هزینه‌های بالا و سرسام‌آور کرایه‌ها و مواد آرایشی، می‌خواهیم از عهده مسایل معیشتی و اقتصادی خود برآییم مسولان باید شرایط کنونی آرایشگران زنانه را در نظر بگیرند.»

وزارت کار به‌تازگی بدون هیج پیوست توجیه افکار عمومی، چراغ خاموش رشته استانداردهای آموزشی در رشته ناخن و مژه را از پورتال سازمان فنی و حرفه‌ای حذف کرده و این پیام جدید را به آرایشگران زنانه داده است که دیگر مجوز فعالیت در این رشته‌ها را ندارند.

با تصمیم غیرمنتظره این وزارتخانه تعداد زیادی از کارآموزانی که دوره آموزش خود را به‌پایان رسانده‌اند بلاتکلیف مانده‌اند، از آن طرف دیگر هم آرایشگران قدیمی که تاکنون با مجوز قبلی در این حوزه‌ها فعالیت داشتند باید کار خود را تعطیل کنند، در واقع ده‌ها هزار زن و دختر منبع درآمدشان را از دست خواهند داد. البته پیش از این هم ممنوع شدن کاشت ناخن، مژه و برخی دیگر از خدمات در آرایشگاه‌های زنانه در مشهد سبب‌ساز مشکلات اقتصادی و امنیتی برای زنان آرایشگر شده بود.

این اقدام در شرایط فعلی کشور بخش اعظمی از نیروی کار زنان که در این حرفه مشغول به کار هستند و از همین راه ارتزاق می‌کنند را بیکار می‌کند، ولی آفت دیگر که خیلی مورد توجه قرار دارد این است که تعداد زیادی از آرایش‌گران که از این کار محروم می‌شوند به‌صورت زیرزمینی اقدام به این کار می‌کنند، آن وقت هزینه‌ها بالا می‌رود و دود آن به چشم مردم.

بر اساس گزارشی که سازمان تعزیرات در سال ۱۳۹۴ منتشر کرده است، از حدود ۲۱ هزار آرایشگاه زنانه تهران ۲۰ هزار آرایشگاه به‌صورت غیرمجاز فعالیت می‌کنند و تنها هزارو ۱۵۰ آرایشگر زنانه با مجوز رسمی فعالیت دارند. همچنین پورتال اطلاع‌رسانی اتحادیه آرایشگران زنانه تهران نشان می‌دهد که تنها حدود ۷۴۷ آرایشگاه زنانه در تهران فعالیت می‌کنند و در شش سال گذشته بیشتر از یک‌سوم آرایشگاه‌های زنانه تهران تعطیل شده‌اند. از طرفی به‌نظر می‌رسد آن دسته از افردی که علاقه‌مند به کاشت مژه و ناخن بودند باز این کار را انجام می‌دهند با این تفاوت که اگر الان یک کار قانونی انجام می‌دادند حالا این کار غیرقانونی می‌شود، وقتی چنین کارهایی غیرقانونی اعلام می‌شوند چون طرفداران زیادی دارد جامعه به‌سمت هنجار شکنی سوق داده می‌شود.

بیشتر صاحبان آرایشگاه‌های زنانه و کارکنان سرپرست خانواده هستند

سمیه ۴۵ ساله دارد، او سرپرست سه کودک خردسال است و با مشقت زیاد و تلاش توانسته یک کلینیک کاشت ناخن و مژه را راه‌اندازی کند، او درباره این ممنوعیت جدید به خبرآنلاین می‌گوید: «مدت زیادی را برای آموزش و یادگیری گذاشتم و بالطبع مجبور بودم هزینه‌های بالایی را هم پرداخت کنم حالا که یک کلینیک را با وام و قرض و هزار بدبختی به‌پا کردم و یک عده‌ای را هم سرکار آوردم تا آنها بتوانند صاحب این کار شوند می‌خواهند مجوزی که خودشان برای ما صادر کردند را متوقف کنند. واقعا تکلیف ما چه می‌شود؟ چون خودم خیلی سختی کشیدم زنانی را مشغول به‌کار کردم که آنها هم سرپرست خانوار خود هستند و فقط از این راه می‌توانند درآمد داشته باشند. وزارت کار باید متولی کار برا ی ما زنان باشد و ما را حمایت کند، همین موضوع من و همکارانم را دچار سردرگمی کرده چرا که ما فقط به‌طور تخصصی در کاشت ناخن و مژه فعالیت داریم، یعنی دیگر نمی‌توانیم برویم اصلاح مو انجام بدهیم یا حتی دوره‌اش را هم ندیدیم.

ما مشکل معیشتی داریم

سمانه یکی دیگر از آرایشگرانی هست که به خبرآنلاین می‌گوید: «متاسفانه هیچ حمایتی از صنف ما نشده ما در تنگنای شدیدی قرار داریم با هزینه‌های بالا و سرسام‌آور کرایه‌ها و مواد آرایشی، می‌خواهیم از عهده مسایل معیشتی و اقتصادی خود برآییم مسولان باید شرایط کنونی آرایشگران زنانه را در نظر بگیرند.»

من بیکار بودم رفتم سراغ آموش کاشت مژه

مریم ۳۰ ساله است و کارش را خیلی دوست دارد او کارشناس ارشد معماری دارد و چون کاری پیدا نکرده است به سراغ آموزش کاشت مژه رفته و از درآمدش هم خیلی راضی است او به خبرآنلاین می گوید: «درکنار همه سختی‌ها و کرایه‌های بالایی که مجبورم بدهم ولی کارم را دوست دارم و کمک خرج خانواده هم هستم و توانسته‌ام با همین کارم بخشی ا زجهیزیه‌ام را آماده کنم حالا که می‌خواهم تشکیل زندگی بدهم با همچین ممنوعیتی مجبورم بروم در خانه و یا زیرزمینی به کارم ادامه دهم، از دست دادن مشتریان ثابتم که چندین سال با چنگ و دندان آنها را نگه داشته‌ام خسارت بزرگی به من است.»

اگر نتوانم کار کنم مجبورم برای گدایی به خیابان بروم

زهرا ۵۰ سال دارد و سه بچه، شوهرش معلول است که توانایی کار را ندارد. او تنها نان‌آور خانواده پنج نفره است. او می‌گوید:«دیگر گزینه‌ای برای کار کردن ندارم. اگر نتوانم کار کنم مجبورم برای گدایی به خیابان بروم. از دیدگاه مرجع تقلید خاصی، کاشتن ناخن، هیچ خللی برای انجام واجبات شرعی مانند غسل و وضو ایجاد نمی‌کند ما قبلا این مسئله را حتی در بسیاری از بروشورهای تبلیغاتی آرایشگری می‌زدیم . نمی‌دانم چرا این ممنوعیت را بدون اطلاع قبلی اعلام کردند بسیاری از کارآموزانم نمی‌توانند حتی الان مدرک خود را با وجود این همه هزینه و وقت بگیرند.

من به صورت زیرزمینی مجبورم به این کار ادامه دهم

یک سالن کار دیگر می‌گوید: «این ممنوعیت وزارت کار فقط به رشد مشاغل زیر زمینی به صورت رشد قارچ گونه کمک خواهد کرد. به‌طور مثال شاید برخی افراد تصور کنند ترمیم کاشت ناخن ضروری نیست اما با توجه به اینکه بلند شدن ناخن سبب برگشت و شکستن آن شده و این خود عفونت و قارچ روی ناخن ایجاد می‌کند، پس ترمیم برای افرادی که ناخن کاشتند، ضروری است و با بسته شدن سالن‌های آرایشی، امکان انجام این ترمیم در پستوها و زیرزمین‌ها بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی با قیمت چند برابری فراهم شد، البته اگر من هم نتوانم کار کنم باید این شغل را به زیرزمین ببرم.»

  • 9
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۸
جدیدترین
قدیمی ترین
خداوند رحمت او پدرت ای کسی که کاشت ناخن را ممنوع کردی بابا تمام فقر بیکاری و بدبختی همین کاشت ناخن بود که سر مردم آورد الان دیگه نفس راحت میکشیم
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
جرمی دوکو بیوگرافی جرمی دوکو فوتبالیست تازه نفس

تاریخ تولد: ۲۷ می ۲۰۰۲

محل تولد: آنتورپ، بلژیک

حرفه: فوتبالیست

باشگاه کنونی: منچستر سیتی، تیم ملی بلژیک

پست: مهاجم

ادامه
صدیقه وسمقی بیوگرافی صدیقه وسمقی فعال سیاسی اجتماعی

تاریخ تولد: سال ۱۳۴۰

محل تولد: تهران

محل زندگی: ایران

حرفه: شاعر، نویسنده، مترجم، اسلام‌پژوه، حقوق‌دان، تحلیل‌گر مسائل سیاسی و اجتماعی، استاد دانشگاه

تحصیلات: دکترای فقه و مبانی حقوق اسلامی در دانشگاه تهران

آثار: «زن، فقه، اسلام» - «حتماً راهی هست» و …

ادامه
جوزف جان تامسون زندگینامه جوزف جان تامسون

تاریخ تولد: منچستر، منچستر بزرگ

محل تولد: ۳۰ اوت ۱۹۴۰

ملیت: بریتانایی

حرفه: فیزیکدان

شهرت: مدل تامسون، کشف الکترون و ایزوتوپ، پراکندگی تامسون، طیف‌سنجی جرمی، کار بر روی خواص الکتریکی گازها

محل تحصیل: دانشگاه منچستر، دانشگاه کمبریج

ادامه
احسان قائم مقامی بیوگرافی احسان قائم مقامی اولین استاد بزرگ شطرنج ایران

تاریخ تولد: ۲۰ مرداد ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عنوان: استاد شطرنج ایران

بهترین ریتنیگ: ۲۶۸۹

رنکینگ: ۳۸۷

ادامه
ویژه سرپوش