پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲
۱۵:۴۲ - ۲۱ شهریور ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۶۱۵۴۳
رفاه و آسیب های اجتماعی

اقدام به خودکشی در میان زنان بیشتر است 

آمارخودکشی در ایران,پیشگیری از خودکشی
حمید پیروی، نایب رئیس جمعیت علمی پیشگیری از خودکشی گفت: «در میان افرادی که در ایران اقدام به خودکشی می‌کنند، تعداد زنان بیشتر است و در میان فوتی‌های ناشی از آن، تعداد مردان بیشتر است. سال ۱۴۰۰ حدود ۶۳ درصد از کسانی که اقدام به خودکشی کردند، زنان بودند. ۷۰ درصد فوتی‌های ناشی از اقدام به خودکشی مردان بودند.»

به گزارش تجارت‌نیوز، افکار خودکشی و اقدام به خودکشی به قشر خاصی محدود نمی‌شود. پیر و جوان هم ندارد. بر همین اساس، بررسی فراوانی خودکشی در میان گروه‌ها، مناطق مختلف، بازه سنی و… می‌تواند یک تصویر کلی به برنامه‌ریزان و سیاستگذاران دهد. تصویری که می‌تواند به آنها برای اقدامات ساختاری برای کاهش نرخ خودکشی و پیشگیری از آن کمک کند.

در سال‌های اخیر روند خودکشی در ایران افزایشی بود. بنا بر آمارهای رسمی، سال ۱۴۰۰ بیش از ۶۰۰۰ نفر در ایران اقدام به خودکشی کردند. وضعیتی که نشان می‌دهد این موضوع نیاز به توجه و اهمیت بیشتر دارد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که خودکشی در جمعیت جهانی جایگاه هفدهم را برای علت مرگ‌ومیرها دارد. روز جهانی پیشگیری از خودکشی (۱۰ سپتامبر) هم بهانه‌ای بود تا متخصصان از سراسر کشورها به بررسی این موضوع بپردازند و راهکارهایی هم برای پیشگیری از آن ارائه دهند. در ایران نیز نشست‌های مختلفی برای بررسی وضعیت خودکشی در ایران برگزار شد تا گامی در جهت افزایش آگاهی در این مورد باشد.

روز یکشنبه (۱۹ شهریور) نشست روز جهانی «پیشگیری از خودکشی» با شعار «با عمل امید بسازیم» از سوی مرکز مشاوره دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد. در این همایش متخصصان در حوزه‌های مختلفی شرکت داشتند و گزارش‌هایی در این مورد ارائه دادند.

افزایش خودکشی در ایران و امریکا

حمید پیروی، نایب رئیس جمعیت علمی پیشگیری از خودکشی و رئیس مرکز مشاوره دانشگاه علوم پزشکی ایران در این همایش گفت: «سال ۲۰۱۶، میانگین خودکشی در جهان ۱۰.۵ مرگ در ازای صدهزار نفر بود. سال ۲۰۲۲ میانگین خودکشی در جهان کاهش یافت و به ۹.۴۸ مرگ در هر صدهزار نفر رسید. البته در برخی از کشورها نرخ خودکشی افزایشی بود؛ مانند ایران و امریکا.»

او ادامه داد: «۷۷ درصد خودکشی‌ها در کشورهای دارای درآمد کم و متوسط صورت می‌گیرد؛ کشورهایی که ۸.۴ جمعیت جهان را شکل داده‌اند.»

نایب رئیس جمعیت علمی پیشگیری از خودکشی گفت: «احتمال بروز خودکشی میان کسانی که افسردگی دارند، ۲۰ برابر بیشتر از سایر افراد است.»

وضعیت اقدام به خودکشی در ایران

پیروی درباره وضعیت خودکشی در ایران توضیح داد: «سال ۱۳۹۵ در ایران ۷۹ هزار و ۱۰۲ نفر اقدام به خودکشی کردند. همچنین سال ۹۶ اقدام به خودکشی بیش از ۸۷ هزار نفر و سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۱۱ هزار نفر ثبت رسمی شد. سال ۱۴۰۱ را نمی‌دانم و می‌گویند آمار محرمانه است.»

رئیس مرکز مشاوره دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: «سال ۱۴۰۰ حدود ۶۳ درصد از کسانی که اقدام به خودکشی کردند، زنان بودند.»

او ادامه داد: «حدود ۲۱ درصد از افرادی که اقدام به خودکشی کردند زیر ۱۸ سال سن داشتند؛ یعنی کودکان و نوجوانان. ۲۶.۸ درصد از این افراد نیز ۱۹ تا ۲۴ ساله بودند. اینکه می‌گوییم خودکشی در جوانان و نوجوانان باید مورد توجه و اهمیت قرار گیرد برای این است که نزدیک به ۴۹ درصد افرادی که اقدام به خودکشی کرده‌اند، زیر سن ۲۴ سالگی بود.»

نایب رئیس جمعیت علمی پیشگیری از خودکشی توضیح داد: «در میان افرادی که اقدام به خودکشی می‌کنند، تعداد زنان بیشتر است و در میان فوتی‌های ناشی از این اقدام، تعداد مردان بیشتر است. ۷۰ درصد فوتی‌های ناشی از اقدام به خودکشی را مردان تشکیل می‌دهند. ضمن آنکه ۷.۸ درصد از فوتی‌ها زیر ۱۸ سال سن داشتند.»

 

افکار خودکشی ۴۰ برابر فوتی‌ها

پیروی گفت: «به ازای هر خودکشی کامل، بین ۱۳۵ نفر تا ۲۴۵ نفر دچار سوگ شدید می‌شوند. آمار اقدام به خودکشی ۲۰ تا ۳۰ برابر آمار فوتی‌های ناشی از اقدام به خودکشی است. حدود ۴۰ برابر آن نیز افکار خودکشی داریم.»

او درباره پراکندگی اقدام به خودکشی در ایران در فصل‌های مختلف سال گفت: «بنا بر آخرین آمارها، در ایران ۲۵ درصد خودکشی‌ها در فصل بهار، ۲۸ درصد در فصل تابستان، ۲۴ درصد در پاییز و ۲۲ درصد در زمستان صورت گرفته است.»

راهنمایی برای افراد دچار افکار خودکشی

برگزارکنندگان همایش روز جهانی پیشگیری از خودکشی، راهکارهایی ارائه دادند که می‌تواند در موقعیت‌های پیش‌آمده کمک‌کننده باشد. در توصیه‌های مهم کارشناسان و متخصصان آمده وقتی فردی افکار خودکشی را ابراز می‌کند، ضروری است که ناراحتی او را جدی بگیرید و از او حمایت کنید.

یکی از باورهای غلط در موضوع خودکشی این است که افرادی که درباره خودکشی حرف می‌زنند، اقدام نمی‌کنند. در حالی که بررسی‌ها نشان می‌دهد اتفاقا بسیاری از آنها قبل از خودکشی درباره آن صحبت کرده بودند. بر همین اساس متخصصان راهکارهایی در این مورد ارائه داده‌اند.

۱: فرد را جدی بگیرید. هرگز افکار خودکشی یک فرد را نادیده یا دست‌کم نگیرید. نگرانی خود را ابراز کنید و به او بگویید که برای شنیدن و حمایت از او حضور دارید.

۲: همدلی کنید. در موقعیت‌های پیش‌آمده همدلی کنید و فضایی بدون قضاوت برای فرد فراهم کنید. از اظهارنظر یا ابراز قضاوت منفی درباره افکار یا احساسات او بپرهیزید.

۳: فعالانه گوش کنید. به فرد اجازه دهید که افکار و احساسات خود را به اشتراک بگذارد. گوش دادن فعال را با توجه کردن، پرسیدن سوالات باز و ارائه اطمینان خاطر که به او اهمیت می‌دهید، تمرین کنید.

۴: کمک حرفه‌ای را تشویق کنید. فرد را تشویق کنید که به دنبال کمک حرفه‌ای باشد. پیشنهاد کنید که با یک متخصص سلامت روان صحبت کند یا با یک خط کمک یا مرکز بحران تماس بگیرد. در یافتن منابع مناسب و در صورت لزوم قرار ملاقات کمک کنید.

افراد می‌توانند با شماره ۱۲۳ اورژانس اجتماعی یا ۱۴۸۰ خط مشاوره سازمان بهزیستی تماس بگیرند.

۵: در ارتباط بمانید. به طور منظم با فرد ارتباط برقرار کنید و برای نشان دادن حمایت خود وضعیت او را ارزیابی کنید. در دسترس باشید تا درباره احساسات او هر زمان که نیاز باشد، صحبت کنید.

۶: مراقب خود باشید. حمایت از فردی که افکار خودکشی را تجربه می‌کند، می‌تواند از نظر احساسی چالش‌برانگیز باشد. از دوستان، خانواده یا یک درمانگر کمک بگیرید تا مطمئن شوید که از سلامت خود نیز مراقبت می‌کنید.

  • 14
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
جرمی دوکو بیوگرافی جرمی دوکو فوتبالیست تازه نفس

تاریخ تولد: ۲۷ می ۲۰۰۲

محل تولد: آنتورپ، بلژیک

حرفه: فوتبالیست

باشگاه کنونی: منچستر سیتی، تیم ملی بلژیک

پست: مهاجم

ادامه
صدیقه وسمقی بیوگرافی صدیقه وسمقی فعال سیاسی اجتماعی

تاریخ تولد: سال ۱۳۴۰

محل تولد: تهران

محل زندگی: ایران

حرفه: شاعر، نویسنده، مترجم، اسلام‌پژوه، حقوق‌دان، تحلیل‌گر مسائل سیاسی و اجتماعی، استاد دانشگاه

تحصیلات: دکترای فقه و مبانی حقوق اسلامی در دانشگاه تهران

آثار: «زن، فقه، اسلام» - «حتماً راهی هست» و …

ادامه
جوزف جان تامسون زندگینامه جوزف جان تامسون

تاریخ تولد: منچستر، منچستر بزرگ

محل تولد: ۳۰ اوت ۱۹۴۰

ملیت: بریتانایی

حرفه: فیزیکدان

شهرت: مدل تامسون، کشف الکترون و ایزوتوپ، پراکندگی تامسون، طیف‌سنجی جرمی، کار بر روی خواص الکتریکی گازها

محل تحصیل: دانشگاه منچستر، دانشگاه کمبریج

ادامه
احسان قائم مقامی بیوگرافی احسان قائم مقامی اولین استاد بزرگ شطرنج ایران

تاریخ تولد: ۲۰ مرداد ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عنوان: استاد شطرنج ایران

بهترین ریتنیگ: ۲۶۸۹

رنکینگ: ۳۸۷

ادامه
ویژه سرپوش