سه شنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
۱۴:۵۸ - ۰۹ آذر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۹۰۰۴۲۷
مدیریت ورزش

تعریف و تمجید معاون وزیر ورزش از وزیر ورزش/ گذشت سلطانی فر باید در تاریخ فوتبال ثبت شود!

مهدی علی‌نژاد
معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای گفت: مسعود سلطانی‌فر برخلاف بسیاری از مسوولان ورزش در گذشته، نقش خود را به خاطر منافع مردم و فوتبال کمرنگ و از منافع شخصی گذشت.

به گزارش ایرنا، مهدی علی‌نژاد فرایند تایید اساسنامه فدراسیون فوتبال در مجمع عمومی این فدراسیون را طولانی توصیف کرد که از خردادماه سال پیش آغاز شده بود و می‌بایست با قواعد بین‌المللی تنظیم و مطابقت پیدا می‌کرد.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای در این باره توضیح داد که آذرماه سال پیش مهدی تاج استعفا داد و هیات رییسه تصمیم گرفت اواسط اسفندماه انتخابات را برگزار کند به این ترتیب همه شرایط برای برگزاری انتخابات فراهم شده بود.

او ادامه داد: در فاصله ۲ هفته به انتخابات، فیفا برگزاری انتخابات را منوط به اصلاح اساسنامه کرد، این در حالی بود که این فرایند از خردادماه سال گذشته شروع شده بود، گروهی از فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا نقطه نظراتشان را بیان کرده بودند که پس از مدتی مسکوت گذاشته شد.

علی‌نژاد با اشاره به اهمیت فدراسیون فوتبال برای ورزش کشور بیان کرد: در همین راستا در قالب همکاری نزدیک با این فدراسیون، تلاش شد فیفا برای برگزاری انتخابات متقاعد شود تا فدراسیون جدید، اصلاح اساسنامه را در دستور کار قرار دهد، اما فیفا نپذیرفت و انتخابات ملغی شد.

وی در ادامه توضیح داد: از همان ابتدای اصلاح اساسنامه، چند موضوع مدنظر فیفا بود که مورد تاکید فدراسیون و وزارت هم قرار داشت، بنابراین تلاش شد، موارد اصلاح شود.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای توضیح داد: در این راستا تصمیم گرفته شد، شرایطی ایجاد شود که کمیته‌های انضباطی، حسابرسی و… توسط مجمع تایید نهایی شوند.

وی همچنین تصریح کرد: مورد دیگر، ایجاد شرایط مناسب برای کاندیداهای بیشتر برای پست‌های ریاست و هیات رییسه بود به این ترتیب اعلام حمایت برای ریاست را از ۱۰ تاییدیه به پنج تاییدیه تقلیل داده شد یا از پنج تاییدیه برای کاندیدای اعضای هیات رییسه به ۲ اعلام حمایت رسید، بنابراین فرایندی ایجاد گردید که صلاحیت تعداد بیشتری برای کاندیدا شدن تایید شود.

علی‌نژاد ادامه داد: در عین حال حضور در تیم‌های ملی فوتبال به عنوان بازیکن و مربی هم معادل قرار دادیم تا زمینه حضور بیشتر اهالی فوتبال در انتخابات فراهم شود.

وی به نکات مد نظر فیفا و ورزش ایران در خصوص تاکید فدراسیون جهانی فوتبال، مبنی بر صاحب رای نبودن وزیر ورزش و معاون وزیر ورزش اشاره کرد و گفت: عموماً دولت‌ها این مورد را نمی‌پذیرند، وقتی به سابقه تاریخی این موضوع نگاه می‌کنیم، مسوولان اسبق سازمان تربیت بدنی و وزارت ورزش همیشه علاقمند بودند که نقش خود را در اداره فدراسیون فوتبال حفظ کنند.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای افزود: اما این بار، نظر دکتر سلطانی‌فر این بود که پافشاری به حضور وزیر و معاون به عنوان صاحب رای، می‌تواند منجر به عدم تایید اساسنامه و ایجاد کمیته انتقالی و حتی تعلیق فدراسیون شود.

وی تاکید کرد: با توجه به فهم بین‌المللی وزیر ورزش و جوانان، ایشان نظر فیفا را به خاطر حفظ منافع ملی پذیرفت که نقش وزارت ورزش در اداره فوتبال به عنوان عضو صاحب رای، کمتر شود.

علی‌نژاد در ادامه با بیان اینکه این تصمیم سلطانی‌فر باید در تاریخ فوتبال ثبت شود اظهار داشت: ایشان برخلاف بسیاری از مسوولان ورزش در گذشته، نقش خود را به خاطر منافع مردم و فوتبال کمرنگ و از منافع خود گذشت.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای یکی دیگر از مناقشات فیفا در خصوص اساسنامه فدراسیون فوتبال را تاکید بر غیر دولتی بودن این موسسه دانست و توضیح داد: براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، فدراسیون‌ها نهاد عمومی غیر دولتی هستند، بدیهی است مقررات بین‌المللی تا جایی قابل پذیرش است که مغایرتی با قوانین داخلی نداشته باشد، از طرفی دکتر سلطانی‌فر جایی که لازم بود از خودگذشتگی کرد.

وی این نکته را متذکر شد که سلطانی‌فر و فدراسیون فوتبال تاکید داشتند که کاری بر خلاف قوانین کشور انجام نخواهند داد. به این ترتیب مذاکرات سخت و فشرده اما مفید با کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا انجام شد تا بالاخره این جلسات به فهم مشترک رسید.

وی در ادامه گفت: به این ترتیب با تعریفی که انجام شد، فدراسیون فوتبال، موسسه‌ای با شخصیت حقوقی مستقل است که بر اساس قوانین جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند و در واقع نهاد عمومی غیر دولتی است.

علی‌نژاد همچنین توضیح داد: فیفا نیز فرصت داد که یکسال بعد از انتخابات، لایحه‌ای در دولت مطرح شود و سپس به مجلس تقدیم گردد که فدراسیون فوتبال در قانون به یک موسسه غیر دولتی و غیر انتفاعی تبدیل شود.

وی تاکید کرد: هدف وزارت ورزش و جوانان، دولت و در نهایت با همکاری نمایندگان مجلس این است که برای منافع فوتبال تصمیم درست اتخاذ شود در واقع آنجا که بحث قانون بود فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش مشترکا ایستادگی کردند تا این اساسنامه سندی برای توسعه فوتبال ایران باشد.

پ

مهدی علی‌نژاد در ادامه یکی از شاخصه‌های اساسنامه جدید فدراسیون فوتبال را افزایش تعداد نفرات اعضای مجمع اعلام کرد و گفت: اعضای مجمع از ٧٥ به ٨٩ نفر رسید و آنهایی که اضافه شدند مستقیم به عنوان بازیکن، مربی و داور در فوتبال حضور دارند و فرصت جدیدی در اختیار اهالی فوتبال قرار گرفت.

معاون وزیر ورزش و جوانان توضیح داد: تهیه کنندگان اساسنامه زمینه مشارکت فوتبالی‌ها را فراهم کردند. این مترقی‌ترین رفتاری بود که وزارتخانه و فدراسیون می‌توانستند انجام دهند.

او ادامه داد: دیروز (شنبه) مجمع فدراسیون فوتبال شاهد یک روز تاریخی بود، اساسنامه به تایید مجمع رسید و مطمئن هستم که این اساسنامه سال های سال می‌تواند برای فوتبال منشأ خیر و برکت باشد.

علی‌نژاد تصریح کرد: حالا نوبت اهالی فوتبال است که دقت کنند چه نامزدهای را برای انتخابات برمی‌گزینند وبه چه کسانی رای می‌دهند و آنها باید آینده فوتبال را بسازند و بعد هم باید در مقابل آن ارا پاسخگو باشند.

علی‌نژاد مراحل و فرایند اصلاح اساسنامه را حاصل کار تیمی دانست و با تشکر از همه کسانی که در آن نقش داشتند گفت: این تیم مذاکره کننده، کارش را برای اصلاح اساسنامه خیلی حرفه‌ای انجام داد و قطعاً این اقدام در تاریخ ورزش و فوتبال کشور باقی خواهد ماند. تشکیلات فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش در کنار هم با همکاری و کمک فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا دستاورد تاریخی را به ارمغان آوردند.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای گفت: قریب به ٩ ماه انتقادهای بسیاری به فدراسیون فوتبال شد سپس وزارت ورزش مورد نقد قرار گرفت که در واقع فدراسیون و وزارت ورزش مظلوم واقع شدند.

با وجود اینکه فدراسیون فوتبال با سرپرست مدیریت می‌شود با اصلاح اساسنامه وتایید مجمع علی رغم کارشکنی‌هایی که انجام شد، این دوران به عنوان دورانی درخشان و تایید اساسنامه به سندی برای توسعه فوتبال تبدیل گردید.

 • 18
 • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امیرارسلان مطهری,امیرارسلان مطهری بازیکن استقلال,بیوگرافی امیرارسلان مطهری بیوگرافی امیرارسلان مطهری و عکسهای او

زادروز: ۱۹ اسفند ماه ۱۳۷۱

زادگاه: گرمسار، ایران

قد: ۱٫۸۰ متر

پست: مهاجم

ملیت: ایرانی

بیوگرافی امیرارسلان مطهری

امیرارسلان مطهری در روز ۱۹ اسفند ماه سال ۱۳۷۱ در گرمسار سمنان به دنیا آمد. او با توجه به علاقه شدید به فوتبال توانست در این رشته ورزشی بدرخشد و فوتبال را مانند بقیه ی فوتبالیست ها از کوچه و خیابان شروع کرد تا این که در سال ۱۳۸۷ زمانی که ۱۶ ساله بود در تیم استیل آذین تست داد. او ۱٫۸۰ متر قد دارد و در پست مهاجم بازی می کند. امیرارسلان مطهری یک بازیکن حرفه ای فوتبال است و بعنوان مهاجم برای تیم فوتبال استقلال تهران بازی می کند.

ادامه
مهدی عبدی,زندگینامه مهدی عبدی,بیوگرافی مهدی عبدی بیوگرافی مهدی عبدی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

زادگاه: ۹ آذر ماه ۱۳۷۷

زادروز: قائم شهر، ایران

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتیمتر 

ملیت: ایرانی

ادامه
رهی معیری,زندگی نامه رهی معیری,زندگینامه کامل رهی معیری زندگی نامه رهی معیری یکی از شاعران غزلسرا

متولد: ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۲۸۸

مرگ: ۲۴ آبان ۱۳۴۷ تهران

تخلص: رهی

سبک: غزل

پیشه: شاعر

مذهب: اسلام

ادامه
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
آریانا هافینگتون,زندگینامه آریانا هافینگتون,بیوگرافی آریانا هافینگتون زندگینامه آریانا هافینگتون نویسنده و روزنامه نگار آمریکایی - یونانی (+ تصاویر)

زاده: ۱۵ ژوئیهٔ ۱۹۵۰ ‏

زادگاه: آتن، یونان

ملیت: آمریکایی- یونانی تبار

حرفه: نویسنده، روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی

تحصیلات: کارشناسی ارشد اقتصاد

ادامه
اسحاق جهانگیری,عکس از اسحاق جهانگیری,اصالت اسحاق جهانگیری بیوگرافی اسحاق جهانگیری (+ تصاویر)

زاده: ۱۳۳۶ 

زادگاه: جیرفت، استان کرمان

دین: اسلام

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه کرمان (کارشناسی فیزیک)، دانشگاه صنعتی شریف (کارشناسی ارشد مهندسی صنایع)، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران (دکترای مدیریت صنعتی)

ادامه
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • دوشنبه ۶ بهمن
  هفته ۱۲ لیگ برتر ایران
  آلومینیوم اراک - پرسپولیس
  ساعت: ۱۵:۰۰
 • هفته ۱۲ لیگ برتر ایران
  صنعت نفت آبادان - سپاهان
  ساعت: ۱۶:۰۰
 • ﺳﻪشنبه ۷ بهمن
  جام حذفی ایتالیا
  اینتر - آث میلان
  ساعت: ۲۳:۱۵
ویژه سرپوش