پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۰۰۱۲۰

سفر به پکن چین، از تاریخچه تا بهترین مکان های دیدنی

پکن چین,سفر به پکن چین,مکان های دیدنی پکن چینپکن چین
پکن پایتخت جمهوری خلق چین است که پرجمعیت ترین شهر جهان بعد از شانگهای می باشد که دارای تاریخی بسیار کهن است. این شهر کانون فرهنگی، علمی و آموزشی چین می باشد. در ادامه این مطلب سرپوش بیشتر درباره این شهر اطلاعات ارائه می شود.

تاریخچه پکن چین:

پکن پرجمعیت ترین شهر بعد از شانگهای می باشد که تاریخی بسیار غنی دارد، این شهر تا زمانی که در سال ۱۹۱۱ جهوری ایجاد شود، پایتخت سلسله‌های مینگ و کینگ بود و مرکز سیاسی، آموزشی و فرهنگی چین محسوب می شد. در سال ۱۹۳۸ زمانی که پکن تحت اشغال ختایی ها قرار گرفت به عنوان پایتخت سلسله لیائو انتخاب شد. مغول های شهر پکن را در سال ۱۲۱۴ فتح کردند. 

از سال ۱۲۶۴ پکن را به عنوان پایتخت چین متحد انتخاب شد و تحت حکومت قوبلای قاآن شناخته شد، نیروهای فاتح مغول نام شهر را به پایتخت بزرگ تغییر دادند، از آن زمان به بعد نسل های دیگر امپراطوری را از سمت شمال کشور و منطقه ای نزدیک به مغولستان گسترش دادند. 

در این زمان دیوارهای شهر گسترش پیدا کردند و کاخ و معابد بسیاری را ساختند. بعد از سقوط سلسله مغولی یوان در سال ۱۳۶۸؛ پایتخت به طور رسمی به نانجینگ انتقال پیدا کرد. در سال ۱۴۰۳ سومین امپراتور سلسله مینگ، ژودی، مشهور به امپراتور یونگل، پایتخت را به پکن تحویل و نام آن را به پکن تغییر داد. زمان حکومت سلسله مینگ دوران طلایی پکن محسوب می شد و شهری ممنوعه شناخته می شد که معابد بهشت و بسیاری از نقاط دیدنی پکن در همین دوره ساخته شدند، این پایتخت به شهری بزرگ و مرکز دینی و فرهنگی آسیا تبدیل شد. 

پکن چین,سفر به پکن چین,جاذبه های گردشگری پکن چینتاریخچه پکن چین

موقعیت و جمعیت شهر پکن:

این شهر یکی از پرجمعیت ترین شهرهای دنیا است که جمعیتی برابر با ۲۲ میلیون نفر دارد و بعد از شانگهای مرکز سیاسی، فرهنگی و آموزشی این کشور محسوب می شود. فرودگاه بین المللی پکن دومین فرودگاه شلوغ در جهان از نظر ترافیک مسافران می باشد. در المپیک ۲۰۰۸ میلادی پکن به عنوان میزبان برگزاری مراسمات و در المپیک ۲۰۲۲ هم برای این منظور انتخاب شد، از همین رو اولین شهری محسوب می شود که هم برای المپیک های زمستانی و هم تابستانی میزبان بوده است. 

آب و هوای پکن:

پکن شهری چهارفصل محسوب می شود که دمای روزها و شهر اختلاف زیادی باهمدیگر ایجاد می کنند. پکن تابستان های گرم و مرطوبی دارد درحالی که زمستان هایی خشک و سرد خواهد داشت. پاییز و زمستان های این شهر کوتاه و خنک هستند و ۷۵ درصد از بارش های سالانه این شهر هم در تابستان از ژوئن تا آگوست صورت می گیرد. 

سردترین ماه سال ژانویه است که دمایی متوسط برابر با منفی ۴ درجه دارد، در مقابل گرم ترین ماه سال جولای خواهد بود که دمایی برابر با ۲۶ درجه سانتی گراد دارد. سفر به این کشور برای دیدن پکن در تمامی طول سال مناسب خواهد بود، زیرا در هر فصل زیبایی های خاصی نمایش داده می شوند. به طورکلی باید اشاره کرد که پکن از سپتامبر تا نوامبر بهترین فصل برای سفر است. 

همچنین فصل بهار پکن از ماه مارس تا می می باشد. دما در این مدت بالا و پایین بسیار خواهد داشت. در بهار بادها گرد و غبار بسیاری ایجاد می کنند در برخی از موارد نیز طوفان های شنی ایجاد می شوند. بهار فصلی برای ایجاد شکوفه های میوه است پس زمانی مناسب خواهد بود تا نمایش و فستیوال هایی را برگزار کنند. 

آب و هوا در پکن:

تابستان ها در پکن از ژوئن تا آگوست خواهند بود که دماهایی سوزان در ظهر ایجاد می کند. رگبارهایی گهگاهی در برخی از موارد ایجاد می شوند، به همین دلیل همراه داشتن چتر و عینک آفتابی همزمان توصیه می شود. در صورتی که تابستان را برای سفر خود به پکن و چین انتخاب می کنید حتما لباس های خنک مانند؛ تیشرت، دامن و شلوارک را همراه خود بیاورید. باید توجه داشته باشید که تابستان ها فصلی پرگردشگر برای چین محسوب می شوند که قیمت های هتل افزایش خواهند داشت و دیوار بزرگ و معروف چین هم از حجم انبوه گردشگران درحال فروپاشی می باشد. 

قسمت هایی که نزدیک به حومه شهر هستند مانند  دره بزرگ Jingdong و دهکده Chuandixia در تابستان خنک هستند و محلی خوب برای فرار از گرمای تابستان محسوب می شوند. قایق سواری در دریاچه Kunming در کاخ تابستانی یا درشکه سوار شدن و بازدید از محله‌های قدیمی پکن  Hutong نیز فعالیت‌های فرح بخشی هستند.

پاییز پکن از سپتامبر تا نوامبر می باشد که زیباترین و خوشایندترین فصل برای سفر شما خواهد بود. با این تغییرات دمایی حال و هوایی عموما دلپذیر را تجربه خواهید کرد.

از جمله مهمرین کارهایی که می توانید در این دوران انجام دهید این است از دیوار بزرگ چین و برگ های سرخ دیدن کنید. در این فصل اماکن زیادی وجود دارند که با دیدن آنها می توانید لذت واقعی را تجربه کنید. 

پکن چین,سفر به پکن چین,آب و هوای پکن چینآب و هوای پکن چین

بهترین آب و هوا برای سفر به چین:

زمستان های پکن از دسامبر تا فوریه می باشد و دارای هوایی خشک و سرد می باشد که گهگاهی برف می بارد و دما در این دوران معمولا به زیر صفر می رسد. برای سفر در این دوران ژاکت، جین کلفت، زیر شلواری، کاپشن، کلاه و دستکش را فراموش نکنید، در دورانی که باد و شن در هوا وجود دارد باید برای محافظت از بینی خود ماسک همراه خود داشته باشید. 

به شما پیشنهاد می کنیم در روزهای سرد پکن غذاهای گرم مغولی میل کنید. شما می توانید با جشن گرفتن در محله های قدیمی، شرکت در جشن های پرآب و تاب، حضور در معبدهای پکن، درست کردن کلوچه های خوشمزه تجربه زندگی اصیل در این کشور را تجربه کنید،  همچنین در تفرجگاه‌ های Nanshan   و  Huaibei  می‌توانید حسابی اسکی کنید. 

اماکن دیدنی پکن چین:

دیوار بزرگ چین:

این دیوار در چین یکی از عجایب هفتگانه دنیا محسوب می شود که در میان کوه ها پیچ خورده و طولانی‌ترین موزه در فضای باز جهان است. دیوار چین طویل ترین و بزرگ ترین دیواری می باشد که با مهندسی تدافعی و نظامی ساخته شده است، البته چندان هم از این کشور محافظت نکرده است و مغول ها به راحتی توانستند از آن عبور کنند. 

این دیوارها قدمتی برابر با ۲ هزار سال دارند و زمانی که کین شی هوانگ امپراطور این کشور بود پایه گذاری شده است و بعدها در طول سلطنت دیگر پادشاهان رفته رفته به این دیوار افزوده شده و دیوار بزرگ چین شکل گرفته است.

دیوار چین بادالینگ از اصلی ترین بخش های توریستی دیوار چین است که بسیار شلوغ می باشد، این مکان برای بازدیدکنندگان رسمی دولت چین استفاده می شود. 

پکن چین,سفر به پکن چین,دیوار بزرگ در پکن چیندیوار بزرگ در پکن چین

شهر ممنوعه:

یکی از بزرگ ترین کاخ های جهان شهر ممنوعه می باشد که با کاخ های کرملین، باکینگهام و ورسای هم تراز خواهد بود. این کاخ کامل ترین مجموعه معماری چوبی جهان را به نام خود کرده است. دلیل نامگذاری این کاخ به شهر ممنوعه مربطو به سالیان دور شهری در همین کاخ برمی گردد که ارتباط خود را با کل جهان به مدت ۵۰۰ سال قطع کرده بود. تاریخ ساخت شهر ممنوعه به قرن ۱۵ میلادی بر می گردد. 

معبد آسمان:

معبد آسمان در گذشته های دور به منظور یک آیین سنتی چینی توسط یکی از امپراطوران برای کسب محصول خوب و پاک شدن گناهان مردم ایجاد شده است. امروزه یکی از پرطرفدارترین جاذبه های توریستی در این شهر معبد آسمان می باشد. معماری فوق‌العاده، طراحی داخلی زیبا و پر نقش و نگار معبد آسمان و رنگ خاص آن، این معبد را متفاوت‌تر از دیگر معابد چین کرده است.

پکن چین,سفر به پکن چین,معبد آسمان پکن چینمعبد آسمان پکن چین

کاخ تابستانی پکن:

در ۱۵ کیلومتری مرکز شهر پکن کاخ تابستانی قرار دارد که با استفاده از تپه و دریاچه های کونمینگ احاطه شده است. همانطور که از نام این کاخ مشخص است به منظور اقامتگاهی تابستانی که حاکمان امپراطوری چین از آن استفاده می کردند، شناخته می شود. طراحی عجیب کاخ، دریاچه آبی و چشم‌انداز زیبایش این کاخ را به منطقه‌ای منحصر‌به‌فرد تبدیل کرده است.

میدان تیانانمن:

بزرگ‌ترین میدان جهان میدان تیانانمن می باشد که در قلب شهر توریستی پکن قرار دارد. این میدان معمولی نیست و در زمان امپراطوری چین ساخته شده است به همین دلیل پر شده از یادگاری های تاریخی، داستان‌های تلخ و شیرین و روایت‌های مختلف از سالیان دراز. توریست‌ها می‌توانند در این میدان قدم بزنند و در حال میل کردن خوراکی‌های خوشمزه چینی از بناها و مجسمه‌های موجود در این میدان نیز دیدن کنند.

پکن چین,سفر به پکن چین,میدان تیانانمن پکن چینمیدان تیانانمن پکن چین

خیابان وانگفوجینگ:

یکی از خیابون های توریستی و معروف پکن؛ خیابان وانگفوجینگ می باشد که یکی از مناطق قدیمی در مرکز شهر می باشد. گذر از این خیابان با استفاده از ماشین ممنوع است زیرا در جابه جای این شهر می توانید آثار تاریخی کهن چین را ببینید. شما می‌توانید در این خیابان قدم بزنید و از رستوران‌ها، کافه‌ها، قنادی‌ها و بازی نورها و رنگ‌ها در شب لذت ببرید.

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 11
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
درک لانسفورد شگفتی های زندگی درک لونسفورد: بیوگرافی یکی از برجسته ترین بدنسازان جهان

تاریخ تولد: ۱۴ می ۱۹۹۳

محل تولد: آمریکا

حرفه: بدنساز حرفه ای

قد: ۱۶۷/۵ سانتی متر

وزن: ۱۰۲ تا ۱۰۸ کیلوگرم

ادامه
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
ویژه سرپوش