جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۵۰۰۵۷

بهترین کشور خارجی برای اولین سفر ایرانیان کدام است؟

قصد سفر به کشورهای خاورمیانه,سفر زمینی پاسپورت اولی ها,نخستین سفر هواییبهترین کشور خارجی برای اولین سفر ایرانیان کدام است؟

بهترین کشور خارجی برای اولین سفر ایرانیان کدام است؟ بهتر است اول به کدام کشور سفر کنیم؟ کدام کشور ارزان‌ترین کشور برای سفر ایرانیان است؟ این‌ها نمونه پرسش‌هایی است که در بین پاسپورت اولی‌ها مطرح شده و در موتورهای جست‌وجوگر اینترنت، بررسی می‌شود تا پاسخ مطمئن و درست و حسابی و البته جامعی برای این سوالات پیدا کنند. پاسپورت اولی‌ها مثل شنگن اولی‌ها و ویزا اولی‌ها، تازه کار هستند و اطلاعات کمی درباره مقصدهای گردشگری و دیدنی و تفریحی اطراف و اکناف ایران و کشورهای آسیایی و اروپایی و آفریقایی دارند. لذا در روزگار دلار بالای ۳۰ هزار تومانی، سفر درست، با کیفیت و مقرون به صرفه بسیار اهمیت دارد که چنین سفری، نیازمند اطلاعات صحیح و اخذ اطلاعات از مشاوران کارآزموده است.

در این گفتار مجله گردشگری سفرمارکت، برای آن دسته از عزیزانی که قصد دارند تا نخستین سفر خارجی خود را تجربه کنند، مجموعه ‌ای از اطلاعات را ارائه کردیم که اگر خواهان سفر به خارج از مرزهای ایران هستند، انتخاب‌های آن‌ها هدفمند و هوشمندانه باشد.

اگر شما مخاطب گرامی، به عنوان نخستین سفر خارجی خود، یکی از کشورهای اطراف یا کشورهای منطقه شنگن یا کشورهای جنوب شرق آسیا یا حتی آفریقایی را در برنامه مسافرت خود به صورت انفرادی یا گروهی قرار دادید، خواهشمندیم که نظرات و دیدگاه‌های ارزشمند خود را از طریق بخش کامنت در انتهای گفتار به اشتراک بگذارید.

اگر قصد دارید نخستین سفر خارجی خود را با هواپیما انجام داده و سفری ارزان و کم‌هزینه و مقرون به صرفه را تجربه نمایید، ارزان ترین بلیط هواپیما را از سفرمارکت تهیه کنید.

با این بسته راهنمای سفرخارجی برای پاسپورت اولی‌ها همراه سفرمارکت باشید.

بهترین کشور خارجی برای نخستین سفر ایرانیان

پیش از آن‌که به ادامه بحث بپردازیم و موضوعات جالب توجهی را به اطلاع خوانندگان گرامی مجله گردشگری سفرمارکت برسانیم، بهتر است مجموعه پاسخ‌هایی برای پرسش اول و مهم این گفتار ارائه کنیم.

پاسخ این است که هیچ جواب قطعی و قاطعی به این سوال نمی‌توان داد. علت هم مشخص است. همه گردشگران و مسافران، قصد و هدف واحدی برای سفر اول ندارند و توان مالی هر یک هم متفاوت است. از طرفی، بعضی تازه گذرنامه گرفته‌اند و شرایط سنی آن‌ها به گونه‌ای نیست که تنها مسافرت کنند. از طرفی، بعضی از مسافران، اگر چه پاسپورت اولی هستند اما شرایط سنی آن‌ها به گونه‌ای است که قادر به مسافرت انفرادی نیستند و بایستی با تجهیزات و ابزار خاصی سفر کنند مثل مسافران توان‌یاب.

بنابراین، نمی‌توان در پاسخ به این سوال که بهترین کشور خارجی برای نخستین سفر ایرانیان کدام است، پاسخی عمومی و فراگیر و حکمی قاطعانه صادر کرد. اما ناگفته پیداست که نخستین سفر خارجی برای دارنده گذرنامه در هر سنی، سفری است که هم ارزان و هم آسان باشد.

سفر آسان سفری است که برای مسافرت، دردسری را متحمل نشویم. هیچ‌کس برای نخستین تجربه سفر خود، هر اندازه پولدار هم باشد، سفر به مناطق قطب شمال را در دستور کار قرار نمی‌دهد یا مسافر ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی نمی‌شود. چون ایرانیان برای سفر به بسیاری از کشورهای جهان بایستی روادید لازم را در مبدا تهیه کنند و برخی از کشورهای نیز در ایران، سفارت‌خانه ندارند مثل کانادا، لذا برای اخذ روادید گردشگری بایستی به کشورهای همسایه مراجعه کرد و نسبت به اخذ ویزا اقدام نمود. این یعنی دردسر!

به هر حال خرید اینترنتی تور از https://safarmarket.com، شما را در نخستین سفر خارجی، همراه کرده و سفری ارزان و آسان و مطمئن را برایتان رقم خواهد زد.

قصد سفر خارجی به کشورهای آسیایی,سفر پاسپورت اولی,مجله گردشگری سفرمارکتتوصیه مهم برای پاسپورت اولی‌ها

۱۱ توصیه مهم برای پاسپورت اولی‌های عزیز

خوب برای سفر اول خود، سعی کنید چند مورد را در نظر داشته باشید تا انتخاب خوب و سفری شایسته و دلپذیر را تجربه کنید:

سفر انفرادی بهتر از سفر گروهی؟

سفر اول خارجی خود را به گونه‌ای برنامه ریزی کنید که حتی الامکان، گروهی باشد یا حداقل انفرادی نباشد. مخصوصا اگر تجربه سفر خارجی و دوری از خانواده نداشته و تجربه زیادی در سفر ندارید. سفر انفرادی بهتر از سفر گروهی برای پاسپورت اولی ها نیست و بهتر است که اولین تجربه خروج از مرز شما در قالب یک برنامه مسافرت گروهی باشد. مثل سفر با تور.

سفر با تور برای پاسپورت اولی ها

سفر اول خارجی بهتر است به همراه تور باشد تا تجربه شما در سفر خارج از مرز، افزایش یابد. برای ایرانیان، سفر با تور گاها به مراتب ارزان تر از سفر انفرادی به نقاط مختلف جهان است. چه کشورهای همسایه چه کشورهای شنگن و استرالیا و آفریقا و آمریکای شمالی. مگر این‌که در کشور مقصد، دوست و آشنا و فامیل داشته باشید که در خانه‌های اقامت کنید و هزینه‌های پخت و پز و حمل‌ونقل نداشته باشید.

سفر با تور، خیال پاسپورت اولی را راحت می‌کند که دغدغه محل خواب و غذا و حمل‌ونقل و بی اطلاعی از فرهنگ و زبان مقصد را ندارد. پاسپورت اولی‌ها، نباید برای تجربه سفر خارجی خود، استرس داشته باشند و نگران! چون روی تجربه سفر بعدی، تاثیر گذار است. مخصوصا که معمولا پاسپورت اولی ها، دختران و پسران زیر ۲۵ سال بوده و تجربه سفر ندارند و به زبان کشور مقصد هم آشنا نیستند.

سفر با تور برای پاسپورت اولی ها فرصتی برای آشنایی با همسفران در طیف های مختلف سنی است. فرصتی است که می‌توانند لذت سفر گروهی و دسته جمعی را در فضایی شاد و دل‌انگیز تجربه کرده و برای آشنایی با فرهنگ ها و سبک زندگی کشورهای مختلف، آماده شوند.

سفر زمینی پاسپورت اولی ها

نخستین سفر خارجی اگر زمینی هست، بهتر است با تور یا به صورت گروهی باشد تا هم در هزینه‌های شما صرفه‌جویی شود و هم سفری مطمئن با راهنما را تجربه کنید. آماده شدن برای سفر زمینی انفرادی، سخت است. مخصوصا اگر قصد دارید با خودرو شخصی سفر کنید و در روزگار گرانی بنزین و تعمیرات مبدا و مقصد و داستان کاپوتاژ، متحمل هزینه های گوناگون شوید!

سفر زمینی به خارج از کشور، بیش از یک هزار کیلومتر مسافت را پیش روی شما قرار می‌دهد و این مساله برای پاسپورت اولی، کمی سخت است. لذا سفر زمینی پاسپورت اولی ها اگر با تور همراه باشد، هم در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود و هم لذت سفر گروهی به خارج از کشور، آن‌ها را با فعالیت‌های تیمی و گروهی آشنا می‌کند. بالاخره به قول شاعر: بسیار سفر باید تا پخته شود خامی... .

بیمه برای پاسپورت اولی ها

نخستین سفر خارجی شما بایستی با بیمه کامل همراه باشد تا خطری شما را در مقصد تهدید نکند و هر پیشامدی را بتوانید با پوشش بیمه‌ای خوب، برطرف کنید.

سفر پاسپورت اولی ها به خارج از کشور بایستی با بیمه مناسب همراه شده و این یکی از مهم‌ترین الزامات سفر است که گاها نادیده گرفته می‌شود و مشکلاتی را برای خانواده‌ها به ارمغان می‌آورد.

سفر زمینی به کشورهای همسایه

بهتر است نخستین تجربه خارج از کشور شما به صورت سفر زمینی، به کشورهای همسایه باشد. مثل ترکیه، ارمنستان، آذربایجان، نخجوان، گرجستان، ترکمنستان، عراق، سوریه یا لبنان. این‌ها مقصدهای گردشگری دیدنی و هم‌چنین پاتوق‌های گردشگری مذهبی ایرانیان است که سالانه میلیون‌ها ایرانی عازم این مکان‌های تفریحی و پور شور و نشاط شده و احساس تنهایی نخواهید کرد. چون هزاران هموطن به همراه شما از ۳۱ استان کشور رهپسار این کشورهای همسایه هستند.

سفر زمینی به کشورهای همسایه، نرخ عوارض خروج از کشور کم‌تری به شما تحمیل خواهد کرد و در نهایت در هزینه های خود صرفه‌جویی می‌کنید. مخصوصا اگر با تور و اتوبوس ‌های VIP عازم کشورهای همسایه شوید، می‌توانید هزینه حمل و نقل هواپیما را به اقامت در هتل‌های لوکس کشور مقصد اختصاص دهید.

سفر هوایی پاسپورت اولی ها

اگر قصد دارید نخستین سفر هوایی به خارج از کشور را تجربه کنید، کشورهایی که از شما اخذ روادید در مبدا طلب نمی‌کند، گزینه خوبی است. مثل ترکیه که می‌توانید بدون روادید در مبدا، ۹۰ روز در این کشور اقامت کنید. یا دوبی که اخذ روادیدش در مبدا آسان است. یا گرجستان و ارمنستان که در مبدا، مهر ورود روی صفحات گذرنامه شما زده می‌شود و برچسب روادید الصاق نمی‌شود.

دقت کنید که کشورهایی که برچسب روادید روی صفحات گذرنامه شما نمی‌زنند، اعتبار کمی در بحث سابقه سفر جهت اخذ ویزای شنگن یا ویزای کانادا یا ویزای استرالیا یا ویزای ایالات متحده آمریکا دارند.

خلاصه اگر پاسپورت اولی هستید و قصد سفر هوایی دارید، مالدیو و بانکوک و کوالالامپور هم در جنوب شرق آسیا، گزینه‌های پیش روی شما خواهد بود. لکن، هزینه سفر بالا است و مدت زمان زیادی در هواپیما خواهید بود. بهتر است که آرام آرام وارد دنیای شگفت‌انگیر و دوست‌داشتنی سفر و مسافرت شده و از مقصدهای اطراف آغاز کنید و بعدا به قاره‌های دیگر جهان سفر کنید.

سفر دریایی پاسپورت اولی ها

در صورتی که دوست دارید نخستین تجربه سفر خارجی شما، به صورت دریایی باشد، بهتر است به مناطق جنوبی کشور رفته و عازم کشورهای حاشیه خلیج فارس شوید مثل عمان یا امارات متحده عربی.

سفر دریایی بهتر است گروهی باشد تا انفرادی. سفر دریایی به نسبت سفر زمینی و دریایی، مخاطرات و سختی خود را دارد. مخصوصا اگر برای اولین بار است که سوار کشتی می‌شوید و قصد دارید چند روز روی دریا باشید تا به کشور مقصد برسید.

حتی المقدور سفر دریایی را در فهرست نخستین سفر خارج از کشور خود قرار نداده و سعی کنید سفر اول، یا زمینی باشد یا هوایی و به کشورهای اطراف ایران. در کشور مقصد، می توانید از سفرهای دریایی روزانه یا هفتگی برای سفر به نقاط مختلف آن کشور یا کشورهای دیگر استفاده کنید. مثل کشتی‌گردی با کروز در جنوب شرق آسیا.

سفر ارزان پاسپورت اولی ها

شور دریافت پاسپورت به خصوص برای پسرانی که تازه کارت پایان خدمت گرفته‌اند، سبب می‌شود تا آن‌ها مشتاق سفر به خارج به خصوص به نقاطی باشند که زیاد درباره آن شنیده و در اینستاگرام دیده و دوستانشان، روایت‌های رویایی و دلپذیری از آن‌جا برایشان روایت می‌کند.

شمار قابل توجهی از هموطنان گرامی که پاسپورت اولی هستند، نخستین تجربه سفر خارجی خود را به مقصدهایی چون: دوبی، استانبول، پاتایا، ایروان، آنتالیا، آلانیا، باکو، کوشی آداسی، آنکارا، نیکوزیا و تفلیس و باتومی برنامه‌ریزی می‌کنند تا از مقصدهای گردشگری و خرید جذاب و دیدنی شهرهای ترکیه، گرجستان، قبرس، ارمنستان و آذربایجان استفاده کنند که تقریبا سفرهای ارزانی هم به نسبت سفر به دیگر مناطق جهان است.

این سفرها معمولا به نسبت سفر به مناطق محدوده شنگن اروپا، ارزان‌تر و بدون نیاز به دریافت روادید در مبدا است.

بهترین کشور خارجی برای نخستین سفر ایرانیان,خرید اینترنتی تور,سفر انفرادیسفر رویایی پاسپورت اولی

سفر رویایی پاسپورت اولی ها

در روزگاری که قیمت دلار آمریکا در کانال ۳۰ هزار تومانی قرار دارد و هر سال شاهد افزایش نرخ عوارض خروج از کشور هستیم و ارز مسافرتی نیز به میزان محدود به مسافران داده می‌شود، نخستین تجربه سفر خارجی شما بهتر است که یکی از بهترین گزینه‌های ممکن باشد.

یعنی اگر در طول سال اخذ گذرنامه، فقط برنامه یک سفر خارجی دارید و می‌دانید که احتمالا در طول ۵ سال اعتبار گذرنامه خود، فقط یک کشور را می‌توانید بازدید کنید، سعی کنید خاطره‌انگیزترین مقصد گردشگری مقرون به صرفه و در دسترس را در نظر داشته باشید. این دسته از مسافران، معمولا شهرهای توریستی همسایه ایران را در نظر دارند.

از طرفی دقت کنید که قیمت دلار با نوسانات همراه است و معمولا روند صعودی بلند مدتی دارد. پس اگر امسال یک سفر خیلی خوب بتوانید بروید با مقدار ارزی که در اختیار دارید، با همین مقدار ارز احتمالا سال آینده، نتوان سفر خیلی خوبی را تجربه داشت و باید هزینه بیش‌تری برای سفر به مقصد مورد نظر خود، در نظر بگیرید. پس سفر اول را یکی از بهترین گزینه‌های ممکن در صورت امکان قرار دهید.

بهترین نرخ برای رزرو آنلاین هتل در کشورهای مختلف جهان در سفرمارکت در دسترس شما خواهد بود.

اگر قصد سفر خارجی به کشورهای همسایه دارید

اگر پاسپورت اولی هستید و قصد سفر به کشورهای همسایه ایران در برنامه کار شما قرار دارد، سعی کنید با تور سفر کنید. هوایی سفر کنید. اگر سفر زمینی در برنامه مسافرت شما قرار دارد، سعی کنید بهترین اتوبوس، بهترین تور و بهترین کشور مقصد را در برنامه خود قرار دهید.

نرخ بلیط هواپیما در ایام هایسیزن، افزایش قابل توجهی پیدا می‌کند و گاها قیمت بلیط رفت و برگشت به فلان کشور خارجی، از قیمت رزرو تور همان کشور، بیش‌تر می‌شود. با توجه به این‌که یکی ارزان‌ترین برنامه‌های سفر خارج از کشور پاسپورت اولی‌ها، به کشورهای همسایه ایران است، لذا توصیه می‌شود که سفر گروهی با تور مد نظر شما باشد تا در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرده و سفری مطمئن پیش روی باشد.

اگر برای شما ویزای کشور مقصد هم مهم است، کشورهای همسایه را انتخاب نکنید.

اگر قصد سفر خارجی به کشورهای آسیایی دارید

اگر نخستین برنامه سفر به خارج از کشور شما روی کشورهای آسیایی متمرکز است، چون پاسپورت اولی بوده و سابقه ویزا ندارید، حتی المقدور ژاپن و تایوان و کره جنوبی را از دستور کار خارج کنید. شاید دریافت ویزای گردشگری چین هم پس از کرونا برای شما مشکل باشد.

لذا روی مقصدهای جذابی چون جنوب شرق آسیا، هندوستان، اندونزی، فیلیپین تمرکز کنید. توجه داشته باشید که سفر به کشورهای آسیایی که حداقل مدت زمان پرواز آن ۳ تا ۴ ساعت است، زیر ۵۰۰ دلار امکان پذیر نیست و باید هزینه بیش‌تری نسبت به سفر به کشورهای همسایه اختصاص دهید.

سفر به کشورهای آسیایی چه خاور نزدیک چه خاور دور، سفرهای هوایی چند ساعته است و گاها بیش از ۸ ساعت به طول می‌انجامد. یعنی در یک سفر آسیایی، شما بایستی بیش از ۱۶ ساعت در هواپیما باشد. این یعنی یک روز کامل سفر شما، در هواپیما هدر می‌رود. یک روز هم برای آماده شدن در مسیر رفت و مسیر برگشت، در مجموع دو روز.

بنابراین در یک سفر ۸ روزه هوایی به کشورهای آسیایی، ۲ روز از سفر شما خرج رفت و آمد می‌شود. لذا طوری سفر را برنامه‌ریزی کنید که مدت بیش‌تری بتوانید در کشور آسیایی دور دست، اقامت کرده و یک سفر لذت‌بخش را تجربه کنید و خستگی راه در بدن شما باقی نماند.

باز هم دقت کنید که سفر به کشورهای آسیایی به جز ژاپن و چین و کره جنوبی و تایوان که ویزاهای قدرتمندی دارند، تاثیر ژرف و شگرف در سابقه ویزای شما جهت اقدام به منظور دریافت ویزای شنگن و آمریکا و کانادا و استرالیا نخواهد داشت.

اگر قصد سفر خارجی به کشورهای جنوب شرق آسیا دارید

سریلانکا، بانکوک، ویتنام، پاتایا، کامبوج، لائوس، مالدیو، بالی، کوالالامپور، سنگاپور، تور مالزی-سنگاپور از تورهای محبوب جنوب شرق آسیا است. این ها جذاب‌ترین و دیدنی‌ترین مقصدهای گردشگری و تفریحی و طبیعت‌گردی و حتی شکم‌گردی نه فقط برای ارزان‌گردها بلکه برای لاکچری گردها محسوب می‌شود.

اگر پاسپورت اولی هستید و می‌خواهید نخستین تجربه سفر شما، خاطره‌انگیز با فوتوشوت‌هایی در لوکیشن‌های شگفت‌انگیز و رویایی باشد، بالی اندونزی و مالدیو، باورنکردنی‌ترین فرصت‌های سفر را در اختیار شما قرار خواهد داد که شاید تا مدت‌ها حتی با سفر به مقصدهای گردشگری رمانتیک اروپا مثل پاریس و وین و زوریخ نیز از ذهن شما خارج نشود.

سفر به این کشورها، نیاز به شرایط سختی در اخذ روادید ندارد و اگر با تور سفر کنید، سفری کم‌دردسر را تجربه خواهید کرد. اما توجه کنید که سفر انفرادی یا سفر گروهی خارج از تور نیز به بالی اندونزی و مالدیو و دیگر مقصدهای گردشگری اشاره شده در جنوب شرق آسیا، در دسترس شما خواهد بود که بهتر است با راهنمای حرفه‌ای گردشگری همراه شود. مثل تورلیدرهایی که سابقه خوبی در سفر به کشورهای جنوب شرق آسیا داشته و روایت های دست اولی از گردشگری آن‌‌ها را در اینستاگرامشان شاهد هستید.

سفر به کشورهای جنوب شرق آسیا، فرصت ممتازی برای آشنایی با معماری و سبک زندگی مردمان خونگرم آسیایی این خطه و از همه مهم‌تر، تجربه سفری امن و آسان و کم‌دردسر از نظر تفاوتهای شدید فرهنگی و زبان که گاها در شنگن شاهد هستیم را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

اگر قصد سفر به مقصدهای توریستی رویایی جنوب شرق آسیا مثل مالدیو، بالی، سریلانکا، پوکت، پاتایا و بانکوک و کوالالامپور دارید، بدانید که به یکی از گران‌ترین اماکن گردشگری قاره کهن سفر کرده و باید پول کافی به همراه داشته و اطلاعات خوبی درباره آن ها داشته باشید. یکی از روش‌های کسب اطلاع چند زبانه و چند رسانه‌ای تصویری و ویدیویی، مروری بر هشتگ های این کشورها در اینستاگرام است.

مثلا بهترین مقصدهای گردشگری و تفریحی و کافه و رستوران‌های بالی اندونزی را در هشتگ #BALI مشاهده کنید که شما را با اطلاعات بکر و دست اول درباره این مقصد دیدنی و باشکوه با چشم‌اندازهای باورنکردنی و سبز و نیلگون در جنوب شرق آسیا آشنا می کند. تور ماه عسل مالدیو انتخاب خوبی برای رمانتیک‌گردها است که معمولا با عکاس حرفه‌ای نیز همراه می شود.

همان طور که مشاهده می‌کنید با هشتگ گردی می‌توان پیش از عزیمت به یک نقطه در جهان، اطلاعاتی عالی و دست اول به روایت گردشگران و ساکنان آن نقطه بدست آورد. اطلاعاتی که شاید به این گستردگی در سایت‌ها و رسانه‌ها منعکس نشود.

اگر قصد سفر به کشورهای آفریقایی دارید

برای سفر به کشورهای آفریقایی، بعضا نیازمند اخذ روادید در مبدا هستید. مثلا سفر به آفریقای جنوبی که یکی از دیدنی‌ترین مقصدهای توریستی آفریقا است و در یک دهه اخیر در کانون توجه گردشگران ایرانی قرار گرفته، نیازمند اخذ روادید در مبدا است. پاسپورت و برگه رزرو هتل و گردش حساب ۳ ماهه به لاتین با مهر برجسته بانک BANK STATEMENT و معرفی‌نامه از محل کار، از جمله مدارک مورد نیاز برای سفر به این کشور زیبا و پر جاذبه جنوب قاره سیاه است.

البته سفر به کشورهای آفریقایی، چه پاسپورت اولی باشید چه قبلا گذرنامه اخذ کرده باشید، در همه فصول سال، امکان پذیر است اما در برخی از فصول، آب و هوا برای سفر شما مناسب‌تر است. مثلا بهترین زمان سفر به آفریقای جنوبی نیمه اول سال اعلام شده است. جایی برای غافل‌گیر شدن در طبیعت سرسبز و تماشای جانورانی وحشی از نزدیک.

دقت کنید که سفر به کنیا نیز نیازمند اخذ ویزا در مبدا است. بایستی ویزای الکترونیک دریافت کنید مثل ویزای استرالیا. چون کنیا یک کشور گرمسیری در آفریقا است، بهترین فصل سفر به سرزمین حیات وحش آفریقا و پاتوق مستندسازان طبیعت، فصل زمستان است.

یکی از دیدنی‌ترین و پر جاذبه ترین کشورهای آفریقایی که مستندهای زیادی از حیات وحش آن‌جا دیده‌ایم، زامبیا است. طبیعتی وصف نشدنی با منابع سرشار از مس و محیطی ارزان و امن را در معرض دید گردشگران قرار می‌دهد. اگر قصد دارید نخستین تجربه سفر شما، مملو از خاطرات عجیب و غریب باشد، زامبیا یکی از گزینه‌ها است.

اما توجه کنید که در حال حاضر کشور زامبیا در ایران سفارت ندارد و نزدیکترین سفارت خانه های زامبیا به ایران در ترکیه - عربستان قرار دارند. پس برای سفر به زامبیا در آفریقا بایستی سفری به ترکیه داشته و ویزا بگیرید.

یکی دیگر از کشورهای توریستی و مملو از جاذبه‌های طبیعی و گردشگری، کشور سنگال در غرب آفریقا است که رسانه ملی نیز چند مستند دیدنی درباره آن تهیه کرده است. کشوری پهناور با مناطق توریستی به روز و مدرن که باور کردنی نیست. مملو از جزایری با چشم‌اندازهای خیره کننده بوده و تورهای بسیاری از ایران رهسپار این کشور می‌شوند. اگر به دنبال نقطه‌ای زیبا در سواحل غربی آفریقا هستید، سنگال را توصیه می‌کنیم.

برای سفر پاسپورت اولی ها به سنگال نیاز به حضور متقاضی جهت اخذ روادید نیست اما دریافت ویزا در مبدا الزامی است.

بیمه برای پاسپورت اولی ها,نخستین سفر خارجی,سفر دریایی پاسپورت اولی هامعروف‌ترین و مهم‌ترین و برترین مقصدهای گردشگری ایرانیان

اگر قصد سفر به کشورهای خاورمیانه دارید

معروف‌ترین و مهم‌ترین و برترین مقصدهای گردشگری ایرانیان در طول سال، کشورهای خاورمیانه و کشورهای اطراف است. دوبی، محبوب‌ترین مقصد گردشگری ایرانیان است. اگر پاسپورت اولی هستید، سفر به این شهر پرهیاهو که به نوعی نیویورک خاورمیانه بوده و پاتوق مدرنی برای لاکچری‌گردی و ارتفاع‌گردی و خرید محصولات برندهای مطرح جهان، به شمار می‌رود، خالی از لطف نیست. در مجله گردشگری سفرمارکت، برای سفری ارزان به دوبی، ده‌ها توصیه کم‌تر شنیده‌شده را ارائه کردیم که مطالعه آن را توصیه می‌کنیم.

سفر به دوبی، معمولی‌ترین سفر هموطنان به کشورهای خاورمیانه است. پس از برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، حتما دوحه‌گردی نیز در دستور کار خاورمیانه‌گردهای وطنی قرار خواهد گرفت. دوحه نیز به نوعی دوبی کوچک است و مملو از مراکز خرید مجلل، اقامت‌گاه‌هایی لوکس و شیک و مکان‌های دیدنی و کافه و رستوران و کلاب‌های استاندارد که سفری خاطره‌انگیز را برای پاسپورت اولی‌ها رقم خواهد زد. اخذ ویزای قطر در مبدا نیز آسان است.

اگر قصد ویزای شنگن و کانادا و استرالیا دارید، سعی کنید سفرهای اول شما، کشورهای سوریه و عراق نباشد. البته شرط لازم یا شرط کافی برای دریافت ویزای شنگن و کانادا و استرالیا، سفر یا عدم سفر به سوریه و عراق نیست. اما روایت ریجکت‌شدگان ویزای کانادا و استرالیا و نیوزلند که سابقه سفر به این ۲ کشور خاورمیانه داشتند، مبین این واقعیت است که موکول کردن سفر به عتبات و دمشق پس از اخذ ویزاهای مهم و سخت، اهمیت دارد.

اگر قصد سفر به منطقه شنگن دارید

اگر پاسپورت اولی هستید و قصد دریافت ویزای شنگن را در سال ۲۰۲۳ میلادی به بعد دارید به نکات مهمی دقت کنید:

-    با داشتن ویزای شنگن امکان سفر به ۲۵ کشور اروپایی را دارید. البته ویزای شنگن، به شما امکان سفر به انگلستان و ایرلند نمی‌دهد. نمی‌توان با ویزای شنگن به موناکو سفر کرد.

-    داشتن ویزای شنگن، شرط لازم یا شرط کافی برای اخذ ویزای نیوزلند، اخذ ویزای ۵ ساله کانادا یا ویزای گردشگری ایالات متحده نیست. اما با داشتن یک یا چند ویزای شنگن، شانس دریافت ویزای کشورهای فوق با گذرنامه ایرانی، افزایش پیدا می‌کند.

-    در دوران پسا کرونا، سخت‌گیری های زیادی مبنی بر ورود اتباع برخی از کشورها از جمله ایران به دلیل مسائل واکسیناسیون اعمال شده است. سعی کنید پیش از اقدام به منظور دریافت ویزای کشور مقصد که در محدوده شنگن است، از شرایط واکسیناسیون در مبدا و مقصد، کسب اطلاع کنید.

-    در سال ۱۴۰۱ شمسی با فروکش کردن میزان شیوع ویروس منحوس کرونا در ایران و سایر نقاط جهان، با بازگشایی سفارت‌خانه‌های کشورهای اروپایی مستقر در محدوده منطقه شنگن مواجه شدیم که بعضا، درخواست ویزای ایرانیان را رد می‌کنند. دلایل سیاسی و اقتصادی دیده می‌شود. لذا اگر قصد دریافت ویزای شنگن دارید، بایستی مدارک خیلی خوب و قوی ارائه کنید.

-    با توجه به افزایش میزان ریجکتی ویزای شنگن ایرانیان در سال ۲۰۲۲ میلادی، بهتر است که نخستین تجربه ویزای شما به منظور سفر به خارج از کشور، اخذ ویزای شنگن نباشد.

-    برای دریافت ویزای شنگن به عنوان پاسپورت اولی، بهتر است که از تورهای اروپا استفاده کنید. معمولا باید ضمانت‌نامه بانکی یا تعهدی مبنی بر بازگشت به میهن اسلامی به مجری تور ارائه کنید.

-    اخذ ویزای شنگن در تهران معمولا از طریق کارگزاری‌های رسمی سفارت‌خانه‌ها صورت می گیرد. مثلا کارگزاری VFS GLOBAL، کارگزار چندین سفارت‌خانه‌ اروپایی در تهران است و کارهای اداری مربوط به دریافت مدارک متقاضی ویزای شنگن را انجام می‌دهد. یعنی امور اداری مربوط به دریافت مدارک شما، به این شرکت هندی برون‌سپاری شده است. لذا به منظور دریافت ویزای گردشگری و دیداری شنگن بایستی به جای مراجعه مستقیم به سفارت، به کارگزاری مراجعه کنید. مثلا کارگزاری سنگاپوری، کارگزار دریافت مدارک متقاضیان دریافت ویزای گردشگری و تجاری کشور ایتالیا در تهران است. این کارگزاری در مرکز خرید لوکس گالریا در ولنجک تهران قرار دارد.

-    اگر قصد دریافت ویزای شنگن به عنوان پاسپورت اولی هستید، بایستی سفارت را قانع کنید که به هیچ عنوان پس از پایان مدت ویزا، قصد ماندن در آن کشور یا محدود شنگن را ندارید. برای اثبات این ادعا، بایستی ترجمه رسمی سند زمین، سند خانه، سند مغازه، سند دفتر اداری، سند کارخانه یا هر سند معتبر را که ارزش مالی داشته باشد را ضمیمه مدارک کنید.

-    پاسپورت شنگن اولی بایستی حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد.

-    متقاضی ویزای شنگن بایستی بیمه کامل مسافرتی، گردش مالی مناسب و هم‌چنین سابقه بیمه تامین اجتماعی و معرفی نامه شغلی داشته باشد به زبان انگلیسی. اگر ندارید، شانسی ندارید.

-    تمکن مالی را باید از واحد بین‌الملل بانکی که در آن حساب دارید، اخذ کنید. این تمکن به زبان انگلیسی صادر شده و ممهور به هولوگرام و مهر برجسته می شود. امکان راستی آزمایی توسط کنسول هم دارد. لذا مراقب فوتوشاپ کاری باشید!

-    معادل ارزی موجودی ریالی حساب بانکی شما، به نرخ بانک مرکزی ایران محاسبه می شود که گاها پایین‌تر از نرخ ارز در بازار آزاد است. اما بعضی از آفیسرهای سفارت‌خانه‌ها با دانستن قیمت روز ارز، موجودی ریالی حساب بانکی شما را با قیمت ارز بازار آزاد محاسبه می‌کنند. سعی کنید برای هر روز سفر خود، حداقل ۱۰۰ یورو تمکن مالی ارائه کنید و تمکن شما زیر ۱۰ هزار دلار نباشد.

-    اینکه سند ملکی شما مربوط به تهران یا یک روستا است، تاثیری در اعطا یا عدم اعطای ویزای شنگن ندارد. مهم حضور ترجمه رسمی این سند در مدارک شما است.

-    بیمه تامین اجتماعی شما اگر به صورت خویش فرما هست، باید با مدارکی دال بر اثبات خویش فرمایی شما همراه شود.

-    اگر بیمه تامین اجتماعی شما به صورت اجباری است، بایستی گواهی شغلی و گواهی مرخصی ممهور به مهر کارفرما ضمیمه مدارک شما شود.

-    اگر پاسپورت اولی هستید سعی کنید درخواست اقامت بیش از ۱ یا ۲ هفته در محدوده شنگن ارائه نکنید.

-    حتما در مبدا، نسبت به رزرو هتل اقدام و ووچر هتل را ضمیمه مدارک کنید.

-    برگه سهام بورس و هم‌چنین سند خودرو و موتور، اسناد بهادار برای سفارتخانه ها نیست.

-    دقت کنید که اگر ویزای کشور سوئد یا کشور فرانسه را دریافت کردید، به منظور سفر به سایر نقاط محدوده شنگن، نقطه ورود شما به منطقه شنگن بایستی یکی از مرزهای هوایی کشور سوئد یا فرانسه باشد و سپس از آنجابه دیگر نقاط اروپا بروید.

-    هزینه اخذ ویزای شنگن TYPE C در سال ۲۰۲۲ میلادی، هر نفر ۱۲۰ یورو اعلام شده است. این رقم هر سال افزایش خواهد یافت.

-    اخذ ویزای اروپا به عنوان دانشجو یا محقق برای پاسپورت اولی ها، بسیار ساده تر و امکان ریجکتی ویزا کمتر است. تحصیل به زبان انگلیسی برای ایرانیان در کلیه دانشگاه های نروژ مجانی است. در سوئد و فنلاند نیز تحصیل به زبان سوئدی و فنلاندی از ۲۰۱۲ میلادی به این سو رایگان است.

سفر زمینی به خارج از کشور,سفر با تور برای پاسپورت اولی,بهترین کشور خارجیدریافت ویزای کشورهای مختلف

اگر قصد سفر به کشورهای آمریکای شمالی دارید

اگر به عنوان پاسپورت اولی، قصد دریافت ویزای کشور کانادا یا آمریکا را دارید، به موارد زیر توجه داشته باشید:

-    داشتن ویزای شنگن به منظور اخذ ویزای کانادا یا ایالات متحده آمریکا، نه شرط لازم است و نه شرط کافی. اما تجربه گردشگران و متقاضیان ویزای کانادا و آمریکا نشان می‌دهد که داشتن ویزای شنگن در ۳ سال اخیر، نقش مهمی در جلب نظر کنسول در اعطای ویزا به متقاضی داشته است. 

-    اگر پاسپورت اولی هستید و ویزای گردشگری ۵ ساله کانادا را دریافت کردید، با این ویزا امکان اقامت و تحصیل و کار در کانادا ندارید. 

-    اگر پاسپورت اولی هستید، سعی کنید اول ویزای یک کشور غیر سخت مثل چین را کسب کرده و سپس سفری به کشورهای همسایه و سپس در صورتی که موفق به اخذ ویزای شنگن شدید، برای ویزای گردشگری یا تجاری یا دیداری کانادا یا آمریکا اقدام کنید تا در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

مخاطب گرامی

اگر شما هم پاسپورت اولی هستید و قصد برنامه ریزی برای سفر خود به یکی از کشورهای خارجی دارید، دیدگاه‌ها و نظرات خود را از طریق بخش کامنت در انتهای گفتار به اشتراک بگذارید. خرید بلیط چارتر هواپیما یکی از روش‌های سفر ارزان برای پاسپورت اولی ها به کشورهای همسایه است.

لینک این گفتار را از طریق کانال‌ها و گروه‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی عضو هستید، به اطلاع دوستان و آشنایان به خصوص اقوامی که به تازگی گذرنامه دریافت کرده‌اند، برسانید تا مطلع از اوضاع و احوال ویزا و شرایط اخذ روادید در کشورهای مختلف جهان باشند. این مقاله را از طریق گروه‌های خانوادگی که در تلگرام و واتساپ دارید به اطلاع اعضا خانواده برسانید تا در جریان باشند.

جدید ترین خبرها و اطلاعات درباره مناطق گردشگری و تفریحی و اقامتی و شکم‌گردی در ایران و سایر نقاط جهان را در مجله گردشگری سفرمارکت مطالعه کرده و برای اطلاع از جوایز مسابقات ماهانه و هم‌چنین کمپین‌های تخفیف هیجان‌انگیز سفرمارکت، پیج ما را در اینستاگرام فالو کنید.

  • 14
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۹
جدیدترین
قدیمی ترین
سپاس از شما با این مطلب عالی!
مشاهده کامنت های بیشتر
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
میخایلو مودریک ستاره نوظهور در دنیای فوتبال؛ میخایلو مودریک

تاریخ تولد: ۵ ژانویه ۲۰۰۱

محل تولد: کراسنوراد - اوکراین

شهرت: میشا

حرفه: فوتبالیست 

باشگاه: چلسی

پست: وینگر

ادامه
ویژه سرپوش