دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۸۰۰۷۲

آبشار زیبای بیشه در استان لرستان

آبشار بیشه,آبشار بیشه کجاستآبشار بیشه
ایران پر است از مناطق طبیعی زیبا که می تواند نظر هر بیننده ای را به خود جلب کند، یکی از استان های که برای سفر کردن بسیار جالب خواهد بود لرستان است. این استان پر است از جاذبه های گردشگری زیبا که یکی از آنها آبشار بیشه است. در این مطلب سرپوش به معرفی این آبشار زیبا پرداخته ایم.

آبشار بیشه کجاست؟

آبشار بیشه یکی از آبشارهای زیبای استان لرستان است که در منطقه کوهستانی و دامنه های رشته کوه زاگرس قرار دارد. شهرستان دورود که محل واقع شدن این آبشار است که از شمال با شهرستان سربند و از شمال غربی با بروجرد، از سمت شرق با ازنا، از جنوب به الیگودرز و از غرب به شهرستان خرم‌آباد همسایه است. 

آبشار بیشه در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی دورود، در دهستان سپید دشت و در روستای به همین نام قرار دارد، آبشار بیشه تا شهر خرم آباد ۶۵ کیلومتر فاصله دارد. تپه‌های کلاه‌کوه در شرق و کوه «ازگن» در شمال آن واقع شده اند. راه‌آهن تهران–خوزستان نیز از نزدیکی این مکان عبور می‌کند.

مسیر دسترسی به آبشار بیشه:

آبشار بیشه به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی ایستگاه راه آهن تهران جنوب قابلیت دسترسی بالایی دارد و گردشگران زیادی را به همین دلیل به خود جذب می کند، حتی در گذشته برای رسیدن به این آبشار تنها با قطار امکان پذیر بود. 

آبشار بیشه,آبشار بیشه لرستاندرباره موقعیت آبشار بیشه

از دو طریق می‌توانید به آبشار بیشه برسید:

مسیر اول:

درصورتی که تصمیم دارید با استفاده از اتومبیل به آبشار بیشه بروید بهتر است بدانید فاصله خرم آباد تا آبشار بیشه حدود ۶۵ کیلومتر است. در مسیر دورود به بیشه می توانید از رودخانه سزار مناطق دیدنی، آبشارهای فصلی و دائمی و درختان سرسبز و زیبایی که در مسیر هستند لذت ببرید. 

مسیر دوم: 

روش دیگری که می توان استفاده کرد راه ریلی قطار تهران- خوزستان و پیاده شدن در ایستگاه بیشه است، از آنجایی که این مسیر از میان کوه های زاگرس عبور می کند یکی از زیباترین خطوط ریلی کشور می باشد. از ایستگاه تا آبشار بیشه فاصله زیادی وجود ندارد و تابلوهای راهنما شما را به مقصد می رسانند. 

آبشار بیشه از مناطق طبیعی و گردشگری استان لرستان است که به عنوان ۴۸ امین اثر ملی در اسفند ماه ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران به ثبت رسید. این آبشار از ترکیب چند آبشار کوچک دیگر ایجاد می شود و از میان کوه و درختان به سمت پایین هدایت می شود، در نهایت هم به رودخانه دائمی و پرآب لرستان سزار منتقل می شوند. 

آبشار بیشه,تصاویر آبشار بیشهآبشار زیبای بیشه در لرستان

ارتفاع این آبشار تا نقطه برخورد به زمین حدود ۴۸ متر است و تا رسیدن به رودخانه ۱۰ متر مسافت طی می کند، تاج این آبشار هم ۲۰ متر عرض دارد. 

آبشار بیشه در نزدیکی جنگل های پهناور بلوط و روستای زیبای بیشه قرار دارد، عبور ریل قطار از میان طبیعت بکر استان لرستان منظره زیبایی را ایجاد می کند. این مکان با داشتن آب و هوایی خنک، باطراوت و مناطق سرسبز، درختان و کوه های زیبا بسیار جذاب و دیدنی است.

بالای آبشار روبه روی ایستگاه چشمه های پرآب متعددی وجود دارند که از دل کوه بیرون می آیند و آرام آرام از وسط ایستگاه قطار می گذرند و آبشار بیشه را ایجاد می کنند.  

بعد از اینکه از آبشار بیشه دیدن کردید می توانید به روستای بیشه نیز سر بزنید، روستای بزرگ بیشه مجاور آبشار قرار دارد و اهالی روستا ارتباطی تقریبا نزدیک با اهالی شهرهای اطراف و مسافرانی که برای بازدید از آبشار بیشه می آیند دارند. این روستا میزبان یکی از زیباترین آبشارهای ایران می باشد. 

تفریح و خوشگذرانی در آبشار بیشه:

آبشار بیشه بدون شک به قدری زیبا و جذاب هست که می تواند ساعت ها شما را به خود جلب کند و دیگر نیازی به تفریحات دیگری ندارید اما در ادامه به سایر تفریحاتی که می توانید در آبشار بیشه داشته باشید اشاره می شود:

تماشای مناظر طبیعی و لذت بردن از طبیعت اطراف:

تماشا کردن منظره فرود آمدن آب از کوه های زیبای زاگرس، درختان استواری که آبشار را در آغوش گرفته اند، رودخانه خروشان سزار که یکی از سرشاخه های رود دز است می تواند بهترین احساس را به شما دهد. در این منطقه از خنکای دلنشین هوا، صدای باصلابت و بلند آبشار و صدای حیوانات در میان درختان روح خود را خالی از هر انرژی منفی کنید. 

آبشار غرق شده در مه برخی از مواقع حالتی بسیار اسرارآمیز به خود می گیرد و در برخی از مواقع میان هزار رنگ دلفریب پاییز می توانید دلبری طبیعت را به چشم ببینید. از آبشار بیشه دیدن کنید و به روح و جسم تان انرژی تازه ای ببخشید. 

آبشار بیشه,عکس هایی از آبشار بیشهمناطق بکر اطراف آبشار بیشه

اسب سواری:

در نزدیکی آبشار افرادی هستند که می توانید به پرداخت مبلغی به آنها اسب کرایه کرده و اسب سواری کنید.

کودکان نیز با این کار تشویق می شوند که به حیوانات و طبیعت نزدیک تر شوند.

شنا ممنوع:

هوای مطبوع، درختان، طبیعت بکر و البته آب خنک و سالم بسیاری از افراد را وسوسه می کند که تنی به آب بزنند و شنا کنند اما باید توجه داشت که شدت و عمق آب به قدری زیاد هست که امکان غرق شدگی وجود دارد. شنا کردن در سراسر رودخانه سزار ممنوع است. البته در کنار رودخانه فراهم شده است که اگر کسی به اشتباه در رودخانه افتاد یا درگیر مشکلی شد غرق نجات های بتوانند به او کمک کنند. 

پیک نیک:

بسیاری از افراد از موقعیت زیبایی اطراف بیشه و آبشار استفاده می کنند و با حاضر کردن غذا، چند سیخ کباب و زغال و زیرانداز خود و خانواده را به یک پیک نیک باحال دعوت می کنند. کودکان می توانند درکنار رودخانه آب بازی کنند و بزرگترها هم می توانند از نزدیک عظمت و زیبایی آبشار را از نزدیک لمس کنند. در اینجا می توانید از محل کمپ های اطراف رودخانه و آبشار کمال استفاده را کنید و از چشم انداز روبروی خود لذت ببرید. 

عکاسی:

نمی توان کنار چنین شاهکاری باشید اما این زیبایی و شکوه را به تصویر نکشید، البته که تجربه کردن از نزدیک هیچگاه نمی تواند جای خود را به تصاویر دهد. زمانی که به آبشار رسیدید و وسایل خود را منتقل کردید با دوربین های مجهز یا تلفن همراه از طبیعت بکر عکس یادگاری بگیرید و برای همیشه استان لرستان را به تصویر بکشید. در این خصوص باید به لغزندگی سنگ های کنار رودخانه و آبشار توجه داشته باشید زیرا امکان دارد که خودتان یا دوربین داخل آب بیوفتد. 

آبشار بیشه,دیدنی های آبشار بیشهعکاسی از آبشار بیشه

گشت در طبیعت اطراف آبشار:

درصورتی که اهل گشت و گذار یا ماجراجویی هستید؛ بهتر است تجهیزات مناسب را قرار دهید و در صورت داشتن آمادگی بدنی خود را به تماشای اطراف محدود نکنید. می توانی راه رودخانه را در پیش بگیرید و اطراف را از نظر بگذرانید، جنگل های بلوط زاگرس نیز پر از شگفتی هستند و شکل تازه ای از طبیعت کوهستانی ایران را در برابر چشمان تان قرار می دهند، البته باید توجه داشته باشید که مسیر را گم نکنید، از طرفی نباید در رودخانه شنا کنید زیرا در قسمت های بالاتر یا پایین تر رودخانه غریق نجاتی نیست که در صورت بروز مشکل برای حل آن اقدام کند. 

آبشار بیشه,آبشار بیشه در پاییزگشت و گذار در طبیعت زیبای پاییزی آبشار بیشه

گشت در روستای بیشه:

همانطور که اشاره شد آبشار بیشه در روستایی با همین نام واقع شده است، رد صورتی که دوست دارید با اهالی روستا استان لرستان ارتباط بگیرید پیشنهاد می شود در روستا هم چرخی بزنید و با فرهنگ اهالی آشنایی پیدا کنید. 

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 13
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گوستاوو بلانکو بیوگرافی گوستاوو بلانکو بازیکن مهاجم آرژانتینی

تاریخ تولد: ۵ نوامبر ۱۹۹۱

محل تولد: مندوسا، آرژانتین

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: استقلال

شماره پیراهن: ۹

ادامه
جواد خواجوی بیوگرافی جواد خواجوی کمدین پرطرفدار ایرانی (+تصاویر)

چکیده بیوگرافی جواد خواجوی

نام کامل: جواد خواجوی

تاریخ تولد: ۲۴ خرداد ۱۳۷۱

محل تولد: مشهد

حرفه: کمدین، بازیگر و دوبلور

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته سینما

ادامه
کیم تهیونگ کیم تهیونگ از اعضای گروه محبوب BTS

تاریخ تولد: ۳۰ دسامبر ۱۹۹۵

محل تولد: دگو، کره جنوبی

حرفه: خواننده، ترانه سرا، بازیگر و مدل 

ژانر: آراندبی، نئو سول، ایندی پاپ، کی-پاپ

ساز تخصصی: آواز

آغاز فعالیت: ۲۰۱۳ تاکنون

ادامه
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
ویژه سرپوش