سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۲۰۰۰۸

درباره دیدنی های دره موزل یا موسل آلمان چه میدانید؟

دره موزل,تصاویر دره موزل,دره موزل کجاستدره موزل
دره موزل یا موسل یکی از جاذبه های گردشگری زیبا و بکر مرز جنوب غربی آلمان محسوب می شود که سالانه گردشگران زیادی را به خود اختصاص می دهد.

دره موزل:

دره موزل یا موسل یکی از جاذبه های گردشگری مرز جنوب غربی آلمان است که بین شمال شرف فرانسه و شرق لوکزامبورگ قرار دارد. این دره در اطراف رود موزل شکل گرفته و سرتاسر آن با تاکستان های باطراوت، تپه های سرسبز و مناظر زیبا همچنین روستاهایی با بناهایی قدیمی و قصرهای بارونی پوشیده شده است. 

رود موزل از فرانسه، آلمان و لوکزامبورگ عبور کرده و درنهایت به رود راین می ریزد. حال و هوای حاکم بر این منطقه در کنار خیابان های سنگی، خانه های حیاط دار و تاکستان های زیبا از دره موزه منظره ای فوق العاده می سازد. 

دره موزل در کجا واقع شده است؟

طولانی ترین انشعاب رود راین و دومین آبراه قایق و کشتیرانی آلمان موزل است. این منطقه آب و هوایی گرم دارد که بالاترین دما را در آلمان مربوط به همین منطقه است، به طوری که حتی در فصل پاییز هم آفتاب می بتابد و زمستان های به ندرت یخ بندان دارد. دمای متوسط سالانه این منطقه حدود ۱۰ درجه سانتی گراد است به همین دلیل تاکستان های زیادی را درخود جای می دهد. محصولات انگور این منطقه بسیار مرغوب و معروف هستند. دره حاصلخیز این منطقه دارای بهترین خاک و مناسب ترین شرایط آب و هوایی جهت کاشت انگور می باشد. 

دره موزل از کوه های فرانسه آغاز می شود و بعد از گذر از کنار شهر تریر وارد آلمان می شود. تریر یکی از زیباترین شهرهای رومی آلمان است که دروازه سیاه آن تحت عنوان پورتا نیگرا شناخته می شود. دره موزل از بین تاکستان های شهر تریر و کوبلنتس می گذرد.

شهر کوبلنتس در کنار قلعه بزرگ ارن برانشتاین قرار دارد که در واقع محل اتلاق رود راین و موسل می باشد، به همین دلیل زیباترین بخش دره موسل در گلوگاه جنوب کوبلنتس واقع شده است. 

دره موزل,تصاویر دره موزل,دیدنی های دره موزلمکان دقیق دره موزل

دیدنی های منطقه دره راین و موسل آلمان:

یکی از عجیب ترین قلعه هایی که ارزش دیدن دارد مربوط به برج ماستورم یا موش ها است که چهار برج مراقبت نیز دارد. از دیدنی های این منطقه می توان به دهکده ای زیبا به نام برنکاستل کوئس اشاره کرد که قلعه تا بلندای درختان آن ارتفاع دارد و با بالارفتن از آن می توان فضای داخلی که هنوز هم مبلمان اصلی را دارد مشاهده کرد. 

تمام دهکده و شهرهای کوچکی که در اطراف رودخانه قرار دارند، می توانند بازدیدکنندگان را برای قایق سواری به خود جلب کنند، در بین این موارد رودسهایم که در انتهای جنوبی دره قرار دارد بیشتر جذابیت را دارد. در دروسل گاسی Drosselgasse، خیابان اصلی این شهر، تاکستان ها در زمین های متوالی سر بر آورده اند.

رودخانه ۶۵ کیلومتر طول دارد و بیشتر از ۴۰ قلعه و ۶۰ شهر قدیمی را درمیان خود جای می دهد. 

جایی که رودخانه از طریق آن به یک دره عمیق می رسد بینجین است که پیش از ورود به دره باچاراچ جایی خوبی برای بازدید خواهد بود. 

شهر رودزهایم آم راین که روی تنگه راین واقع شده است به عنوان میراث جهانی ثبت شده و اکنون تحت حفاظت سازمان جهانی یونسکو می باشد. از جمله خصوصیات بارز این شهر وجود تعداد زیادی ساختمان نیمه چوبی است که با روش های سنتی و آلمان بنا شده اند. 

دره موزل,تصاویر دره موزل,جاذبه های دیدنی دره موزلجاذبه های دیدنی دره موزل

از جمله دیگر شهرهای دیدنی این منطقه می توان به بوپارد اشاره کرد که یک شهر باستانی با بقایای استحکامات رومی و قرون وسطایی است. 

قلعه عجیبی به نام برج موش ها یا ماستورم Maueturm که چهار برج مراقبت دارد در این منطقه قرار گرفته است.

دهکده زیبا با مناظری بدیع به نام برنکاستل گوئس با قلعه ای که بلندای آن به اندازه درختان اطرافش می رسد و فضای داخلی آن با مبلمان اصلی اش تزئین شده ست.

در وسط شهر تریر پلی چوبی در فراز رود موزل ساخته شده است که عنوان می شود مربوط به دوران پیدایش نخستین شهر می باشد و توسط حکومت رومیان ساخته شده است. از روی حلقه های درختانی که برای این پل استفاده شده اند می تواند قدمت این شهر را به ۱۷ سال پیش از میلاد مسیح نسبت داد. 

دروازه شمالی شهر تحت عنوان پورتا نیگرا که در سال ۱۶۰ میلاد احداث شده است، حمام عمومی باربارا و آمفی تئاتر بزرگ شهر از جاذبه های توریستی دره موزل از جمله جاذبه های دیگر دره موزل شناخته می شوند. سرشناس ترین ساکن تریر ، کارل مارکس اقتصاد دان و نظریه پرداز اجتماعی است که به عنوان پدر سوسیالیسم شناخته می شود.

دره موزل,تصاویر دره موزل,دره موزل آلمان دره موزل آلمان

بهترین زمان برای سفر به دره موزل:

دره موزل دارای ردیفی از تاکستان های پله ای و زیبا است، دهکده نیمه چوبی قرون وسطایی و قلعه افسانه ای که بالای تپه قرار دارد یکی از بهترین مناظر آلمان محسوب می شود که می تواند چشم هر بیننده ای را به خود خیره کند. همانطور که اشاره شد رود موزل یکی از شاخه های رو راین است که طول ۱۹۵ کیلومتر بین تریر و کوبلنتس قرار دارد و مقصدی عالی برای فرار از استرس های زندگی روزمره محسوب می شود. 

بهترین زمانی که می توان برای سفر به دره موزل انتخاب کرد اواخر تابستان و اوایل پاییز است زیرا در این بازه زمانی روستاها در حال برداشت محصول از تاکستان های خود هستند و جشنواره ها، رژه های خیابانی، موسیقی زنده و محصولات تازه و محلی با جذابیت هرچه بیشتر عرضه می شوند. 

دره موزل,تصاویر دره موزل,دره موسل آلمانبهترین زمان سفر به دره موزل

تفریحات دره موزل:

کشتی های کروز یا قایق سواری روی رود موزل می تواند تجربه ای بسیار لذت بخش باشد زیرا شما می توانید دهکده ها و شهرهای کوچک اطراف رودخانه را به راحتی ببینید. در این میان رودسهایم که در بخش جنوب دره و دروسل گاسی با تاکستان های پشت سرهم از جمله بهترین و پرطرفدارترین شهرهای دره موزل برای بازدیدکنندگان محسوب می شوند. 

دره موزل,تصاویر دره موزل,دره موزل کجاستتفریحات دره موزل

باورهای مرتبط با دره راین آلمان:

سر راهتان سنگ لورِلای یکی از جذاب ترین دیدنی های دره موزل است که عنوان می شود در آنجا حوریان موطلایی، ملوانان را با قدرت سوداگر آواز خود به سمت گور پر آب فریب می دادند. داستان حوری ها در یک مرکز مدرن مخصوصی بازدیدکنندگان به نام Loreley Besucherzentrum شرح داده می شود. 

همچنین عنوان شده است زیگفرید قهرمان دشمن آتشین نفس خود را در زیباترین گستره راین که از بن شروع می شود، کشته است. 

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 9
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش