جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۲۰۱۲۹

معرفی اماکن گردشگری سرعین؛ از شهرهای زیبای استان اردبیل

جاذبه های سرعین,شهر سرعین,جاذبه های گردشگری سرعینجاذبه های گردشگری سرعین
یکی از شهرهای زیبای استان اردبیل سرعین است، که به علت وجود جاذبه های گردشگری فوق العاده به عنوان مقصد گردشگری خوبی شناخته می شود. در صورتی که برای اولین بار می خواهید به این شهر سفر کنید بهتر است بدانید آب و هوای آن فصول مختلف سال؛ سرد و خشک است.

سرعین:

سرعین در ۳۰ کیلومتری اردبیل واقع شده و یکی از جاذبه های گردشگری ایران می باشد. سرعین در زبان ترکی به معنای سریین یا خنک است که این خنکی حتی در فصول گرم سال هم حس می شود. دمای هوا در تابستان حداکثر ۲۵ درجه سانتی‌گراد است بنابراین حتی در این فصل هم هوای خنکی دارد، به همین دلیل گردشگران تمایل دارند برای فرار از گرمای هوا به سرعین سفر کنند.

سرعین شهر کوچکی با مساحت بیشتر از ۱ میلیون و ۲۸۰ هزار متر مربع است، ارتفاع این شهر از سطح دریا ۱۶۵۰ متر است. چشمه های آب گرم سرعین از شهرت زیادی برخوردار هستند همچنین باید اشاره کرد سرعین در ۴۸/۰۴ درجه طول شرقی و ۳۸/۰۹ درجه عرض واقع شده است.

حداکثر دمای این شهر ۲۵ درجه سانتی گراد و حداقل دمای آن منفی ۸/۷ درجه سانتی گراد است، ۵۲۰ میلیمتر میانگین بارندگی سالیانه سرعین می باشد. جمعیتی که در سال ۱۳۸۲ از این شهر گزارش شده است؛ ۵۲۵۰ نفر می باشد. در گذشته و دوران های مختلف به سرعین؛ سرای قیه، سرقین، سارقین و سرائین گفته می شد.

سرعین اردبیل,اماکن گردشگری سرعین,مکان های دیدنی سرعیناستخرهای آب گرم از اماکن گردشگری سرعین

صنعت و اقتصاد سرعین:

مهمترین منابع اقتصادی این منطقه سرعین است که از جمله جاذبه های گردشگری هم محسوب می شود. از عوامل اصلی جذب توریست د این شهر می توان به آبهای گرم این شهر و طبیعت زیبای سبلان اشاره کرد.

مهمترین وسیله حمل و قل در سرعین به واسطه حمل و نقل جاده ای صورت می گرد که این روش تابعی از سفرهای گردشگری می باشد.

تاسیسات زیر بنایی سرعین توصعه پیدا کرده اند و از سطح مطلوبی برخوردار هستند، به شکلی که مقدار برخورداری مردم از امکانات برق، تلفن گاز و آب به ترتیب شامل؛ ۱۰۰ درصد، ۸۰ درصد، ۹۰ درصد و ۹۵ درصد می باشد. از لحاظ صنعتی سرعین را می توان با یک واحد کارخانه آردسازی، سه واحد چوب بری و ۳ کارخانه فعال آب معدنی و تهیه دوغ شناخت.

محصولات به عمل آمده در سرعین شامل؛ گلابی، آلوچه، گیلاس، آلوچه وحشی، گردو، زردآلو و سیب می باشد، همچنین لوبیا، سیب زمینی، عدس، جو، گندم و ... از جمله حبوبات و غلات سرعین هستند.

همانطور که اشاره شد جمعیت سرعین ۵۲۵۰ برآورد شده که از این مقدار ۷ درصد در بخش کشاورزی، ۷۵ دصد در بخش خدمات و ۱۸ درصد در بخش صنعت مشغول به کار هستند.

تور سرعین,سرعین قدیم,دیدنی های سرعینچشمه آب گرم از اماکن گردشگری سرعین

جاذبه های گردشگری سرعین:

در صورتی که قصد مسافرت به اردبیل را دارید حتما سرعین را هم به عنوان مقصد انتخاب کنیدو در ادامه به جاذبه های گردشگری این شهر زیاد خواهیم پرداخت:

چشمه های آبگرم سرعین:

آبگرمی که در شهر سرعین وجود دارد از میان آبگرم های شهر های مختلف ایران بیشترین طرفداران را به خود اختصاص می دهد. استقبال خوبی از مردم برای این جاذبه گردشگری دیده می شود. چشمه های آب گرم سرعین از کوه های سبلان نشات می گیردند.

۹ چشمه آبگرم در سرعین وجود دارد که بعضی از آنها به صورت استخرهای سرپوشیده د آمده اند و برخی روباز هستند، البته باید توجه کرد به غیر از این چشمه های اصلی چشمه های دیگری هم احداث شده اند. آبی که برای داخل استخر استفاده می شود از همین سرچشمه های اصلی تامین می شود که امکانات تفریحی مناسب را شامل می شوند.

جاهای دیدنی سرعین,سرعین,مراکز دیدنی سرعینروستای آلوارس از اماکن گردشگری سرعین

روستای آلوارس سرعین:

یکی از بهترین جاذبه های گردشگری سرعین روستای ۳ هزار ساله آلوارس است که در قسمت جنوبی واقع شده و مانند بهشتی بر روی زمین زیبا است. بنابراین اگر با خودرو به سرعین سفر کرده اید قبل از پایان مسافرت به این منطقه سری بزنید.

روستای آلوارس واقع در ۱۲ کیلومتری غرب سرعین که به عنوان یکی از زیباترین روستاهای ایران در بین مردن و حتی اهالی بومی این منطقه شناخته می شود. قدمت این روستا به ۳ هزار سال می رسد و در گذشته برای عشایر شاهسون به عنوان مکانی برای چراندن دام ها استفاده می شده است.

از آنجا که این روستا در دامنه کوه سبلان قرار گرفته در مقایسه با سرعین از آب و هوای سردتری برخوردار است و این موضوع طبیعی به نظر می رسد، بنابراین لازم است هوای خود را داشته باشید. از اماکن معروف روستای آلوارس؛ چشمه مین بلاغ که نباید از تماشای آن چشم پوشی کنید.این چشمه علاوه بر زیبایی خیره کننده ای که دارد؛ دارای خوشمزه ترین و نایاب ترین نوع از ماهی غزل آلا نیز هست، البته مقدار این ماهی کم است زیرا مردم بومی سرعین در خریداری این ماهی از مسافران پیشی می گیرند.

در فصل بهار می توانید زیباترین چهره روستای آلوارس را مشاهده کنید، یا به عبارتی رویایی ترین تصویری که در ذهن خود از بهشت دارید را در فصل اردیبهشت از این روستا تماشا کنید. شکوفه زدن گل های بهاری جذابی مانند گل شقایق، گل ختمی و لاله های سرخ در فصل بهار می تواند شما را دقایقی به بهشت ببرد. مسافرانی که تمایل دارند بیشتر در این روستا اقامت داشته باشند می توانند مجتمع تفریحی آن را امتحان کنند. این مجتمع امکاناتی از قبیل؛ پیست های اسکی، دوچرخه سواری و... دارد که می توانید با آنها خود را سرگرم کنید.

سرعین,مراکز دیدنی سرعین,سرعین اردبیلصخره ویند کلخوران از اماکن گردشگری سرعین

دهکده صخره‌ای ویند کلخوران:

یکی از اماکن دیدنی سرعن این دهکده ی صخره نوردی محسوب می شود که در ۵ کیلومتری جنوب و جنوب غربی سرعین واقع شده است. ویند کلخوران با داشتن خانه‌هایی قدیمی و با معماری خارق‌العاده تونسته بین گردشگران یک مکان محبوب را بسازد.

تحقیقاتی که در پیرامون این دهکده صورت گرفته محدود هستند اما بررسی های اولیه نشان می دهد ویند کلخوران مربوط به دوران اشکانیان و ساسانیان است. قوس‌ های جناقی در کنده‌کاری ‌های صخره‌ ای در این دهکده می تواند نشان دهنده شباهت آن با معماری دوران ساسانیان باشد. یک دخمه سنگی در ارتفاع ۵۰ متری از سطح رودخانه دیده می شود که اطراف آن حروفی به شکل نقش برجسته دیده می شود، متاسفانه بخش زیادی از این سنگ نوشته ها در اثر فرسایش طولانی مدت از بین رفته است.

قدمت این دهکده به دوران پیش از اسلام مربوط می شود اما این منطقه محل سکونت اقوام منطقه در دوران اسلامی و زمان حکومت‌های تیموریان، صفویان و سلجوقیان بوده است.

سرعین اردبیل,اماکن گردشگری سرعین,مکان های دیدنی سرعیناماکن گردشگری سرعین؛آبشار ورگه سران

آبشار ورگه سران:

در صورتی که می خواهید به مکانی نزدیک به سرعین سفر کنید آبشار ورگه سران را به شما پیشنهاد می کنیم. ۵ دقیقه فاصله از محل وقوع این آبشار تا سرعین وجود دارد. این مکان یکی از ناب ترین اماکن گردشگری سرعین محسوب می شود که طبق تجربه مسافران و گردشگرانی که این آبشار را دیده اند؛ یکی از ناشناخته ترین و جذاب ترین نقاط سرعین را کشف کرده اند. قیرخ بولاخ و چهل چشمه دو چشمه هستند که از برخورد آنها با یکدیگر آبشار ورگه سران ایجاد می شود. با گوش کردن به صدای آب در این منطقه می تواندی نهایت لذت را از سفر خود ببرید.

تپه باستانی آناهیتا:

این تپه با نام های دیگری از قبیل؛ تپه سارقین و تپه زرتشت نیز شناخته می شود و در غرب شهر سرعین واقع شده است. این جاذبه گردشگری به ثبت آثار ملی کشور در آمده است. قدمت تپه آناهیتا مربوط به اواخر هزاره دوم و اول پیش از میلاد است لذا قدمت کهن‌ترین آثار کشف‌شده را به خود اختصاص می دهد.

معبد آناهیتا برای عبادت و ریاضت موبدان زرتشتی در تپه باستانی آناهیتا واقع شده است و مربوط به سالیان گذشته است. در دوران پادشاهان ساسانی از این تپه به عنوان اقامتگاه تابستانی استفاده می کردند. در صورتی که به این منطقه سفر کرده باشید حتما متوجه بقایای یک قلعه قدیمی در بالای این تپه می شوید، راه زیرزمنی که در این تپه وجود دارد در گذشته سوی موبدان استفاده می شده، که در نهایت به میدان گاومیش گلی در سرعین منتهی می شود.

جاذبه های گردشگری سرعین,تور سرعین,سرعین قدیماماکن گردشگری سرعین؛ ویلا دره

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 10
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه
عکس حضرت علی اصغر,حضرت علی اصغر ع,حضرت علی اصغر زندگی نامه حضرت علی اصغر؛ نوزاد شش ماهه امام حسین

محل تولد: مدینه، حجاز

درگذشت: ۱۰ محرم ۶۱ ه‍.ق

محل شهادت: کربلا، عراق

مدفن: حرم حسین بن علی

نام پدر: حسین بن علی

نام مادر: رباب بنت امرئ القیس

ادامه
بیوگرافی بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین‌اللهی بیوگرافی بهرام عین اللهی؛ وزیر بهداشت دولت سیزدهم

زاده: ۱۰ بهمن ۱۳۳۷

سمت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

شروع فعالیت : ۳ شهریور ۱۴۰۰

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

ادامه
کتاب های ابن حزم,لسان ابن حزم,عکس ابن حزم زندگی نامه ابن حزم فیلسوف، ادیب و شاعر قرن سوم هجری

نام‌های دیگر:  علی بن احمد اندلسی

نام پدر: احمد

متولد : ۳۸۴ق

محل تولد : قرطبه در اندلس

رحلت : ۴۵۶ ‌‎ق

ادامه
هندبالیست های معروف ایران,افتخارات سجاد استکی,تیم های سجاد استکی بیوگرافی و عکس های سجاد استکی هندبالیست معروف ایرانی

متولد: ۲۳ آوریل ۱۹۹۰

محل تولد: اصفهان، ایران

قد: ۱٫۹۰

رشته ورزشی: هندبالیست

پست: بک چپ

ادامه
ویژه سرپوش