پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۲۰۱۲۹

معرفی اماکن گردشگری سرعین؛ از شهرهای زیبای استان اردبیل

جاذبه های سرعین,شهر سرعین,جاذبه های گردشگری سرعینجاذبه های گردشگری سرعین
یکی از شهرهای زیبای استان اردبیل سرعین است، که به علت وجود جاذبه های گردشگری فوق العاده به عنوان مقصد گردشگری خوبی شناخته می شود. در صورتی که برای اولین بار می خواهید به این شهر سفر کنید بهتر است بدانید آب و هوای آن فصول مختلف سال؛ سرد و خشک است.

سرعین:

سرعین در ۳۰ کیلومتری اردبیل واقع شده و یکی از جاذبه های گردشگری ایران می باشد. سرعین در زبان ترکی به معنای سریین یا خنک است که این خنکی حتی در فصول گرم سال هم حس می شود. دمای هوا در تابستان حداکثر ۲۵ درجه سانتی‌گراد است بنابراین حتی در این فصل هم هوای خنکی دارد، به همین دلیل گردشگران تمایل دارند برای فرار از گرمای هوا به سرعین سفر کنند.

سرعین شهر کوچکی با مساحت بیشتر از ۱ میلیون و ۲۸۰ هزار متر مربع است، ارتفاع این شهر از سطح دریا ۱۶۵۰ متر است. چشمه های آب گرم سرعین از شهرت زیادی برخوردار هستند همچنین باید اشاره کرد سرعین در ۴۸/۰۴ درجه طول شرقی و ۳۸/۰۹ درجه عرض واقع شده است.

حداکثر دمای این شهر ۲۵ درجه سانتی گراد و حداقل دمای آن منفی ۸/۷ درجه سانتی گراد است، ۵۲۰ میلیمتر میانگین بارندگی سالیانه سرعین می باشد. جمعیتی که در سال ۱۳۸۲ از این شهر گزارش شده است؛ ۵۲۵۰ نفر می باشد. در گذشته و دوران های مختلف به سرعین؛ سرای قیه، سرقین، سارقین و سرائین گفته می شد.

سرعین اردبیل,اماکن گردشگری سرعین,مکان های دیدنی سرعیناستخرهای آب گرم از اماکن گردشگری سرعین

صنعت و اقتصاد سرعین:

مهمترین منابع اقتصادی این منطقه سرعین است که از جمله جاذبه های گردشگری هم محسوب می شود. از عوامل اصلی جذب توریست د این شهر می توان به آبهای گرم این شهر و طبیعت زیبای سبلان اشاره کرد.

مهمترین وسیله حمل و قل در سرعین به واسطه حمل و نقل جاده ای صورت می گرد که این روش تابعی از سفرهای گردشگری می باشد.

تاسیسات زیر بنایی سرعین توصعه پیدا کرده اند و از سطح مطلوبی برخوردار هستند، به شکلی که مقدار برخورداری مردم از امکانات برق، تلفن گاز و آب به ترتیب شامل؛ ۱۰۰ درصد، ۸۰ درصد، ۹۰ درصد و ۹۵ درصد می باشد. از لحاظ صنعتی سرعین را می توان با یک واحد کارخانه آردسازی، سه واحد چوب بری و ۳ کارخانه فعال آب معدنی و تهیه دوغ شناخت.

محصولات به عمل آمده در سرعین شامل؛ گلابی، آلوچه، گیلاس، آلوچه وحشی، گردو، زردآلو و سیب می باشد، همچنین لوبیا، سیب زمینی، عدس، جو، گندم و ... از جمله حبوبات و غلات سرعین هستند.

همانطور که اشاره شد جمعیت سرعین ۵۲۵۰ برآورد شده که از این مقدار ۷ درصد در بخش کشاورزی، ۷۵ دصد در بخش خدمات و ۱۸ درصد در بخش صنعت مشغول به کار هستند.

تور سرعین,سرعین قدیم,دیدنی های سرعینچشمه آب گرم از اماکن گردشگری سرعین

جاذبه های گردشگری سرعین:

در صورتی که قصد مسافرت به اردبیل را دارید حتما سرعین را هم به عنوان مقصد انتخاب کنیدو در ادامه به جاذبه های گردشگری این شهر زیاد خواهیم پرداخت:

چشمه های آبگرم سرعین:

آبگرمی که در شهر سرعین وجود دارد از میان آبگرم های شهر های مختلف ایران بیشترین طرفداران را به خود اختصاص می دهد. استقبال خوبی از مردم برای این جاذبه گردشگری دیده می شود. چشمه های آب گرم سرعین از کوه های سبلان نشات می گیردند.

۹ چشمه آبگرم در سرعین وجود دارد که بعضی از آنها به صورت استخرهای سرپوشیده د آمده اند و برخی روباز هستند، البته باید توجه کرد به غیر از این چشمه های اصلی چشمه های دیگری هم احداث شده اند. آبی که برای داخل استخر استفاده می شود از همین سرچشمه های اصلی تامین می شود که امکانات تفریحی مناسب را شامل می شوند.

جاهای دیدنی سرعین,سرعین,مراکز دیدنی سرعینروستای آلوارس از اماکن گردشگری سرعین

روستای آلوارس سرعین:

یکی از بهترین جاذبه های گردشگری سرعین روستای ۳ هزار ساله آلوارس است که در قسمت جنوبی واقع شده و مانند بهشتی بر روی زمین زیبا است. بنابراین اگر با خودرو به سرعین سفر کرده اید قبل از پایان مسافرت به این منطقه سری بزنید.

روستای آلوارس واقع در ۱۲ کیلومتری غرب سرعین که به عنوان یکی از زیباترین روستاهای ایران در بین مردن و حتی اهالی بومی این منطقه شناخته می شود. قدمت این روستا به ۳ هزار سال می رسد و در گذشته برای عشایر شاهسون به عنوان مکانی برای چراندن دام ها استفاده می شده است.

از آنجا که این روستا در دامنه کوه سبلان قرار گرفته در مقایسه با سرعین از آب و هوای سردتری برخوردار است و این موضوع طبیعی به نظر می رسد، بنابراین لازم است هوای خود را داشته باشید. از اماکن معروف روستای آلوارس؛ چشمه مین بلاغ که نباید از تماشای آن چشم پوشی کنید.این چشمه علاوه بر زیبایی خیره کننده ای که دارد؛ دارای خوشمزه ترین و نایاب ترین نوع از ماهی غزل آلا نیز هست، البته مقدار این ماهی کم است زیرا مردم بومی سرعین در خریداری این ماهی از مسافران پیشی می گیرند.

در فصل بهار می توانید زیباترین چهره روستای آلوارس را مشاهده کنید، یا به عبارتی رویایی ترین تصویری که در ذهن خود از بهشت دارید را در فصل اردیبهشت از این روستا تماشا کنید. شکوفه زدن گل های بهاری جذابی مانند گل شقایق، گل ختمی و لاله های سرخ در فصل بهار می تواند شما را دقایقی به بهشت ببرد. مسافرانی که تمایل دارند بیشتر در این روستا اقامت داشته باشند می توانند مجتمع تفریحی آن را امتحان کنند. این مجتمع امکاناتی از قبیل؛ پیست های اسکی، دوچرخه سواری و... دارد که می توانید با آنها خود را سرگرم کنید.

سرعین,مراکز دیدنی سرعین,سرعین اردبیلصخره ویند کلخوران از اماکن گردشگری سرعین

دهکده صخره‌ای ویند کلخوران:

یکی از اماکن دیدنی سرعن این دهکده ی صخره نوردی محسوب می شود که در ۵ کیلومتری جنوب و جنوب غربی سرعین واقع شده است. ویند کلخوران با داشتن خانه‌هایی قدیمی و با معماری خارق‌العاده تونسته بین گردشگران یک مکان محبوب را بسازد.

تحقیقاتی که در پیرامون این دهکده صورت گرفته محدود هستند اما بررسی های اولیه نشان می دهد ویند کلخوران مربوط به دوران اشکانیان و ساسانیان است. قوس‌ های جناقی در کنده‌کاری ‌های صخره‌ ای در این دهکده می تواند نشان دهنده شباهت آن با معماری دوران ساسانیان باشد. یک دخمه سنگی در ارتفاع ۵۰ متری از سطح رودخانه دیده می شود که اطراف آن حروفی به شکل نقش برجسته دیده می شود، متاسفانه بخش زیادی از این سنگ نوشته ها در اثر فرسایش طولانی مدت از بین رفته است.

قدمت این دهکده به دوران پیش از اسلام مربوط می شود اما این منطقه محل سکونت اقوام منطقه در دوران اسلامی و زمان حکومت‌های تیموریان، صفویان و سلجوقیان بوده است.

سرعین اردبیل,اماکن گردشگری سرعین,مکان های دیدنی سرعیناماکن گردشگری سرعین؛آبشار ورگه سران

آبشار ورگه سران:

در صورتی که می خواهید به مکانی نزدیک به سرعین سفر کنید آبشار ورگه سران را به شما پیشنهاد می کنیم. ۵ دقیقه فاصله از محل وقوع این آبشار تا سرعین وجود دارد. این مکان یکی از ناب ترین اماکن گردشگری سرعین محسوب می شود که طبق تجربه مسافران و گردشگرانی که این آبشار را دیده اند؛ یکی از ناشناخته ترین و جذاب ترین نقاط سرعین را کشف کرده اند. قیرخ بولاخ و چهل چشمه دو چشمه هستند که از برخورد آنها با یکدیگر آبشار ورگه سران ایجاد می شود. با گوش کردن به صدای آب در این منطقه می تواندی نهایت لذت را از سفر خود ببرید.

تپه باستانی آناهیتا:

این تپه با نام های دیگری از قبیل؛ تپه سارقین و تپه زرتشت نیز شناخته می شود و در غرب شهر سرعین واقع شده است. این جاذبه گردشگری به ثبت آثار ملی کشور در آمده است. قدمت تپه آناهیتا مربوط به اواخر هزاره دوم و اول پیش از میلاد است لذا قدمت کهن‌ترین آثار کشف‌شده را به خود اختصاص می دهد.

معبد آناهیتا برای عبادت و ریاضت موبدان زرتشتی در تپه باستانی آناهیتا واقع شده است و مربوط به سالیان گذشته است. در دوران پادشاهان ساسانی از این تپه به عنوان اقامتگاه تابستانی استفاده می کردند. در صورتی که به این منطقه سفر کرده باشید حتما متوجه بقایای یک قلعه قدیمی در بالای این تپه می شوید، راه زیرزمنی که در این تپه وجود دارد در گذشته سوی موبدان استفاده می شده، که در نهایت به میدان گاومیش گلی در سرعین منتهی می شود.

جاذبه های گردشگری سرعین,تور سرعین,سرعین قدیماماکن گردشگری سرعین؛ ویلا دره

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 10
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش