دوشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۰۷۰۰۰۶۷

بهترین جاهای دیدنی همدان به همراه عکس آن مناطق

جاهای دیدنی همدان,بهترین جاهای دیدنی همدان,زیباترین جاهای دیدنی همدانهمدان، که در غرب ایران قرار گرفته جاهای دیدنی زیادی دارد
جاهای دیدنی همدان از جاذبه های مشهور و نامدار ایران است. رویت کردن جاذبه های دیدنی همدان خالی از لطف نیست. همدان قدیمی ترین شهر ایران، نخستین پایتخت پادشاهی مادها و از کهن ترین شهرهای دنیا به شمار می رود.

جاهای دیدنی همدان

همدان بعنوان یکی از ۵ شهر گردشگری و تاریخی کشور ایران است و از این لحاظ نیز جایگاه مخصوصى دارد. این استان، از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری غرب کشور است. وجود آثار باستانی و فرهنگی با قدمت چند هزار ساله در این شهر گواه جایگاه همدان در حوزه گردشگری کشور و دنیا است که به معرفی هر یک از این جاهای دیدنی همدان، به صورت مجزا می پردازیم.

۱. غار علیصدر همدان:

یکی از جاهای دیدنی همدان، غار علیصدر میباشد که در شهرستان کبودراهنگ واقع شده است، برای دیدن غار علیصدر باید حدود ۷۵ کیلومتر مسیر را از شهر همدان طی نموده و به روستای علیصدر که از توابع کبودراهنگ میباشد، بروید. این غار بسیار زیبا در مناطق مرتفع «ساری قیه» واقع شده است که معنی این عبارت صخره زرد رنگ می باشد.

گفته می شود که مردم این منطقه حتی در زمان صفویه هم از آب این غار، به وسیله کانال کشی های انجام شده استفاده می کردند و این شرایط ادامه داشت تا این که در سال ۱۳۴۲ یک گروه برای کشف اطلاعات بیشتر در خصوص این غار، به داخل آن رفتند و اطلاعاتی را در مورد آن بدست آوردند ولی جالب است بدانید که تا سال ۱۳۵۲ دهانه این غار بسیار تنگ و در حدود ۵۰ سانتیمتر بود و هیچ کسی غیر از کوهنوردان فوق حرفه ای نمی توانستند وارد آن شود، ولی در سال ۱۳۵۳ مردم محلی به کمک تیمی که برای آماده کردن این غار آمده بودند، دهانه آنرا باز کردند و اینک ورودی این غار دارای دهانه ای به عرض ۵ و ارتفاع ۳ متر میباشد و همینطور بخشی از کف آن بتون ریزی شده و بر یک مسیر خشک برای راه رفتن، آماده شده است. به همین جهت اکثر افرادی که به همدان سفر می کنند در بین جاهای دیدنی همدان، بازدید از غار علیصدر را در فهرست اولویت های خویش قرار می دهند.

عکس جاهای دیدنی همدان,جاهای دیدنی همدان,جاهای دیدنی همدان و غار علیصدریکی از جاهای دیدنی همدان غار علیصدر میباشد که در شهرستان کبودراهنگ است

۲. تخت نادر مهم ترین دشت کوه الوند:

تخت نادر یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی همدان است که در دشت های کوهستان الوند در همدان قرار دارد. این منطقه دست نخورده و زیبا، به حدی جذابیت در خود جای داده که مورد توجه خاص عده زیادی از گردشگران است. تخت نادر در واقع از مهم ترین دشت های کوهستان الوند به شمار میرود که ارتفاع آن در حدود ۲۹۰۰ متر از سطح دریا است. شیب ملایم و پوشش گیاهی چمن زار در این دشت، آنرا بسیار جالب و پرطرفدار نموده است. در این دشت گل هایی مانند گل یخ، گل لاله در رنگ های متنوع، آلاله، سوسن و گیاهانی همچون گزنه، آزربه، مقرا، ریواس، کنگر، شیرین بیان، موسیر و طوطیا می رویند. اگر خوش شانس باشید در بازدید از این منطقه طبیعی زیبا، میتوانید حیوانات زیادی مثل روباه، خرگوش، سمور، میش، قوچ، عقاب و … را می بینید. در صورتیکه میخواهید به یک مکان بکر و جدید بروید، تخت نادر همدان را انتخاب کنید.

اماکن دیدنی همدان,مناطق دیدنی همدان,جاهای دیدنی همدانتخت نادر یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی همدان است

۳. آرامگاه بو علی سینا همدان:

آرامگاه بو علی سینا یکی از جاهای دیدنی همدان است که ساختمان آن به دو سبک ایران بعداز اسلام و ایران باستانی بنا شده است. معماری این ساختمان که توسط مهندس سیحون انجام گردیده است، بیش از شاخصه های دوران ابن سینا و همینطور فن آوری های جدید الهام گرفته و همچنین شما میتوانید در قسمت زیرین نمونه هایی را از یونان باستان، ایران و مصر ببینید.

فضای بیرونی آرامگاه ابوعلی سینا دارای آبنمایی زیبا همراه با حوض های سنتی و فضای سبزی است که با الهام گرفتن از باغ های ایرانی ساخته شده، همچنین شکل کلی ساختمان آرامگاه با الهام از برج گنبد قابوس ساخته شده و به همین علت تشابه زیادی به این مکان تاریخی دارد اما تفاوت این بنا با گنبد قابوس در این است که تعداد ستونها و مسافت آن ها از هم در آرامگاه ابن سینا بیشتر میباشد، ولی ابعاد گنبد قابوس تقریبا دو برابر این آرامگاه است که سبب متفاوت بنظر رسیدن آنها می شود. این آرامگاه در شهر همدان و در میدان بوعلی سینا واقع شده و از مشهورترین جاهای دیدنی همدان میباشد که میتوانید از آن دیدن کنید.

جاهای دیدنی همدان,مناطق دیدنی همدان,عکسهای جاهای دیدنی همدانآرامگاه بوعلی سینا که معماری آن توسط مهندس سیحون انجام شد از جاهای دیدنی همدان است

۴. برج قربان همدان:

از دیگر جاهای دیدنی همدان باید به برج قربان اشاره کرد. قدمت این برج تاریخی به قرن هفتم و هشتم هجری باز می گردد و در محله زندیه همدان قرار دارد. این برج به دلیل وجود فردی به نام قربان نامیده شده است. کسی که در زمان حمله افغان ها به محله زندیه، در عصر صفویان، از مردم دفاع کرد و این منطقه را محل سنگرگاه خود قرار داد. در این برج که حدود ۸ متر ارتفاع دارد، یک گنبد هرمی شکل به چشم می خورد که جنس آن از آجر و ساروج است. در برج قربان شیخ الاسلام حسن بن عطار حافظ ابوالعلاء همدانی و همچنین جمعی از امرای سلجوقی به خاک سپرده شده اند.

بهترین جاهای دیدنی همدان,جاهای دیدنی همدان,آرامگاه بو علی سینا همدانیکی از جاهای دیدنی همدان، برج قربان است که قدمت آن به قرن ۷و ۸ هجری باز میگردد

۵. دره مراد بیگ همدان:

دره مرادبیگ که آنرا به نام دره مرادبیک نیز می شناسند، بعنوان بزرگ ترين دره در کوهستان الوند شناخته می شود و در جنوب شهر همدان واقع شده است. این دره از آنجایی که در یک منطقه به اصطلاح بن بست قرار دارد، دست نخورده و بکر باقی مانده است. همینطور رفت و آمد در این منطقه بسیار پائین است که همین سبب ساکت بودن و افزایش آرامش منطقه شده است.

برای ورود به این دره شما باید از باریک راهی که اطلاحاً به آن مالرو می گویند و در دره چشم فرش قرار دارد، عبور کنید. هنگامی که به این دره وارد می شوید میتوانید اثرهای باقی مانده از یک روستای قدیمی را در قسمت سمت چپ این دره مشاهده کنید که تقریباً با روستای دره مرادبیگ حدود ۲ کیلومتر فاصله دارد. همینطور آب شدن برف ها سبب بوجود آمدن چشمه های فراوانی در این دره شده است که رود الوسجرد را تشکیل می دهند و سبب خرمی و بانشاط شدن این منطقه شده اند. در ضمن در این دره تعداد دیگری از جاهای دیدنی همدان نیز وجود دارد که عبارتند از: قزوله دره، سردوش، دره بهشت، پیررحمان، دره گرگ و… که با رفتن به این منطقه دیدنی میتوانید از آن ها هم دیدن کنید.

جاهای دیدنی همدان و غار علیصدر,زیباترین جاهای دیدنی همدان,جاهای دیدنی همداندره مرادبیگ، از دیگر جاهای دیدنی همدان، بعنوان بزرگ ترين دره در کوهستان الوند است

۶. پیست اسکی تاریک دره:

پیست اسکی تاریک دره یکی دیگر از جاهای دیدنی همدان است که میتواند تفریح و ورزش را همراه با هم به شما هدیه کند. پیست تاریک دره بعنوان یکی از پیست های بین المللی کشور مطرح می شود که در دامنه کوه های الوند و ۱۰ کیلومتری جنوب غربی جاده گنجنامه قرار گرفته است. این پیست از نظر جغرافیایی در منطقه ای زیبا و خوش آب و هوا قرار گرفته که علاوه بر اسکی بازان، علاقه مندان به طبیعت را هم به خودش جذب کرده است. خوابگاه، رستوران، مدرسه اسکی و تله سیژ نیز از جمله امکانات مهم این پیست به شمار می رود. خیلی از افردی که به این پیست میروند، از این امکانات رفاهی استفاده می کنند. مدرسه اسکی نیز مکانی است که میتوانید این ورزش جذاب را در آن جا یاد بگیرید و به آن سرگرم شوید.

جاهای دیدنی همدان,بهترین جاهای دیدنی همدان,عکسهای جاهای دیدنی همدانپیست اسکی تاریک دره یکی دیگر از جاهای دیدنی همدان است

۷. آرامگاه حیقوق نبی همدان:

آرامگاه حیقوق نبی یکی از بناها و جاهای دیدنی همدان به شمار می رود که در شهرستان تویسرکان قرارگرفته است. این آرامگاه یکی از قدیمی ترین آثار باستانی ایران است که در خیابان شهید اشرفی اصفهانی در انتهای خیابان حیقوق نبی قرار دارد. ساختمان این آرامگاه مربوط به دوره سلجوقیان، قرن هفتم هجری قمری است. این بنا، بدنه ای هشت ضلعی شامل هشت ترکه آجری بعنوان ستون های اصلی بنا و سقفی مخروطی شکل دارد. ارتفاع آن از سطح زمین، ۱۲ متر بوده و سقف آن که گنبدی با انحناء و تحدب کم است، از ارتفاع ۷ متری شروع می شود و در قسمت انتهای پیشانی بنا، چندین کنگره آجری برجسته به شکل مثلث دارد. آرامگاه حیقوق نبی (ع) به شماره ی ۹۶۹ در تاریخ هشتم اردیبهشت ماه ۱۳۵۳ در لیست آثار ملی ثبت شد.

برج قربان همدان,جاهای دیدنی همدان,دره مراد بیگ همدانآرامگاه حیقوق نبی همدان یکی از جاهای دینی همدان و قدیمی ترین آثار باستانی ایران است

۸. دشت میشان:

دشت میشان در دامنه های کوه الوند قرارگرفته و یکی از جاهای دیدنی همدان به شمار می آید. حرکت به سمت دشت میشان، یک کوه پیمایی نیمه سنگین است. دشت میشان همه روزه از طبیعت گردان و کوه پیمایان بیشماری پذیرایی می کند. پیش از رسیدن به مسیر کوه پیمایی، از جاده ای عبور می کنید که در طول دره زیبا و خرم عباس آباد قرار گرفته و پر است از منظره باغ ها و درختان بلند که در پاییز شکوه و جلوه ای خاص دارند.

آرامگاه بو علی سینا همدان,زیباترین جاهای دیدنی همدان,جاهای دیدنی همداندشت میشان، در دامنه های کوه الوند از دیگر جاهای دیدنی همدان است

۹. حمام تاریخی قلعه:

یکی از جاهای دیدنی همدان، حمام قلعه است. حمامی در ۱۵۰۰ متر که حال تبدیل به موزه شده و در بازسازی آن سعی شده دوران گذشته پیش چشم تماشاگر زنده شود. حمام قلعه از دو بخش سرد و گرم تشکیل شده است که ورودی هشتی- شکل دارد. پس از عبور از هشتی، ابتدا حمام سرد و بعد از آن حمام گرم قرار گرفته است. پس از بازسازی سال ۱۳۸۷ حمام تغییر کاربری پیدا کرد و امروز بعنوان موزه مردم شناسی همدان، شناخته می شود. داخل حمام هم سفره خانه سنتی راه اندازی شده که گروه‌های موسیقی بعضی اوقات می آیند و در آن برنامه اجرا می کنند.

جاهای دیدنی همدان,عکس جاهای دیدنی همدان,اماکن دیدنی همدانیکی از جاهای دیدنی همدان، حمام قلعه است

۱۰. گنج نامه:

در سفر به جاهای دیدنی همدان، دیدن گنجنامه را نیز نباید از دست داد. گنجنامه کتیبه هایی بر روی کوه الوند است که از دوره داریوش و خشایار شاه به جا مانده و از آن رو که مردم تصور میکردند راز گنجی پنهان را در این کتیبه ها نوشته اند به آن گنجنامه می گویند. رفتن به این مطقه تنها به دیدن این سنگ نوشته ها ختم نمی شود. مجموعه تفریحی، توریستی و ورزشی و تله کابین گنجنامه همدان در میدان گنجنامه و در مجاورت کتیبه های قدیمی و آبشار گنجنامه واقع شده است. ورزش های هیجان انگیزی مانند سکوی پرش بانجی جامپینگ، کابل پرواز تیرول، دیواره صخره‌ نوردی، پیست تریال، تعادل هوایی (رنجر)، سالن بولینگ، پیست اسکی، پیست سورتمه سواری، تله کابین، کافی شاپ و رستوران های متنوع، شهربازی مسقف و باغ گیاهان این مجموعه را کامل می کند.

اماکن دیدنی همدان,جاهای دیدنی همدان,مناطق دیدنی همدانگنجنامه که از دوره داریوش و خشایار شاه به جا مانده یکی از جاهای دیدنی همدان است

۱۱. تپه هگمتانه:

هگمتانه که یکی از جاهای دیدنی همدان است پایتخت پادشاهی مادها و بعدها پایتخت تابستانی هخامنشیان بوده و در کتب یونانی از آن به اکباتان نام برده شده است. شهر هگمتانه اولین پایتخت کشور ایران بوده و یکی از معدود شهرهای کهن باستانی است که هنوز هم مهم و پابرجا باقی مانده است. تپه هگمتانه در قسمت شمالی و در بافت قدیمی و بازار همدان، در انتهای خیابان اکباتان قرار گرفته و شهری زیرزمینی به قدمت سه هزار سال را در خود جای داده است. کاوش های باستان شناسی گوناگون که در طول سالیان مختلف انجام شده ابعاد بیشتری از این شهر بزرگ و باستانی را کشف کرده و آثار و اشیا به دست آمده از این حفاری ها در موزه هگمتانه در معرض نمایش عموم قرار دارند که میتوانید از آنها دیدن کنید.

جاهای دیدنی همدان و غار علیصدر,بهترین جاهای دیدنی همدان,جاهای دیدنی همدانشهر هگمتانه اولین پایتخت کشور ایران و از جاهای دیدنی همدان است

۱۲. پارک مردم:

پارک مردم یا بوستان مردم یکی از قدیمی ترین و بزرگترین پارک های شهر همدان است که سابقا لوناپارک نامیده می شد. این پارک روبروی دانشگاه بوعلی سینا قرار گرفته و محیط بسیار مناسبی برای پیک نیک، تفریح و سرگرمی خانواده ها و خردسالان است. در بخش هایی از این پارک اجازه چادر زدن و کمپ به مسافران هم داده می شود و به همین جهت مسافران زیادی این پارک را برای اقامت انتخاب می کنند. پارک مردم که از دیگر جاهای دیدنی همدان است در مسیر گنجنامه قرار گرفته و آب و هوایی بسیار خنک و مطبوع دارد.

جاهای دیدنی همدان,بهترین جاهای دیدنی همدان,آرامگاه بو علی سینا همدانپارک مردم که سابقا لوناپارک نامیده می شد از دیگر جاهای دیدنی همدان است

۱۳. بازار همدان:

یکی از قشنگترین بازارهای مسقف ایران، بازار تاریخی همدان است. بازار همدان بجامانده از دوره قاجار و مانند همه بازارها قسمت ها و راسته های مختلفی دارد. بازار کفش دوز ها، ادویه فروش ها، سمسارها، گوشت فروش ها، قنادها، مسگرها و…. از آن جمله است. نمد، گلیم، فرش های دست باف، نان کماج، چرم، باسلوق، نان شیرمال، سفال لالجین و شیرینی نارگیلی معروف همدان، از سوغات های همدان است که می توانید از بازار بخرید.

زیباترین جاهای دیدنی همدان,عکس جاهای دیدنی همدان,جاهای دیدنی همدانیکی دیگر از جاهای دیدنی همدان، بازار تاریخی آن است

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 11
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
جواد عزتی,بیوگرافی جواد عزتی,عکس جواد عزتی بیوگرافی جواد عزتی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر همسرش)

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۶۰

تحصیلات:فارغ التحصیل تئاتر از هنرستان سوره

زمینه فعالیت:بازیگر

همسر:مه لقا باقری

ملیت:ایرانی

ادامه
دارا خسروشاهی کیست,بیوگرافی دارا خسروشاهی,عکس دارا خسرو شاهی بیوگرافی دارا خسروشاهی مدیر عامل اجرایی اوبر (+ تصاویر)

زاده:۷ خرداد ۱۳۴۸

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بیزینس ایرانی آمریکایی و مدیر عامل اجرایی اوبر و  مدیر عامل اجرایی سابق اکسپیدیا 

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
 ناصر خسرو,بیوگرافی ناصر خسرو,ناصر خسرو قبادیانی زندگینامه ناصر خسرو یکی از شاعران و فیلسوفان خراسان

زمینه فعالیت:شاعر، فیلسوف، حکیم، جهانگرد و مبلغ ۹ذیقعده ۳۹۴ قمری مذهب اسماعیلی

تولد:۹ ذیقعده ۳۹۴ قمری

وفات:۴۶۷ شمسی

محل زندگی:شهر قبادیان و شهر بدخشان در افغانستان

زمان حکومت:غزنویان و سلجوقیان

ادامه
 مهرداد جم,بیوگرافی مهرداد جم,عکس های مهرداد جم بیوگرافی مهراد جم از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

متولد:۱۳۷۶/۰۵/۱۴ آبادان

ملیت:ایرانی

حرفه:خواننده، ترانه سرا، آهنگساز 

سال های فعالیت: ۱۳۹۷ تا کنون

بیوگرافی مهراد جم

محسن سعیدی کیا متولد ۱۴ مرداد سال ۱۳۷۶ در شهر آبادان است که نام هنری او مهراد جم میباشد.

ادامه
سرنا ویلیامز,بیوگرافی سرنا ویلیامز,سرنا ویلیامز تنیسور بیوگرافی سرنا ویلیامز تنیسور مشهور آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۲۶ سپتامبر ۱۹۸۱ ‏

زادگاه:سگینو، میشیگان،  ایالات متحده آمریکا

ملیت:آمریکایی

پیشه:تنیسور  آمریکایی

قد:۱٫۷۵ متر

ادامه
گرشا رضایی,بیوگرافی گرشا رضایی,عکس های گرشا رضایی بیوگرافی گرشا رضایی (خواننده) بهمراه تصاویرش

متولد:۲۲ اردیبهشت ۱۳۶۳

زمینه فعالیت: موسیقی پاپ

پیشه:خواننده، آهنگساز و نوازنده

سالهای فعالیت:۱۳۹۱ تاکنون

ساز تخصصی: گیتار الکترونیک

قد:۱۹۰ سانتیمتر

ادامه
روحانی الهام علی اف,تصاویر خانوادگی الهام علی اف,زندگی شخصی الهام علی اف بیوگرافی الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان (+ تصاویر خانوادگی)

زاده:۲۴ دسامبر ۱۹۶۱

زادگاه:باکو،  جمهوری سوسیالیستی آذربایجان شوروی ( اکنون جمهوری آذربایجان)

ملیت:آذربایجانی

پیشه:سیاستمدار

دین:اسلام شیعه

ادامه
ویژگیهای خضر,نام فرزندان حضرت خضر,عکس حضرت خضر زندگینامه حضرت خضر(ع) و داستان زندگی او

دین: اسلام

ملیت: ایرانی

پیامبران هم‌عصر:موسی (ع)

قدمگاه های حضرت خضر: مسجد کوفه، کوه حضرت خضر و ...

سرانجام حضرت خضر: عمری جاودانه

ادامه
گلاره عباسی,عکس جدید گلاره عباسی,تصاویر جدید گلاره عباسی بیوگرافی گلاره عباسی بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۹ تیر ماه ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته تئاتر 

همسر: ادیب راد

ملیت:ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش