دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۶۰۰۰۸

معرفی روستای طامه ;روستایی خوش آب و هوا در اصفهان

روستای طامه کجاست,عکس طامه,آبشار طامهاز دیدنی های روستای طامه می توان به چشمه لاگله، چشمه دلاوون و ... اشاره کرد
یکی از روستاهای اطراف بخش مرکزی شهرستان نطنز در اصفهان، روستای طامه نام دارد. این روستا آب و هوایی سرد و کوهستانی دارد در دل کوه کرکس واقع شده است.

روستای طامه

در دامنه شرقی کوه کرکس و در ۷ کیلومتری جنوب غربی شهر نطنز، روستای طامه قرار دارد. بخاطر این که روستای طامه، منطقه ای کوهستانیست و در اطراف این روستا، چشمه و آبشار وجود دارد ، طبیعت اطراف آن بعنوان ییلاق خوش آب و هوای نطنز و شهرهای کویری اطرافش مثل بادرود است. شغل بیشتر مردم این روستا، کشاورزی و دامداریست که مهم ترین محصولات کشاورزی آن،  گلابی می باشد که به آن تحفه نطنز می گویند. مردم این روستا گویش مخصوص به خود را دارند که گویشی زیبا و نسبتا سخت می باشد.

یک رود کوچک آبی در انتهای روستای طامه جریان دارد که سرچشمه اش از دامنه های کرکس می باشد که چندین آبشار زیبا را در مسیر خود به وجود آورده است و کوهنوردان را هدایت می کند تا به طرف قله بروند. این منطقه، دارای گیاهانیست که از آن ها می توان به آنغوزه، گون، رناس، آویشن، هندوانه ابوجهل، گزنه، شنگ و... اشاره کرد که این گیاهان، رشد قابل توجهی بخاطر کمبود بارندگی ندارند. مراسم های خاص این روستا مانند آئین« جل جلانی» است که این آئین به ثبت ملی رسیده و زمان برگزاری آن در شب چله است. همچنین از دیگر مراسم های این روستای زیبا می توان از مراسم نخل کشی در عاشورا و تاسوعا یاد کرد.

عکس طامه,آبشار طامه,زمان سفر به روستای طامهروستای طامه، منطقه ای کوهستانیست و در اطراف این روستا، چشمه و آبشار وجود دارد

دیدنی های روستای طامه

دو دره ی زیبا در قسمت غربی روستای طامه وجود دارد که در انتهای یکی از این دره ها آبشار زیبایی به نام پاپول، وجود دارد که بطور تقریبی ۲۳متر ارتفاع دارد که باغهای باغشهر تاریخی نطنز و همچنین باغهای این روستای طامه را سیراب می کند. آبشارهای زیبایی به علت وجود آب فراوان در منطقه، در مسیر قله ی کرکس دیده میشود که موجب افزایش زیباییهای این منطقه شده است.

دره دیگری که به خاطر آبهای فراوانش باعث ایجاد آبشارهای زیبا در مسیر قله کرکس شده، پاکدار نام دارد. آبشارهای فصلی بسیار زیبایی در مسیرهای جنوبی قله ی کرکس( از مبدا روستای کشه) و همچنین مسیر شمالی( از مبداء روستای اوره و امامزاده سلطان) دیده میشود.

از دیگر دیدنی های روستای طامه می توان به چشمه لاگله، چشمه دلاوون، خانه های سنتی با پوشش چوب، چشمه خواجه فاضل، امامزاده سیدفاضل طامه با بقعه دوره تیموری و خار و پشت بام هایی با پوشش کاه گل اشاره کرد.

آیین و مراسم روستای طامه

مراسم کهن جلجلانی یکی از آئین های جالب و تماشایی روستای طامه محسوب میشود که از شب های ۱۷ تا ۱۹ دی ماه هر سال به مدت ۳ شب پی در پی برگزار می شود. نحوه ی شروع مراسم به اینصورت است که در غروب آفتاب، جوانان و نوجوانان روستا به صورت گروهی، در اطراف روستا به دامنه کوه های کرکس نطنز میروند و در هنگام شب، مراسم را با آتش زدن بوته ها و گون ها شروع می کنند.

آیین و مراسم روستای طامه,نطنز روستای طامه,عکس های روستای طامهعکس های روستای طامه نطنز

کشاورزان روستای طامه در این شب ها، در دامنه کوه وقتی که شعله های آتش را می بینند به باغ هایشان سرازیر می شوند، هر یک سنگی در گلوگله درخت یعنی در محل رویش شاخه ها قرار می دادند و این کار از نظر آن ها خوش یمن بود و بر این باور بودند که در اثر این عمل، میوه درختان زیاد می شود.

 یک ساعت پس از گذشت این آتش افروزی، هم زمان با گسترش تاریکی در روستا، این آتش تمام میشود جوانان از کوه سرازیر می شوند و تمامی آن ها به صورت دسته جمعی از یک مسیر وارد روستا میشوند و به ترتیب وارد خانه های روستا می شوند.

در بین جوانان، یک نفر با صدایی رسا در مقابل درب خانه، سرود مرسوم را می خواند. بعد از این که هر مصرعی را خواند، کمی مکثی می کند و بلافاصله حضار، بطور تیمی فریاد" هو" می زنند که صاحب خانه بعد از اتمام سرود، مقداری آجیل های محلی و قند و شیرینی و میوه را باتوجه به امکانات و وضع موقعیت محلی اش در سینی بزرگ مسی می گذارد و برای آن جمعیت می آورد.

پس از اجرای مراسم در روستای طامه، جالب اینست که اگر صاحب منزل بدون فرزند باشد تمامی افراد به منظور فرزنددارشدن او دعا می کنند و سوره(( والشمش)) توسط سرگروه خوانده میشود و بقیه گروه هم در پایان هرآیه جواب میدهند (( ..)) و بسیاری .....

بهترین زمان سفر به روستای طامه

در تمامی فصول سال، روستای طامه زیبایی های خاصی دارد که می توانید در هر فصلی از سال به آن سفر کنید. تمام قسمت های این روستا در فصل زمستان، پوشیده از برف و یخ میباشد و حتی نیمی از آبشار هم یخ زده است که چشمنواز و زیباست. بهتر است که در فصل زمستان، وسایلی مانند لباس و تجهیزات مناسب زمستان را بهمراه داشته باشید. 

عکس های روستای طامه,روستای طامه,روستای تاریخی طامهآبشار طامه در روستای طامه

آدرس روستای طامه 

برای این که به روستای طامه برسید باید ابتدا به اصفهان، شهرستان نطنز و در آخر روستای طامه بروید.

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 14
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۱۰
غیر قابل انتشار: ۱۲
جدیدترین
قدیمی ترین
واقعا متاسفیم که چنین افراد خودخواهی داریم که ملک عمومی و آبشار را در تملک خودشون قرار دادن راه را بستن و برخورد بدی دارن و بعد که اعتراض کنی ازتون فیلم میگیرن میگن پخش میکنیم
فرهنگ ندارند راهو بستن انگار آبشار ارث شونه با‌ پلیسم تماس گرفتیم گفتن کارشون غیر قانونیه و گفتن دعوا راه میندازن روزتونو خراب میکنن واقعا متاسفم واسشون
سلام ....ما رفتیم راه و بسته بودن اجازه ورود به روستا را بهمون ندادن ...خب اعلام کنن که راهمون نمیدن داخل روستا که ما این همه راه نریم تا اونجا
سلام ....ما رفتیم را...
بله متاسفانه ما هم رفتیم راهو بسته بودن حیف زییایی این روستا که دست این آدماس
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش