جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹
۱۴:۲۱ - ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۱۲۰۰۵۸۳
حوادث طبیعی

انرژی گسل «قطور» به احتمال زیاد تخلیه شد

گسل قطور,اخبار حوادث,خبرهای حوادث,حوادث طبیعی
دکترای مهندسی ژئوفیزیک و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: با توجه به شدت بالای زلزله‌های اخیر، به احتمال بسیار زیاد انرژی گسل «قطور» تخلیه شده ولی پس لرزه‌ها حداقل تا یک هفته ادامه خواهد داشت.

توحید ملک‌زاده روز دوشنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: بحث مهاجرت یا «مایگریشن» در زلزله‌های اخیر جدی بوده و احتمال درگیرشدن گسل‌های محلی نزدیک به گسل اصلی قطور زیاد است.

وی تاکید کرد: در ساعت‌های پیش‌ رو درگیر شدن یا درگیر نشدن این گسل‌ها معلوم خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه ساکنان ساختمان‌های مهندسی‌ساز با شناژ افقی و عمودی در نقاط شهری سلماس، خوی و کهنه‌شهر با آرامش کامل ولی با رعایت اصول ایمنی در خانه‌های خود بمانند، اضافه کرد: ساکنان ساختمان‌های قدیمی نیز باید در ساعات شب‌ احتیاط بیشتری داشته باشند و مناطق روستایی نزدیک به منطقه زلزله‌زده قطور در شعاع ۲۰ کیلومتری تا پایان پس‌لرزه‌ها احتیاط را از دست ندهند.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: پیش‌بینی زلزله در کوتاه مدت و با دقت زمانی و مکانی حتی در آمریکا و ژاپن امکان ندارد و بحث در این مورد خطای خبری است.

ملک‌زاده اظهار داشت: در حال حاضر شهرهای ارومیه، تسوج و ماکو در خطر جدی نیستند و خونسردی و همکاری با مسوولان اولویت اصلی برای ساکنان خوی و سلماس است.

وی تاکید کرد: جاده‌ها و خیابان‌ها برای کاهش ترافیک تخلیه شود و در صورت تغییر هرگونه وضعیت مراتب اطلاع داده خواهد شد.

به گزارش ایرنا شمال آذربایجان‌غربی از نظر اکتیویته لرزه زمین‌ساختی در سطح ریسک بالایی قرار دارد و وجود گسل‌های فعال شمال و جنوب سلماس، وار و قطور خوی، شمال میشو و دهها گسل کوچک دیگر تاییدکننده این موضوع است.

  • 12
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش