پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
۱۹:۰۷ - ۱۱ مهر ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۷۰۸۱۸
سایر اخبار حوادث

۲ انفجار مخزن CNG با ۳ کشته در ۲۴ ساعت گذشته

۲ انفجار مخزن CNG,انفجار مخازن CNG فرسوده
رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی CNG گفت: دلیل بروز انفجار مخازن CNG، فرسوده بودن مخازن این خودروها بوده، درواقع اگر به موقع برای تعویض مخازن فرسوده اقدام شده بود و نظارت ها در این حوزه صورت می گرفت، شاهد بروز این حوادث تلخ نبودیم.

محسن جوهری، رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی CNG در گفت وگو با تسنیم اظهار داشت: متأسفانه در ۲۴ ساعت گذشته دو انفجار مخازن CNG در دو نقطه کشور در استان های تهران و آذربایجان غربی داشتیم که حادثه جایگاه پلدشت منجر به کشته شدن دو هموطن و زخمی شدن دو هموطن دیگر و خسارت مالی شدید به جایگاه شد و حادثه جایگاه صفادشت منجر به کشته شدن یک هموطن و زخمی شدن یک هموطن و خسارت مالی زیادی به جایگاه شد

وی افزود: دلیل بروز این حوادث، فرسوده بودن مخازن CNG خودروها بوده، درواقع اگر به موقع برای تعویض مخازن فرسوده اقدام شده بود و نظارت ها در این حوزه صورت می گرفت، شاهد بروز این حوادث تلخ نبودیم

. رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی CNG با بیان اینکه "سوخت CNG سوختی ایمن و پاک است اما نیازمند بازرسی ادواری و نظارت مستمر در زمینه مخازن سوخت خودروها است"، گفت: علیرغم اینکه بیست سال از ورود سوخت CNG به سبد سوخت خودروهای سبک کشور گذشته ، متاسفانه هنوز برنامه درستی برای انجام معاینه فنی و بازرسی های ادواری خودروهای دوگانه سوز در کشور وجود ندارد و یکی از دلایل این موضوع نبود یک متولی قوی و واحد برای سوخت CNG است.

وی افزود : سال ۱۳۹۶ با ورود دادستان محترم کل کشور و دستور ایشان به نهادهای متولی اقدامات خوبی انجام شد که متاسفانه بعد از یکسال متوقف گردید و در سال ۱۳۹۷ مصوبه ای در هیات وزیران تصویب شد که طبق بند یک این مصوبه، وزارت نفت موظف شد  با همکاری وزارت صمت به منظور ساماندهی و تامین ایمنی تردد خودروهای دوگانه سوز نسبت به هوشمند سازی سازی جایگاههای سوخت و ایجاد بستر لازم جهت اتصال سامانه هوشمند جایگاه سوخت به سامانه سیمفا و سامانه اطلاعات خودروهای دوگانه سوز وزارت صمت اقدام نماید به نحوی که از تاریخ ۱/۱۰/۱۳۹۸ امکان سوختگیری در جایگاههای سوخت CNG فقط برای خودروهای دارای معاینه فنی معتبر، امکانپذیر باشد.

وی ادامه داد: طبق بند ۲ این مصوبه  پلیس راهورموظف به اصلاح مدارک شناسایی خودروهای دوگانه سوز گردیده بود و طبق بند ۳ سازمان ملی استاندارد موظف به تدوین استانداردهای مورد نیاز سامانه تبدیل خودروهای دوگانه سوزگردیده بود و  مطابق بند ۴ این مصوبه جهت  تامین منابع مالی بند ۱ و همچنین کمک به تعویض مخازن خودروهای دوگانه سوزاز خرداد ۱۳۹۸ مبلغ ۳۹۲ ریال به قیمت فروش هر مترمکعب سوخت CNG اضافه شد که با توجه به میزان مصرف CNG در کشور تا پایان سال ۱۴۰۱ حدودا ۶۰۰ میلیارد تومان به این منظور تامین اعتبار شده است.

وی ادامه داد: متاسفانه این مصوبه اجرایی نشد و اگر این مصوبه اجرا شده بود شاهد این حوادث در جایگاههای CNG نبودیم.

وی خاطرنشان کرد: علت عدم اجرای بند یک  مصوبه این بود که در طرح هوشمند سازی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی تصمیم داشت به غیر از هدف تعریف شده دولت که "ساماندهی و ارتقا ایمنی تردد خودروهای دوگانه سوز بود" ، اهداف دیگری را نیز در قالب مصوبه انجام دهد که این موضوع علاوه بر طولانی شدن زمان انجام هوشمند سازی ، در نهایت باعث عدم اجرای کامل آن گردیدY در این زمینه بارها نامه هایی به وزارت نفت ، شرکت ملی پخش فراورده های نفتی به عنوان دستگاه های متولی ارسال نمودیمT اما متأسفانه پاسخی دریافت نکرده ایم.

وی افزود: اگر این بی تفاوتی دولت در رابطه با موضوع ایمنی خودروهای دوگانه سوز ادامه یابد ، شاهد افزایش حوادث انفجار مخازن خودروها خواهیم بود و این موضوع به سرعت باعث کاهش مصرف CNG و ناترازی بیشتر بنزین خواهد شد.

وی ادامه داد: راهکار فوری جلوگیری از تکرار این حوادث نصب دوربین های متصل به سامانه سیمفا و سامانه IRNGV  در جایگاههای  CNG برای شناسایی و هدایت خودروهای پرخطر و فاقد معاینه فنی  به مراکز معاینه فنی و آزمون مخازن CNG همراه با اختصاص منابع مالی مورد نیاز از طرف دولت برای تعویض رایگان مخازن فرسوده است.

وی افزود : حدود ۴.۵ میلیون دستگاه خودروی دوگانه سوز در کشور داریم که از این تعداد تاریخ اعتبار حدود یک میلیون دستگاه منقضی شده و مخازن خیلی از این خودروها به دلیل فرسودگی نیاز به تعویض دارد و جای تعجب دارد که علیرغم  اینکه متولیان دولتی نسبت به این موضوع واقف هستند چرا اقدام مناسبی انجام نمی شود.

وی افزود: مصرف کنندگان سوخت CNG توان مالی برای پرداخت هزینه تعویض مخازن خودروی خود را ندارند و دولت باید راهکار درستی  برای پرداخت هزینه تعویض این مخازن اتخاذ نماید و هر تصمیمی که بدون در نظر گرفتن این موضوع باشد نتیجه درستی در بر نخواهد داشت.

جوهری با بیان اینکه " در ۶ ماهه ابتدایی امسال شاهد کاهش ۱۷ درصدی مصرف سوخت  CNGدرمقایسه با مدت مشابه سال قبل درکشور بودیم که این میزان کاهش معادل عدم استفاده  روزانه حدود ۲۷۰ هزار دستگاه  خودروی دوگانه سوز و افزایش مصرف بنزین در کشوربه همین میزان بوده است ، گفت: با توجه به سهم بالای سوخت CNG در سبد سوخت خودروهای کشور و ظرفیت بالای ایجاد شده برای عرضه این سوخت پاک و ارزان، باید اقدام عاجل و لازم جهت چلوگیری از ترک فعل ارگان های دولتی متولی بازرسی و آزمون مخازن خودروهای دوگانه سوز، در راستای توقف تلفات جانی و زیان های مالی به مردم و جایگاه داران CNG کشور صورت بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: درخواست ورود دادستان و نهادهای نظارتی را به موضوع ایمنی مخازن خودروها و ترک فعل های صورت گرفته در زمینه CNG داریم.

  • 10
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش