شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱
۰۹:۵۱ - ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۵۲۲۴۶
جرم و جنایت

زیرکی مسافرکش اینترنتی، ‌سارق مسلح طلافروشی را ناکام گذاشت

سارق مسلح طلا فروشی,مسافرکش اینترنتی
وقتی مدیر یک دفترخدمات مسافرتی و جهانگردی ورشکست شد و بدهی میلیاردی بالا آورد، نقشه سرقت مسلحانه از طلافروشی را کشید اما پلیس‌بازی یک مسافرکش اینترنتی موجب شد تا نقشه او نافرجام باقی بماند.

به گزارش همشهری، ‌عصرچهارشنبه گذشته یک راننده اینترنتی با ۱۱۰تماس گرفت و گفت مسافری سوار ماشینش شد که به‌نظر می‌رسید قصد دستبرد مسلحانه به یک طلافروشی را دارد. وی توضیح داد: ساعتی قبل در یکی از مناطق جنوب تهران مسافری درخواست ماشین داد و من پذیرفتم. سپس مردی جوان که یک کیف همراهش بود سوار ماشینم شد و از من خواست تا وی را به خیابان جنت‌آباد جنوبی برسانم. وقتی به مقصد رسیدم، مرد مسافر درحالی‌ که کیفش داخل ماشینم بود، ‌پیاده شد و گفت چند دقیقه بعد برمی‌گردد تا دوباه او را به مبداء یعنی همان منطقه‌ای که سوار ماشینم شده بود برگردانم. وی ادامه داد: جوان مسافر پیاده شد و به سمت ویترین مغازه‌هایی که داخل پاساژ قرار داشت رفت و شروع کرد به عکاسی. رفتارهایش مشکوک بود چون فقط از ویترین مغازه‌های طلافروشی و به‌صورت مخفیانه عکس می‌گرفت و به‌شدت دستپاچه بود. من که به او مشکوک شده بودم آهسته، زیپ کیف وی را که داخل ماشینم قرار داشت، باز کردم و چشمم به یک اسلحه کلت افتاد. وحشت زده زیپ کیف را بستم که همان لحظه مسافر برگشت و سوار ماشینم شد. من هم او را به یکی از مناطق جنوبی تهران و همانجایی که سوار ماشینم شده بود برگرداندم و تصمیم گرفتم موضوع را به پلیس اطلاع بدهم.

عملیات ویژه

راننده اینترنتی مشخصات مسافر مرموز را در اختیار پلیس قرار داد و مأموران در گام نخست شماره تماس مسافری که با آن درخواست خودرو کرده بود را مورد بررسی قرار دادند اما به نتیجه‌ای نرسیدند، چون صاحب سیم کارت، فردی معتاد بود که مدت‌ها قبل سیم کارتش را فروخته بود و آدرسی از خریدار نداشت. از آنجا که راننده خودروی اینترنتی آدرس مغازه‌های طلافروشی پاساژ را در اختیار پلیس قرار داده بود، ‌تنها راه برای شناسایی متهم زیرنظر گرفتن مغازه‌های طلافروشی بود اما معلوم نبود که سارق قرار است چه روزی نقشه سرقت مسلحانه را عملی کند.

در این شرایط تیم ویژه‌ای از مأموران کلانتری ۱۳۸جنت‌آباد روز بعد یعنی پنجشنبه بیستم مرداد ماه به‌صورت نامحسوس، ‌مغازه‌های طلافروشی را که روز قبل مسافر مرموز اقدام به عکاسی از ویترین آنجا کرده بود را زیرنظر گرفتند تا اینکه سرانجام مردی با مشخصات مسافر مرموز وارد پاساژ شد و یک راست به سراغ یکی از طلافروشی‌ها رفت. شکی وجود نداشت که او قصد عملی کردن نقشه سرقت مسلحانه را دارد و مأموران همچنان وی را زیرنظر داشتند تا در عملیاتی غافلگیرانه وی را دستگیر کنند. مرد جوان پریشان و مضطرب بود و چندبار از مغازه خارج و مجددا وارد آنجا شد. در این شرایط بود که مأموران به سراغ او رفتند تا کیفش را مورد بازرسی قرار بدهند. اما مرد مرموز مقاومت کرد و ناگهان اسلحه‌ای از کیفش بیرون آورد و به سمت مأموران نشانه گرفت. او تهدید کرد که اگر اجازه فرار به او ندهند و بازداشتش کنند اقدام به تیراندازی می‌کند.

با این حال مأموران سعی داشتند او را خلع سلاح و دستگیرش کنند که در این شرایط مرد مسلح شروع کرد به تیراندازی که چند گلوله با خودروهای عبوری برخورد کرد. او سپس خود را پشت یک خودروی پژو پنهان کرد تا در فرصتی مناسب بتواند از محاصره پلیس فرار کند تا اینکه سرانجام مأموران به سمت لاستیک خودرو تیراندازی و متهم را محاصره کردند و موفق شدند وی را دستگیر کنند. در بازرسی از وی علاوه بر یک قبضه کلت کمری، یک شوکر به همراه ۱۰عدد فشنگ کشف شد. متهم پس از دستگیری در بازجویی‌ها اعتراف کرد که قصد سرقت از طلافروشی را داشته اما با حضور مأموران نقشه‌اش نافرجام باقی مانده است. وی با دستور قاضی مرتضی رسولی، بازپرس شعبه هشتم دادسرای ویژه سرقت برای انجام تحقیقات بیشتر در اختیار مأموران اداره یکم پلیس آگاهی تهران قرار گرفته است.

 مدیر ورشکسته

متهم ۳۴ساله است و می‌گوید تا همین چند سال قبل مدیر یک شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی بوده اما ورشکست شده و حدود ۲میلیارد تومان بدهکار شده است. همین مسئله سبب شده تا نقشه سرقت مسلحانه از طلافروشی را طراحی کند اما گمان نمی‌کرد که نقشه او عملی نشود.

چطور شد که مدیر یک دفتر خدمات مسافرتی نقشه سرقت مسلحانه از طلافروشی را کشید؟

من تا همین چند سال قبل شرایط مالی خیلی خوبی داشتم و هیچ وقت پیش نیامده بود که پول کم بیاورم و همیشه جیبم پر بود تا اینکه کرونا شد و شیوع این بیماری نابودم کرد و تبدیل شدم به یک ورشکسته. شیوع این بیماری سبب شد که بسیاری از پروازها کنسل شود و من دچار مشکلات مالی فراوان شدم تا حدی که از ۲سال قبل حدود ۲میلیارد تومان بدهی بالا آوردم.

به خاطر بدهی ۲میلیاردی نقشه سرقت کشیدی؟

پس از آنکه ورشکسته شدم به سراغ پدرم رفتم. او پولدار است و وضع مالی خوبی دارد. وقتی دید دچار مشکل شده‌ام بدهی ۲میلیاردی مرا تقبل کرد اما پول را به برادرم داد. برادرم نیز بخشی از بدهی‌ها و پول شاکیان را داد اما بخش دیگر را نه. پول را برای خودش برداشت و با آن بدهی هایش را داد و در یک کاری سرمایه‌گذاری کرد. من ماندم و بیش از یک میلیاردتومان بدهی. دست به هرکاری زدم تا این مبلغ را تهیه کنم اما نتوانستم. تنها فکری که به ذهنم رسید سرقت از طلافروشی بود. با خود گفتم وارد مغازه طلافروشی می‌شوم و با تهدید صاحب مغازه، بیش از ۱۰سکه طلا معادل بدهی‌هایم سرقت می‌کنم اما فکر نمی‌کردم که ماجرا اینطور می‌شود.

از ابتدا بگو، از روزی که نقشه کشیدی تا روزی که تصمیم به اجرای آن گرفتی اما موفق نشدی؟

حدود ۲هفته قبل بود که تصمیمم برای سرقت مسلحانه جدی شد و به‌صورت اینترنتی درخواست خرید اسلحه را دادم. بعد از واریز پول به شهرستان مورد نظر رفتم و یک کلت به همراه ۳۴تیر خریدم. سپس به تهران برگشتم و یک روز قبل از آنکه نقشه سرقت را اجرا کنم خودروی اینترنتی درخواست کردم و به پاساژی در غرب پایتخت رفتم. قبلا به آن منطقه رفته بودم و می‌دانستم چند مغازه طلافروشی دارد. روز قبل به آنجا رفتم و همه جوانب را بررسی کردم. حتی اقدام به تهیه عکس و فیلم کردم تا شب به‌صورت کامل نقشه را مرور کنم. روز بعد هم باز درخواست خودرو کردم و به محلی که قرار بود سرقت را انجام بدهم برگشتم. به راننده گفتم ۱۰دقیقه منتظرم بماند تا به دیدن مادرم که در درمانگاهی در آن حوالی است بروم اما نتوانستم نقشه را اجرا کنم.

چرا روز سرقت ۲مرتبه وارد مغازه شدی و برگشتی؟

با کیفی که داخل آن اسلحه بود وارد مغازه طلافروشی شدم اما ترسیدم. من که مجرم حرفه‌ای نیستم، تا به حال در زندگیم خلافی انجام نداده بودم خب طبیعی بود که بترسم و جرأت انجامش را نداشته باشم. بار اول که مغازه شلوغ بود اما بار دوم نتوانستم و برگشتم. اما بعد پشیمان شدم و با خود گفتم تو از ۲هفته قبل نقشه را کشیدی، ‌برگرد و انجامش بده تا بدهی‌هایت را بپردازی و خلاص شوی که همان لحظه پلیس رسید و من برای فرار از دستگیری بی‌اختیار تیراندازی کردم که در نهایت دستگیر شدم.

  • 15
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
احمد سعیدی,بیوگرافی احمد سعیدی,عکس احمد سعیدی بیوگرافی و عکس های احمد سعیدی (+داستان زندگی و مهاجرتش)

تاریخ تولد: ۱۶ فروردین ۱۳۶۷

محل تولد: شیراز

حرفه: خواننده و آهنگساز

سبک: پاپ ایرانی

تحصیلات: فوق دیپلم رشته مهندسی کامپیوتر

ادامه
حمید سجادی,بیوگرافی حمید سجادی,عکس های حمید سجادی بیوگرافی حمید سجادی (+عکس)

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکترا در رشته برنامه‌ریزی

حرفه: وزیر ورزش و جوانان

حزب سیاسی: جامعه اسلامی ورزشکاران

ادامه
دقیقی طوسی,زندگینامه دقیقی طوسی,دقیقی طوسی شاعر زندگینامه دقیقی طوسی شاعر سده چهارم هجری

تاریخ تولد: پس از ۳۲۰ هجری قمری

محل تولد: توس، ایران

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۳۶۷ تا ۳۶۹ هجری قمری

ادامه
حمید فرخ نژاد,بیوگرافی حمید فرخ نژاد,عکس حمید فرخ نژاد بیوگرافی حمید فرخ نژاد ( + عکس همسر و فرزندش)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: آبادان

حرفه: کارگردان، فیلمنامه‌ نویس و بازیگر تلویزیون و سینما

تحصیلات: تحصیل کرده رشته کارگردانی تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

همسر: فروزان جلیلی فر

ادامه
امیررضا دلاوری,بیوگرافی امیررضا دلاوری,تصاویر امیررضا دلاوری بیوگرافی و عکس های امیررضا دلاوری

تاریخ تولد: ۱۷ مرداد ۱۳۵۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۷ تا کنون

مدرک تحصیلی: دیپلم علوم تجربی

همسر: الهام مرادی

ادامه
ویژه سرپوش