جمعه ۰۴ فروردین ۱۴۰۲
۰۹:۴۸ - ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۱۰۴۳۴
جرم و جنایت

بخشش عامل جنایت اشتباهی در یک قدمی چوبه دار

قتل مرد معتاد,قتل اشتباهی
مرد جوان برای قتل برادر معتادش به پارکی رفت که وی همیشه در آنجا می‌خوابید، غافل از اینکه آن روز فرد دیگری در جای برادر او خوابیده است. این مرد که از دو سال پیش به جرم قتل در زندان به سر می‌برد، در آستانه روز پدر با گذشت خانواده مقتول از مجازات قصاص رهایی یافت.

به گزارش همشهری، شروع این پرونده به روز بیستم مرداد سال۹۹ برمی‌گردد. آن روز به تیم جنایی خبر رسید که مردی جوان با ۲ضربه چاقو به قتل رسیده است. پیکر خونین مقتول روی نیمکت پارکی حوالی مهرآباد جنوبی پیدا شده و افرادی که از پارک عبور می‌کردند با دیدن وی با پلیس و اورژانس تماس گرفته بودند.

شاهدان می‌گفتند که مقتول پیش از مرگ گفته بود که وقتی روی نیمکت پارک در خواب بوده، فرد ناشناسی با چاقو او را زده است اما احتمال می‌دهد که اشتباهی به وی حمله شده؛ چرا که در شب‌های قبل فرد دیگری روی آن صندلی می‌خوابید و شب حادثه به‌دلیل اینکه نیمکت خالی بوده، وی روی آن خوابیده و احتمالا ضارب او را با فرد دیگر اشتباه گرفته است.

مرد مجروح پس از بیان این جملات به‌دلیل شدت جراحات جان باخت و در این شرایط تحقیقات برای شناسایی عامل جنایت آغاز شد. مأموران در ابتدا به پرس‌وجو درباره مقتول پرداختند و معلوم شد که وی با کسی خصومت نداشته و آن شب برای انجام کاری به پارک رفته و پس از آن نیز با کشیدن ملحفه‌ای به رویش، روی نیمکت پارک به خواب رفته است.

در ادامه کارآگاهان برای اینکه هویت قاتل را به‌دست آورند به تحقیقات میدانی در پارک پرداختند. آنها در ابتدا به شناسایی فردی پرداختند که در شب‌های قبل روی آن نیمکت خاص می‌خوابید. در ادامه مشخص شد که مردی به نام محمد حدود یک ماهی می‌شد که کارتن‌خواب شده و هر شب روی همان نیمکت می‌خوابید.

مأموران به سراغ محمد که پاتوقش در همان پارک بود رفتند و توانستند او را شناسایی کنند. او در تحقیقات مدعی شد که احتمالا برادرش به نام کریم دست به جنایت زده است. وی می‌گفت با برادرش اختلاف و درگیری داشته و احتمال می‌دهد که وی روز حادثه به پارک آمده و به سراغ آن نیمکت رفته و چون مقتول رویش را با ملحفه پوشانده بود، به اشتباه او را به قتل رسانده است. به این ترتیب دستور بازداشت مظنون اصلی صادر شد و او تحت تعقیب قرار گرفت.

اعتراف

متهم به قتل که مردی ۴۳ساله بود بازداشت شد و در بازجویی‌ها اسرار قتل اشتباهی را فاش کرد. او مدعی شد که مقتول را با برادرش اشتباه گرفته و از قتلی که مرتکب شده پشیمان است. وی توضیح داد: پاتوق برادرم در آن پارک بود و او همیشه روی یک نیمکت خاص می‌خوابید. برای همین روز حادثه نفهمیدم فرد دیگری روی نیمکت در خواب است و تصورم این بود که برادرم است.

وی ادامه داد: برادرم اعتیاد شدیدی به مواد‌مخدر داشت. همیشه ما را اذیت می‌کرد و به‌خاطر رفتارش چشمان مادرم همیشه گریان بود. برادرم وسایل خانه را سرقت می‌کرد؛ از کیف مادرم پول می‌دزدید؛ کفش‌های همسایه‌ها را سرقت می‌کرد تا مواد بخرد و همیشه باعث آبروریزی بود. برای خرید مواد دست به هرکاری می‌زد. اگر من یا مادرم اعتراض می‌کردیم شروع می‌کرد به کتک زدن ما. آخرین بار که از کیف مادرم سرقت کرد، به او اعتراض کردم که باهم درگیر شدیم و برادرم با چاقو ضربه‌ای به گردنم زد. به‌خاطر ترس از آبروریزی شکایت نکردم اما تهدیدش کردم که اگر یک‌بار دیگر پایش را در خانه بگذارد، او را می‌کشم.

برادرم از ترسش شب‌ها روی نیمکت پارک می‌خوابید. آخرین باری که او را دیدم، باز هم با من درگیر شد و تصمیم گرفتم وی را به قتل برسانم. حدود ساعت ۳بامداد به پارک رفتم. مردی روی نیمکت خوابیده و ملحفه‌ای رویش کشیده بود. فکر کردم برادرم است و ۲ضربه چاقو به او زدم اما چند روز بعد برادرم را در خیابان دیدم. یک دفعه جلوی من ظاهر شد و من حسابی غافلگیر شدم. به او گفتم که من تو را کشته‌ام چطور زنده‌ای؟ و ناگهان متوجه شدم که من فرد دیگری را با برادرم اشتباه گرفته‌ام. پس از آن به‌خاطر عذاب وجدان تصمیم به‌خودکشی گرفتم. حدود ۱۰۰قرص خوردم و ۳روز بیهوش بودم اما زنده ماندم ولی با این عذاب وجدان هرگز خودم را نمی‌بخشم.

نجات یک زندگی

متهم به قتل پس از بازسازی صحنه جنایت روانه زندان شد و مدتی بعد در شعبه دوم دادگاه کیفری پای میز محاکمه رفت. او با تکرار گفته‌های قبلی خود، از اولیای دم طلب بخشش کرد اما آنها خواسته‌شان قصاص بود. پس از پایان جلسه، قضات دادگاه وارد شور شدند و عامل جنایت را به قصاص محکوم کردند. گرچه قاتل به حکم اعتراض کرد اما قضات دیوان عالی کشور پس از بررسی پرونده، مهر تأیید بر حکم قصاص قاتل زدند و پرونده برای اجرای حکم به شعبه اجرای احکام دادسرای جنایی تهران فرستاده شد.

به این ترتیب شمارش معکوس برای اجرای حکم قصاص عامل جنایت شروع شد و درحالی‌که قرار بود او به‌زودی پای چوبه دار برود، ‌تیم صلح و سازش دادسرای جنایی تهران به دستور محمد شهریاری، سرپرست دادسرا تلاش‌های خود را برای جلب رضایت از اولیای دم شروع کردند تا اینکه تلاش‌‌ها به اتفاقی شیرین منجر شد.

اولیای دم که متوجه رفتارهای مناسب مرد زندانی در زندان شده و می‌دانستند که او به‌شدت از قتل اشتباهی که مرتکب شده پشیمان است تصمیم بزرگی گرفتند؛ نجات زندگی مرد اعدامی به حرمت روز پدر. از آنجا که روز پدر نزدیک است خانواده مقتول به احترام این روز و رضای خدا راهی دادسرای جنایی تهران شدند و قاتل را بخشیدند تا او که در یک قدمی مجازات قصاص قرار داشت از مجازات رهایی یابد و به زندگی برگردد.

براساس این گزارش، مرد اعدامی به‌زودی در دادگاه کیفری پای میز محاکمه می‌رود تا از لحاظ جنبه عمومی جرم محاکمه شود.

الهه فراهانی-روزنامه‌نگار

  • 18
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
گری وینر,بیوگرافی گری وینر,عکس های گری وینر گری وینرچاک کارآفرین و نویسنده موفق آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۴ نوامبر ۱۹۷۵

محل تولد: اتحاد جماهیر شوروی

ملیت: آمریکایی- بلاروسی

حرفه: کارآفرینی، رسانه‌های دیجیتال و بازاریابی

شناخته شده برای: کارآفرینی و نویسندگی

دارایی: ۱۶۰ میلیون دلار

ادامه
میترا رفیع,بیوگرافی میترا رفیع,زندگینامه میترا رفیع بیوگرافی میترا رفیع، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

تولد:۱۲ آذر ۱۳۷۳

زادگاه:تهران

پیشه:بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تحصیلات:فوق لیسانس بازیگری

ملیت:ایرانی

ادامه
محمود صادقی,بیوگرافی محمود صادقی,عکس های محمود صادقی بیوگرافی محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۱

محل تولد: الیگودرز، ایران

حرفه: سیاستمدار ایرانی

تحصیلات: دکترای حقوق خصوصی

حزب سیاسی: روحانیون مبارز

ادامه
زانکو,بیوگرافی زانکو,عکس های زانکو زانکو خواننده محبوب و جوان ایرانی

حرفه: خواننده

سبک فعالیت: پاپ

سال شروع: ۱۳۹۸

ساز تخصصی: گیتار

زانکو,بیوگرافی زانکو,تصاویر زانکوبیوگرافی زانکو

ادامه
میرفندرسکی,ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی,زندگینامه میرفندرسکی ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی عارف و دانشمند دوران صفوی

تاریخ تولد: ۹۴۲ خورشیدی

محل تولد: فندرسک، گرگان، ایران

دلیل شهرت: دانشمند و حکیم

دوران زندگی: صفویه

وفات: ۱۰۱۹

محل دفن: تخت فولاد اصفهان

ادامه
ویژه سرپوش