یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۴۰۲
۰۹:۰۹ - ۰۹ بهمن ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۱۰۸۰۹
جرم و جنایت

ارومیه؛ قتل هولناک طلافروش خوشنام برای هیچ

قتل هولناک طلافروش,سرقت ناموفق از طلافروشی
۲مرد با طراحی نقشه‌ای حساب‌شده تصمیم به سرقت از یک طلافروشی در ارومیه گرفتند. آنها برای اجرای نقشه‌شان مرد طلافروش را ربودند، وی را به قتل رساندند و کلید مغازه‌اش را به‌دست آوردند اما در نهایت تنها چیزی که از این جنایت هولناک نصیبشان شد، دستبند سرد پلیس بود.

به‌گزارش همشهری، مردم روستای نرگی ارومیه این روزها عزادار مرگ یکی از اهالی خیر و خوشنام روستا هستند. صاحب یک مغازه طلافروشی در ارومیه که همه اهالی او را به نیکوکاری می‌شناختند و برای همین هم بود که روز گذشته، مراسم خاکسپاری وی تبدیل به یکی از پرجمعیت‌ترین مراسم‌هایی شد که روستای نرگی به‌خود دیده بود. اما ماجرای قتل محمدسلیم فتاحی چگونه رخ داد و او چطور قربانی دزدان شد.

شروع این ماجرا به حدود یک هفته قبل برمی‌گردد. روزی که مرد طلافروش سوار بر خودروی دنای خود راهی مغازه‌اش در یکی از خیابان‌های ارومیه شد. او ماشینش را در کوچه بن‌بست کنار مغازه پارک کرد و به محل کارش رفت اما بعدازظهر که قصد رفتن به خانه را داشت، با صحنه عجیبی روبه‌رو شد. ماشین دنای او خسارت‌دیده بود و روی برف پاک‌کن ماشین برگه‌ای به چشم می‌خورد. روی برگه نوشته شده بود: امروز به‌دلیل اینکه عجله زیادی داشتم با ماشین شما تصادف کردم و به آن خسارت زدم. از شما عذرخواهی می‌کنم و لطفا برای دریافت خسارت ماشین با این شماره تماس بگیرید.

مرد طلافروش با شماره تلفنی که در برگه نوشته شده بود تماس گرفت. او به مردی که پشت خط بود گفت که نیازی به پرداخت خسارت نیست و عذرخواهی وی را می‌پذیرد اما مرد جوان اصرار داشت که باید خسارت ماشین را پرداخت کند تا عذاب وجدان نداشته باشد.

گروگانگیری

اصرارهای مرد ناشناس برای دیدن مرد طلافروش و پرداخت خسارت ادامه داشت و طلافروش در نهایت تسلیم خواسته‌های وی شد و برای دیدن او به آدرسی که اعلام کرده بود، رفت. او اما پس از این ماجرا ناپدید شد و خانواده‌اش هرچه گشتند ردی از او پیدا نکردند. محمد قوتازی، یکی از بستگان مقتول در گفت‌وگو با همشهری می‌گوید: حاج سلیم قبل از اینکه به محل قرار برود، ماجرا را به برادرهایش اطلاع داده و گفته بود که فقط می‌رود آن مرد را ببیند و از خسارتش گذشته است. برای همین وقتی تلفنش خاموش شد و با گذشت چند ساعت به خانه برنگشت، خانواده‌اش ماجرا را به پلیس خبر دادند و تحقیقات برای پیدا کردن مرد طلافروش آغاز شد.

دوربین‌های مداربسته

در کوچه بن‌بستی که طلافروش گم شده ماشینش را پارک می‌کرد، یک دوربین مداربسته همه‌‌چیز را ضبط کرده بود. مأموران به بررسی این دوربین پرداختند و سرنخ‌های مهمی به‌دست آوردند. فیلم‌ها نشان می‌داد که روز حادثه ۲مرد که سوار بر یک پیکان وانت بودند، عمدا ماشین خود را به خودروی مرد طلافروش می‌کوبند تا به آن خسارت بزنند. آنها دفعه اول، متوجه می‌شوند که خسارت وارده به ماشین ناچیز است و برای همین ‌بار دیگر این کار را تکرار می‌کنند و این بار ماشین مرد طلافروش خسارت بیشتری می‌بیند. آنها سپس یک تکه کاغذ زیر برف‌ پاک‌کن ماشین قرار می‌دهند و سوار بر وانت پیکان آنجا را ترک می‌کنند. این تصاویر نشان می‌داد که مردان ناشناس از قبل این نقشه را برای ربودن مرد طلافروش کشیده بودند.

ماشین سوخته

۲روز پس از گم شدن مرد طلافروش بود که مأموران پلیس ارومیه در جریان پیدا شدن ماشین سوخته‌ای در جاده ارومیه-سلماس قرار گرفتند. در همان بررسی‌های اولیه معلوم شد که خودرو، دنا پلاس است. هرچند شماره پلاک ماشین قابل تشخیص نبود، اما مأموران حدس زدند که خودرو متعلق به همان طلافروش گمشده است. به همین دلیل شروع به بررسی آن کردند و پس از باز کردن در صندوق عقب، با جسد سوخته‌ای در داخل آن روبه‌رو شدند. جسد متعلق به یک مرد بود و طولی نکشید که با حضور خانواده مرد طلافروش و با توجه به آثار به‌جا مانده از جسد معلوم شد که قربانی کسی جز طلافروش گمشده نیست.

دستگیری در تهران

محمد قوتازی توضیح می‌دهد: وقتی معلوم شد چه بلایی بر سر حاج‌سلیم آمده است، مأموران تحقیقات برای دستگیری قاتلان را ادامه دادند. آنها در ابتدا صاحب خودروی پیکان وانتی که با خودروی مقتول تصادف کرده بود را شناسایی کردند. این مرد در بازجویی‌ها گفت که روز حادثه ماشینش را به برادرش و برادر خانمش امانت داده بود و از اینکه آنها چه نقشه‌ای در سر داشتند خبر ندارد. برادر و برادرخانم صاحب وانت، فراری شده بودند و همه شواهد نشان می‌داد که آنها عاملان این جنایت هستند. برای همین مأموران پلیس تحقیقات زیادی انجام دادند تا اینکه صبح دیروز به ما خبر دادند که این ۲نفر را در تهران ردگیری و دستگیر کرده‌اند. آنها که ۲۴ و ۲۵ساله هستند که نقش داشتن در قتل حاج سلیم اعتراف کرده‌اند و گفته‌اند که پس از ربودن او، کلیدهای طلافروشی را از او گرفته و وی را به قتل رسانده‌اند تا شناسایی نشوند.

اما وقتی با کلیدها به مغازه طلافروشی رفته‌اند که از آنجا سرقت کنند، با توجه به شرایط خیابان و سیستم امنیتی مغازه نتوانسته بودند هیچ سرقتی انجام دهند. به‌گفته قوتازی، حاج سلیم یک دختر و یک پسر دارد که هنوز مرگ پدرشان را باور ندارند و تنها خواسته آنها و همه کسانی که این مرد خیر را می‌شناختند، مجازات هرچه زودتر قاتلان است. در همین حال رئیس پلیس آگاهی آذربایجان غربی نیز با اشاره به دستگیری عاملان جنایت در تهران گفت: متهمان در بازجویی‌ها انگیزه خود از این جنایت را سرقت از مقتول عنوان‌ کرده‌اند و تحقیقات در این پرونده ادامه دارد.

جواد عزیزی-روزنامه‌نگار

  • 17
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
گری وینر,بیوگرافی گری وینر,عکس های گری وینر گری وینرچاک کارآفرین و نویسنده موفق آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۴ نوامبر ۱۹۷۵

محل تولد: اتحاد جماهیر شوروی

ملیت: آمریکایی- بلاروسی

حرفه: کارآفرینی، رسانه‌های دیجیتال و بازاریابی

شناخته شده برای: کارآفرینی و نویسندگی

دارایی: ۱۶۰ میلیون دلار

ادامه
میترا رفیع,بیوگرافی میترا رفیع,زندگینامه میترا رفیع بیوگرافی میترا رفیع، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

تولد:۱۲ آذر ۱۳۷۳

زادگاه:تهران

پیشه:بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تحصیلات:فوق لیسانس بازیگری

ملیت:ایرانی

ادامه
محمود صادقی,بیوگرافی محمود صادقی,عکس های محمود صادقی بیوگرافی محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۱

محل تولد: الیگودرز، ایران

حرفه: سیاستمدار ایرانی

تحصیلات: دکترای حقوق خصوصی

حزب سیاسی: روحانیون مبارز

ادامه
زانکو,بیوگرافی زانکو,عکس های زانکو زانکو خواننده محبوب و جوان ایرانی

حرفه: خواننده

سبک فعالیت: پاپ

سال شروع: ۱۳۹۸

ساز تخصصی: گیتار

زانکو,بیوگرافی زانکو,تصاویر زانکوبیوگرافی زانکو

ادامه
میرفندرسکی,ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی,زندگینامه میرفندرسکی ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی عارف و دانشمند دوران صفوی

تاریخ تولد: ۹۴۲ خورشیدی

محل تولد: فندرسک، گرگان، ایران

دلیل شهرت: دانشمند و حکیم

دوران زندگی: صفویه

وفات: ۱۰۱۹

محل دفن: تخت فولاد اصفهان

ادامه
ویژه سرپوش