یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳
۱۲:۳۶ - ۲۷ اسفند ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۲۲۴۲۰
جرم و جنایت

حکم قصاص برای ۴ نفر به خاطر قتل یک نفر | بخشش؛ پایان گروگانگیری مرگبار

قصاص و گروگانگیری,بخشش 4 متهم به قصاص
۴ مرد جوان که در جریان گروگانگیری، جوان دیگری را به قتل رسانده و هر ۴ نفرشان با حکم دادگاه به قصاص محکوم شده بودند، ۵سال پس از وقوع این جنایت از سوی اولیای دم بخشیده شدند.

به‌گزارش همشهری، این حادثه اواسط سال۹۶ در حاجی‌آباد، واقع در استان هرمزگان اتفاق افتاد. ۲ مرد جوان از مدت‌ها قبل بر سر اختلافات مالی با یکی از دوستان‌شان دچار کشمکش شده بودند. آنها مدعی بودند که ۳۰۰میلیون تومان طلب دارند اما مرد بدهکار حاضر به پرداخت بدهی‌اش نبود و مدام به آنها وعده و وعید می‌داد. در این شرایط بود که ۲طلبکار برای وصول طلب‌شان نقشه آدم ربایی کشیدند. آنها روز حادثه مرد بدهکار را در نزدیکی محل کارش به‌زور سوار خودرو کرده و ربودند. آدم‌ربایان قصد داشتند او را به حاشیه شهر منتقل کنند و در بین راه ۲نفر دیگر از دوستان‌شان هم به آنها پیوستند و ۴نفری مرد جوان را به روستایی دورافتاده منتقل کردند.

شکنجه گروگان

در آنجا بود که گروگان‌گیران برای آخرین مرتبه طلب‌شان را خواستند و مرد جوان را تهدید کردند که اگر بدهی ۳۰۰میلیون تومانی‌اش را تسویه نکند جانش به خطر می‌افتد. این تهدیدها اما فایده‌ای نداشت تا اینکه آدم‌ربایان دست به خشونت زدند. آنها مرد جوان را از یک درخت آویزان کرده و او را کتک زدند. هنوز زمان زیادی از شکنجه مرد گروگان نگذشته بود که او حالش بد شد. ۴گروگان‌گیر که متوجه ماجرا شده بودند فورا او را پایین کشیدند اما او حالش خوب نبود. اگر بلایی بر سر گروگان می‌آمد گروگانگیران نه‌تنها به پول‌شان نمی‌رسیدند، بلکه اتهام قتل نیز به گردن‌شان می‌افتاد. به همین دلیل تصمیم گرفتند فورا او را به بیمارستان منتقل کنند. در راه مرد جوان برای لحظاتی به هوش آمد و آب خواست و کمی آب هم نوشید، اما در ادامه وضعیتش وخیم‌تر شد تا اینکه پیش از رسیدن به بیمارستان جانش را از دست داد. در چنین شرایطی بود که ۴گروگان‌گیر پس از رساندن پیکر بی‌جان گروگان‌شان به بیمارستان مخفیانه از آنجا گریختند.

در تعقیب عاملان جنایت

به‌دنبال این حادثه تحقیقات برای دستگیری عاملان جنایت آغاز شد. مأموران پلیس با سرنخ‌هایی که در اختیارشان قرار داشت خیلی زود توانستند ۲نفر از متهمان را دستگیر کنند. آنها وقتی تحت بازجویی قرار گرفتند به ربودن و شکنجه مقتول اعتراف کردند اما گفتند معلوم نیست که ضربه مرگبار را چه‌کسی به مقتول زده و از طرفی آنها قصد قتل نداشته‌اند. درحالی‌که این دو متهم در بازداشت به سر می‌بردند تلاش‌ها برای دستگیری ۲متهم فراری ادامه داشت تا اینکه در ادامه یکی دیگر از متهمان نیز دستگیر شد و با گذشت چند سال چهارمین متهم پرونده نیز به دام افتاد. هر ۴متهم مدعی بودند که قاتل نیستند و نمی‌دانند که کدام ضربه باعث مرگ مقتول شده است. از سویی بررسی‌های فنی هم نمی‌توانست پاسخی به این معما بدهد. در این شرایط بود که پرونده با صدور کیفرخواست به اتهام مشارکت در قتل برای هر ۴متهم به دادگاه فرستاده شد.

حکم قصاص برای ۴ قاتل

در جلسه محاکمه که در دادگاه کیفری یک استان هرمزگان برگزار شد اولیای دم برای هر ۴ متهم درخواست صدور حکم قصاص کرده و اعلام کردند پیش از اجرای حکم حاضر به پرداخت تفاضل دیه متهمان نیز هستند. در این جلسه متهمان یک به یک در جایگاه ایستادند و به ربودن و کتک زدن مقتول اعتراف کردند. با وجود این باز هم به درستی معلوم نبود که کدام ضربات موجب مرگ شده است و در شرایطی که اتهام هر ۴ متهم مشارکت در قتل بود، قضات دادگاه متهمان را به قصاص محکوم کردند. این رأی مدتی بعد نیز در دیوان‌عالی کشور تأیید و شمارش معکوس برای اجرای حکم آغاز شد.

تلاش برای بخشش

در ایامی که ۴قاتل در زندان بندرعباس به سر می‌بردند، مسئولان زندان و شورای حل اختلاف آنها را تحت نظر داشتند. هر ۴نفر پیش از این هیچ سابقه کیفری نداشتند و از سویی تحمل زندان از آنها افراد دیگری ساخته بود و نشان می‌داد که تنبیه شده و از کارشان پشیمان هستند. به همین دلیل بود که مسئولان شورای حل اختلاف تلاش‌های‌شان برای جلب رضایت اولیای دم و بخشیده شدن ۴جوان زندانی را آغاز کردند. اولیای دم راضی به بخشش نبودند اما وقتی اصرار مسئولان شورای حل اختلاف را دیدند، اعلام کردند درصورتی که هرکدام از محکومان ۵میلیارد تومان دیه پرداخت کند آنها حاضرند با دریافت ۲۰میلیارد تومان از اجرای حکم قصاص صرف‌نظر کنند. این خواسته سنگ بزرگی بود و نشان می‌داد اولیای دم به این راحتی حاضر به گذشت نیستند. با این حال تلاش‌ها برای جلب رضایت آنها همچنان ادامه یافت.

یکی از افرادی که در این بین تلاش زیادی انجام داد، کاظم شاهرخ‌نیا، از اعضای شورای حل اختلاف زندان بندرعباس بود. او در این‌باره به همشهری می‌گوید: بررسی‌های انجام شده نشان می‌داد که ۴محکوم واقعا قصد قتل نداشته‌اند و ناخواسته مرتکب قتل شده‌اند. به همین دلیل من و همکارانم به رایزنی‌های‌مان با اولیای دم که خواهر و برادرش بودند ادامه دادیم تا اینکه چند روز قبل سرانجام آنها بعد از ۲سال تلاش هر ۴محکوم به قصاص را بخشیدند.

او ادامه می‌دهد: بعد از اعلام رضایت اولیای دم آنها را به دفتر آقای مصطفی کیشانی فراهانی، مدیرکل زندان‌های استان هرمزگان که ایشان هم در این پرونده تلاش زیادی انجام دادند دعوت کردم و در آنجا با تنظیم صورتجلسه اولیای‌دم به‌طور رسمی رضایت خود را اعلام کردند تا این پرونده پس از ۴سال با بخشش محکومان بسته شود.

  • 14
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش