شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲
۱۲:۳۶ - ۲۷ اسفند ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۲۲۴۲۰
جرم و جنایت

حکم قصاص برای ۴ نفر به خاطر قتل یک نفر | بخشش؛ پایان گروگانگیری مرگبار

قصاص و گروگانگیری,بخشش 4 متهم به قصاص
۴ مرد جوان که در جریان گروگانگیری، جوان دیگری را به قتل رسانده و هر ۴ نفرشان با حکم دادگاه به قصاص محکوم شده بودند، ۵سال پس از وقوع این جنایت از سوی اولیای دم بخشیده شدند.

به‌گزارش همشهری، این حادثه اواسط سال۹۶ در حاجی‌آباد، واقع در استان هرمزگان اتفاق افتاد. ۲ مرد جوان از مدت‌ها قبل بر سر اختلافات مالی با یکی از دوستان‌شان دچار کشمکش شده بودند. آنها مدعی بودند که ۳۰۰میلیون تومان طلب دارند اما مرد بدهکار حاضر به پرداخت بدهی‌اش نبود و مدام به آنها وعده و وعید می‌داد. در این شرایط بود که ۲طلبکار برای وصول طلب‌شان نقشه آدم ربایی کشیدند. آنها روز حادثه مرد بدهکار را در نزدیکی محل کارش به‌زور سوار خودرو کرده و ربودند. آدم‌ربایان قصد داشتند او را به حاشیه شهر منتقل کنند و در بین راه ۲نفر دیگر از دوستان‌شان هم به آنها پیوستند و ۴نفری مرد جوان را به روستایی دورافتاده منتقل کردند.

شکنجه گروگان

در آنجا بود که گروگان‌گیران برای آخرین مرتبه طلب‌شان را خواستند و مرد جوان را تهدید کردند که اگر بدهی ۳۰۰میلیون تومانی‌اش را تسویه نکند جانش به خطر می‌افتد. این تهدیدها اما فایده‌ای نداشت تا اینکه آدم‌ربایان دست به خشونت زدند. آنها مرد جوان را از یک درخت آویزان کرده و او را کتک زدند. هنوز زمان زیادی از شکنجه مرد گروگان نگذشته بود که او حالش بد شد. ۴گروگان‌گیر که متوجه ماجرا شده بودند فورا او را پایین کشیدند اما او حالش خوب نبود. اگر بلایی بر سر گروگان می‌آمد گروگانگیران نه‌تنها به پول‌شان نمی‌رسیدند، بلکه اتهام قتل نیز به گردن‌شان می‌افتاد. به همین دلیل تصمیم گرفتند فورا او را به بیمارستان منتقل کنند. در راه مرد جوان برای لحظاتی به هوش آمد و آب خواست و کمی آب هم نوشید، اما در ادامه وضعیتش وخیم‌تر شد تا اینکه پیش از رسیدن به بیمارستان جانش را از دست داد. در چنین شرایطی بود که ۴گروگان‌گیر پس از رساندن پیکر بی‌جان گروگان‌شان به بیمارستان مخفیانه از آنجا گریختند.

در تعقیب عاملان جنایت

به‌دنبال این حادثه تحقیقات برای دستگیری عاملان جنایت آغاز شد. مأموران پلیس با سرنخ‌هایی که در اختیارشان قرار داشت خیلی زود توانستند ۲نفر از متهمان را دستگیر کنند. آنها وقتی تحت بازجویی قرار گرفتند به ربودن و شکنجه مقتول اعتراف کردند اما گفتند معلوم نیست که ضربه مرگبار را چه‌کسی به مقتول زده و از طرفی آنها قصد قتل نداشته‌اند. درحالی‌که این دو متهم در بازداشت به سر می‌بردند تلاش‌ها برای دستگیری ۲متهم فراری ادامه داشت تا اینکه در ادامه یکی دیگر از متهمان نیز دستگیر شد و با گذشت چند سال چهارمین متهم پرونده نیز به دام افتاد. هر ۴متهم مدعی بودند که قاتل نیستند و نمی‌دانند که کدام ضربه باعث مرگ مقتول شده است. از سویی بررسی‌های فنی هم نمی‌توانست پاسخی به این معما بدهد. در این شرایط بود که پرونده با صدور کیفرخواست به اتهام مشارکت در قتل برای هر ۴متهم به دادگاه فرستاده شد.

حکم قصاص برای ۴ قاتل

در جلسه محاکمه که در دادگاه کیفری یک استان هرمزگان برگزار شد اولیای دم برای هر ۴ متهم درخواست صدور حکم قصاص کرده و اعلام کردند پیش از اجرای حکم حاضر به پرداخت تفاضل دیه متهمان نیز هستند. در این جلسه متهمان یک به یک در جایگاه ایستادند و به ربودن و کتک زدن مقتول اعتراف کردند. با وجود این باز هم به درستی معلوم نبود که کدام ضربات موجب مرگ شده است و در شرایطی که اتهام هر ۴ متهم مشارکت در قتل بود، قضات دادگاه متهمان را به قصاص محکوم کردند. این رأی مدتی بعد نیز در دیوان‌عالی کشور تأیید و شمارش معکوس برای اجرای حکم آغاز شد.

تلاش برای بخشش

در ایامی که ۴قاتل در زندان بندرعباس به سر می‌بردند، مسئولان زندان و شورای حل اختلاف آنها را تحت نظر داشتند. هر ۴نفر پیش از این هیچ سابقه کیفری نداشتند و از سویی تحمل زندان از آنها افراد دیگری ساخته بود و نشان می‌داد که تنبیه شده و از کارشان پشیمان هستند. به همین دلیل بود که مسئولان شورای حل اختلاف تلاش‌های‌شان برای جلب رضایت اولیای دم و بخشیده شدن ۴جوان زندانی را آغاز کردند. اولیای دم راضی به بخشش نبودند اما وقتی اصرار مسئولان شورای حل اختلاف را دیدند، اعلام کردند درصورتی که هرکدام از محکومان ۵میلیارد تومان دیه پرداخت کند آنها حاضرند با دریافت ۲۰میلیارد تومان از اجرای حکم قصاص صرف‌نظر کنند. این خواسته سنگ بزرگی بود و نشان می‌داد اولیای دم به این راحتی حاضر به گذشت نیستند. با این حال تلاش‌ها برای جلب رضایت آنها همچنان ادامه یافت.

یکی از افرادی که در این بین تلاش زیادی انجام داد، کاظم شاهرخ‌نیا، از اعضای شورای حل اختلاف زندان بندرعباس بود. او در این‌باره به همشهری می‌گوید: بررسی‌های انجام شده نشان می‌داد که ۴محکوم واقعا قصد قتل نداشته‌اند و ناخواسته مرتکب قتل شده‌اند. به همین دلیل من و همکارانم به رایزنی‌های‌مان با اولیای دم که خواهر و برادرش بودند ادامه دادیم تا اینکه چند روز قبل سرانجام آنها بعد از ۲سال تلاش هر ۴محکوم به قصاص را بخشیدند.

او ادامه می‌دهد: بعد از اعلام رضایت اولیای دم آنها را به دفتر آقای مصطفی کیشانی فراهانی، مدیرکل زندان‌های استان هرمزگان که ایشان هم در این پرونده تلاش زیادی انجام دادند دعوت کردم و در آنجا با تنظیم صورتجلسه اولیای‌دم به‌طور رسمی رضایت خود را اعلام کردند تا این پرونده پس از ۴سال با بخشش محکومان بسته شود.

  • 14
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
میثم تمار,زندگینامه میثم تمار,بیوگرافی میثم تمار زندگینامه میثم تمار از یاران باوفای امام علی (ع)

محل زندگی: عراق، کوفه

دلیل شهرت: صحابه امام علی، اما حسن و امام حسین (ع)

لقب: ابوسالم، ابوصالح

شهادت: ۲۲ ذی‌الحجه ۶۰ق، کوفه

محل دفن: مسجد کوفه

آثار: تفسیر قرآن، کتابی در حدیث

ادامه
دمیتری مدودف,بیوگرافی دمیتری مدودف,زندگینامه دمیتری مدودف دمیتری مدودف سیاستمدار روس

تاریخ تولد: ۱۴ سپتامبر ۱۹۶۵ 

محل تولد: سن پترزبورگ

ملیت: روسیه

حرفه: رئیس جمهور و نخست وزیر

حزب سیاسی: حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی (قبل از ۱۹۹۱)، مستقل (۱۹۹۱-۲۰۱۱)، حزب روسیه واحد (از ۲۰۱۲)

ادامه
پاکو خمز,بیوگرافی پاکو خمز,زندگینامه پاکو خمز بیوگرافی و عکس های پاکو خمز همراه با موفقیت های وی

تاریخ تولد: ۱۸ آوریل ۱۹۷۰

محل تولد: لاس پالماس، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست، سرمربی 

پست: مدافع میانی

باشگاه کنونی: تراکتور

ادامه
ایگور کاتاتو,زندگینامه ایگور کاتاتو,بیوگرافی ایگور کاتاتو بیوگرافی ایگور کاتاتو برزیلی؛ بازیکن فوتبال اهل برزیل

تاریخ تولد: ۱ ژوئیه ۱۹۹۵

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر، هافبک هجومی

باشگاه کنونی: سپاهان اصفهان

قد: ۱ متر ۸۳ سانتی متر

ادامه
حضرت شعیا,زندگینامه حضرت شعیا,بیوگرافی حضرت شعیا حضرت شعیا پیامبر بنی اسرائیل

تاریخ تولد: سده ۸ پیش از میلاد

محل زندگی: بیت المقدس

مدت پیامبری: ۴۰ سال

نسبت:حضرت یعقوب

درگذشت: سده ۷ پیش از میلاد

ستایش شده در: یهودیت، کلیسای کاتولیک، کلیسای ارتدکس شرقی، ارتدوکسی مشرقی، اسلام

ادامه
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
ویژه سرپوش