یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۱۰۰۹۴

علائم و نشانه های خرابی کمک فنر خودرو چیست؟

خرابی کمک فنر خودروکمک فنر خودرو وظیفه کاهش لرزش‌های وارده بر خودرو، در حین حرکت را دارد
از مهم ترین تاثیرات خرابی کمک فنر های خودرو بر یک خودرو می توان به کاهش کیفیت سواری اشاره کرد که بی توجهی به آن باعث بروز ایراداتی در سایر بخش های خودرو نظیر شاسی میشود. در این مطلب از سرپوش نشانه های خراب شدن کمک فنر خودرو آورده شده است.

خرابی کمک فنر خودرو

وظیفه کمک فنر، کاهش لرزش های خودرو در مسیرهای ناهموار است. بنابراین عملکرد کمک فنر ها بر کیفیت رانندگی شما و طول عمر سایر قطعات خودرو ازجمله چرخ ها، فنرها، بلبرینگ ها، جعبه فرمان،  گیربکس و دیفرانسیل تاثیر مستقیمی دارد.

قطعه ای که نمیگذارد فنرها سریعا جمع شوند؛ کمک فنر نام دارد. همچنین در زمان عبور خودرو از روی یک سرعت گیر با سرعت کم، کمک فنرها اجازه جمع شدن را به فنر می دهند. درواقع این قطعه نوسان گیر خودروی شماست.

زمان تعویض کمک فنر

بهتر است که طبق توصیه های ایمنی، کمک فنر را پس از هر ۸۰ هزار کیلومتر رانندگی عوض کنید. البته عوامل دیگر در کاهش یا افزایش این عدد، مؤثر هستند که از آن ها می توان به نوع رانندگی، کیفیت خودرو، کیفیت جاده ها و … اشاره کرد. با وجود اینها، اگر احساس کردید که کمک فنر خودرویتان مشکل پیدا کرده، باید آنرا تعویض کنید.

پیشنهاد ما اینست که زمان تعویض کمک های جلو یا عقب به صورت همزمان و جفتی باشد، حتی اگر یکی از آن ها سالم است. در واقع ، در زمان کار کردن همزمان دو قطعه سالم و کهنه، قطعه کهنه میتواند باعث از بین بردن قطعه جدید شود و از این رو ، هر دو بزودی از کار می افتند.

انواع کمک فنر در خودرو

امروز خودروسازان مختلف در سیستم تعلیق محصولاتشان، از کمک فنرهای مختلفی استفاده می کنند. رایج ترین کمک فنرها شامل کمک فنر هیدرولیکی یا همان روغنی، کمک فنر هیدرواستاتیکی، کمک فنر تلسکوپی، کمک فنر گازی یا بادی و کمک فنر اهرمی می باشد.

* کمک فنر روغنی:

کمک فنر روغنی در اکثر خودروها وجود دارد. در فنر این نوع کمک فنر باتوجه به نامش، از روغن استفاده شده است و روغن موجود در کمک فنر، پس از این که ضربه ای به کمک خودرو وارد می شود، به درون محفظه ای میرود و زمانی که فنر باز میشود به محفظه برمیگردد و همین امر موجب دفع ارتعاشات وارد شده به خودرو توسط فنرها می گردد.

نشانه های خرابی کمک فنر خودروکمک فنر باعث افزایش کیفیت رانندگی و احساس بهتر سرنشینان می‌شود

* کمک فنر هیدرواستاتیک:

به جای استفاده از روغن در کمک فنر هیدرواستاتیک، از گاز نیتروژن و گازهای دیگر استفاده شده است. هنگام وارد شدن ضربه به کمک فنر، گازهای موجود از ایجاد حباب هوا جلوگیری می کنند و عملکرد فنر در زمان باز و بسته شدن ، بهتر است.

* کمک فنر تلسکوپی:

به نوعی از کمک فنرهای روغنی که دارای قدرت ضربه گیری بالای می باشد؛ کمک فنرهای تلسکوپی می گویند. سوراخ های موجود در کمک فنرهای تلسکوپی برای خروج روغن، بزرگتر هستند؛ به همین خاطر، فنر، پس از ضربه با سرعت بیشتری جمع میشود.

* کمک فنر اهرمی:

اهرم موجود در کمک فنرهای پیستونی به پیستون فشار وارد می کند و باعث سریعتر جمع شدن فنر و آهسته تر باز شدن آن می گردد؛ به این دلیل که روغن، آرام تر خارج شود. میزان ارتعاشات وارد شده به خودرو در کمک فنر اهرمی نسبت به سایر مدل ها نیز کم تر است.

نحوه ی کار کردن کمک فنر

یک پیستون در کمک فنر وجود دارد که سوراخ های ریزی در انتهایش قرار گرفته و در درون آن یک پیستون قرار دارد که معمولاً یک میله فولادی است. پیستون کمک فنر درون محفظه ای فلزی قرار دارد که سرشار از روغن میباشد و حرکت آن در راستای محور در درون این سیال می باشد. باتوجه به تحت فشار بودن روغن درون کمک فنر، این محفظه را به صورت کامل آب بندی می کنند تا آن از درون محفظه خارج نشود.

در زمان فشرده شدن فنر و کمک فنر، روغن یا سیال موجود در کمک فنر از منافذ درشت تر خارج می شود و پس از کاهش فشار از روی کمک فنر، این روغن به محل اولیه خود از طریق منافذ کوچکتر تعبیه شده در پیستون بر می گردد. مدیریت ارتعاش حاصل از ضربه و روان بودن حرکت کمک فنر، از دلایل تفاوت اندازه منافذ به شمار می رود. وظیفه ی روغن موجود در کمک فنر، جذب حرارت ایجاد شده بر اثر تبدیل انرژی جنبشی و انتقال آن به هوای ازاد می باشد.

دلایل اصلی خراب شدن کمک فنر

دلایل اصلی خرابی کمک فنر خودرو عبارتند از:

- عبور از جاده های ناهموار با موانع زیاد

- سنگین شدن بار خودرو

- گرفتن ترمزهای ناگهانی

- نشتی روغن کمک فنر

- فرسودگی

موارد بالا تأثير به سزایی در خرابی این قطعه در ماشین دارند. این نکته را در نظر بگیرید که حتماً باید کمک فنر را هر چند وقت یکبار بررسی کنید و از سلامتش مطمئن شوید.

علت خراب شدن کمک فنر خودرو,انواع کمک فنر ماشینلاستیک سایی از علائم خرابی کمک فنر خودرو میباشد

مهمترین نشانه های خرابی کمک فنر  

> گاهی اوقات کمک فنرها بر اثر اعمال ضربات مختلف به خودرو نظیر تصادفات، شیرجه رفتن خودرو در ترمزهای شدید و بالا و پائین رفتن خودرو بخصوص در جاده های ناهموار، دچار تغییرات ظاهری می شوند که برای تشخیص ایراد در این بخش باید کمک فنرها را بررسی کنید و سپس تغيير در ظاهر آنها مثل افتادگی در یکی از چهارگوشه خودرو را تشخیص دهید.

> یکی از نشانه های عملکرد نامناسب کمک فنرهای خودرو، بالا و پائین رفتن یا به اصطلاح رقصیدن چرخ ها روی جاده  یا در زمان عبور از پستی بلندی ها می باشد.

> به مایع موجود در کمک فنرها، سیال روغنی می گویند که درصورت مشاهده ی نشتی در کمک فنرها، باید نسبت به تعویض آنها اقدام کنید. اگر کمک فنر نشتی دارد، یعنی روغن از آن به شکل مشهودی چکه می کند، باید سریعا عوض شود.

> در صورت فرسوده شدن تایرها به صورت غیرعادی، به این معنیست که سیستم تعلیق به خصوص در کمک فنرها دچار مشکل شده است.

> یکی از نشانه های خرابی سیستم تعلیق( نظیر تایرها، فنرها و کمک فنرها)، کشیده شدن خودرو به یک سمت میباشد که در چنین شرایطی باید نزد تعمیرکار مجرب بروید.

> یکی از عوامل مؤثر در ضعیف شدن سیستم تعلیق نظیر کمک فنرها، بار کردن خودرو بیش از ظرفیتش میباشد و این عوامل در زمانی تشدید می شود که خودرو در ناهمواری ها حرکت کند. ضمن اینکه اگر سرعت خودرو با جاده و بار، متناسب نباشد احتمال بروز اتفاقات بدتری مثل شکسته شدن اتصالات وجود دارد.

> در صورتی که صدای تقه مانندی را در زمان عبور از دست اندازها شنیدید؛ به این معنیست که کمک فنر خراب شده است. درواقع این صدا به دلیل شل شدن پیچ نگهدارنده کمک فنر در جای خود بوجود می آید.

راه های افزایش طول عمر کمک فنرهای خودرو

در ادامه با روش هایی که رانندگان با استفاده از آن ها میتوانند به افزایش طول عمر کمک فنرها کمک کنند، اشنا شوید:

- رانندگی صحیح:

یکی از عوامل مؤثر در حفظ کارایی کمک فنرها، نوع رانندگی شما می باشد. اگر چرخ های خودرو را هنگام رانندگی، مدام درون چاله ها و دست اندازهای خیابان می اندازید، باید بدانید که کمک فنرهای خودروی تان زودتر خراب میشود. علاوه بر این ، نباید ترمزهای ناگهانی بگیرید. ترمزهای شدید موجب خرابی لنت ها به غیر از کمک فنر می شود.

- تنظیم جلوبندی:

جلوبندی خودرو در کنترل آن بسیار مؤثر است. درصورت مشکل داشتن جلوبندی، به کمک فنرها فشار وارد میشود و عملکرد صحیی از خود نشان نمی دهند. به همین دلیل، بهتر است که جلوبندی خودرو را هر چند وقت یکبار بررسی کنید تا از عدم بروز مشکل در آن مطمئن شوید.

- بررسی وضعیت لاستیک ها:

عملکرد کمک فنرها درصورت نامتوازن یا ساییده بودن لاستیک‎ های خودرو، با مشکل مواجه میشود.

راه های افزایش طول عمر کمک فنرهای خودرونشتی مایعات از خودرو از نشانه های خرابی کمک فنر خودرو میباشد

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 9
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش