کد مقاله: ۹۷۱۰۰۰۰۳۱

ماشین مارلی

عصر ماشین بخار,ماشین مارلی,تاریخچه ساخت ماشین

قبل از ماشین وات قوی‌ترین ماشین‌ها عبارت بودند از چرخ‌های بزرگی که با نیروی آب کار می‌کردند و به مدد آنها تلمبه‌هایی را که برای تهیه آب شهرها به‌کار می‌رفت به‌کار می‌انداختند. مثلا در شهر پاریس تا زمان سلطنت ‌هانری چهارم آب مشروب شهر از چند چشمه تامین می‌شد که عموما بر حسب زمان‌های متفاوت تعداد آنها کمتر از بیست بود و آب خود این چشمه‌ها نیز به‌وسیله قنوات و مجاری از نهرها انتقال داده می‌شد.

 

در ابتدای قرن هفدهم آب این چشمه‌ها دیگر کفاف مصرف پاریس را نمی‌داد و شاه ناچار شد که تقدیم خدمت مکانیسینی از اهل فلامان به نام «ژان لنتلائر» را بپذیرد. این شخص پیشنهاد می‌کرد که آب رودخانه سن را به وسیله تلمبه‌ای که حرکت آن از چرخ متحرکی نتیجه می‌شد بالا بیاورد و این آب را در مخزنی جمع کند.

 

کاری که در نظر گرفته شده بود در سال ۱۶۰۸ پایان یافت. ماشین را در نزدیکی ساحل راست رودخانه سن و مجاور چشمه دوم پل جدید کار گذاشتند. این دستگاه بر پایه‌های چندی استوار شده بود و مزین به اشکال مفرغی و مطلایی بود که مسیح و سامری را در کنار چاه یعقوب نشان می‌داد. بدون تردید چشمه سامری کفاف عطش روزافزون اهالی پاریس را نداد زیرا در سال ۱۶۷۰ مقامات شهر پاریس نقشه دو تلمبه جدید را که یکی به‌وسیله دانیل ژولی و دیگری از سوی ژاک دمانس تقدیم شد، پذیرفتند. این دو تلمبه را روی پل نوتردام کار گذاشتند اما چون در همین اوقات تلمبه پل جدید به کلی خراب شد، باز هم گشایشی حاصل نشد و استفاده‌ای نصیب اهالی شهر نشد.

 

خلاصه آنکه با وجود تعمیراتی که در تلمبه‌های مزبور به عمل آمد، در سال ۱۷۶۰ تمام چشمه‌های شهر پاریس، گرچه همه از لحاظ هنری ساختمان‌های زیبایی بودند، قطره‌ای آب پس نمی‌دادند. در این هنگام بود که تازه به فکر تلمبه‌های آتشی افتادند که در آن طرف  دریای مانش شهرت بسیار به دست آورده بود و چنان که می‌دانیم پریه یکی از آنها را در شایو کار گذاشت.

 

تا این تاریخ حداکثر قدرت خاص ماشین مشهور مارلی بود که قبلا نیز از آن صحبت کردیم: واقعا که کولبر برای یافتن اهل فنی که بتواند مساله معضل آب‌های کاخ ورسای را حل کند، دچار زحمت شده بود. مساله در این بود که از آب رودخانه سن بردارند و در طول مسیری معادل ۱۲۰۰ متر آن را یکصد و پنجاه و پنج متر بالا برند و سپس از این نقطه به طرف باغ‌های کاخ سرازیر کنند.

 

مسلما نکته‌ای که در این کار ایجاد وحشت می‌کرد، موضوع ۱۵۵ متر ارتفاع بوده است! در این اوقات وزیر مزبور شنید که گفت‌وگو از متخصص مشهوری است که در سال ۱۶۶۸ در ۱۳ کیلومتری ناحیه هویی در بلژیک برای کاخ کنت دومارشن کار مشابهی انجام داده است. این متخصص که به احتمال قوی از اعقاب اعراب بوده است، «رنه» نام داشت. کولبر او را به فرانسه احضار کرد و وی ابتدا یک دستگاه آزمایشی برای کاخ «سن ژرمن» ساخت و سپس در سال ۱۶۸۰۰ درصدد برآمد که منظور کولبر را انجام دهد و به‌کار پرداخت.

 

این شخص ابتدا در مارلی مقابل «لووه سین» سدی روی رودخانه سن ساخت و سپس یک سلسله چرخ‌های دوار کار گذاشت که نیروی آب را به کمک آنها دریافت کند. روی هم رفته ۱۴ چرخ که هر کدام ۱۲ متر قطر داشتند برپا ساخت و این ۱۴ چرخ ۲۲۱۱ تلمبه را که روی هم رفته ۶۰۰۰ متر مکعب آب در هر ۲۴۴ ساعت از رودخانه اخذ می‌کردند به‌کار می‌انداخت. روی هم رفته می‌توان گفت که سقوط آب در سد مارلی هزار اسب بخار انرژی تولید می‌کرد ولی قدرت ۲۲۱ تلمبه مزبور از ۲۰۰۰ اسب بخار متجاوز نبوده است. 

 

مهندس فرانسوی چنان از عهده محاسبات خود خوب برآمد که در سال ۱۶۸۵۵ که دستگاه‌های مزبور شروع به‌کار کردند نه نتایجی که انتظار می‌رفت تقریبی بود و نه اغفال یا حیرتی از کار او حاصل شد. یک قرن پس از آن تاریخ هنوز تلمبه‌های مزبور کار می‌کردند و در هر ۲۴ ساعت ۲ هزار متر مکعب آب از رودخانه می‌گرفتند و فقط در سال ۱۸۱۹ بود که دستگاه را برچیدند و تلمبه آتشی جانشین آن ساختند.

 

دستگاه‌های عظیمی که در قرن هفدهم بنا کردند و برای ساختن آن حداقل ۲۰ کیلومتر الوار چوب در آب قرار دادند و فضایی عظیم را اشغال کردند، از لحاظ قدرت حتی بر ماشین‌های بخاری که به‌طور عادی از کارخانه‌های بیرمنگام خارج می‌شد، رجحان نداشت و حال آنکه ماشین‌های بخار مزبور هزاران بار ساده‌تر و آسان‌تر و کم‌خرج‌تر بودند و فضای ناچیزی را اشغال می‌کردند. در این مبارزه‌ای که ما بین آب و زغال ایجاد شده بود، ممتنع می‌نمود که فتح و ظفر نصیب زغال نباشد. این فتح و ظفر را می‌توان در عین حال پیروزی تمام مردم انگلستان دانست که کشورشان روی معدنی از زغال قرار گرفته بود و نیز می‌توان آن را پیروزی روش تولید با مقادیر زیاد و از روی نمونه‌های ثابت دانست که کشور فرانسه، که بیش از هر چیز علاقه‌مند به کیفیت تولید بود، مدت‌ها در مقابل آن روش قهر و آشتی پیش گرفت و بالاخره ناچار تسلیم شد.

 

برقراری قطعی ماشین بخار، در عین حال سند خاتمه انقلاب صنعتی را که در قرن قبل شروع شده بود، به‌طور قطع امضا می‌کرد. این برقراری توسعه صنایع بزرگ را بیش از پیش کامل می‌کرد و فواید و نتایج تمرکز اقتصادی را روشن می‌کرد و کارهای فردی را که سابقا پیشه‌وران در خانه خود انجام می‌دادند، محکوم می‌کرد. ماشین بخار دستگاهی بود گران‌قیمت و بنابراین شایسته می‌نمود که آن را با حداکثر بازده به‌کار اندازند و بنابراین حداکثر عده ممکن از ماشین‌های ابزار را آن هم با حداکثر دوره ممکن برای استفاده، به‌وسیله آن به حرکت درآورند. کارگاه‌های سابق به تدریج تبدیل به‌کارخانه‌هایی شدند که روز‌به روز وسعت می‌یافتند، تعداد کارگران در این کارخانه‌ها هر روز رو به افزایش می‌رفت و این کارگران را در حداکثر مدت ممکن در هر شبانه‌روز به‌کار واحدی مشغول می‌داشتند: بعد از انقلاب صنعتی و در نتیجه پیدایش آن انقلابی اجتماعی و اقتصادی درحال پیدایش بود.

 

donya​-e-eqtesad.‎​com
  • 12
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.0 stars from 15 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
شیلا خداداد,بیوگرافی شیلا خداداد,عکس های شیلا خداداد بیوگرافی شیلا خداداد + جدیترین عکسهای خانواده ۴ نفره‌اش

نام کامل: شیلا خداداد

تاریخ تولد: ۱۴ آبان ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس شیمی محض

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

ادامه
نیما شعبان نژاد,بیوگرافی نیما شعبان نژاد,عکس های نیما شعبان نژاد بیوگرافی نیما شعبان نژاد (بازیگر و کمدین) + جدیدترین تصاویر

نام کامل: نیما شعبان نژاد

زمینه فعالیت: تئاتر و تلویزیون

تاریخ تولد: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۶۶ 

محل تولد: شهر کلن در آلمان

محل زندگی: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

ادامه
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید