پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۴۰۰۶۴

صفر تا صد تعویض پلاک ۱۴۰۲

تعویض پلاکتعویض پلاک

تعویض پلاک خودرو آخرین مرحله در معامله خودرو محسوب می‌شود و پس از آن خریدار رسماً مالک خودرو می‌شود. در مورد این مرحله آخر، هم خریداران و هم فروشندگان سؤال‌ها و ابهام‌های زیادی دارند که اگر برطرف شود، احتمالاً فرایند آن کوتاه‌تر شده و جلوی دوباره‌کاری و سرگردانی افراد گرفته می‌شود. در این مقاله که برگرفته از سایت همراه مکانیک است، سعی شده تا این سؤالات و ابهام‌ها تا حد امکان برطرف شوند و بتوانید بعد از خواندن آن، پلاک خودرو را بدون دغدغه و دردسر تعویض کنید.

تعویض پلاک برای چیست؟

تعویض پلاک آخرین گام از مراحل قانونی نقل و انتقال خودرو است و همین جمله، اهمیت آن را روشن می‌کند. از طرف دیگر، این کار خودرو به پلیس کمک می‌کند تا در صورت وقوع تخلف، راننده جدید را راحت‌تر شناسایی کند. همچنین درصورتی‌که خودروی خود را بفروشید و مراحل تعویض پلاک را طی نکنید، تمامی تخلفات مالک جدید به نام شما ثبت خواهد شد و شما باید آن‌ها را تسویه کنید.

تعویض پلاک خودروتعویض پلاک خودرو

فک پلاک چیست؟

فک پلاک به معنی باز کردن و حذف پلاک قبلی است و در حقیقت یکی از مراحل تعویض پلاک خودرو محسوب می‌شود. از نظر دعاوی حقوقی هم زمانی فک پلاک معنای متفاوتی پیدا می‌کند که خریدار حاضر نشود پلاک خودرو را تعویض کند و فروشند در مراجع قضایی باید نسبت به خریدار اصطلاحاً دعوای فک پلاک طرح کند تا او ملزم به انجام این کار شود.

شرایط و مراحل تعویض پلاک چیست؟

اگر ساکن شهرهای بزرگ و به‌خصوص شهر تهران هستید باید پیش از هر چیز به شما گوشزد کنیم که مراکز تعویض پلاک این شهرها معمولاً شلوغ هستند و به همین دلیل برای این که بتوانید کارتان را در همان روز انجام دهید، باید صبح زود (حداکثر تا ساعت ۷:۳۰) در این مراکز حاضر شوید. در این حالت، می‌توانید امیدوار باشید که تا ظهر کارتان تمام می‌شود. شلوغی این مراکز به حدی است که بهتر است از طریق سامانه نوبت ‌دهی تعویض پلاک از آن‌ها نوبت بگیرید و به‌اصطلاح اقدام به ثبت نام تعویض پلاک کنید.

از مهم‌ترین شرایط تعویض پلاک خودرو، حضور فروشنده و خریدار در محل و در دست داشتن مدارک لازم است که در بخش بعدی از آن‌ها اطلاع پیدا می‌کنید. همچنین فروشنده می‌تواند به خریدار وکالت بدهد تا او بتواند به‌تنهایی پلاک خودرو را تعویض کند.

در ادامه با مراحل فک پلاک قبلی و نصب پلاک جدید آشنا می‌شوید:

مرحله اول: ثبت نام تعویض پلاک

پس از همه‌گیری کرونا و نیاز مبرم به فاصله‌گذاری اجتماعی، دولت تصمیم گرفت تا بسیاری از خدمات خود را به‌صورت اینترنتی ارائه کند. یکی از این خدمات، ثبت نام تعویض پلاک بود که بعد از فروکش کردن همه‌گیری هم آنلاین باقی ماند. در حال حاضر مراجعه به سامانه نوبت‌ دهی تعویض پلاک و دریافت نوبت پیش از مراجعه به مراکز مربوطه، اجباری است؛ چون بدون داشتن برگه نوبت نمی‌توانید وارد این مراکز شوید.

در نخستین گام، باید وارد این سایت شوید و در آن ثبت نام کنید. پس از نهایی شدن ثبت نام، می‌توانید از طریق صفحه اصلی سایت نام استان، شهر، نوع خدمت و وسیله نقلیه خود را انتخاب کنید و روی دکمه جستجو کلیک کنید. در مرحله بعد مراکز تعویض پلاک فعال در شهر شما نمایش داده می‌شود و می‌توانید هر کدام که دسترسی بهتری دارد را انتخاب کنید. پس از آن باید مجدداً نوع خدمت موردنظرتان و بعد تاریخ و ساعت دلخواهتان را از بین گزینه‌های موجود انتخاب کنید.

بعد از آن می‌توانید شماره پلاک موردنظرتان را انتخاب کنید و ثبت نوبت را بزنید. دقت کنید که برای ساکنان استان‌های مختلف ساعت خاصی برای مراجعه به سامانه نوبت ‌دهی تعویض پلاک در نظر گرفته شده و با مراجعه در ساعت موردنظر، می‌توانید نوبت‌های موجود تا ۶ روز بعد را رزرو کنید. جدول زیر، ساعت مراجعه ساکنین استان‌های مختلف به این سامانه را نشان می‌دهد:

ساعت مراجعه برای تعویض پلاک

مرحله دوم: ورود به مرکز و تحویل مدارک

در این مرحله به مرکز مربوطه مراجعه می‌کنید، رسیدی که بعد از ثبت نام در سامانه دریافت کرده‌اید را تحویل می‌دهید و قبض پارکینگ می‌گیرید. در این قبض شماره نوبت و باجه مربوطه اعلام شده است. مدارک مورد نیاز برای تعویض پلاک را تحویل می‌دهید و پس از آن فرم بازدید فنی خودرو را پر می‌کنید.

مرحله دوم: بازدید فنی خودرو

در این مرحله کارشناسان مرکز از خودرو بازدید کرده و اصالت و انطباق آن با سند کمپانی را بررسی می‌کنند.

مرحله سوم: تسویه خلافی

در این مرحله اگر خودرو خلافی داشته باشد، باید مالک اقدام به تسویه آن کند یا اگر این کار را قبلاً انجام داده، گواهی عدم خلافی را تحویل بدهد.

مرحله چهارم: فک پلاک

در این مرحله پلاک قبلی باز یا به‌اصطلاح فک می‌شود و فروشنده باید آن را به انبار تحویل دهد. پلاک‌های فک شده معمولاً تا یک سال نزد پلیس باقی می‌مانند و اگر ظرف این مدت خودروی جدیدی بخرید، می‌توانید یکی از پلاک‌های آزادتان را برای آن استفاده کنید. در این یک سال برای نصب پلاک هزینه‌ای از شما دریافت نمی‌شود؛ اما بعد از گذشت سه سال، باید برای ساخت مجدد پلاک‌های قدیمی هزینه پرداخت کنید.

در شهر تهران معمولاً پلاک آزاد قدیمی در همان مرکز تحویل خریدار می‌شود و اگر در آن مرکز موجود نباشد، برای ساخت آن خریدار باید مبلغ ۵۰ هزار تومان بپردازد؛ اما در شهرستان‌ها نحوه تعویض پلاک کمی متفاوت است و ممکن است تحویل پلاک قدیمی بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت طول بکشد.

مرحله چهارم: دریافت تأییدیه نقل و انتقال خودرو و دریافت سند جدید

در این مرحله خریدار باید هزینه تعویض پلاک خودرو را پرداخت کند و پس از دریافت تأیید نقل و انتقال خودرو می‌تواند پلاک جدید را دریافت و آن را نصب کند. در انتها هم می‌توانید با ارائه قبض پارکینگ، از مرکز خارج شوید. بر اساس قانون جدید سند (برگ سبز) جدید و کارت ماشین، به آدرس خریدار پست می‌شود و نیازی به مراجعه به دفاتر اسناد رسمی برای انتقال مالکیت خودرو نیست.

خلاصه مراحل بالا را در اینفوگرافیک زیر می‌بینید:

مراحل تعویض پلاک خودرومراحل تعویض پلاک خودرو

مدارک لازم برای تعویض پلاک ۱۴۰۲ کدام‌اند؟

وقتی می‌خواهید پلاک خودرو را تعویض کنید، باید مدارک زیر را همراه داشته باشید:

مدارک موردنیاز فروشنده

- اصل شناسنامه و کارت ملی

- اصل کارت خودرو

- بیمه‌نامه شخص ثالث

- برگ سبز خودرو

- برگ عدم خلافی

- کارت معاینه فنی (برای خودروهای با عمر بالای ۴ سال)

- سند کمپانی

- کارت عابربانک

مدارک موردنیاز خریدار

- اصل شناسنامه و کارت ملی

- مدارک تأییدکننده محل سکونت خریدار مثل سند یا اجاره‌نامه به نام خود خریدار، پدر، مادر یا همسر وی

- کارت عابربانک

در حال حاضر خریدار باید با مراجعه به سامانه سخا (sakha.epolice.ir) و انتخاب گزینه استعلام وضعیت آدرس نسبت به طی کردن مراحل احراز آدرس اقدام کند. پس از آن مأمور پست به آدرس مربوطه مراجعه و آدرس محل سکونت خریدار را تأیید می‌کند.

درصورتی‌که مدارک بالا برای تأیید محل سکونت را ندارید و کارمند دولت هستید، می‌توانید از سازمان مربوطه بخواهید برای شما معرفی‌نامه صادر کند. اگر هم کارمند دولت نیستید، می‌توانید جواز کسب ارائه کنید یا فردی که سند یا اجاره‌نامه محل سکونت شما به نام وی ثبت شده را همراه خود ببرید.

مدارک لازم برای تعویض پلاک 1402مدارک لازم برای تعویض پلاک ۱۴۰۲

مدارک لازم جهت شماره‌گذاری وسایل نقلیه وارداتی چیست؟

مدارک لازم برای شماره‌گذاری خودروهای وارداتی با خودروهای داخلی متفاوت است و شامل موارد زیر می‌شود:

- حضور مالک یا نمانده قانونی ایشان به همراه وسیله نقلیه جهت سیر مراحل قانونی.

- اصل مدارک شناسایی معتبر شامل کارت ملی یا شناسنامه مالک و نماینده قانونی.

- ارائه اصل سند خودرو، خودروهای ساخت داخل (سند فروش) و خودروهای وارداتی.

- بررسی و تأیید اسناد و مدارک وسیله نقلیه توسط کارشناس حقوقی مستقر در مرکز تعویض پلاک.

- بررسی وضعیت تبصره ۱۳ خودروهای وارداتی.

- بازدید و تأیید کاردکس به منظور احراز اصالت وسیله نقلیه توسط افسران کارشناس عالی تصادفات و امور فنی بازنشسته و ممهور نمودن کاردکس به مهر و امضای افسران بازدیدکننده مجاز.

- ارائه مدارک مبنی بر مفاصاحساب دیوان دولتی.

- تخصیص پلاک به فرد، بر اساس محل سکونت مالک.

- پرداخت هزینه مصوب بابت هزینه نقل و انتقال خودرو و صدور و ارسال کارت هوشمند مشخصات خودرو.

برای طی کردن آخرین مرحله نقل و انتقال خودرو، احتیاط کنید!

فرقی نمی‌کند خریدار باشید یا فروشنده، بهتر است برای طی کردن گام آخر مراحل قانونی نقل و انتقال خودرو، احتیاط پیشه کنید. برای برطرف شدن دغدغه‌های هر دو طرف، بهتر است مسائلی مثل زمان حضور برای تعویض پلاک، مسئولیت پرداخت مالیات و عوارض مختلف و ضرر و زیان‌های مربوط به کوتاهی هر یک از طرفین و … در مبایعه‌نامه خودرو قید شود. همچنین مالکان خودرو در صورت دادن وکالت به خریدار باید برای آن محدودیت زمانی تعیین کنند تا خیالشان از مراجعه خریدار برای تعویض پلاک در زمان مقرر راحت شود.

منبع: همراه مکانیک (مدارک لازم برای تعویض پلاک ۱۴۰۲ + مراحل تعویض پلاک)

  • 17
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش