جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۰۰۰۴۱

تیک آف با ماشین و نکات جالبی که در این خصوص نمیدانید

تیک آف با ماشین,تیک آف ماشین,نحوه تیک آف با ماشینتیک آف با ماشین فرآیندیست که لاستیک های ماشین با سرعت بسیار بالا میچرخند ولی ماشین حرکت نمی‌کند
در صنعت خودرو و مسابقات، استفاده از اصطلاح تیک آف برای شروع پرواز هواپیما کاربردهای بسیاری دارد. هدف از انجام تیک آف در خودروها شامل ایجاد هیجان، تولید صدا، جلب توجه، تولید دود و در کل برای نمایش خودرو می باشد.

تیک آف با ماشین

تیک آف به فرآیندی می گویند که سرعت چرخش لاستیک های ماشین در آن بسیار بالاست ولی پس از انجام این عمل، ماشین درجا توقف می کند و دیگر هیچ حرکتی ندارد. این کار به صورت درجا موجب چرخش چرخ ماشین شما میشود و در اثر اصطکاک با آسفالت، میسوزد و شما می توانید دود زیاد و زیبایی را ببینید. مهارت راننده و قدرت بالای خودرو می تواند باعث ایجاد یک تیک آف طولانی شود. تیک آف برای ایرانیان عشق سرعت از اصطلاحات مرسوم به شمار می رود. در زبان انگلیسی از این کلمه( Take Off) برای لحظه ای استفاده می کنند که هواپیما قصد پرواز دارد.

هر خودرویی باتوجه به مواردی همچون عرض لاستیک، وزن روی چرخ، جنس آسفالت و … میتواند در لحظه شروع به حرکت، مقدار خاصی قدرت را متحمل شود. در صورت انتقال قدرت پیشرانه به چرخ به صورت لحظه ای می توانید تیک آف را برای چند ثانیه مشاهده کنید که علت چنین امری اینست که گشتاور چرخ در مقایسه با مقدار نیرویی که به سطح، انتقال داده میشود؛ بیشتر است. وقتی که سرعت حرکت به سرعت چرخ، نزدیک میشود؛ موجب افزایش چسبندگی و تبدیل تیک آف به حرکت می شود.

سطح لاستیک و آسفالت در زمان تیک آف کشیدن، با سرعت بالا روی هم کشیده میشوند که در نتیجه گرمای شدیدی بوجود می آورد. همین گرمای شدید، باعث میشود که لاستیک خودرو دود کند و عاقبت بسوزد. در بعضی از حرکات نمایشی، دود بسیار زیادی از ماشین در هنگام تیک آف، بلند می شود؛ دلیل آن هم ریختن مایع مخصوص بر روی لاستیک میباشد و وقتی که دمای لاستیک بالا می رود این مایع، بخار می شود. همچنین تیک آف های حرفه ای خودروهای قدرتمند تاجایی موجب افزایش دمای سطح آسفالت میشوند که قیرهای آن ذوب می شوند و در نهایت دود میکنند.

تاریخچه تیک آف

اتومبیل های مسابقات درگ توانستند نخستین تیک آف های طولانی و قوی را انجام دهند؛ بدین دلیل که اتومبیل های عادی قدیمی نمیتوانستند چنین کاری را انجام دهند. اتومبیل های درگ برای نگهداشتن اتومبیل از ترمز جلو استفاده می کردند و برای چند لحظه کوتاه، لاستیک های عقب را به حالت تیک آف می بردند تا لاستیک ها برای حرکت سریعتر ، گرم شوند. حدود ۶۰ سال قبل با قوی شدن اتومبیل ها، تیک آف با اتومبیل های عادی نیز برای نمایش انجام می شد.

نحوه تیک آف با ماشین,تیک آف چیست,تیک آف با یک اتومبیل دنده اتوماتیکیک تیک آف طولانی نشان دهندهٔ مهارت راننده و قدرت بالای خودرو است

دن گارلیتس توانست در مسابقات Hot Road Magazine Championshipe در کالیفرنیا نخستین تیک آف خودرو را در سال ۱۹۶۹ در لحظه شروع مسابقه انجام دهد. از این رو تیک آف زدن، بعد از آن ماجرا در شروع مسابقات رواج پیدا کرد و امروزه در پایان مسابقه، بسیاری از راننده های برنده با تیک آف زدن، شادی خود را به تماشاچیان نشان می دهند. تقریباً تمامی ماشین ها از حدود ۶۰- ۷۰ سال قبل ، توانایی این کار را پیدا کردند و حتی در خیابان ها هم با خودرو تیک آف می کردند.

امروزه مسابقات تیک آف با خودرو در کشورهایی مثل استرالیا و یا آمریکا انجام می شود و رانندگان توسط داوران و یا حضار، رأی میگیرند و همچنین برای تماشای این مسابقات، جمعیت زیادی شرکت می کنند ولی امروزه راننده ها با هم رقابت می کنند و در سطح تمام خیابان های دنیا برای نمایش، این کار را انجام می دهند. در اکثر کشورهای دنیا انجام این کار در خیابان ها ممنوع شده و خلاف این قانون، جریمه ای بهمراه دارد که میزان این جریمه ها با هم فرق دارد. به طورمثال پلیس در ولز با دیدن این عمل، می تواند بمدت ۳ ماه ماشین متخطی را ضبط کند حتی اگر راننده تا به حال مرتکب چنین خطایی نشده باشد.

با چه ماشینی می توان تیک آف کرد؟

تقریبأ قابلیت تیک آف کردن با تمام اتومبیل ها وجود دارد ولی باید بدانید که هرکدام از شیوه خاصی برخوردارست. از عوامل مؤثر در تشخیص شیوه تیک آف می توان به محور انتقال نیرو، نوع گیربکس، سیستم های کنترل پایداری و هرزگردی اشاره کرد. اتومبیل اسپرت و قدرتمند با موتور جلو و دیفرانسیل عقب از بهترین اتومبیل هایی به شمار میروند که می توان با آن ها تیک آف کرد.

تاثیر تیک آف در شتاب ماشین

تیک آف، هیچ تاثیری در شتاب ماشین ندارد! شاید تصور شما این باشد که بخاطر این که چرخ ماشین، قبل از این که حرکت کند درحال چرخش با دور زیاد است، شتاب ماشین زیاد می شود درحالیکه این تصور اشتباه است. موتور خودرو به عنوان اصلی ترین عامل شتاب و سرعت یک ماشین، محسوب میشود و تیک آف در شتاب ماشین بدون تأثير است. گرم شدن لاستیک به عنوان ویژگی تیک آف محسوب میشود که در قیاس با فرصت های از دست رفته برای این حرکت ناچیز است. تمام سیستم های الکترونیکی و تمام مهارت راننده در مسابقات حرفه ای اینست که از حالت سکون با هرزگردی ناچیز خارج شود.

قدرت بعضی از خودروهای اسپرت بحدیست که بسختی می توان بدون هرزگردی با آن ها حرکت است به همین علت راننده قبل از این که حرکت کند؛ باید کلید Launch control را فشار دهد و وظیفه ی سیستم های الکترونیکی خودرو، محاسبه ی مقدار گشتاوریست که لاستیک میتواند متحمل شود و به همان مقدار به منظور پیشگیری از تیک آف، از پیشرانه گشتاور می گیرد. باتوجه به کم تر بودن هرزگرد ماشین در مسابقات، توانایی راننده بالاتر میرود و به نتیجه ی مطلوب تری می رسد.

تاثیر تیک آف در شتاب ماشین,تیک آف ماشین چیست,با چه ماشینی می توان تیک آف کردتیک آف با ماشین یکی از اصطلاحات مرسوم برای فارسی زبانان عشق سرعت است

آیا هر نوع هرزگردی تیک آف نام دارد؟

بهتر است بدانید که صرفا به هرزگردی درآغاز حرکت، تیک آف می گویند. زمان انجام هرزگرد در حین حرکت و در خط مستقیم( تعویض دنده در خودروهای قوی) را wheelspin می گویند. هنگامی که در پیچ و به صورت عمدی با استفاده از فرمان خلاف جهت و بازی با کلاج، خودرو هرزگردی طولانی کند به آن Drift گفته می شود. درصورت انجام تیک آف در پیچ به دلیل گاز دادن زیاد به چنین حالتی Power slide می گویند که باعث میشود تا خودرو به صورت عرضی حرکت کند. Burnout به هرزگرد چرخ در دایره های حرکتی کوچک و با سرعت پائین گفته میشود.

نحوه ی تیک آف با ماشین

تیک آف ماشین به دو روش زیر انجام میشود:

۱. تیکاف با خودروهای دنده دستی نسبت به خودروهای دنده اتوماتیک، راحتتر است. به چند پیش فرض برای شروع این کار، نیاز دارید. برای تیک آف کوتاه باید کلاچ را تا انتها بگیرید( که ماشین حرکت نکند)، سپس گاز را تا حد ممکن بفشارید و ماشین در حالت دنده باشد. سپس پا را به سرعت از روی کلاچ بردارید. با انجام این عمل، ماشین ابتدا درجا می چرخد و در آخر، حرکت می کند.

۲. تیک آف با ماشین های اتوماتیک نیز به همین شکل است؛ به این صورت که شما با قرار دادن دنده در حالت N یا همان خلاص، باید گاز را تا جای ممکن بفشارید و دنده را به یکباره در دنده حرکت یا همان D قرار دهید. درواقع برای شروع حرکت، تیک آف زمانی اتفاق می افتد که توان چرخش موتور ماشین بیشتر از توان لاستیک ماشین باشد.

گاهی اوقات مدت زمان تیک آف را طولانی‌تر می کنند که همین عمل باعث تولید مقدار خیلی زیادی دود میشود. برای انجام چنین کاری باید از ترمزها کمک گرفت که باتوجه به دیفرانسیل ماشین دو نوع می باشد. درصورت عقب بودن دیفرانسیل ماشین باید ترمز را بهمراه گاز تا نصفه نگه دارند تا ماشین، سخت تر حرکت کند و چرخش لاستیک، بیشتر شود( چون ترمزهای پایی ترمز جلو هستند چرخ جلوی ماشین نمی تواند حرکت کند ولی چرخ ها عقب به دلیل نیروی وارده از طرف پیشرانه ماشین با سرعت می چرخند). همچنین درصورت جلو بودن دیفرانسیل ماشین، قضیه مشابه دیفرانسیل عقب است، تنها تفاوتش در اینست که باید برای این کار از ترمز دستی به جای ترمز پایی، استفاده کنند.

چگونه بهتر تیک آف کنیم؟

نخستین و مهم ترین مسأله برای تیک آف طولانی‌تر ، داشتن مهارت می باشد. شما باید با شناخت از اتومبیل خود، تمرین کنید. یکی از نکات قابل توجه در تیک آف طولانی‌تر ، سرعت رها کردن کلاج و مقدار گاز اولیه پیش از رها کردن کلاج می باشد. با کاهش اصطکاک سطح، راههای دیگر تیک آف طولانی مهیا می شوند. به عنوان مثال شما می توانید اقدام به تیک آف در سطح خیس، نظیر سطح موزاییک یا سیمان مانند کف پارکینگ ها کنید. چنانچه ترمز دستی و انتقال نیرو در اتومبیل ها در دو محور مختلف باشند زمان تیک آف را با آزاد نکردن ترمز دستی میتوان طولانی‌تر کرد. آخرین راه برای طولانی‌تر کردن تیک آف اینست که در حرکات نمایشی و محیط های کنترل شده بر روی لاستیک و زمین، روغن می ریزند. اینکار، علاوه بر فراهم کردن تیک آف های بسیار طولانی همراه با دود، خطر بسیاری بهمراه دارد؛ به همین خاطر صرفا در شرایط نمایشی، چنین کاری را انجام می دهند؛ بدین دلیل که لاستیک، آتش می گیرد!

معایب تیک آف برای خودرو,تاثیر تیک آف در شتاب ماشین,تیک آف یعنی چههنگام تیک آف با ماشین دود بسیار زیادی بلند می شود

نکات مهمی در مورد اجرای تیک آف با یک اتومبیل دنده اتوماتیک

در ادامه شما را با نکات مهمی در مورد اجرای تیک آف با یک اتومبیل دنده اتوماتیک اشنا می کنیم. پس از یادگیری عمل تیک آف به صورت کامل باید موارد زیر را به منظور تکمیل تکنیکتان در نظر بگیرید:

* یک سطح شنی به اجرای این حرکت کمک می کند:

درصورتی می توانید تیک آف بهتری داشته باشید که در یک سطح با شنهای شل و روان پوشیده شده این کار را انجام دهید. به ناظران بگویید که نباید خیلی نزدیکتان شوند، چون احتمال آسیب زدن سنگ های ریز به چشمانشان وجود دارد.

* اطمینان از سلامت اتومبیل:

اجزای مختلف اتومبیل، گاهی وقت ها در زمان تیک آف دچار آسیب میشوند. قطعاتی که از قبل صدمه دیده اند؛ از آسیب پذیرترین قطعات محسوب میشوند. به همین خاطر پیش از انجام این کار باید حتماً اتومبیلتان را به صورت کامل، معاینه کنید.

* تایرهای خیس و مرطوب برای این کار عالی هستند:

انجام عمل تیک آف با تایرهای خیس، بهتر میشود؛ به این خاطر که لغزنده تر هستند.

* انتخاب تایرهای مناسب تیک آف:

در انجام عمل تیک آف، میزان فشار به تایرها بسیار زیاد است. از این رو شما نباید تایرهای ارزان زمستانه بخرید، چون در نهایت باید هزینه بیشتری صرف کنید. میزان چسبندگی لاستیک های کاملاً نو به دلیل وجود آج های سالم، بسیار بالاست و به همین دلیل وضعیت از فشار پرگاز تا حرکت خودرو سریعا تغيير میکند؛ همچنین مدت زمان هرزگردی لاستیک ها در حد انتظارتان، بالا نیست. اصطکاک لاستیک های کهنه و قدیمی به دلیل صاف شدن، خیلی مناسب نیست و در بهترین حالت باعث میشود که خودرو و فرمانش به شدت تکان بخورد. بهترین گزینه برای تیک آف، لاستیک هایی هستند که در میانه عمر خود می باشند.

تیک آف با خودرو,تیک آف ماشین چیست,تیک آف چیستزمانیکه با ماشین تیک آف میکشید، سطح لاستیک و آسفالت با سرعت بالا روی هم کشیده میشوند

* لنتهای ترمز حتماً باید در شرایط مطلوبی باشند:

بررسی ترمزهای خودروی خود، قبل از تیک آف، امری الزامیست. در صورت ایراد داشتن ترمزها، عمل تیک آف به خوبی انجام نمی شود.

* ماشینهای دیزلی تیک آف فوق العاده ای اجرا می کنند:

تولید قدرت و گشتاور اتومبیل ها با سوخت دیزل، بالاست و علت چرخش زیاد آن ها همین امر می باشد. صدایی که در اثر چرخش لاستیک این اتومبیل ها حاصل میشود؛ کمی آزار دهنده است ولی نظاره گر بهترین تیک آف هستید.

* اسب بخار بالا:

با توجه به بیشتر بودن اسب بخار اتومبیل، عمل تیک آف، بهتر میشود. درصورت عدم اجرای این حرکت به درستی، شاید بخاطر کافی نبودن اسب بخار برای اجرای آن می باشد.

* چک کردن محیط اطراف:

بدترین اتفاق در زمان تیک آف، احتمال صدمه دیدن افراد است؛ ازاین رو توصیه میشود که اطرافتان را ببینید تا در آن جا هیچ عابر پیاده ای نباشد و مکانی که از بزرگ راه های عمومی دور است را برای انجام ین کار، انتخاب کنید. علاوه‌براین مشکل دیگری وجود دارد که احتمال دارد حین تیک آف کردن در مکانی گیر بیوفتید که نباید این کار را انجام دهید. به همین علت نباید در جاده های عمومی، تیک آف کنید.

معایب تیک آف

یکی از معایب تیک آف با ماشین اینست که خودروی شما صدمه می بیند. فراموش نکنید که حتی با یک بار انجام دادن تیک آف با خودروهای معمولی، احتمال دارد که خودروی شما به شدت آسیب ببیند. لاستیک خودرو به عنوان نخستین بخشی محسوب میشود که در زمان تیکاف دچار آسیب میشود است و علاوه بر نابودی آج لاستیک، در بسیاری مواقع لاستیک، تکه تکه میشود و خطرات مرگباری بوجود می آورد.

تیک آف چیست,چگونه بهتر تیک آف کنیم,تیک آف ماشینتقریبأ با تمام اتومبیل ها می توان تیک آف کرد اما هرکدام شیوه خاص خود را دارند

از دیگر معایب تیک آف ماشین می توان به خراب شدن کلاچ، شکستن دسته موتور، آسیب شدید به گیربکس، آسیب به موتور، آسیب دیدن پلوس و دیفرانسیل خودرو اشاره کرد. بنابرین درصورت نداشتن خودروی اسپرت و قدرتمند و همچنین عدم مهارت کافی برای تعمیرات بعد از تیک آف، هرگز با خودروی خود، تیک آف نکنید.

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 11
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
خلاصه داستان زندگی حضرت یحیی,زندگینامه حضرت یحیی,ولادت یحیى زندگینامه حضرت یحیی (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

محل تولد:فلسطین

آرامگاه:مسجد جامع اموی

خویشاوندان مهم:زکریا، مریم

پیامبران هم عصر :زکریا، عیسی

پیروان:بنی اسراییل

ادامه
غیاث الدین جمشید کاشانی,زندگینامه غیاث الدین جمشید کاشانی,بیوگرافی غیاث الدین جمشید کاشانی زندگی نامه غیاث الدین جمشید کاشانی، ریاضی‌دان و اخترشناس

تولد:۷۹۰ قمری

محل تولد:کاشان، ایران

درگذشت:۱۹ رمضان ۸۳۲ قمری

محل درگذشت:سمرقند اکنون در ازبکستان

پیشه:ریاضیات، ستاره شناسی

ادامه
آثار المیرا دهقانی,عکسهای اینستاگرامی المیرا دهقانی,آثار هنری المیرا دهقانی بیوگرافی المیرا دهقانی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

متولد:۵ شهریور ۱۳۷۰ شیراز

محل زندگی:تهران

زمینه فعالیت:سینما و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک:فوق لیسانس صنایع غذایی

شروع فعالیت:۱۳۸۸ تاکنون

ادامه
کایل اسنایدر,بیوگرافی کایل اسنایدر,زندگینامه کایل اسنایدر بیوگرافی کایل اسنایدر و افتخارات این کشتی گیر(+ تصاویر)

نام خانوادگی: اسنایدر

متولد: ایالات متحده آمریکا

زاده:۲۰ نوامبر ۱۹۹۵

قد:۱۸۱

ملیت: آمریکایی

حرفه: ورزش کشتی ازاد

ادامه
ویژه سرپوش