جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۳۰۰۰۱۲

نکاتی درمورد روش صحیح شارژ کردن باتری موبایل

شارژ کردن باتری موبایل,روش صحیح شارژ کردن باتری موبایل,روش صحیح شارژ باتری موبایلبهترین روش شارژ کردن باتری موبایل
شارژ کردن باتری موبایل یکی از دغدغه های افرادی هست که جدیدا گوشی هوشمند خریداری کرده اند و خیلی از ما آگاهی نداریم که گوشی های خود را چطور شارژ کنیم تا کم ترین آسیب به گوشی وارد شود.

باتری گوشی شما چگونه شارژ خود را نگه می دارد؟

امروزه اغلب کاربران با تکنولوژی باتری های لیتیوم یونی به خوبی آشنایی دارند ولی هنوز هم برخی از عادات قدیمی و افسانه ها پابرجا مانده اند. اگرچه اغلب این کارها در میان مدت تأثیر زیادی بر عمر باتری ندارند ولیکن از آنجایی که گوشی های مدرن از باتری های قابل تعویض بهره نمی برند، پس بهتر است با رعایت نکات ساده تا آنجایی که می توانیم از باتری های اصلی گوشی های خود بهره ببریم. باتری تلفن های هوشمند به رده ای تعلق داشته که آنرا باتری های لیتیوم - یونی (Li- ion) می نامند. باتری موبایل قابل شارژ بوده و از عنصری شیمیایی به نام لیتیوم در آنها استفاده می شود.

هر باتری تعدادی سلول به همراه پایانه های مثبت و منفی و همینطور محلولی شیمیایی را در خود جای می دهد. زمانی که گوشی خود را به برق متصل می کنید، مواد شیمیایی درون باتری آن واکنش نشان داده و همین مسأله سبب ذخیره الکتریسیته در قالب انرژی شیمیایی می شود.

چه زمانی گوشی را شارژ کنم؟

قانون طلایی این است که بیشتر اوقات شارژ باتری موبایل را بین ۵۰ تا ۹۰ درصد نگه دارید. پس هر گاه شارژ باتری موبایل به کمتر از ۵۰ درصد رسید آنرا شارژ کنید. البته تا ۲۰ درصد هم برای حداقل شارژ، پذیرفته است ولی نگذارید شارژ باتری موبایل از ۲۰ درصد کمتر شود.

همان طور که گفته شد شارژ ۱۰۰ درصد برای باتری های کنونی موبایل مضر نیست، اما راضی بودن به شارژ ۹۰ درصد نیز از افزایش دمای باتری جلوگیری می کند.

روش صحیح شارژ کردن باتری موبایل

گوشی های موبایل هوشمند امروزه بیشتر بعنوان مغز دوم ما انسانها شناخته میشوند و ما تمامی اطلاعات خود را داخل آن ها ذخیره می کنیم و در مواقع نیاز از آن ها استفاده می کنیم. درصورتی که مشتاق هستید شیوه صحیح شارژ باتری موبایل را یاد بگیرید، با موارد زیر آشنا شوید:

۱. در تمام مدت شب گوشی خود را به شارژ نگذارید

بحث های متعددی پیرامون اثرات شارژ کردن باتری موبایل در کل شب وجود دارد ولی از آنجا که شارژ ۱۰۰% سبب آسیب بیشتر به طول عمر باتری می شود، پس احیانا باید آنرا در کل شب به شارژ نگذارید و بعد از اتمام شارژ کردن باتری موبایل، گوشی را از پریز جدا کنید. در تمام مدت شب گوشی خود را به شارژ نگذارید.

باتری موبایل,شارژ کردن باتری موبایل,روش صحیح شارژ باتری موبایلاز شارژ کردن باتری موبایل در شب پرهیز کنید

۲. میزان شارژ باتری گوشی را بین ۶۵ تا ۷۵٪ نگهدارید

بر اساس تحقیقات انجام شده، باتری های لیتیوم یونی زمانیکه بین ۶۵% الی ۷۵% شارژ داشته باشند، میتوانند عمر طولانی تری داشته باشند. ولی همیشه لازم نیست گوشی خود را دائما شارژ کنید تا مقدار شارژ باتری موبایل شما به عدد ذکر شده در بالا برسد ولیکن مطلع باشید که گوشی شما می بایست بین این دو سطح جای گیرد.

۳. در زمان شارژ کردن موبایل آنرا در حالت پرواز قرار دهید 

یکی از راه های افزایش طول عمر باتری و همچنین سریعتر شارژ کردن باتری موبایل، قرار دادن گوشی بر روی حالت هواپیما در هنگام شارژ کردن است. حالت پرواز به صورت خودکار داده های همراه (اینترنت سیم کارت) شما را که یکی از بزرگترین علل افزایش دمای باتری است، خاموش می کند.

۴. از شارژ کردن طولانی مدت باتری موبایل خودداری کنید

شارژهای شبانه یا طولانی مدت، یکی از عادات رایج به حساب می آید ولی به علل متعددی انجام آن توصیه نمی شود. اول از همه شارژ کردن باتری موبایل در طولانی مدت، منجر به تشکیل ورقه های فلز لیتیوم در محل قطب مثبت باتری می شود که میتواند عملکرد باتری و کل سیستم را دچار اختلال کند. در ضمن باید به گرمای ایجاد شده هم اشاره کنیم که برای باتری موبایل بسیار مضر است. به صورت ایده آل، هنگامی که شارژ باتری موبایل به ۱۰۰ درصد میرسد، سیستم باید فرایند شارژ کردن باتری موبایل را بطور کامل قطع کند و صرفا گاهی اوقات میزان شارژ باتری موبایل را مجدداً بررسی کند تا در صورتیکه میزان شارژ باتری موبایل کاهش یافته بود، مجدداً به ۱۰۰ درصد برسد. اگر هم پس از رسیدن شارژ به ۱۰۰ درصد هنوز جریان برق روانه ی باتری می شود، این جریان باید بسیار کم و جزئی باشد.

۵. عدم استفاده زیاد از پاور بانک ها برای شارژ کردن باتری موبایل

یکی از وسایل جانبی که ما با استفاده از آنها گوشی خود را به شارژ مستقیم وصل می کنیم، پاور بانک ها هستند که سفارش می شود از آن ها زیاد استفاده نکنید به دلیل آنکه استفاده از پاوربانک برای شارژ کردن باتری موبایل سبب گرم شدن دمای گوشی میشوند که نتیجه آن کاهش عمر باتری موبایل خواهد بود.

روش صحیح شارژ باتری موبایل,شارژ کردن باتری موبایل,شارژ کردن باتری موبایلعدم استفاده زیاد از پاوربانک برای شارژ کردن باتری موبایل

۶. استفاده از گوشی حین شارژ کردن باتری موبایل

این بدترین عادت ما و بدترین کار برای از بین بردن باتری موبایل است. یکی از بهترین روش شارژ کردن باتری موبایل اینست که شما در یک مکان خنک گوشی را به شارژ وصل کنید و گوشی را زمان اتصال به شارژ خاموش کنید. توجه داشته باشید که هیچوقت پیش از شارژ ۵۰ درصدی از گوشی استفاده نکنید به دلیل آن که گرمای ناشی از شارژ کردن باتری موبایل سبب می شود که پردازنده ضعیف شود و درصورتی که حین شارژ از تلفنتان استفاده کنید کارایی آن تقلیل می یابد و باتری موبایل زودتر خراب می شود.

۷. گوشی خود را در محیطی که تهویه مناسب ندارد، شارژ نکنید

در زمان شارژ کردن باتری موبایل، جهت اجتناب از گرمای بیش ازحد، تلاش کنید که گوشی خود را در محیطی خشک و خنک نگهداری کنید. اتاقی که تهویه مناسب داشه باشد میتواند دمای شارژ را پایین نگه دارد.

۸. پس از شارژ کردن باتری موبایل، آنرا از پریز جدا کنید

به لطف اپلیکیشن های ذخیره باتری، اغلب مردم فکر می کنند که تریکل شارژینگ (شارژ آهسته باتری جهت فزونی طول عمر آن) منجر به افزایش طول عمر باتری موبایل می شود. به هر حال، تریکل شارژینگ بر عمر باتری تأثیری ندارد. متخصصان سفارش می کنند که باتری موبایل خود را به صورت جزئی و به دفعات زیاد شارژ کنید. بدین ترتیب چنانچه میخواهید که عمر باتری خود را فزونی دهید، آنرا در موقع خواب شبانه شارژ نکنید.

نکات کلی در مودر شارژ کردن باتری موبایل

- باتری یون لیتیوم را مدت زیادی در وضعیت صفر درصد یا کاملاً خالی نگه ندارید. اگر قرار است باتری موبایل مدتی بدون استفاده بماند، آنرا تا حدود ۵۰ درصد شارژ کنید.

شارژ کردن باتری موبایل,نحوه شارژ باتری موبایل,میزان شارژ باتری موبایلمدت زمان شارژ کردن باتری موبایل

- پس از اتمام شارژ کردن باتری موبایل آنرا از پریز برق بکشید.

- برای شارژ کردن باتری موبایل، گوشی خود را خاموش کنید.

- از شارژ کردن شبانه و دیر وقت باتری موبایل پرهیز کنید.

- وقتی باتری موبایل بی مصرف می ماند هر ماه حدود ۵ تا ۱۰ درصد شارژ خالی می کند. پس اگر بازه زمانی زیادی به طور کامل خالی رها شود، امکان دارد دیگر اصلاً نتواند شارژ نگه دارد.

- بهتر است به جای رساندن شارژ باتری موبایل به ۱۰۰ درصد، فرآیند شارژ کردن باتری موبایل را پس از رسیدن به ۸۰ درصد متوقف کنید.

روش صحیح شارژ کردن باتری موبایل,شارژ کردن باتری موبایل,باتری موبایلفرآیند شارژ کردن باتری موبایل

- در هنگام شارژ کردن باتری موبایل هرگز از آن استفاده نکنید، زیرا هم به باتری آسیب میزند و هم با توجه به تحقیقات گزارش شده برای سلامت انسان زیانبار می باشد.

گردآوری: بخش دیجیتال سرپوش

  • 9
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی علیپور,تصاویر اینستاگرام علی علیپور,علی علیپور فوتبالیست بیوگرافی علی علیپور و موفقیت های آن در عرصه فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۰ آبان ماه ۱۳۷۴

محل تولد: قائم شهر

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتی متر

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
شادمهر عقیلی,کنسرت شادمهر عقیلی,تصاویر شادمهر عقیلی بیوگرافی شادمهر عقیلی (+ تصاویر خانوادگی)

تولد: ۷ بهمن ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

ساکن: ایالات متحده آمریکا

سبک ها: موسیقی پاپ فارسی

آغاز سال فعالیت: ۱۳۷۵

ادامه
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

فرزند: آرتا

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
علی مطهری,تصاویر علی مطهری,علی مطهری کیست بیوگرافی علی مطهری، فرزند آیت الله مطهری (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۶ بهمن ۱۳۳۶

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

همسر: نرگس انصاری

فرزندان: مرتضی، رضا، لیلا، زهرا

ادامه
ویژه سرپوش