چهارشنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
۱۶:۳۳ - ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۱۲۰۰۶۷۵
فناوری اطلاعات و ارتباطات

عجیب ترین تئوری های توطئه درباره ی اینترنت ۵G

اینترنت۵G,فناوری اینترنت

روزبه روز شمار بیشتری از کاربران ساکن کشورهای پیشرفته ی جهان به اینترنت ۵G دسترسی پیدا می کنند. اما همانند بسیاری از پیشرفت های مهم، این فن آوری هم مجموعه ای از تئوری های توطئه را ایجاد کرده است که مثلا می توانیم به نقش آن در ایجاد سرطان و حتی ویروس کرونا (corona) اشاره کنیم.

این تئوری ها از کجا آمده اند و چرا این قدر طرفداران زیادی دارند؟ در ادامه به عجيب ترين تئوری های توطئه مربوط به اینترنت ۵G می پردازیم و علل غیرواقعی بودن آنها را مطرح می کنیم.

فناوری ۵G چیست؟

اینترنت۵G,فناوری اینترنت

قبل از پرداختن به تئوری های توطئه اینترنت ۵G باید به ویژگی های این فن آوری بپردازیم. ۵G به زبان ساده به نسل پنجم شبکه ی تلفن همراه اطلاق می شود که میتواند طیف وسیعی از فرکانس ها را پوشش دهد. از یک طرف فرکانس های رادیویی با باند پائین وجود دارند که سرعت اینترنت کمتری را ارائه میدهند ولی میتوانند مسافت های طولانی‌تر را طی کنند.

از طرف دیگر، باید به فرکانس های مبتنی بر باند بالا یا امواج میلی متری اشاره کنیم. امواج میلی متری سرعت بسیار بیشتری را ارائه می کنند ولی برای عبور از موانع مختلف با چالش های زیادی روبرو میشوند و مسافت زیادی را هم نمی توانند طی کنند. فرکانس های مبتنی بر باندهای متوسط هم همانطور که از نامشان پیداست، سرعت متوسط را در فواصل متوسط ارائه می دهند.

آیا اینترنت ۵G بحران کرونا (corona) را به وجود آورده است؟

اینترنت۵G,فناوری اینترنت

یکی از تئوری هایی که طی سال گذشته طرفداران زیادی پیدا کرده مربوط به نقش اینترنت ۵G در ایجاد بحران کرونا (corona) است. طبق این تئوری، ارائه ی فناوری ۵G و اولین موارد مبتلا به ویروس کرونا در اواخر ۲۰۱۹ تقریباً همزمان اتفاق افتاده اند.

با کنار گذاشتن این واقعیت که ارائه ی اینترنت ۵G در حقیقت از سال ۲۰۱۸ آغاز شده، این نظریه به ارتباط شروع ویروس کرونا از ووهان چین و گسترش ۵G در کشور چین اشاره می کند. در رابطه با اشتباه بودن این تئوری میتواند چندین دلیل و مدرک را ارائه کرد.

اول از همه باید بگوییم که اگرچه در آن زمان کشور چین مشغول آماده سازی زیرساخت های ۵G بوده، ولی در حقیقت کره جنوبی و بخش هایی از آمریکا زودتر دست به کار شده اند. به عبارت دیگر اگر ویروس کرونا با این فناوری ارتباط مستقیم داشته باشد، پس باید این ویروس در ابتدا در دیگر کشورها پدیدار می شد.

البته فارغ از این موضوع باید بگوییم که امواج رادیویی هیچ تأثیری بر ایجاد و تکامل ویروس ها ندارند. همانطور که می دانید، ویروس کرونا در وهله ی اول از طریق عطسه و سرفه کردن مبتلاها منتقل می شود. این قطرات میتوانند به مدت چندین ساعت بر روی سطوح وجود داشته باشند و حتی تا چند دقیقه بعد از عطسه کردن هم در هوا میتوانند معلق بمانند.

اینترنت۵G,فناوری اینترنت

اما امواج رادیویی نوعی از امواج الکترومغناطیسی هستند و ارتباطی با قطرات ندارند. در واقع ، امواج رادیویی در آب راحت تر از هوا می توانند حرکت کنند. از طرف دیگر، این تئوری به این موضوع هم اشاره کرده که مناطق شهری با میزان بالای مبتلایان به کرونا، همان مناطقی هستند که اینترنت ۵G ارائه شده است.

حتی اگر این موضوع صحت داشته باشد، معمولاً در مناطق با تراکم جمعیتی بالا آمار مبتلایان هم بیشتر خواهد بود و طبیعتا اپراتورهای مخابراتی در ابتدا اینترنت ۵G را برای چنین مناطقی ارائه می کنند.

در پایان باید بگوییم که در زمان پیدایش این ویروس در چین، امواج میلی متری برای اینترنت ۵G استفاده نمی شدند و اپراتورهای چینی از فرکانس های زیر ۶ گیگاهرتز استفاده می کردند. این نوع فرکانس ها هم در همان طیفی هستند که سال هاست استفاده می شوند و مثلا می توانیم به تمام برج های مخابراتی اینترنت ۴G اشاره کنیم که از همین طیف امواج بهره می برند.

آیا اینترنت ۵G به گسترش ویروس کرونا کمک می کند؟

اینترنت۵G,فناوری اینترنت

در این تئوری هم بار دیگر به ارتباط بین ویروس کرونا و اینترنت ۵G پرداخته شده است. طبق ادعای طرفداران این تئوری، اگرچه اینترنت ۵G ویروس کرونا را ایجاد نکرده، ولی بر سیستم ایمنی افراد تأثیر می گذارد و منجر به تسریع گسترش ویروس می شود.

البته باید به این نکته باید اشاره کنیم که مقدار بسیار زیادی از امواج رادیویی می توانند منجر به تولید گرما شوند و وقتی بدن شما بسیار گرم شود، سیستم ایمنی دچار مشکل می شود. اما امواج رادیویی که از طرف برج های مخابراتی ارسال می شوند به هیچ وجه در حدی نیستند که مشکلات مربوط به سلامتی را به وجود آورند.

در فرکانس های بسیار بالا، امواج الکترومغناطیسی به طور بالقوه می توانند مشکلات زیادی را برای سلامتی ایجاد کنند. اما امواج مربوط به اینترنت ۵G بسیار پایین تر از این حد محسوب می شوند. برخی سازمان ها پیشنهاد می کنند که در این زمینه باید تحقیقات بیشتری انجام شود. اما در حال حاضر هیچ مدرک معتبری دال بر اینکه امواج ۵G می توانند بر سیستم ایمنی انسان تأثیر بگذارند، وجود ندارد.

آیا اینترنت ۵G موجب سرطان می شود؟

اینترنت۵G,فناوری اینترنت

تئوری های مربوط به ارتباط اینترنت ۵G و سرطان به چند سال قبل برمی گردند. تنها بخش فوقانی طیف الکترومغناطیسی که شامل اشعه ایکس و اشعه گاما است، یونیزه کننده محسوب می شوند که این یعنی می توانند پیوندهای مولکولی را از هم جدا کنند و به DNA آسیب برسانند. باقی بخش های این طیف« غیر یونیزه کننده» نامیده می شوند و این یعنی طول موج های بسیار بلندی دارند و نمی توانند به سلول های انسانی آسیب برسانند. حتی بالاترین امواج ۵G بسیار پایین تر از مرز بین یونیزه کننده و غیر یونیزه کننده هستند.

در رابطه با تأثیر امواج رادیویی بر بروز سرطان هم پژوهش های مفصلی صورت گرفته است. همان طور که گفتیم، طی چند دهه ی گذشته امواج مشابه شبکه های ۵G استفاده شده اند و فقط تعداد اندکی از پژوهش ها این امواج را با افزایش آمار سرطان مرتبط دانسته اند.

آیا برج های مخابراتی ۵G منجر به مرگ پرنده ها می شوند؟

اینترنت۵G,فناوری اینترنت

ماه ها قبل پستی در شبکه های اجتماعی منتشر شد که مرگ صدها پرنده در شهر لاهه هلند را به آزمایش های فناوری ۵G نسبت داده بود. اگرچه یک سری مرگ و میر مشکوک پرنده ها در این شهر گزارش شده، اما در آن زمان هیچ آزمایش مربوط به اینترنت ۵G صورت نگرفته است.

آیا از فناوری ۵G می توان برای کنترل آب وهوا استفاده کرد؟

این تئوری از این ایده ناشی می شود که دولت آمریکا با استفاده از« برنامه پژوهشی یونوسفر فعال با فرکانس بالا» یا« هارپ» آب وهوا را کنترل می کند. دولت آمریکا این تأسیسات را برای مطالعه ی یونوسفر ساخته و در منطقه ی آلاسکا واقع شده است. با این حال اندکی پس از تکمیل پروژه، دولت این مجموعه را تعطیل کرد و مالکیت آن را به دانشگاه آلاسکا انتقال داد.

اینترنت۵G,فناوری اینترنت

اما این پروژه چه ارتباطی با ۵G دارد؟ بر اساس گفته های افرادی که به این تئوری باور دارند، یونوسفر جایی است که ماهواره های ۵G در آن قرار دارند. تنها مشکل این است که فناوری ۵G فعلا یک فناوری زمینی محسوب می شود و اگرچه ماهواره ها از نظر تئوری در نهایت می توانند برای این فناوری استفاده شوند، اما به دلیل تأخیر بالایی که دارند در حال حاضر برای این هدف استفاده نمی شوند.

آیا فناوری ۵G برای کنترل ذهن استفاده می شود؟

این هم یکی دیگر از تئوری های عجیب و غریب مربوط به ۵G محسوب می شود. همان طور که گفته شد، امواج ۵G هیچ تأثیر محسوسی بر سلامت انسان ندارند و بنابراین نمی توانند برای کنترل ذهن استفاده شوند. البته برخی از طرفداران این تئوری بخش های دیگری را هم به آن اضافه کرده اند. مثلا می توانیم به استفاده از اینترنت ۵G برای کنترل ربات های کوچک اشاره کنیم که از طریق واکسن کرونا به بدن تزریق می شوند.

  • 17
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آرش کمانگیر,آرش کمانگیر عکس,بیوگرافی آرش کمانگیر زندگی نامه آرش کمانگیر یکی از اساطیر ایرانی

دین:اسلام

پیشه:پهلوان

ملیت:ایرانی

علت مرگ:بی جان شدن پس از پرتاب تیر

منصب:سردار

ادامه
علی یاسینی,تصاویر علی یاسینی,کنسرت علی یاسینی زندگینامه علی یاسینی خواننده و ترانه سرای ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۴ آذر ماه ۱۳۷۵

زادگاه:تهران

پیشه:خواننده

ملیت:ایران

بیوگرافی علی یاسینی

علی یاسینی خواننده جوان و پرطرفدار ایرانی در تاریخ ۱۴ آذر ماه ۱۳۷۵ در تهران متولد شد. وی در یک خانواده چهار نفره بزرگ شده است و یک خواهر بزرگتر از خودش دارد.علی یاسینی فارغ التحصیل رشته معماری می باشد. قد علی یاسینی ۱۹۳ سانتیمتر است.

ادامه
امیر روستایی,امیر روستایی بازیکن پرسپولیس,شروع فوتبالی امیر روستایی بیوگرافی امیر روستایی بازیکن فوتبال + تصاویر

تاریخ تولد:۱۴ مرداد ۱۳۷۶

محل تولد:تهران

پست:مهاجم، وینگر

شغل:فوتبالیست

قد:۱۸۲ سانتی متر

ادامه
مجید اخشابی,بیو گرافی مجید اخشابی,زندگی نامه مجید اخشابی بیوگرافی مجید اخشابی خوانندهٔ موسیقی پاپ و سنتی کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۷ دی ۱۳۵۱

زادگاه:تهران

سبک:پاپ، سنتی

ساز:سنتور،  سه تار

ملیت:ایرانی

حرفه:خواننده، آهنگساز، نوازنده، پژوهشگر، مدرس دانشگاه

ادامه
امام هادی (ع),نحوه شهادت امام هادی (ع),امام هادی علیه السلام زندگی نامه امام هادی (ع) امام دهم شیعیان

زاده:۱۵ ذی الحجه سال ۲۱۲ هجری قمری

زادگاه:یکی از محله های نزدیک مدینه به نام صریا 

درگذشته:۳ رجب سال ۲۵۴ هجری قمری

محل دفن:سامرا

والدین:جواد ، سمانه مغربیه معروف به سیّده  

ادامه
مهستی گنجوی,زندگی نامه مهستی گنجوی,رباعیات عاشقانه مهستی گنجوی زندگینامه مهستی گنجوی یکی از شاعران زن متقدم ادبیات فارسی

زاده: پنجم/ششم قـ.

زادگاه:گنجه

پیشه:دبیر

ملیت:ایرانی

آرامگاه:گنجه، آذربایجان

ادامه
هوروش بند,بیوگرافی هوروش بند,تشکیل هوروش بند بیوگرافی هوروش بند یکی از گروههای موسیقی پاپ (+ تصاویر)

متولد:۱۷ مرداد ۱۳۷۲

زادگاه:کوهدشت

فعالیت:خوانندگی

ملیت:ایرانی

شروع فعالیت در هوروش بند: از سال ۱۳۹۵ تاکنون

ادامه
عباس جدیدی,عباس جدیدی کیست,کشتی عباس جدیدی بیوگرافی عباس جدیدی نماینده چهارمین دوره شورای شهر تهران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ دی ۱۳۴۸ خورشیدی

زادگاه:تهران

پیشه:ورزشکار

ملیت:ایرانی

دین:اسلام

ادامه
مایک پومپئو,بیوگرافی مایک پومپئو,زندگی نامه مایک پومپئو بیوگرافی مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا (+ تصاویر)

زاده:۳۰ دسامبر ۱۹۶۳

زادگاه:اورنج، کالیفرنیا

حزب سیاسی:حزب جمهوری خواه ایالات متحده آمریکا

محل تحصیل:آکادمی نظامی وست پوینت

مدرسه:حقوق هاروارد

همسران:لزلی لیبرت، سوزان جاستیس مُستروس

ادامه
ویژه سرپوش