دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۲۰۰۱۷

سوداگری چیست؟ (+ تاریخچه)

سوداگری چیست سوداگران برای تنظیم امور بازرگانی طرفدار یک دولت مرکزی قدرتمند بودند
سوداگران در مسائل بسیاری با یکدیگر اختلاف نظر داشتند ولی موافق ارتباط نزدیک بین منافع اقتصادی و منافع ملی بودند و عقیده ی آن ها بر این بود که تراکم فلزهای گران بها در داخل کشور، از شروط لازم تشکیل و تداوم" دولت ملی" به شمار می رود. در این مطلب از سرپوش با مفهوم سوداگری در اقتصاد آشنا خواهید شد.

سوداگری

به یک نوع سیاست یا رویکرد یا مکتب اقتصادی برای به حداکثر رساندن صادرات و به حداقل رساندن واردات، سوداگرایی یا مرکانتیلیسم می گویند. این هدف مستلزم" اقتصاد طراحی شده" می باشد. به یک شخص حقیقی یا حقوقی( یعنی شخصی فردی یا جمعی) که با هدف کسب سود به بازار، وارد می شود سوداگر میگویند.

با این حال، کسی که در اقتصاد، وارد بازار می شود تا وسایل مورد نیازش را بدست‌آورد ، مصرف کننده نام دارد. به عبارتی دیگر، سوداگر به شخصی گفته میشود که به بازار وارد میشود تا علاوه بر مصرف خود، برای فروش مجدد چیزی که خریده، خرید یا فروش انجام دهد.

سوداگر به دنبال این است که سودی را بدست‌آورد و ناچارا برای رسیدن به چنین هدفی، به روش هایی مناسب متوسل میشود. از این رو او باید با به کارگیری قدرت انتخاب خود برای انتخاب هدف و روش دستیابی به آن اقدام کند. به این حالت، محاسبه اقتصادی می گویند.

معنی واژۀ سوداگری

معنای کلمه ی" سوداگری"، تجارت یا بازرگانی میباشد درحالیکه" شکل و شیوۀ خاصی از بازرگانی" را ارائه می دهد. بنابراین بازرگانی یا تجارت ازاد میتواند دارای سمت و سوی غیرسوداگرانه نیز باشد. سوداگران در مسائل بسیاری با یکدیگر، اختلاف نظر داشتند ولی موافق ارتباط نزدیک بین منافع اقتصادی و منافع ملی بودند عقیده ی آن ها بر این بود که تراکم فلزهای گران بها در داخل کشور، از شروط لازم تشکیل و تداوم" دولت ملی" به شمار می رود.

مکتب سوداگریسوداگران بین نیروی کار مولد و نیروی کار غیرمولد تفکیک قائل بودند

تاریخچه سوداگری

قرن شانزدهم، منشأ سیاست اقتصادی سوداگرانه یا مرکانتیلیستی بود. در زمینۀ اکتشافات بزرگ جغرافیایی و امکان دستیابی به منافع سرشار و مواد اولیه در غرب در ابتدای قرن شانزدهم تغییراتی رخ داد. این امکانات باعث توسعه ی قلمرو روابط تجاری شد و حجم تجارت در بین کشورهای اروپایی با خارج، به دلیل به کار گیری پول در روابط اقتصادی و کشف ذخایر طلا در قارۀ آمریکا، افزایش یافت.

علاوه بر این، قدرت نمایی در توفیقات جنگی و ایجاد و حفظ مستعمرات، آشکار گردید. این وضع باعث شد تا دولت های ملی دوران سوداگران در اروپا با یکدیگر رقابت کنند و نسبت به قرون وسطی در این قاره، وضعیت متفاوتی بوجود آمد.

طبقۀ اشراف در قرون وسطی از تجهیزات و سربازان منطقۀ نفوذ خود برای جنگ هایشان استفاده می کردند ولی دولت های ملی پس از قرون وسطی، برای پیشبرد جنگ بر ارتش حرفه ای متکی می شدند و طبیعتا به منابع مالی برای تهیۀ ارتش و پیروزی در جنگ نیاز داشتند.

کشورهای اروپای غربی به دلیل نیاز به منابع مالی فراوان، تحصیل فلزهای گرانبها( طلا و نقره) را" سیاست ملی" تلقی می کردند. دولت هایی که معادن سرشار طلا نداشتند و چنین فلزات گرانبهایی در مستعمراتشان وجود نداشت که برای کسب آن ها، سیاست هایی را در پیش گرفتند که منتهی به" تراز بازرگانی مثبت" شد.

تاریخچه سوداگریدر سوداگری شناخت بازار هدف مهم است

این سیاست مبتنی بر این فرض بود که هر گاه مقدار کالای فروخته شده در یک کشور به سایر کشورها در طول مدت یکسال، نسبت به کالاهای خریداری شده از آن کشورها بیشتر باشد، مازاد این دو مقدار به صورت طلا یا ارز به کشور وارد میشود.

تا قبل از قرن شانزدهم، انگیزۀ فعالیت اقتصادی در اروپا تابع اصول مذهبی و اخلاقی بود ولی پس از آن دچار تغییراتی شد و به تدریج ، گرایش به تجارت و انباشت ثروت مادی یا فلزهای گران بها پیدا کرد.

بنابراین اولاً نظام اقتصادی فئودالی مطرود شد، ثانیا" ناسیونالیسم" بر سیاست اقتصادی متکی شد، ثالثا تنها منبع ثروت ملی، طلا و نقره بود، رابعا بازرگانی خارجی، بسیار مهم شد و خامسا توسعۀ اقتصادی و نظامی موجه گردید.

متفکران اقتصادی آن عصر، برای مکتب پاسخگوی این احتیاجات، نام" سوداگری" یا مرکانتیلیسم را انتخاب کردند و طرفدارانش به سوداگران یا مرکانتیلیست ها شهرت پیدا کردند.

مترادف سوداگر,سوداگری چیست کسب و کارهای آموزشی، یک نقطه ورود عالی برای مبتدیان میباشد

گردآوری: بخش اقتصاد سرپوش

  • 17
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش