پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۲۰۰۱۷

سوداگری چیست؟ (+ تاریخچه)

سوداگری چیست سوداگران برای تنظیم امور بازرگانی طرفدار یک دولت مرکزی قدرتمند بودند
سوداگران در مسائل بسیاری با یکدیگر اختلاف نظر داشتند ولی موافق ارتباط نزدیک بین منافع اقتصادی و منافع ملی بودند و عقیده ی آن ها بر این بود که تراکم فلزهای گران بها در داخل کشور، از شروط لازم تشکیل و تداوم" دولت ملی" به شمار می رود. در این مطلب از سرپوش با مفهوم سوداگری در اقتصاد آشنا خواهید شد.

سوداگری

به یک نوع سیاست یا رویکرد یا مکتب اقتصادی برای به حداکثر رساندن صادرات و به حداقل رساندن واردات، سوداگرایی یا مرکانتیلیسم می گویند. این هدف مستلزم" اقتصاد طراحی شده" می باشد. به یک شخص حقیقی یا حقوقی( یعنی شخصی فردی یا جمعی) که با هدف کسب سود به بازار، وارد می شود سوداگر میگویند.

با این حال، کسی که در اقتصاد، وارد بازار می شود تا وسایل مورد نیازش را بدست‌آورد ، مصرف کننده نام دارد. به عبارتی دیگر، سوداگر به شخصی گفته میشود که به بازار وارد میشود تا علاوه بر مصرف خود، برای فروش مجدد چیزی که خریده، خرید یا فروش انجام دهد.

سوداگر به دنبال این است که سودی را بدست‌آورد و ناچارا برای رسیدن به چنین هدفی، به روش هایی مناسب متوسل میشود. از این رو او باید با به کارگیری قدرت انتخاب خود برای انتخاب هدف و روش دستیابی به آن اقدام کند. به این حالت، محاسبه اقتصادی می گویند.

معنی واژۀ سوداگری

معنای کلمه ی" سوداگری"، تجارت یا بازرگانی میباشد درحالیکه" شکل و شیوۀ خاصی از بازرگانی" را ارائه می دهد. بنابراین بازرگانی یا تجارت ازاد میتواند دارای سمت و سوی غیرسوداگرانه نیز باشد. سوداگران در مسائل بسیاری با یکدیگر، اختلاف نظر داشتند ولی موافق ارتباط نزدیک بین منافع اقتصادی و منافع ملی بودند عقیده ی آن ها بر این بود که تراکم فلزهای گران بها در داخل کشور، از شروط لازم تشکیل و تداوم" دولت ملی" به شمار می رود.

مکتب سوداگریسوداگران بین نیروی کار مولد و نیروی کار غیرمولد تفکیک قائل بودند

تاریخچه سوداگری

قرن شانزدهم، منشأ سیاست اقتصادی سوداگرانه یا مرکانتیلیستی بود. در زمینۀ اکتشافات بزرگ جغرافیایی و امکان دستیابی به منافع سرشار و مواد اولیه در غرب در ابتدای قرن شانزدهم تغییراتی رخ داد. این امکانات باعث توسعه ی قلمرو روابط تجاری شد و حجم تجارت در بین کشورهای اروپایی با خارج، به دلیل به کار گیری پول در روابط اقتصادی و کشف ذخایر طلا در قارۀ آمریکا، افزایش یافت.

علاوه بر این، قدرت نمایی در توفیقات جنگی و ایجاد و حفظ مستعمرات، آشکار گردید. این وضع باعث شد تا دولت های ملی دوران سوداگران در اروپا با یکدیگر رقابت کنند و نسبت به قرون وسطی در این قاره، وضعیت متفاوتی بوجود آمد.

طبقۀ اشراف در قرون وسطی از تجهیزات و سربازان منطقۀ نفوذ خود برای جنگ هایشان استفاده می کردند ولی دولت های ملی پس از قرون وسطی، برای پیشبرد جنگ بر ارتش حرفه ای متکی می شدند و طبیعتا به منابع مالی برای تهیۀ ارتش و پیروزی در جنگ نیاز داشتند.

کشورهای اروپای غربی به دلیل نیاز به منابع مالی فراوان، تحصیل فلزهای گرانبها( طلا و نقره) را" سیاست ملی" تلقی می کردند. دولت هایی که معادن سرشار طلا نداشتند و چنین فلزات گرانبهایی در مستعمراتشان وجود نداشت که برای کسب آن ها، سیاست هایی را در پیش گرفتند که منتهی به" تراز بازرگانی مثبت" شد.

تاریخچه سوداگریدر سوداگری شناخت بازار هدف مهم است

این سیاست مبتنی بر این فرض بود که هر گاه مقدار کالای فروخته شده در یک کشور به سایر کشورها در طول مدت یکسال، نسبت به کالاهای خریداری شده از آن کشورها بیشتر باشد، مازاد این دو مقدار به صورت طلا یا ارز به کشور وارد میشود.

تا قبل از قرن شانزدهم، انگیزۀ فعالیت اقتصادی در اروپا تابع اصول مذهبی و اخلاقی بود ولی پس از آن دچار تغییراتی شد و به تدریج ، گرایش به تجارت و انباشت ثروت مادی یا فلزهای گران بها پیدا کرد.

بنابراین اولاً نظام اقتصادی فئودالی مطرود شد، ثانیا" ناسیونالیسم" بر سیاست اقتصادی متکی شد، ثالثا تنها منبع ثروت ملی، طلا و نقره بود، رابعا بازرگانی خارجی، بسیار مهم شد و خامسا توسعۀ اقتصادی و نظامی موجه گردید.

متفکران اقتصادی آن عصر، برای مکتب پاسخگوی این احتیاجات، نام" سوداگری" یا مرکانتیلیسم را انتخاب کردند و طرفدارانش به سوداگران یا مرکانتیلیست ها شهرت پیدا کردند.

مترادف سوداگر,سوداگری چیست کسب و کارهای آموزشی، یک نقطه ورود عالی برای مبتدیان میباشد

گردآوری: بخش اقتصاد سرپوش

  • 17
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
ویژه سرپوش