۱۰:۱۰ - ۲۰ دي ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۱۰۰۵۲۰۲
اقتصاد کلان

طی ۹ ماه گذشته بازارهای واسطه‌گری بیشترین نقدینگی را به سوی خود جذب کردند

ارز صدرنشین شد، تولید باخت

کاظم دوست حسینی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان

شاید ایران تنها کشوری باشد که بیشترین سرمایه‌های خرد و خانگی را هر ساله روانه بازارهایی مثل مسکن، خودرو، ارز و سکه می‌کند. نگاهی به کشورهای توسعه‌یافته یا در حال توسعه نشان می‌دهد که ایران تنها اقتصادی است که در آن مردم برای حفظ قدرت خرید خود پول را با پول معامله می‌کنند و از مسکن به عنوان کالای سرمایه‌گذاری و نه مصرفی استفاده می‌کنند. حکایت این اتفاق اگر تا چند ماه پیش تنها از زبان کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی شنیده می‌شد، حالا اما با داستان نوسانات نرخ ارز و صف‌های شلوغ مردم در چهارراه‌استانبول برای همه ثابت شده است که بازارهای واسطه‌گری صدرنشین سرمایه‌گذاری در ایران هستند.

 

اتفاقی که باعث شد آمارهای رسمی به رشد ۲۰ درصدی نقدینگی طی ۷ ماهه ابتدایی سال جاری اذعان کرده و خبر یک هزارو ۷۰۰ هزار میلیارد تومانی شدن پول‌های سرگردان را منتشر کنند. این حجم از نقدینگی سال‌هاست مانند بمب ساعتی  بخش‌های مختلف اقتصادی را با خسارات جبران‌ناپذیری مواجه کرده است؛ این داستان همچنان ادامه دارد... 

 

اگرچه آمار رسمی را نمی‌توان از دل انبوهی از اعداد و ارقام بانک مرکزی یا مرکز آمار در این زمینه پیدا کرد، اما حالا برآورد برخی از گزارش‌هایی که در تارنمای رسانه‌‎ها دیده می‌شود نشان می‌دهد سرمایه‌های مردم و حتی بانک‌ها به جای تولید، راهی بخش‌های غیر مولد می‌شوند تا به قول کارشناسان اقتصادی در کمترین زمان، بیشترین سود را عاید سرمایه‌گذاران کنند. بر اساس گزارش‌های میدانی صورت گرفته که طی یکسال گذشته تاکنون تغییر شاخص‌های اقتصادی و دلایل آنر ا رصد کرده‌اند، طی ۹ ماه گذشته، بازارهای ارز، سکه، طلا، مسکن و خودرو سود قابل‌توجهی را عاید مردم کردند. بر اساس این گزارش، بررسی وضعیت بازار نشان می‌دهد در پایان آذرماه امسال بازدهی بازار ارز نسبت به پایان اسفند سال گذشته ۱۱۷ درصد بوده است.

 

این بازدهی البته تلخکامی آشکاری را برای ایرانیان به همراه دارد چرا که سود بالای ارز نشان از سقوط سهمگین ارزش پول ملی دارد.  بازار مسکن نیز با رشد نزدیک به صد در صدی قیمت نسبت به سال گذشته یکی از مهمترین مقاصد سرمایه‌های سرگردان بود.  متوسط قیمت مسکن در تهران به ازای هر متر مربع در حدود ۵ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان بود اما این رقم در پایان آذرماه امسال به ۹ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان افزایش یافت. این یعنی سودی نزدیک به ۶۶ درصد برای سرمایه گذاران.

 

آنطور که در تحلیل این گزارش آمده، بازار خودرو نیز بازاری بسیار پرسود برای سرمایه گذاران است اما تعدد کالا در این بازار مانع از آن می شود که محاسبه‌ای نسبی حتی در خصوص سوددهی این بازارها منتشر شود. اگر تنها پراید را در نظر بگیریم می بینیم سرمایه گذاری در بازار این خودرو سودی نزدیک به ۹۰ درصد را دارا بوده است چرا که هر پراید در پایان اسفند ماه قیمتی در حدود ۲۰ تا ۲۱ میلیون تومان در بازار داشت اما امروز با نرخ هایی در حدود ۳۷ تا ۳۸ میلیون تومان خرید و فروش می شود. خودروهای وارداتی حتی بیش از این میزان افزایش را تجربه کرده است.

 

سپرده‌های بانکی که در شرایط مهار تورمی با توجه خاص سرمایه‌گذاران همراه بودند، پس از ریزش ارزش پول ملی اهمیت خود را از دست دادند. اتفاقا در این دوره، تمامی تلاش‌ها بر مهار بیشتر این بازار متمرکز بود.  در حالی که ارز، سکه و مسکن می تاختند، بخشنامه تازه بانک مرکزی تغییر شرایط سپرده گذاری را رقم زده است. مقرر است از ابتدای بهمن ماه پرداخت سود سپرده‌های کوتاه مدت از روز شمار به ماه شمار تبدیل شود. بالاترین بازدهی سودهای بانکی در همین دوره زمانی برابر با ۱۵ درصد و با اغماض در برخی موارد ۲۰ درصد بوده است. حالا با نگاهی به این آمارهای هر چند غیر رسمی، می‌توان اینطور تحلیل کرد که طی چند ماه گذشته تولید در میان سرمایه‌گذاران جایگاهی نداشته و سر بخش مولد همچنان بی‌کلاه مانده است. 

 

همه به دنبال بازدهی کوتاه مدت هستند آنطور که رصد بسیاری از گزارش‌ها و تحلیل‌ها حکایت می‌کند، امسال سرمایه‌های فراوانی از بانک‌ها سرریز بازارهای موازی بانکی نظیر ارز، خودرور، سکه، طلا و البته مسکن شده است. این اتفاق به باور بسیاری از تحلیلگران اقتصادی می‌تواند نشان دهنده شوربختی اوضاع اقتصادی بخصوص در بخش‌های مولد باشد.

 

آگاهان اقتصادی وقتی از صدرنشینی بازارهای موازی و واسطه‌گری صحبت می‌کنند این نکته را یادآور می‌شوند که به دلیل اینکه مردم اعتماد خود را به بخش‌های مولد از دست داده‌اند و حال و روز بد بانک‌ها، دیگر کسی حتی اگر زمانی تولیدکننده هم بود، جرات سرمایه‌گذاری در این بخش را ندارد و دود این بی‌اعتمادی اول از همه چشم تولید را می‌سوزاند.

 

کاظم دوست حسینی، یکی از کارشناسان اقتصادی، در گفت‌وگو با «همدلی»، صدرنشینی بازارهای موازی در سرمایه‌گذاری را ناشی از کمبود حمایت‌های دولت از تولید عنوان می‌کند.

 

این کارشناس اقتصادی در ادامه این‌طور توضیح می‌دهد: «طبیعی است که در بخشی که سود کوتاه‌مدت را بتوان بدست آورد، بسیاری از سرمایه‌ها راهی آن بخش شوند.» او افزود: «بانک‌ها و مردم در برخی از حوزه‌ها مانند مسکن برای حفظ سرمایه‌های خود ناچار به سرمایه‌گذاری شده‌اند و به همین دلیل برخی از کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند که سرمایه‌گذاری در این بخش‌ها در ایجاد نوسانات نرخ ارز موثر بود.»

 

به گفته دوست‌حسینی: «البته این ادعا در ابتدا باید ثابت شود. اما در مجموع شورای پول و اعتبار هر ساله برنامه‌ای را به بانک‌ها می‌دهد تا بر اساس آن بخشی از تسهیلات در حوزه‌های مختلف مثل مسکن یا کشاورزی سرمایه‌گذاری شود و در این زمینه بانک مرکزی اوضاع را رصد می‌کند تا تخلف بانک‌ها مشخص شود.» 

 

این آگاه اقتصادی در ادامه به دلایل هجوم سرمایه‌های مردم نیز به این بازارها اشاره می‌کند و این‌طور ادامه می‌دهد: «هر یک از بخش‌های دیگر به غیر از ارز یا سکه اگر با این همه حجم از سرمایه مردم سرریز می‌شد، حتما در آن بخش نوسان قیمت‌ها ایجاد شده بود و این یک اتفاق طبیعی بود که با افزایش سرمایه‌گذاری در این بازارها، قیمت‌ها افزایش یابد.»

 

او در ادامه تحلیل‌های خود صدرنشینی بازارهای موازی در سرمایه‌گذاری را ناشی از عدم حمایت دولت از بخش‌های مولد عنوان می‌کند و می‌گوید: «دولت در حوزه تولید متاسفانه به خوبی عمل نکرده است و کم‌کاری‌های زیادی در این بخش‌ها وجود دارد. زیرا فرهنگ مردم و بانک‌ها به گونه‌ای است تا زودتر به سود دست یابند و این موضوع باعث شده تا حتی آن‌هایی که یک زمانی تولید کننده بودند، به فکر سرمایه‌دوشی باشند تا اینکه بخواهند سرمایه‌گذاری کنند؛ زیرا مردم می‌خواند تا سریع‌تر به بازدهی برسند.» 

 

مالیات بخش‌های مولد باید کاهش یابد به گفته بسیاری از تحلیلگران اقتصادی، یکی از علت‌های اصلی که باعث شده تا مردم هیچ اعتمادی به بخش‌های مولد نداشته باشد، عدم حمایت دولت از این‌ بخش‌ها است. به باور آگاهان اقتصادی دولت می‌تواند برای تشویق مردم به سرمایه‌گذاری در بخش‌های تولیدی از سیاست‌های حمایتی و تشویقی استفاده کند. دوست‌حسینی به مثالی در این زمینه اشاره می‌کند تا به صورت مصداقی‌تر این واقعیت را توضیح دهد: «اگر فردی یک میلیارد تومان سرمایه داشته باشد و این حجم از پول را در بانک سپرده گذاری کرده تا سود دریافت کند، قطعا بدون پرداخت مالیات، سودی معین را در زمان مشخص دریافت می‌کند، این در حالی است که اگر همین مبلغ به جای بانک به سمت تولید هدایت شود، حتی اگر ۵ درصد هم سود کرده باشد، باید مالیات پرداخت کند، این چگونه نگاه تشویقی از تولید است و چطور می‌توان از سرمایه‌گذارها انتظار داشت تا در بخش‌های تولیدی و مولد سرمایه‌گذاری کنند؟» 

 

خرید ارز با ریال، احتکار خانه‌های خالی برای کسب سود بیشتر، سرمایه‌گذاری در بازار خودرو، ذخیره انبوهی از سکه‌ها و طلا در خانه‌ها داستان تازه‌ای نیست و ریشه در سال‌های گذشته دارد؛ داستانی که از سیاست‌های اشتباه دولت‌ها در زمینه حمایت از تولید دارد و به باور بسیاری از تحلیلگران اقتصادی به دلیل مالیات‌های سنگین همیشه به بی‌راهه رفته است. در شرایطی که هنوز بخش مولد در اقتصاد ایران جایگاهی مثل سودهای بانکی یا بازدهی ارز و سکه را ندارد، آیا مردم راهی بهتر از بازارهای موازی برای حفظ قدرت خرید خود خواهند داشت؟

 

فاطمه آقایی‌فرد

 

  • 19
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.3 stars from 22 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
بهنام صفوی,بیوگرافی بهنام صفوی,عکس‌های بهنام صفوی بیوگرافی بهنام صفوی + عکس همسر و پسرش

نام کامل: بهنام صفوی

تاریخ تولد: ۱۵ تیرماه ۱۳۶۲

محل تولد: شیراز

تحصیلات: مدرک کارشناسی رشتهٔ مهندسی عمران

فعالیت: خوانندگی، نوازندگی،تنظیم کننده و آهنگساز

سبک موسیقی: پاپ

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
محسن ابراهیم‌زاده,بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده,عکس‌های محسن ابراهیم‌زاده بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده + عکس‌های فوق العاده جذاب از او

نام کامل: محسن ابراهیم‌زاده

تاریخ تولد: ۱۷ شهریور ۱۳۶۶

محل تولد: تربت حیدریه

تحصیلات: دیپلم

پیشه: خواننده و آهنگساز و ترانه سرا

سبک: پاپ

ادامه
میلاد کی‌مرام,بیوگرافی میلاد کی‌مرام,عکس های میلاد کی‌مرام بیوگرافی میلاد کی‌مرام + مصاحبه و عکس‌های جدید

نام کامل: میلاد کی مرام

تاریخ تولد: ۴ اردیبهشت ۱۳۶۵ 

زادگاه: بندر انزلی، گیلان 

سال های فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون 

مدرک تحصیلی: مهندس الکترونیک 

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
بهنام بانی,بیوگرافی بهنام بانی,عکس‌های بهنام بانی بیوگرافی بهنام بانی + رمز موفقیت او در عرصه موسیقی

نام کامل: بهنام بانی

تولد: ۱۱ مهر ۱۳۶۶  

ملیت: ایران

سبک‌: پاپ

حرفه: خوانندگی

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
فاطمه گودرزی,بیوگرافی فاطمه گودرزی,عکس فاطمه گودرزی بیوگرافی فاطمه گودرزی + مصاحبه

نام کامل: فاطمه گودرزی

تاریخ تولد:۱۳۴۲/۴/۱۹

محل تولد:تهران

تحصیلات: دیپلم اقتصاد

فعالیت: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

همسر:عبدالرضا گنجی

ادامه
بیوگرافی شهره سلطانی,شهره سلطانی,عکس‌های شهره سلطانی بیوگرافی شهره سلطانی + ماجرای کافه پر حاشیه‌اش

نام کامل: شهره سلطانی

سال تولد: ۱۳۴۸

محل تولد :بجنورد

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، خواننده، نوازنده سنتور و پیانو

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
بهنوش بختیاری,بیوگرافی بهنوش بختیاری,عکس بهنوش بختیاری بیوگرافی بهنوش بختیاری + جزئیاتی از زندگی شخصی

نام: بهنوش

نام خانوادگی: بختیاری

تاریخ تولد: ۱۳۵۴/۲/۲۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس زبان فرانسه

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
الیزابت دوم,ملکه سلطنتی بریتانیا,ملکه انگلیس الیزابت دوم (ملکه انگلیس)

نام کامل: الیزابت الکسندرا مری

سلطنت: ۶ فوریه ۱۹۵۲ – تاکنون

تاجگذاری: ۲ ژوئن ۱۹۵۳

همسر: شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبرو

پدر: جرج ششم

 

ادامه
اندیشه فولادوند,بیوگرافی اندیشه فولادوند,عکس های اندیشه فولادوند بیوگرافی اندیشه فولادوند + مصاحبه

نام کامل: اندیشه فولادوند

تاریخ تولد: ۷ /۷/ ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگر، شاعر، موسیقی‌دان

مدرک تحصیلی: لیسانس فلسفه 

نام پدر: فرهاد فولادوند (شاعر)

ادامه
پرستو صالحی,بیوگرافی پرستو صالحی,عکس‌های جدید پرستو صالحی بیوگرافی پرستو صالحی + عکس‌های جدید

نام: پرستو صالحی

نام اصلی: الهام صالحی سیاوشانی

تاریخ تولد: ۹/۹/۱۳۵۶

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگری

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته نمایش

ادامه
حافظ،زندگینامه حافظ،بیوگرافی حافظ زندگینامه حافظ + تصاویری از حافظیه

نام کامل: خواجه شمس الدين محمد بن بهاءالدّين حافظ شيرازي

محل تولد: شيراز

تاريخ تولد: ۷۲۷ قمري

تاريخ فوت: ۷۹۲ قمري

لقب: حافظ، لسان الغيب، ترجمان الاسرار، لسان العرفا و ناظم الاوليا

عنوان: شاعر

ادامه
بیوگرافی محسن چاوشی,عکس‌های جدید محسن چاوشی,محسن چاوشی بیوگرافی محسن چاوشی + عکس همسر و پسرش

نام و نام خانوادگی : محسن چاوشی حسینی

تاریخ تولد : ۸ مرداد ۱۳۵۸

محل تولد : خرمشهر

پیشه: خواننده، آهنگساز، تنظیم کننده، ترانه‌سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۸۲

سبک: پاپ، راک، الکترونیک، ترنس، رگی و...

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید