یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۱۲۰۰۰۵۲

معرفی دانشکده ها و آموزشکده های دانشگاه بیرجند

دانشگاه بیرجند,دانشکده های دانشگاه بیرجند,رشته های کارشناسی ارشد دانشگاه بیرجندجذب دانشجویان خارجی از اولویتها و اهداف دانشگاه بیرجند است
دانشگاه بیرجند با نیروهای انسانی فعال و پرتلاش در جهت دستیابی به مرزهای دانش و بومی سازی و گسترش آن ها مخصوصاً در دانش های نوین و پیشرفته، پرورش نیروهای انسانی متخصص و متناسب با نیازهای محلی، ملی و منطقه ای، تقویت هویت فرهنگی ملی ـ اسلامی نقش ارزنده ای در جهت توسعه پایدار ملی ایفا می کند.

دانشگاه بیرجند

دانشگاه بیرجند دانشگاهی دولتی است که  در سال ۱۳۵۴ تأسیس شده و در شهر بیرجند، استان خراسان جنوبى  قرار دارد. این  دانشگاه، قطب علمی و از قدیمی ترین دانشگاه های شرق کشور به شمار می رود. این دانشگاه جزء پردیس اصلی در بیرجند دارای پردیس اقماری در شهرهای قاین،  فردوس ، نهبندان،  سربیشه و سرایان می باشد. یکی از قطب های مهم علمی در زمینه اموزش دانشگاهی فرش دستباف، دانشکده هنر دانشگاه بیرجند می باشد.

پیشینه دانشگاه بیرجند

براساس موافقت شورای گسترش آموزش عالی دانشگاه بیرجند در سیزدهم خرداد ماه ۱۳۵۴ در قالب یک موسسه آموزش عالی به ریاست زنده یاد پروفسور محمدحسن گنجی از دانش آموختگان مدرسه شوکتیه و پدر علم جغرافیای نوین ایران تأسیس شد. از مهرماه سال ۱۳۵۶ فعالیت آموزشی و علمی  دانشگاه بیرجند در سه رشته کارشناسی شیمی، فیزیک و ریاضی با پذیرش ۱۲۰ دانشجو آغاز گردید. دانشگاه بیرجند پس از پیروزی انقلاب اسلامی به مجتمع آموزش عالی تغییر یافت و مراحل رشد و شکوفایی خود را با سرعت بیشتری ادامه داد. بعد از آن در سال ۱۳۶۸ به مجتمع دانشگاهی تبدیل شد و در اسفندماه ۱۳۷۱ از نظر موقیعت شایسته علمی به دانشگاه بیرجند ارتقاء یافت.

موقعیت مکانی دانشگاه بیرجند,دانشگاه بیرجند,پذیرش دانشجو در دانشگاه بیرجنددانشگاه بیرجند براساس رتبه بندی مؤسسه تایمز یکی از معتبرترین نظام های رتبه بندی جهان است

موقعیت مکانی  دانشگاه بیرجند در شهرستان بیرجند

بزرگ ترين پردیس و سایت اصلی دانشگاه بیرجند، پردیس شوکت آباد نام دارد که شامل سازمان مرکزی و معاونت های اداری و اکثر دانشکده ها می باشد.

پردیس امیرآباد 

در پردیس امیرآباد، دانشکده های مرتبط با کشاورزی قرار دارد و بطور مستقل امکانات ورزشی و مذهبی و خوابگاهی را دارا می باشد.

پردیس شهداء

در مرکز شهر بیرجند در خیابان دانشگاه بیرجند، پردیس شهداء دانشکده های علوم تربیتی و هنر واقع شده اند.

پذیرش دانشجو در دانشگاه بیرجند

دانشگاه بیرجند در مقطع کارشناسی هر ساله همانند دیگر دانشگاه های کشور از طریق کنکور سراسری و سازمان سنجش آموزش کشور از رشته های ریاضی فیزیک علوم تجربی وعلوم انسانی پذیرش دارد. دانشگاه بیرجند در استان برای دوره های لیسانس و بالاتر تنها داوطلبان را پذیرش می کند و دوره های فوق دیپلم و کارشناسی ناپیوسته مربوط به آموزشکده های شهرستان های استان است. این دانشگاه در قالب تفاهم نامه هایی با دانشگاه های بزرگ جهان با توسعه ارتباطات علمی و بین المللی برای تبادل استاد و دانشجو آمادگی پذیرش دانشجو به خصوص از کشورهای همسایه را داراست.

دانشکده ها و آموزشکده های دانشگاه بیرجند

دانشگاه بیرجند در حال حاضر از ۳ آموزشکده شامل آموزشکده کشاورزی سرایان، آموزشکده فنی نهبندان، آموزشکده کشاورزی سربیشه و۱۱ دانشکده به شرح زیر تشکیل شده است:

* دانشکده مهندسی دانشگاه بیرجند:

 در سال ۱۳۶۷ دانشکده مهندسی دانشگاه بیرجند تحت عنوان آموزشکده فنی تأسیس گردید و با پذیرش دانشجو در سال ۱۳۶۸ در رشته کاردانی الکترونیک كارش را شروع کرد. باتوجه به ایجاد رشته های جدید و پذیرش دانشجو در مقاطع كارشناسی، در اردیبهشت ماه سال ۱۳۷۲ با تائید شورای گسترش آموزش عالی این دانشکده به دانشكده مهندسی تكنولوژی تبدیل شد. سرانجام در راستای اصلاح طرح جامع دانشگاه بیرجند و بر اساس تصویب دفتر امور آموزش عالی سازمان مدیریت در سال ۱۳۸۲ به دانشكده مهندسی تغییر نام یافت. در سال ۱۳۹۰ دانشکده مهندسی به دو دانشکده مهندسی و دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر تفکیک شد. اکنون این دانشکده سه گروه آموزشی مهندسی،  مکانیک،  عمران و معدن دارد.

آموزشکده های دانشگاه بیرجند,پیشینه دانشگاه بیرجند,دانشگاه بیرجنددر سال ۱۳۶۷ دانشکده مهندسی دانشگاه بیرجند تحت عنوان آموزشکده فنی تأسیس شد

* دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه بیرجند:

 گسترده ترین و مجهز ترین واحد آموزشی و پژوهشی استان پهناور خراسان جنوبی در حوزه تخصصی مهندسی برق، دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه بیرجند میباشد که با همکاری بعضی از اعضای هیئت علمی تمام وقت و گروهی از مهندسین مجرب و بهره مندی از آزمایشگاه ها و کارگاه های کارآمد، در توسعه علمی کشور عزیزمان نقش آفرینی نموده و تا به حال دانش آموختگان فراوانی را برای خدمت به کشور ایران تربیت کرده است.

دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه بیرجند در حال حاضر در دوره های کارشناسی الکترونیک، مخابرات، کنترل، قدرت، نرم افزار ، سخت افزار کامپیوتر و فناوری اطلاعات و دانشجوی تحصیلات تکمیلی در تمامی گرایشهای گوناگون مهندسی برق، شامل الکترونیک، مخابرات سیستم، کنترل و قدرت، مشغول به تحصیل هستند. فعالیت اساتید دانشکده در حوزه پژوهشی نیز، به همراه دانشجویان تحصیلات تکمیلی ارشد و دکتری، موضوعات متنوعی از شاخه های مختلف مهندسی برق نظیر" طراحی، بهره برداری و مدیریت سیستمهای قدرت" –" منابع انرژی تجدید پذیر" –" ریز شبکه و شبکه های هوشمند" –" پردازش سیگنالهای صوتی، تصویری" –" بازشناسی الگو و ماشین بینایی" –" داده کاوی و سیستم های تصمیم یار" –" سیستمهای میکروالکترومکانیکی( RF MEMS)" –"‎ پردازش سیگنالهای مخابراتی" –" شبکه های مخابرات سیار و مخابرات مشارکتی" –" کدینگ کانال، منبع و کدینگ شبکه( network coding)" –"‎ شبکه های حسگری". را در برمیگیرد.

* دانشکده علوم دانشگاه بیرجند:

دانشکده علوم پایه دانشگاه بیرجند در سال ۱۳۵۴ بعنوان نخستین دانشکده این دانشگاه تأسیس شد و فعالیت خود را با سه رشته شیمی، فیزیک و ریاضی در سال ۱۳۵۶ شروع نمود. بعدها بخش ریاضی از دانشکده ععوم تفکیک شده و هم اکنون بعنوان یک دانشکده مستقل با عنوان دانشکده علوم ریاضی و آمار به فعالیت خود ادامه می دهد.

دانشگاه بیرجند,رشته های ارشد دانشگاه بیرجند,امکانات دانشگاه بیرجنددانشکده علوم پایه دانشگاه بیرجند در سال ۱۳۵۴ بعنوان نخستین دانشکده این دانشگاه تأسیس شد

* دانشکده علوم ریاضی و آمار دانشگاه بیرجند:

در سال ۱۳۹۲ دانشکده علوم ریاضی و آمار دانشگاه بیرجند از دانشکده علوم تفکیک شد. همواره در بین گروه‌های آمار سراسر کشور گروه آمار دارای جایگاه خاصی بوده به طوری که معمولاً دانشجویان این گروه در بین رتبه های برتر المپیادهای دانشجویی حضور داشته اند. 

* دانشکده کشاورزی دانشگاه بیرجند:

آموزشکده کشاورزی مجتمع آموزش عالی بیرجند فعالیت خود را در سال ۱۳۵۸ در گروه کشاورزی دوره کاردانی تکنسین عملی کشاورزی  در مرکز آموزش کشاورزی بیرجند با پذیرش ۳۳ دانشجو آغاز کرد و در نهایت در سال ۱۳۶۰ به اموزشکده کشاورزی ارتقا یافت.

* دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه بیرجند:

در سال ۱۳۹۱  دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست از مجموعه دانشکده کشاورزی مجزا شد و اینک در پردیس امیرآباد بعنوان دانشکده ای مستقل مشغول فعالیت می باشد.

* دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه بیرجند:

در سال ۱۳۶۹  دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه بیرجند، فعالیت خود را با پذیرش دانشجو در دو رشته زبان و ادبیات فارسی و علوم تربیتی( گرایش برنامه ریزی درسی) و با ۷ نفر عضو هیأت علمی شروع کرد. فعالیت های آموزشی دانشکده به تدریج با اضافه شدن رشته هایی همچون کتابداری و اطلاع رسانی، تربیت بدنی و علوم ورزشی و تاریخ، گسترش یافت. 

عکس های دانشگاه بیرجند,دانشگاه بیرجند,رشته های دکتری دانشگاه بیرجنددر دانشگاه بیرجند، رشته‌های فیزیک، شیمی و ریاضی از قدمت بیشتری برخوردار هستند

* دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی:

دانشگاه بیرجند از سال ۱۳۷۱ در رشته علوم تربیتی نسبت به پذیرش دانشجو اقدام نمود و در رشته های علم اطلاعات و دانش شناسی( ۱۳۷۳) و روانشناسی( ۱۳۸۵) با تداوم پذیرش دانشجو زمینه ایجاد دانشکده مستقل فراهم شد. از بهمن ماه سال ۱۳۸۷ دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی با موافقت هیأت رئیسه دانشگاه، تشکیل شد و از نظر ساختاری و فیزیکی استقلال یافت.

* دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه بیرجند:

در سال ۱۳۷۴ رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه بیرجند با گزینش دانشجو در دوره روزانه در دل دانشکده ادبیات و علوم انسانی تأسیس گردید. طرح تفکیک دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی از دانشکده ادبیات و علوم انسانی در سال ۱۳۸۶ به شورای توسعه و گسترش آموزش عالی ارائه، و در شورای گسترش آموزش عالی( مورخ ۱۳۸۸/۱۲/۲۷) موافقت اصولی آن گرفته شد.

* دانشکده هنر دانشگاه بیرجند:

در دهه فجر سال ۱۳۸۱ دانشکده هنر دانشگاه بیرجند در مقطع کاردانی رشته باستان شناسی با پذیرش ۳۵ دانشجو، در عمارت تاریخی باغ جهانی اکبریه افتتاح شد و هم اینک در شرق کشور یگانه مرکز دانشگاهی هنر به شمار می رود.

* دانشکده فنی و مهندسی فردوس دانشگاه بیرجند:

جهت تربیت نیروی متخصص فنی در شهرستان بیرجند، با گشایش شعبه ای از دانشگاه بیرجند برای افتتاح آموزشکده فنی فردوس موافقت شد و متعاقباً در سال ۱۳۸۶ موافقت اصولی جهت ایجاد آموزشکده فنی فردوس اخذ گردید.

امکانات دانشگاه بیرجند,عکس های دانشگاه بیرجند,دانشگاه بیرجنددانشگاه بیرجند در ۳۹ رشته دانشگاهی براساس سوابق تحصیلی دانشجو می‌پذیرد

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 16
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ژوزه مورینیو,شبکه اجتماعی ژوزه مورینیو,فعالیت های ژوزه مورینیو بیوگرافی ژوزه مورینیو یکی از مربیان برتر فوتبال جهان + تصاویر خانوادگی

متولد: ۲۶ ژانویهٔ ۱۹۶۳

محل تولد:پرتغال

فعالیت فعلی:مربیگری

پست گذشته:هافبک

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
راغب,زندگینامه راغب,اظهارات راغب در مورد مهاجرتش به یزد زندگینامه راغب خواننده ایرانی موسیقی پاپ (+ تصاویر)

نام هنری:مصطفی راغب

متولد:اسفند ماه ۱۳۶۸

زادگاه:تهران

مهارت:نقاشی، بازیگری و موسیقی پاپ

مدرک تحصیلی:کارشناسی مدیریت

شغل:تدریس و آموزش صداسازی و آواز

ادامه
محمود احمدی نژاد,دکتر محمود احمدی نژاد,عکس محمود احمدی نژاد بیوگرافی محمود احمدی نژاد ششمین رئیس جمهور ایران (+ تصاویر)

زادروز: ۶ آبان ۱۳۳۵

زادگاه: آرادان، گرمسار، ایران

دین: اسلام، شیعه

ملیت:ایرانی

پیشه:سیاستمدار ،  هیئت علمی

ادامه
ساره بیات,عکس ساره بیات,بیوگرافی ساره بیات متولد بیوگرافی ساره بیات بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر خانوادگی)

تایخ تولد: ۱۴ مهر ۱۳۵۸

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۸۰  تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
روبرت امرسون لوکاس,تصاویر روبرت امرسون لوکاس,بهینه‌سازی ساختار مالیات رابرت لوکاس بیوگرافی رابرت لوکاس و فعالیت های او در زمینه اقتصاد (+ تصاویر)

زاده:۱۵ سپتامبر ۱۹۳۷

زادگاه:یاکیما، واشینگتن,  ایالات متحده آمریکا

زمینه:اقتصاد کلان

ملیت:ایالات متحده آمریکا

مکتب فکری:اقتصاد کلان کلاسیک نو

ادامه
بیوگرافی و زندگینامه لیندا کیانی عکس,لیندا کیانی,عکس های جدید لیندا کیانی بیوگرافی لیندا کیانی بازیگر موفق کشور (+ تصاویر اینستاگرامی)

تاریخ تولد:۲۳ شهریور ۱۳۵۹

محل تولد:آبادان

تحصیلات:فوق لیسانس فلسفه

ملیت:ایرانی

زمینه فعالیت:بازیگر

ادامه
ابوریحان بیرونی,درباره ی ابوریحان بیرونی,شرح حال ابوریحان بیرونی زندگینامه ابوریحان بیرونی دانشمند مشهور ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۳ ذیحجه ۳۶۲

زادگاه:کاث،  خوارزم

ملیت:ایران

دین:اسلام

دیگر نام ها:ابوریحان محمد بن احمد بیرونی

ادامه
هادی ساعی,هادی ساعی در نقش,زندگینامه هادی ساعی زندگینامه هادی ساعی تکواندوکار پیشین و بازیگر ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۱ خرداد ۱۳۵۵

محل تولد:شهرستان بستان آباد

ملیت:ایرانی

سال های فعالیت:۱۳۸۷ – ۱۳۶۵

پیشه:مدیر ورزشی، بازیگر

ادامه
سبک خاص حجت اشرف زاده,شهرت حجت اشرف زاده با ماه و ماهی,حجت اشرف زاده بیوگرافی حجت اشرف زاده خواننده ترانه ی معروف ماه و ماهی (+ تصاویر خانوادگی)

نام:حجت اشرف زاده

تاریخ تولد:۱۲ آذر ۱۳۵۸

محل تولد: نیشابور- خراسان رضوی

سبک: تلفیقی پاپ و سنتی

تحصیلات: کارشناس نرم افزار

ملیت: ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش