چهارشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۹۹۰۴۰۰۰۰۶

آشنایی با رشته برق و گرایش های آن/ بازار کار رشته برق چگونه است؟

رشته برق,معرفی رشته برق,رشته برق صنعتیرشته برق، یکی از مهمترین رشته مهندسی است
رشته برق در آغاز با مكانیک همراه بود و الكترومكانیک خوانده می شد، ولی با رشد و پیشرفت چشمگیر این رشته، رشته برق راه خود را از مكانیك جدا كرد و بعنوان یك رشته جداگانه مطرح گردید. با توجه به وسعت صنعت برق و ترقی زیاد آن، رشته برق به چند گرایش تقسیم شده است.

تاریخچه رشته برق

الکتریسیته یکی از مباحث جذاب علمی از ابتدای قرن هفدهم بوده است. یکی از نخستین مهندسین برق احتمالاً ویلیام گیلبرت بوده است که اولین وسیلهٔ اندازه گیری الکتریسیته یا الکتروسکوپ را طراحی کرد و آنرا ورسوریوم (versorium) نامید. تا قبل از حدود دههٔ ۱۸۸۰، مباحث مربوط به الکتریسیته و کاربردهای آن، زیرمجموعه ای از فیزیک تلقی می شد. رشته برق نخستین بار در نیمهٔ دوم قرن نوزده میلادی، پس از تجاری سازی تلگراف، تلفن و توزیع برق و استفاده های آن بعنوان یک شغلِ شناخته شده مطرح شد.

هم اكنون، دانشكده های برق كشور به لحاظ كادر علمی و امكانات، در حدی قابل قیاس با دانشگاه های معتبر دنیا هستند. كامپیوتر بعنوان یك وسیله الكتریكی، از مصنوعات و تولیدات رشته برق است. 

از حدود سال ۱۸۸۵ بعضی دانشگاه ها و موسسات فناوری مانند دانشگاه کرنل یا موسسهٔ فناوری ماساچوست، رشتهٔ کارشناسی مهندسی برق را ایجاد نمودند. دانشگاه فنی دارمشتات اولین دانشگاهی بود که در سال ۱۸۸۲ دانشکدهٔ مهندسی برق را ایجاد کرد و بعد از آن دانشگاه کرنل و دیگر دانشگاه ها رشته برق را ارائه نمودند.

رشته برق قدرت,رشته برق,معرفی رشته برق صنعتیرشته برق در نیمهٔ دوم قرن نوزدهم میلادی، بعنوان یک شغلِ شناخته شده مطرح شد

معرفی رشته برق

رشته برق بخشی از مهندسی است که با تحلیل و بهره برداری از پدیده هایی فیزیکی که به بارهای الکتریکی و جریان های الکتریکی و آثار آنها سر و کار دارد. محور اصلی فعالیت های مهندسی برق، تبدیل سیگنالی به سیگنال دیگر است. این سیگنال امکان دارد شکل موج ولتاژ یا شکل موج جریان و یا ترکیب دیجیتالی یک بخش از اطلاعات باشد. به عنوان مثال زمانی که با تلفن صحبت می کنیم اول به دستگاهی به نام میکروفون نیاز داریم که صحبت های ما را تبدیل به سیگنال های الکتریکی کند تا بتواند در خطوط تلفن منتقل شود. بعد در طرف دیگر به دستگاهی نیاز داریم که سیگنال هایی که میرسد را به سیگنال های صوتی تبدیل کند تا شخص آن طرف خط بتواند صدای ما را بشنود و مکالمه تلفنی برقرار گردد.

رشته برق مناسب چه کسانی است؟

رشته برق مناسب افرادی است که پیش زمینه قوی در دروس محاسباتی من جمله ریاضی و فیزیک دارند. در واقع رشته برق برای افرادی جذاب خواهد بود که هوش محاسباتی بالایی داشته باشند. افرادی که علاقه دارند وارد رشته مهندسی برق شوند، باید بدانند که وارد یکی از سخت ترین رشته های دانشگاهی خواهند شد. به همین دلیل اشخاصی که خواهان انتخاب رشته برق هستند، باید این مسئله را در نظر بگیرند که تحصیل در این رشته احتیاج به تلاش و کوشش فراوانی دارد.

برای ورود به رشته برق پایه ای قوی از ریاضیات لازم است. همچنین، آشنایی با برنامه نویسی به زبان های C و ++ C باعث می شود در رشته برق موفقیت بیشتری کسب کنید. علاوه بر این تسلط بر زبان انگلیسی مثل دیگر رشته ها لازم و ضروری است.

معرفی رشته برق بیوالکتریک,رشته برق الکترونیک,رشته برقرشته برق برای افرادی جذاب خواهد بود که هوش محاسباتی بالایی دارند

گرایش های مقطع کارشناسی رشته برق

رشته برق در مقطع کارشناسی دارای ۵ گرایش زیر است. در بعضی دانشگاه ها، گرایش دانشجو بعد از گذراندن ۳ تا ۵ ترم معلوم می شود.

  • مهندسی الکترونیک
  • مهندسی مخابرات
  • مهندسی قدرت
  • مهندسی کنترل
  • مهندسی پزشکی (بیوالکتریک ـ بیوانفورماتیک در برخی دانشگاه ها)

- مهندسی الکترونیک: رشته برق هنوز هم مهندسی الکترونیک را در دانشگاه ها تحت پوشش قرار می دهد و فارغ التحصیلان، مهندس برق لقب می گیرند. بعضی بر این باورند که «مهندس برق» باید برای کسانی بکار رود که در مهندسی قدرت و جریان های بالا یا مهندسی فشار قوی تخصص دارند. در حالیکه گروهی دیگر معتقد هستند که مهندسی قدرت تنها یکی از شاخه های مهندسی برق است. در سال های گذشته رشته هایی جدید و جداگانه مانند مهندسی اطلاعات و مهندسی سیستم های مخابراتی را شاهد بوده ایم که در گروه های آموزشی تحت همین نام ها تحصیل می شوند. اکثر دانشگاه های اروپایی رشته مهندسی برق را برای مهندسان قدرت استفاده کرده و بین مهندسی برق و الکترونیک تفاوت قائلند. در آغاز دهه ۱۹۸۰ هم واژه مهندسی کامپیوتر معمولاً برای اشاره به الکترونیک و مهندسی اطلاعات استفاده می شد.

- مهندسی مخابرات: یکی از گرایش های رشته برق مخابرات است که در رابطه با مخابرات نوری میدان و امواج سیستم مخابرات می باشد. هدف رشته برق مخابرات ایجاد رابطه بین دو یا چند کاربر است که با نظریه های گوناگون این کار را انجام می دهد و باید انجام فرایندها بهینه سازی شود. بدین ترتیب هدف این رشته تربیت افرادی است که بتوانند در چهار زمینه فرستنده، مرحله میانی، گیرنده و گسترش شبکه فعالیت کنند. رشته برق مخابرات از دو گرایش میدان و سیستم تشکیل میشود.

رشته برق,بازار کار رشته برق,رشته برق مخابراتیکی از گرایش های رشته برق، مخابرات است که در رابطه با امواج سیستم مخابرات می باشد

- مهندسی قدرت: رشته برق گرایش قدرت از رشته های بسیار پرکاربرد و پولساز در دنیای امروز است که از روش کنکور گروه ریاضی می توان به تحصیل در آن پرداخت. هدف این رشته تولید برق در نیروگاه ها، انتقال برق از طریق خط انتقال و توزیع در شبکه های شهری است که به مصرف برق خانگی و کارخانجات برسد. از افرادی که در زمینه برق قدرت تحصیل دارند انتظار میرود با روش های گوناگون تولید برق، خطوط انتقال نیرو و سیستم های توزیع آشنا باشد. رشته برق قدرت آن قدر در اغلب کشورها مهم شده است که بعضی درس ها برای آن کشور، بومی سازی شده است یعنی دولت تصمیم دارد افراد حتماً در زمینه هایی مانند تولید، انتقال، توزیع، مدیریت، اصلاح و سایر موارد دیگر تخصص کسب کند و جذب بازار کار شود.

- مهندسی کنترل: یکی از گرایش های رشته برق، مهندسی کنترل است. در سیستمهای پویا مانند سیستمهای الکتریکی، مکانیکی و بیولوژیکی که متغیر با زمان بوده و اغتشاشات متعددی هم بر آن ها اثر می کنند، مسئله کنترل خودکار و تغییر رفتار سیستم برای نزدیک کردن پاسخهای آن ها به مقادیر مطلوب مورد نظر می باشد. هدف از گرایش کنترل در دانشکده مهندسی برق، آشنایی دانشجویان با نحوه تحلیل و مدلسازی سیستمهای پویا و معرفی اصول طراحی و شیوه استفاده از سیستمهای کنترل خودکار برای بهبود رفتار اینگونه سیستمها می باشد. علاوه بر این، با توجه به قابلیتهای نوینی که در طی دهه های گذشته در پردازش اطلاعات به وسیله کامپیوتر به وجود آمده است، کاربرد کامپیوتر در شبیه سازی رفتار سیستمهای پویا قسمتی از برنامه آموزشی مجموعه کنترل را تشکیل می دهد. کاربرد سیستمهای گوناگون کنترل در کارخانه ها و مراکز صنعتی و واحدهای خدماتی، نیروگاهها، سیستمهای هوا – فضایی، مهندسی پزشکی و حتی اقتصاد و مدیریت صنعتی، بخشی از کاربردهای متنوع مجموعه کنترل در صنایع مختلف است.

- مهندسی پزشکی: شاید به جرأت بتوان گفت که پیشرفتهای عمده گذشته در زمینه پزشکی مرهون پیشرفتهای مهندسی است. اگر به عنوان مثال می­توان جراحی قلب باز انجام داد علل آن دستگاهی است که می­تواند عمل قلب را در بازه زمانی که قلب بیمار از بدنش خارج شده و تحت عمل جراحی قرار گرفته است، انجام دهد. به همین علت رشته برق در سالهای گذشته کم کم در مجموعه گرایش­های مهندسی برق قرار گرفته است. دانشجویان رشته برق معمولاً علاوه بر آموزش­های مهندسی مقداری نیز آموزش پزشکی خواهند داشت. به همین جهت و با توجه به حجم آموزش­ها معمولاً دانشجویان رشته برق باید آمادگی ادامه تحصیل تا سطح کارشناسی ارشد را داشته باشند تا بهتر بتوانند مفید واقع شوند. به هر صورت در رشته مهندسی برق نیز امکانات کاری خوبی وجود خواهد داشت.

لیست دروس رشته برق کنترل,رشته برق,گرایش های مقطع کارشناسی رشته برق دانشجویان رشته برق علاوه بر آموزش­های مهندسی مقداری آموزش پزشکی هم خواهند داشت

وضعیت ادامه تحصیل رشته برق در مقاطع بالاتر

فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی رشته برق که مدرک خویش را در یکی از چهار گرایش الکترونیک، مخابرات، قدرت و کنترل می گیرد، میتواند در یکی از این گرایشها (اختیاری) یا رشته ای که برق زیر مجموعه ای برای آن تعریف شده، ادامه تحصیل نماید. رشته برق به صورت: مهندسی برق- الکترونیک، برق- قدرت، برق- مخابرات (حاوی گرایش های: میدان، سیستم، موج، رمز، مایکرونوری) برق- کنترل، مهندسی پزشکی (گرایش بیوالکتریک)، مهندسی هسته ای (دو گرایش مهندسی راکتور و مهندسی پرتو پزشکی، مهندسی کامپیوتر (معماری کامپیوتر، هوش مصنوعی و رباتیک) است. برای تحصیل در مقطع دکترای تخصصی رشته برق، میتوان، در هر یک از زیرشاخه های تخصصی تر گرایشهای مذکور میزان مورد نیاز واحدها را اخذ کرد و رساله دکتری را در همان موضوع خاص ارائه داد. مسلم است این زیر شاخه ها، گرایشهای تخصصی تر این چهار گرایش است. امکان ادامه تحصیل در کلیه گرایشهای نامبرده در مقطعهای کارشناسی ارشد و تا حد زیادی در دوره دکتری، در درون کشور وجود خواهد داشت. رشته برق به علت کاربردی بودن آن در خیلی از علوم مهندسی دیگر، برای فارغ التحصیلان امکان تحصیل در بسیاری گرایشها و دانشها را فراهم می کند.

بازار كار رشته برق

گرچه رشته برق به گرایش هایی تقسیم شده كه دانشجو حداكثر در یك زمینه تخصص می یابد ولی برنامه های آموزشی طوری تدوین شده كه دانشجو را برای كار در هر چهار گرایش آماده می كند و دانشجویان میتوانند با قدری مطالعه بیشتر در گرایش های دیگر هم به كار بپردازند.

برعکس این مسئله که شرکت های متعددی برای استخدام دانش آموختگان رشته برق وجود دارد، ولی هم اینک به علت اشباع شدن کشورمان از مهندسین برق طی سالیان گذشته، فرصت های شغلی برای این قشر کم شده است.

با توجه به افزایش روز افزون احتیاج به انرژی و نرخ رشد انرژی الکتریکی در کشور، سالیانه باید حدود ۱۵۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید کشور اضافه شود که این نیاز به احداث نیروگاه های جدید و همچنین فارغ التحصیلان متخصص رشته برق و قدرت دارد. این اشخاص در قسمت های مختلفی مانند کارخانه سیمان، خودروسازی، ذوب آهن و ... می توانند کار کنند و همچنین امکان دارد جذب وزارتخانه های پست و تلگراف و تلفن، صنایع، دفاع و سازمان های گوناگون خصوصی و دولتی شوند.

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 12
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش