شنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۳
۱۰:۲۳ - ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۳۱۲۰۸
انتخابات ریاست جمهوری

پزشکیان کیست؟ | تکرار خاتمی؟ موسوی دوم؟ کپی حسن روحانی؟ یا احمدی‌نژاد ثانی؟

انتخابات ریاست‌جمهوری,مسعود پزشکیان,نامزدهای انتخاباتی
در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری، پدیده مسعود پزشکیان توجه‌ها را به خود جلب کرده است. آیا او می‌تواند انتخاباتی متفاوت را رقم بزند؟ یا نمونه‌های موفق کمپین‌های اصلاح‌طلبان این‌بار هم تکرار می‌شود؟ ظهور او بسیاری را به یاد نامزدهای انتخاباتی در دوره‌‌های قبلی می‌اندازد. به راستی او شبیه به کدام یک از آن‌ها است؟ 

به گزارش رویداد۲۴ ؛ آیا با یک انتخابات بی‌سابقه روبرو هستیم؟ ذهن ما ناخودآگاه این انتخابات را نمونه‌ّهای قبلی مقایسه می‌کند. آیا موقعیت پزشکیان در این انتخابات تکرار دوم خردادی است که محمد خاتمی رقم زد؟ نسخه تازه‌ای از حضور نمایشی عبدالناصر همتی در انتخابات قبلی است؟ برخی او را محمود احمدی‌نژاد اصلاح‌طلبان می‌‌خوانند و برخی دیگر وضعیت او را مشابه وضع حسن روحانی بعد از ردصلاحیت هاشمی رفسجانی می‌بینند. اما به راستی پزشکیان کیست، به کدام رئیس‌‌جمهوران قبلی شبیه است و چه تفاوتی با آن‌ها دارد؟

سید محمد خاتمی

برای برخی‌ها، موقعیت کنونی پزشکیان یادآور موقعیت محمد خاتمی در سال ۷۵ است. در انتخابات سال ۷۶، نظر طراحان انتخابات روی علی‌اکبر ناطق نوری بود و محمد خاتمی به عنوان گرم‌کننده انتخابات تائیدصلاحیت شد. گفته می‌شد در آن سال، حاکمیت شانسی برای پیروزی آقای خاتمی متصور نبود و به همین دلیل اجازه ورود به او داد. خاطرات هاشمی رفسنجانی از آن سال نشان می‌دهد که رهبر انقلاب دست‌کم تا نیمه‌های اردیبهشت (انتخابات در ابتدای خرداد برگزار شد) شانس آقای ناطق نوری را بیشتر می‌دانسته‌. اما آیا پزشکیان در موقعیتی مشابه خاتمی ۷۶ است؟

پزشکیان، خاتمی است: پزشکیان مانند خاتمی هم درون نظام است و هم بیرون نظام. موقعیتی آستانه‌ای دارد. او مانند خاتمی وزیر دولت بوده است؛ دولت خود خاتمی. از سوی دیگر، هیچ لکه ننگ یا پرونده فساد‌آمیز ندارد و جزو عاملان وضعیت موجود شناخته نمی‌شود.

پزشکیان، خاتمی نیست: پزشکیان برخلاف خاتمی پایگاه روشنی در میان روشنفکران جامعه ندارد. سابقه خاتمی در وزارت فرهنگ، باعث شد چهره‌ّ‌های فرهنگی به سرعت جذب کمپین او شوند. همچنین ایده‌های تازه‌ای داشت که ریشه در دانش او در علوم سیاسی داشتند. اما پزشکیان پزشک است و از ادبیات بسیار ساده‌ و غیرروشنفکرانه‌ای استفاده می‌کند.

 میرحسین موسوی

برای برخی دیگر، پزشکیان میرحسین موسوی را به یاد می‌آورد؛ کاندیدای اصلاح‌طلبان در انتخابات سال ۸۸.

پزشکیان، میرحسین موسوی است: پزشکیان مانند میرحسین موسوی، جزو اقلیت در حاشیه اصلاح‌طلبان و نیروهای اعتدالی است. در حالی که اغلب نیروهای چپ درون جمهوری اسلامی و اصلاح‌طلبان به راست گردش کرده‌‌اند و از سیاست‌های اقتصادی راست گرایانه (حذف یارانه‌ها، کاهش بودجه نهادهایی مانند آموزش و پرورش و بهداشت و درمان، و خصوصی‌سازی) حمایت می‌کنند، پزشکیان و موسوی، هردو به آرمان‌های اقتصادی دهه اول انقلاب یعنی حمایت از اقشار مستضعف اعتقاد دارند و سبک زندگی ساده‌‌زیست و مردمی را حفظ کرده‌اند. هردو منتقد سیاست‌های اصل ۴۴ و خصوصی‌سازی‌های فسادآمیز بعد از آن هستند. البته به نظر می‌رسد پزشکیان به واسطه حضور بیشتر در نهادهای رسمی نگاه ملایم‌تری به اقتصاد بازار آزاد داشته باشد.

هردو به‌شدت از ادبیات مذهبی استفاده می‌کنند و قرائتی مردمی، چپ‌گرایانه و عدالت‌طلبانه از متون مذهبی دارند.

پزشکیان میرحسین موسوی نیست: در نگاه اول، پزشکیان سخنران و ناطق بهتری نسبت به میرحسین موسوی است، گرچه موسوی بیانیه‌نویس قهاری بود. بنابراین پزشکیان بهتر می‌تواند از فرصت مناظره‌های استفاده کند.  

مهم‌ترین تفاوت اما آن است که پزشکیان و موسوی راهبردهای مختلفی در برابر نظام سیاسی موجود دارند. میرحسین موسوی در پی اعتراضات جنبش مهسا در سال ۱۴۰۱ خواستار رفراندم و تغییر نظام سیاسی شد در حالی که پزشکیان مدافع اصلاح در چارچوب نظام فعلی است و حتی در انتخابات مجلس در سال ۱۴۰۲ در حالی قاطبه اصلاح‌طلبان آن را تحریم کردند، در انتخابات شرکت کرد و از تبریز رای آورد.

البته میرحسین موسوی هم در ابتدای کمپین خود در سال ۸۸ خود را اصول‌گرای اصلاح‌طلب خواند و خواستار همکاری‌های فراجناحی برای حل مشکلات کشور بود اما برخورد سخت گارد حاکم از او سیاستمداری رادیکال ساخت. باید دید، برخورد نظام سیاسی در آینده با آقای پزشکیان چگونه است و او چگونه به سیگنال‌های مثبت و منفی هسته سخت و اصول‌گرایان پاسخ می‌دهد.

 حسن روحانی

حسن روحانی بعد از ۸سال صدارت احمدی‌نژاد و در حالی که ردصلاحیت هاشمی رفسنجانی همه امیدها را ناامید کرده بود، توانست در روزهای پایانی رقابت‌های انتخاباتی خود را از میان رقبایش بالا بکشد و راهی پاستور شود. در حالی که برگزاری انتخابات در دست وزیر کشور ابراهیم رئیسی است و رقیبان قدری مانند علی لاریجانی ردصلاحیت شده‌اند آیا پزشکیان می‌تواند همچنین حسن روحانی، نوری در دل تاریکی ناامیدی باشد؟

پزشکیان حسن روحانی است: پزشکیان در کمپی قرار می‌گیرد که طرفدار رابطه عادی با جهان است و قطعا در قطب مخالف سعید جلیلی قرار می‌گیرد. به احتمال زیاد مانند روحانی بتواند از حمایت اصلاح‌طلبان، نامزدهای ردصلاحیت‌شده، و حتی اصول‌گرایان میانه‌رو برخوردار شود.

پزشکیان مانند روحانی ناطق خوبی است و انتظار می‌رود در مناظره‌ها از پس نامزدهای تکراری اصول‌گرایان بربیاید.

پزشکیان، حسن روحانی نیست: حسن روحانی در هنگام ورود به عرصه انتخابات در اتنهای راست طیف جناح اصلاح و اعتدال، فاصله زیادی با اصلاح‌طلبان- به‌خصوص جناح چپ آن- داشت و اجماع بر سرش با حمایت هاشمی رفسنجانی و در دقیقه ۹۰ صورت گرفت. پزشکیان اما در انتهای چپ طیف اصلاح‌طلبان قرار دارد و سریع توانسته حمایت اجماعی آن‌ها را به دست بیاورد.

پزشکیان، دیپلمات نیست و قطعا نمی‌تواند مانند روحانی بر پرونده هسته‌ای یا مذاکرات دیگر اشراف کامل یا نظر مختص به خود برخوردار باشد. این یک نکته منفی برای او است.

اما نکته مثبت این است که او واقعاً حسن روحانی نیست؛ در هیچ یک از سیاست‌های اشتباه او مانند گران کردن بنزین دست نداشته و حتی منتقد آن بوده است. انتظار می‌رود او در تصمیم‌گیری درباره موضوعاتی مانند حذف یارانه‌ها محافظه‌کارانه‌تر عمل کند یا دست‌کم شفا‌ف‌تر با مردم صحبت کند.

محمود احمدی‌نژاد 

برخی اصول‌گرایان پزشکیان را احمدی‌نژاد اصلاح‌طلبان می‌خوانند. البته معلوم نیست این اصول‌گرایان قصد مدح دارند (چرا که زمانی مرید بی‌چون و چرای محمود بودند)‌ یا ذم. محمود احمدی‌نژاد چرخش‌های سیاسی زیادی کرده و سخت است کسی را به او تشبیه کرد. با این‌حال، قدرت‌گیری احمدی‌نژاد در سال ۸۴ داستانی است قابل توجه: ستاره اقبال احمدی‌نژاد زمانی اوج گرفت که اصول‌گرایان بعد از چهار شکست پیاپی (ریاست‌جمهوری ۷۶، شورای شهر ۷۷، مجلس ۷۸ و ریاست‌جمهوری ۸۰) هیچ امید و انگیزه‌ای برای شرکت در انتخابات شوراهای شهر دوم به سال ۸۲ نداشتند و عملاً انتخابات را تحریم کردند. اینجا بود که احمدی‌نژاد وارد صحنه شد و در حالی که اصلاح‌طلبان با چند فهرست مشغول رقابت با هم بودند، فهرست آبادگران را سازماندهی کرد و شهردار شد.

پزشکیان، محمود احمدی‌نژاد است: پزشکیان اگر شباهتی احمدی‌نژاد داشته باشد، شباهتی به احمدی‌نژاد سال ۸۴ دارد. هردو کاپشن می‌پوشند، هردو چندان پیرو تشکیلات سازمانی جناح‌های خود نیستند و هردو از فرودستان می‌گویند. اما مهم‌ترین شباهت پزشکیان و احمدی‌نژاد آن است که هردو وقتی جناح‌های‌شان به نفس‌نفس می‌افتند و ناامید می‌شوند، دست از کار نمی‌کشند.

پزشکیان، احمدی‌نژاد نیست: قدیمی‌ترین شکاف سیاسی در جمهوری اسلامی شکاف حسینیه-مهدیه است. قبل از انقلاب دو جریان مذهبی در جامعه طرفدار جدی داشت: جریانی که از مذهب برای مبارزه سیاسی در جهت برقراری عدالت الهام می‌گرفت که مهم‌ترین معلمش علی شریعتی (خطیب حسینیه ارشاد) بود و جریانی که خواهان اجرای احکام اسلامی بر جامعه در حال مدرن‌شدن ایران بود، و مهم‌ترین واعظش شیخ احمد کافی (منبری مهدیه) بود. این دو جریان به ترتیب چپ و راست اسلامی را تشکیل دادند. پزشکیان به خط اول و احمدی‌نژاد به گروه دوم تعلق دارد.

شکاف بعدی که در درون سپاه ارومیه پررنگ شد، شکاف محصولی – باکری‌ها بود. صادق محصولی یار دیرین احمدی‌نژاد که سال‌ها در استان‌های شمال غرب کشور همراه هم بودند، مهدی و حمید باکری را از سپاه اخراج کرد و آن‌ها به جنوب رفتند و در عملیات‌های بدر و خیبر شهید شدند. پزشکیان و احمدی‌نژاد تداوم این شکاف تاریخی هستند.

مهم‌تر از این دو آنکه احمدی‌نژاد از همان ابتدا درگیر پرونده‌های فسادی مانند سواپ نفت در اردبیل یا ریخت‌وپاش در شهرداری تهران بود به نحوی که وزیر کشور خاتمی با شهردارشدن او مخالفت می‌‌کرد. پزشکیان اما یکی از پاکدست‌ترین سیاستمداران جمهوری اسلامی است.

  • 19
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۱۲
جدیدترین
قدیمی ترین
حقیقتا که پزشکیان اما یکی از پاکدست‌ترین سیاستمداران جمهوری اسلامی است. به همین خاطردزدان و نمیگذارند رای بیاورد
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش