پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۲۰۰۲۰

ضربه برگردان و چگونگی انجام آن

ضربه برگردان,ضربه برگردان چیست,مبدع حرکت ضربه برگردانضربه برگردان می‌تواند برای دفاع، به قصد دور کردن توپ از دهانه دروازه یا برای حمله باشد
بخش مهمی از فرهنگ فوتبال به نام ضربات برگردان بعنوان مهارتی نمادین شناخته میشود. در یک بازی فوتبال، اجرای ضربه برگردان به خصوص در به ثمر رساندن گل، از اهمیت ویژه ای در نزد رسانه های ورزشی برخوردارست. از کاربردهای ضربه برگردان می توان به استفاده از آن در کارهای هنری نظیر مجسمه سازی ، سینما، تبلیغات و ادبیات اشاره کرد.

ضربه برگردان

ضربه برگردان که با نام قیچی برگردان نیز شناخته میشود، در فوتبال بعنوان یک حرکت فیزیکی محسوب میشود و به این صورت انجام میشود که باید بدنتان را رو به پشت در هوا بیاندازید و با پاهایتان حرکت قیچی انجام دهید بنحوی که یکی از پاهایتان نسبت به دیگری جلوتر باشد. به این ترتیب برای این که به توپ هوایی رو به عقب، ضربه بزنید باید بدون قرار گرفتن روی زمین یعنی بالاتر از سطح سر، این کار را انجام دهید. این ضربه بدین دلیل در بین مهارت های فوتبال، محبوبیت پیدا کرده که در مسابقات رقابتی فوتبال، از آن به عنوان حرکتی پیچیده و غیرمتداول استفاده میشود.

ضربه برگردان میتواند به منظور دفاع، به بهانه ی این که توپ را از دهانه دروازه یا برای حمله دور کند، به سمت دروازه حریف، گلزنی کند. ضربه برگردان در فوتبال، نوعی از مهارت سطح بالا به شمار می رود که خطراتی را برای بازیکنان مبتدی بهمراه دارد. در پیشینه فوتبال، عملکرد موفق این ضربه تا حد زیادی برای بازیکنان باتجربه و ورزیده محدود بوده است.

در اواخر قرن نوزدهم میلادی، ضربه برگردان برای نخستین بار در تاریخ فوتبال در آمریکای جنوبی اختراع شد. مهاجران بریتانیایی در اثر تغییرات محلی در سبک بازی فوتبال، به معرفی خلق نوآوری هایی مثل ضربه برگردان پرداختند.

آموزش ضربه برگردان,نحوه انجام ضربه برگردان,چگونگی انجام ضربه برگردانروش های مختلفی برای ضربه برگردان وجود دارد ولی در اصل همه آنها مشابه می باشند

نوآوری هایی مثل ضربه برگردان حاصل تغییرات محلی در سبک بازی فوتبال بودند که توسط مهاجران بریتانیایی به آن جا معرفی شده بود.

مبدع حرکت ضربه برگردان در فوتبال حرفه ای

نخستین مهاجم افسانه ای تیم ملی برزیل به نام لئونیداس داسیلوا که به لقب" الماس سیاه" شهرت داشت؛ به عنوان ستاره فوتبال برزیل پس از آرتور فریدنریک( که نتوانست خود را به بقیه نشان دهد) شناخته شد.

داسیلوا زاده ی سال ۱۹۱۳ در ریودوژانیرو می باشد. داسیلوا بدین دلیل شهرت پیدا کرد که ضربه برگردان یا به قول برزیلی ها" چیودنا" را اختراع کرد. اولین کسی که با استفاده از ضربه برگردان در فوتبال، موفق به گلزنی در دروازه حریفان شد، داسیلوا نام داشت. در جام های جهانی ۱۹۳۴ و ۱۹۳۸، لئونیداس جوان چنین حرکتی را انجام داد و در نزد او محبوب شد.

پله تابحال چندین مرتبه حرکت قیچی برگردان را انجام داده است و عموم مردم براساس نامش چنین حرکتی را می شناختند ولی مواردی که باعث فراموشی لئونیداس و ضربه هایش در نزد مردم شد جنگ جهانی و وقفه در بازیهای جام جهانی و ظهور پله ۲۰ سال بعد از لئونیداس داسیلوا در زمینه ی فوتبال بود.

آموزش ضربه برگردان

برای ضربه زدن روش های مختلفی به کار گرفته شده است ولی تمامی آن ها اصولا به هم شباهت دارند. پای ضربه زننده به توپ، مهمتر از پای تکیه گاه است ولی پای تکیه گاه ، اجازه تاب خوردن به پای ضربه زننده را در جهت زاویه صحیح می دهد. بنابراین محل پای تکیه گاه ، تعيين کننده ی زاویه صعود توپ است و باتوجه به خط توپ( خط توپ، خط فرضی در مرکز توپ)، محل پای تکیه گاه نیز مشخص میشود.

در حرکت ضربه برگردان، تمام اعضای بدن باید با هم همکاری کنند. به این صورت که ابتدا باید پاها را به طرف جلو و بالا پرتاب کنید تا بدنتان در هوا به سمت عقب، رانده شود. موقعیت یکی از پاها باید بالاتر از دیگری باشد تا پای ضربه زننده آسان تر تابیده شود. سپس بر روی دست ها، ساعد ها و پشت فرود بیایید. این عمل برای یادگیری، نیازمند صبر و تحمل بازیکن میباشد . اگر تصور می کنید که نمیتوانید چنین حرکتی را انجام دهید باید با امید و پشتکار دوباره تلاش کنید. فوتبالیست های بسیاری هستند که هنوز تمایل ندارند که این روش را بطور صحیح انجام دهند.

ضربه برگردان چیست,ضربه برگردان,مبدع حرکت ضربه برگردانقیچی برگردان نام دیگر ضربه برگردان میباشد

از عوامل اصلی فوتبال می توان به ضربه زدن اشاره کرد؛ بدین دلیل که اکثر قریب به اتفاق گل ها موفقیت آمیز می شود. بنابراین نباید تمرینات را قطع کنید بلکه باید از هر دو پایتان استفاده کنید. بازیکن خوب باید مهارت ضربه زنی به توپ را با استفاده از هر دو پا داشته باشد. توجه به نظریه زاویه ها در فوتبال، بسیار مهم است؛ پس آن را فراموش نکنید. چنانچه محل توپ، درست باشد در دروازه حریف، گل میشود. شما در زمان نزدیک شدن به دروازه می توانید با ضربه زدن به توپ، آن را در دروازه حریف وارد کنید سعی نکنید که دریبل بزنید.

نکته مهم دیگر، ارزیابی شانس خود در پرتاب توپ به طرف دروازه حریف می باشد. از ۳۰ متری می توانید توپ را به دروازه حریف وارد کنید. درصورت بهتر شدن موقعیت بازیکن دیگر تیم نسبت به شما در پرتاب توپ به طرف دروازه حریف باید توپ را به او پاس دهید و برایش چنین موقعیتی را ایجاد کنید. بازیکنی که به موقع توپ را پاس می دهد به اندازه بازیکنی اهمیت دارد که قادر به گلزنی در دروازه حریف است.

آموزش حرکت قیچی برگردان,نحوه انجام ضربه برگردان,چگونگی انجام ضربه برگردانضربه برگردان حرکتی فیزیکی در فوتبال محسوب میشود

گردآوری: بخش فوتبال سرپوش

 • 17
 • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ابوالفضل پورعرب,بیوگرافی ابوالفضل پورعرب,زندگینامه ابوالفضل پورعرب بیوگرافی ابوالفضل پورعرب و فعالیت های او (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:تئاتر، سینما، تلویزیون

پیشه:بازیگر

متولد:۱ تیر ۱۳۴۰

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

قد:۱۷۵ سانتیمتر

ادامه
وریا غفوری,بیوگرافی وریا غفوری,عکس وریا غفوری بیوگرافی وریا غفوری، فوتبالیست مشهور ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ متولد :۲۹  شهریور ۱۳۶۶

محل تولد:کردستان

ملیت:ایران

پست :مدافع، هافبک

قد:۱۷۸ سانتیمتر

ادامه
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • جمعه ۱۸ آذر
  جام جهانی
  کرواسی - برزیل
  ۱۸:۳۰
 • جام جهانی
  هلند - آرژانتین
  ۲۲:۳۰
 • شنبه ۱۹ آذر
  جام جهانی
  مراکش - پرتغال
  ۱۸:۳۰
 • جام جهانی
  انگلیس - فرانسه
  ۲۲:۳۰
ویژه سرپوش