یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۲۰۰۲۰

ضربه برگردان و چگونگی انجام آن

ضربه برگردان,ضربه برگردان چیست,مبدع حرکت ضربه برگردانضربه برگردان می‌تواند برای دفاع، به قصد دور کردن توپ از دهانه دروازه یا برای حمله باشد
بخش مهمی از فرهنگ فوتبال به نام ضربات برگردان بعنوان مهارتی نمادین شناخته میشود. در یک بازی فوتبال، اجرای ضربه برگردان به خصوص در به ثمر رساندن گل، از اهمیت ویژه ای در نزد رسانه های ورزشی برخوردارست. از کاربردهای ضربه برگردان می توان به استفاده از آن در کارهای هنری نظیر مجسمه سازی ، سینما، تبلیغات و ادبیات اشاره کرد.

ضربه برگردان

ضربه برگردان که با نام قیچی برگردان نیز شناخته میشود، در فوتبال بعنوان یک حرکت فیزیکی محسوب میشود و به این صورت انجام میشود که باید بدنتان را رو به پشت در هوا بیاندازید و با پاهایتان حرکت قیچی انجام دهید بنحوی که یکی از پاهایتان نسبت به دیگری جلوتر باشد. به این ترتیب برای این که به توپ هوایی رو به عقب، ضربه بزنید باید بدون قرار گرفتن روی زمین یعنی بالاتر از سطح سر، این کار را انجام دهید. این ضربه بدین دلیل در بین مهارت های فوتبال، محبوبیت پیدا کرده که در مسابقات رقابتی فوتبال، از آن به عنوان حرکتی پیچیده و غیرمتداول استفاده میشود.

ضربه برگردان میتواند به منظور دفاع، به بهانه ی این که توپ را از دهانه دروازه یا برای حمله دور کند، به سمت دروازه حریف، گلزنی کند. ضربه برگردان در فوتبال، نوعی از مهارت سطح بالا به شمار می رود که خطراتی را برای بازیکنان مبتدی بهمراه دارد. در پیشینه فوتبال، عملکرد موفق این ضربه تا حد زیادی برای بازیکنان باتجربه و ورزیده محدود بوده است.

در اواخر قرن نوزدهم میلادی، ضربه برگردان برای نخستین بار در تاریخ فوتبال در آمریکای جنوبی اختراع شد. مهاجران بریتانیایی در اثر تغییرات محلی در سبک بازی فوتبال، به معرفی خلق نوآوری هایی مثل ضربه برگردان پرداختند.

آموزش ضربه برگردان,نحوه انجام ضربه برگردان,چگونگی انجام ضربه برگردانروش های مختلفی برای ضربه برگردان وجود دارد ولی در اصل همه آنها مشابه می باشند

نوآوری هایی مثل ضربه برگردان حاصل تغییرات محلی در سبک بازی فوتبال بودند که توسط مهاجران بریتانیایی به آن جا معرفی شده بود.

مبدع حرکت ضربه برگردان در فوتبال حرفه ای

نخستین مهاجم افسانه ای تیم ملی برزیل به نام لئونیداس داسیلوا که به لقب" الماس سیاه" شهرت داشت؛ به عنوان ستاره فوتبال برزیل پس از آرتور فریدنریک( که نتوانست خود را به بقیه نشان دهد) شناخته شد.

داسیلوا زاده ی سال ۱۹۱۳ در ریودوژانیرو می باشد. داسیلوا بدین دلیل شهرت پیدا کرد که ضربه برگردان یا به قول برزیلی ها" چیودنا" را اختراع کرد. اولین کسی که با استفاده از ضربه برگردان در فوتبال، موفق به گلزنی در دروازه حریفان شد، داسیلوا نام داشت. در جام های جهانی ۱۹۳۴ و ۱۹۳۸، لئونیداس جوان چنین حرکتی را انجام داد و در نزد او محبوب شد.

پله تابحال چندین مرتبه حرکت قیچی برگردان را انجام داده است و عموم مردم براساس نامش چنین حرکتی را می شناختند ولی مواردی که باعث فراموشی لئونیداس و ضربه هایش در نزد مردم شد جنگ جهانی و وقفه در بازیهای جام جهانی و ظهور پله ۲۰ سال بعد از لئونیداس داسیلوا در زمینه ی فوتبال بود.

آموزش ضربه برگردان

برای ضربه زدن روش های مختلفی به کار گرفته شده است ولی تمامی آن ها اصولا به هم شباهت دارند. پای ضربه زننده به توپ، مهمتر از پای تکیه گاه است ولی پای تکیه گاه ، اجازه تاب خوردن به پای ضربه زننده را در جهت زاویه صحیح می دهد. بنابراین محل پای تکیه گاه ، تعيين کننده ی زاویه صعود توپ است و باتوجه به خط توپ( خط توپ، خط فرضی در مرکز توپ)، محل پای تکیه گاه نیز مشخص میشود.

در حرکت ضربه برگردان، تمام اعضای بدن باید با هم همکاری کنند. به این صورت که ابتدا باید پاها را به طرف جلو و بالا پرتاب کنید تا بدنتان در هوا به سمت عقب، رانده شود. موقعیت یکی از پاها باید بالاتر از دیگری باشد تا پای ضربه زننده آسان تر تابیده شود. سپس بر روی دست ها، ساعد ها و پشت فرود بیایید. این عمل برای یادگیری، نیازمند صبر و تحمل بازیکن میباشد . اگر تصور می کنید که نمیتوانید چنین حرکتی را انجام دهید باید با امید و پشتکار دوباره تلاش کنید. فوتبالیست های بسیاری هستند که هنوز تمایل ندارند که این روش را بطور صحیح انجام دهند.

ضربه برگردان چیست,ضربه برگردان,مبدع حرکت ضربه برگردانقیچی برگردان نام دیگر ضربه برگردان میباشد

از عوامل اصلی فوتبال می توان به ضربه زدن اشاره کرد؛ بدین دلیل که اکثر قریب به اتفاق گل ها موفقیت آمیز می شود. بنابراین نباید تمرینات را قطع کنید بلکه باید از هر دو پایتان استفاده کنید. بازیکن خوب باید مهارت ضربه زنی به توپ را با استفاده از هر دو پا داشته باشد. توجه به نظریه زاویه ها در فوتبال، بسیار مهم است؛ پس آن را فراموش نکنید. چنانچه محل توپ، درست باشد در دروازه حریف، گل میشود. شما در زمان نزدیک شدن به دروازه می توانید با ضربه زدن به توپ، آن را در دروازه حریف وارد کنید سعی نکنید که دریبل بزنید.

نکته مهم دیگر، ارزیابی شانس خود در پرتاب توپ به طرف دروازه حریف می باشد. از ۳۰ متری می توانید توپ را به دروازه حریف وارد کنید. درصورت بهتر شدن موقعیت بازیکن دیگر تیم نسبت به شما در پرتاب توپ به طرف دروازه حریف باید توپ را به او پاس دهید و برایش چنین موقعیتی را ایجاد کنید. بازیکنی که به موقع توپ را پاس می دهد به اندازه بازیکنی اهمیت دارد که قادر به گلزنی در دروازه حریف است.

آموزش حرکت قیچی برگردان,نحوه انجام ضربه برگردان,چگونگی انجام ضربه برگردانضربه برگردان حرکتی فیزیکی در فوتبال محسوب میشود

گردآوری: بخش فوتبال سرپوش

 • 17
 • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • یکشنبه ۲۴ تیر
  هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  هنگ کنگ - بحرین
  ۱۶:۰۰
 • هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  چین - کویت
  ۱۷:۴۵
 • هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  هند - عمان
  ۱۹:۳۰
 • والیبال جام یادبود هوبرت واگنر
  لهستان - اسلوونی
  ۲۰:۰۰
 • والیبال جام یادبود هوبرت واگنر
  آلمان - مصر
  ۲۲:۰۰
 • جام ملت های اروپا
  اسپانیا - انگلیس
  ۲۲:۳۰
 • دوشنبه ۲۵ تیر
  لیگ تابستانی NBA
  ایندیانا پی سرز - مینه سوتا تیمبرولوز
  ۰۱:۱۰
 • کوپا آمریکا
  آرژانتین - کلمبیا
  ۰۳:۳۰
 • هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  عربستان - هنگ کنگ
  ۱۲:۳۰
 • هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  ایران - چین
  ۱۴:۱۵
 • هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  قطر - کره جنوبی
  ۱۶:۰۰
 • هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  چین تایپه - ژاپن
  ۱۷:۴۵
 • دوستانه
  روزنبرگ - منچستر یونایتد
  ۱۹:۳۰
 • هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  عمان - اردن
  ۱۹:۳۰
 • سه شنبه ۲۶ تیر
  هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  کویت - ایران
  ۱۲:۳۰
 • هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  بحرین - عربستان
  ۱۴:۱۵
 • هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  چین تایپه - قطر
  ۱۶:۰۰
 • هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  اردن - هند
  ۱۷:۴۵
 • هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  ژاپن - کره جنوبی
  ۱۹:۳۰
ویژه سرپوش