چهارشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۱۰۰۵۱

آشنایی با قوانین بازی جوانمردانه در فوتبال

قوانین بازی جوانمردانه فوتبال,جایزه بازی جوانمردانه فیفا,جایزه بازی جوانمردانهبازی جوانمردانه یک مفهوم از دنیای ورزش است که اشاره به رفتار صحیح ورزشکاران دارد
بازی جوانمردانه علاوه بر دربرگیری بعضی از ارزش های اساسی در ورزش، در رابطه با جنبه هایی از زندگی روزمره می باشد. ورزشکاران با استفاده از بازی جوانمردانه خود میتوانند جهان را بهتر کنند و صلح را در کشورها گسترش دهند.

بازی جوانمردانه

بازی جوانمردانه در دنیای ورزش، بیانگر رعایت رفتار صادقانه و صحیح ورزشکاران، نسبت به حریف، داور و دستیاران می باشد. بازی جوانمردانه با اولویت قرار دادن طعم رقابت عادلانه و لذت بردن از ورزش نسبت به جاه طلبی پیروزی مشخص می شود. در واقع هدف از بازی جوانمردانه اینست که به حریف، داور و قوانین، احترام گذاشته میشود. بازی جوانمردانه را به این منظور تمرین می کنند که برای سردرگمی حریف یا قاضی از هیچ تقلب، کلاهبرداری یا شبیه سازی استفاده نشود. شما در این روش بازی، مجاز به آزار دادن ، تحقیر یا بدرفتاری هیچ یک از شرکت کنندگان نیستید. بنابراین از موارد بیان کننده ی روحیه رقابت عادلانه می توان به، حرکاتی مانند سلام دوستانه به حریف و عذرخواهی بعد از یک اقدام نامناسب اشاره کرد.

متأسفانه بازی جوانمردانه، تبدیل به معضل بزرگی در فوتبال شده است. بعضی از تیمها برای این که آرزوهای خود را برآورده کنند؛ سراغ هر کاری میروند و معمولاً کم سابقه است که به خاطر عدم رعایت بازی جوانمردانه، تیمهای بازنده شکایتی نداشته باشند. جالب است بدانید که وقتی موقعیت مدعیان مبارزه با فرار از بازی جوانمردانه با هم یکسان میشود، اقدام به تکرار همان حرکت اشتباه می نمایند و ادعای آن ها اینست که به رعایت بازی جوانمردانه در آن میدان خاص، نیازی نبود!

پیشینه بازی جوانمردانه

از جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک، بازی جوانمردانه یا« فیرپلی» برای نخستین بار مطرح شد. پس از این که« دیه گو مارادونا» با دست به تیم ملی انگلیس، گل زد؛ ایده ی بازی جوانمردانه از سوی رییس وقت فیفا به نام ژائو هاولانژ در آن دوره از جام جهانی مطرح شد. فدراسیون جهانی فوتبال در همان سال، مرامنامه ای( Code of Conduct) را تهیه کرد و ایده ی بازی جوانمردانه را داد. این مرامنامه دارای بندهای مختلف زیر میباشد :

> بازی کردن برای پیروزی:

پیروزی بعنوان هدف اصلی یک رقابت فوتبال به شمار می رود. درصورت فاصله گرفتن یکی از دو گروه از این ایده اصلی، باعث جفا به خود و هواداران و تماشاچیان این ورزش میشود و نوعی تقلب محسوب میشود. در بازی جوانمردانه، قاعده ی بازی کردن برای نبردن وجود ندارد.

> جوانمردانه بازی کردن:

در حقیقت، پیروزی بدون انجام بازی جوانمردانه، بدون ارزش است. به آسانی می توان تقلب کرد ولی این کار، لذتی ندارد. در بازی جوانمردانه، احترام به قوانین اصلی ورزش فوتبال از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ بدین دلیل که بازیکنان باید اشنا به روح قانون باشند و از آن عدول نکنند. از بخش جدایی ناپذیر بازی جوانمردانه می توان به احترام به هم تیمی ها و تیم مقابل، تماشاچیان و مربیان و داوران اشاره کرد. اصول اساسی یک بازی که روح جوانمردی در آن دمیده شده شامل پذیرش شکست و قبول باخت می باشد.

عکس بازی جوانمردانه فوتبال,عکس بازی جوانمردانه در ورزش ها,قوانین بازی جوانمردانه در فوتبالفیرپلی نام دیگر بازی جوانمردانه است

قوانین بازی جوانمردانه در فوتبال

هدف از ایجاد مقررات بازی جوانمردانه مالی یوفا( FFP) این بود که باشگاه های حرفه ای فوتبال در راه موفقیت، درامد خود را هزینه نکنند تا با مشکلات مالی که ممکن است بقای طولانی مدتشان را تهدید کند؛ مواجه نشوند.

اصول دهگانه بازی جوانمردانه فیفا

- یکی از اصول ده گانه ی بازی جوانمردانه اینست که هدفتان از بازی کردن، پیروزی باشد.

- جوانمردانه بازی کردن از دیگر اصول بازی جوانمردانه به شمار می رود.

- در بازی جوانمردانه، ملزم به رعایت قوانین بازی هستید.

- شما باید به حریف، داوران، هم تیمی ها، مسئولین اجرایی و بینندگان در بازی جوانمردانه احترام بگذارید.

- اصول دیگر بازی جوانمردانهاینست که شما با وقار، شکست را بپذیرید.

- ترویج زیبایی های فوتبال از اصول ده گانه ی بازی جوانمردانه به شمار می رود.

- در بازی جوانمردانه، کسانی را تقبیح کنید که ورزش ما را بدنام می کنند.

- به دیگران کمک کنید تا زیر فشار فساد و انحراف پایداری ورزند.

- در بازی جوانمردانه به کسانی احترام بگذارید که از اعتبار فوتبال دفاع می کنند.

- برای ورزش ما طبق اصول بازی جوانمردانه، مواردی همچون فساد، مواد مخدر ، تخلف و دیگر موراد خطرناک را تقبیح و مردود کنید.

چه کسی برنده بازی جوانمردانه است؟

تمامی افراد در بازی جوانمردانه به عنوان پیروز میدان شناخته میشوند. مواردی همچون توجه هدفمند، متقابل و خودداری که نشات گرفته از آرمان های اخلاقی مشترک افراد است را پایه و اساس انجمن بازی جوانمردانه می دانند. امروزه افرادی همچون والدین، معلمان و در درجه اول رسانه ها وظیفه دارند که این ارمان ها و حس مسئولیت پذیری که در همکاری بشریت ضروری است را بوجود آورند.

جایزه بازی جوانمردانه فیفا

فیفا رفتار شایسته در ورزش را با اهدای این جایزه به رسمیت می شناسد و در تلاش است که روح بازی جوانمردانه و شفقت در فوتبال ملت ها را ارتقاء دهد. در سال ۱۹۸۷ برای نخستین بار ، جایزه بازی جوانمردانه فیفا اهدا شد و برنده ی این جایزه، افرادی همچون تیمها ، طرفداران، فدراسیون های فوتبال و حتی کل جوامع فوتبالی بودند. در هر سال، یک الی دو مرتبه جایزه بازی جوانمردانه فیفا را اهدا میکنندو فقط در سال ۱۹۹۴ هیچ کس به عنوان نامزد این جایزه انتخاب نشد.

پس از اهدای جایزه بازی جوانمردانه به باشگاه های هواداران، تیمهای ملی، انجمن های فوتبال و ورزشکاران توسط فیفا، بعضی از دریافت کنندگان، توانایی تسلط بر مشکلات سیاسی میان کشورهایشان را پیدا کردند. به طور مثال در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه، انجمن فوتبال ایران و ایالات متحده به خاطر رفتار ورزشی و همکاری متقابلشان توانستند این جایزه را به صورت مشترک دریافت کنند. این اتفاق بمدت ۱۰ سال بعد برای تیمهای ترکیه و ارمنستان و روابط تیره دیپلماتیک کشورهایشان رخ داد.

اعتقاد اندیشمندان اخلاق در جوامع مدرن اینست که ورزش و مسابقه بر رشد فردی و اجتماعی، تأثير شگرفی می گذارد بگونه ای که ورزش به عنوان بازتابی از فرهنگ هر جامعه تلقی میشود، البته در نظر داشته باشید که ورزش علاوه بر تاثیرگذاری، قابلیت تأثير پذیری از ارزش های جامعه را نیز دارد.

بازی جوانمردانه مالی

بازی جوانمردانه به اثبات این مسأله می پردازد که باشگاه ها بیش از درآمدشان نباید هزینه ای بپردازند و همچنین نباید با سایر باشگاه ها، بازیکنان یا مقامات مالیاتی، بدهی معوقه ای داشته باشند. اگر آن ها قوانین را رعایت نکنند، باشگاه ها می توانند آن ها را تحریم کنند و اقدام به حذف آن ها از مسابقات متشکل از سازمان یوفا نمایند. درواقع بازی جوانمردانه مالی در زمینه ی فوتبال قصد دارد بین باشگاه ها در سطح پولی به تعادل بهتری برسد تا از این طریق یک رویداد ورزشی بهتر را بوجود آورد.

جایزه بازی جوانمردانه,بازی جوانمردانه,عکس بازی جوانمردانه فوتبالبازی جوانمردانه از جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک مطرح شده است

گردآوری: بخش فوتبال سرپوش

 • 11
 • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • سه شنبه ۲ مرداد
  -
  ۱۸:۰۰
 • دوستانه
  اشتورم گراتس - پورتو
  ۲۰:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  دیناموکیف - پارتیزان بلگراد
  ۲۱:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  لوگانو - فنرباغچه
  ۲۲:۰۰
 • دوستانه
  اسپورتینگ - سویا
  ۲۳:۰۰
 • چهارشنبه ۳ مرداد
  دوستانه
  منچسترسیتی - سلتیک
  ۰۳:۰۰
 • والیبال قهرمانی زیر ۲۰ سال آسیا ۲۰۲۴
  ایران - چین تایپه
  ۱۳:۰۰
 • دوستانه
  کاشیما آنتلرز - برایتون
  ۱۳:۳۰
 • دوستانه
  سرزو اوزاکا - دورتموند
  ۱۳:۴۵
 • دوستانه
  روتاخ اگرن - بایرن مونیخ
  ۱۵:۳۰
 • فوتبال المپیک
  امید آرژانتین - امید مراکش
  ۱۶:۳۰
 • فوتبال المپیک
  امید ازبکستان - امید اسپانیا
  ۱۶:۳۰
 • فوتبال المپیک
  امید گینه - امید نیوزیلند
  ۱۸:۳۰
 • فوتبال المپیک
  امید مصر - امید دومینیکن
  ۱۸:۳۰
 • فوتبال المپیک
  امید عراق - امید اوکراین
  ۲۰:۳۰
 • فوتبال المپیک
  امید ژاپن - امید پاراگوئه
  ۲۰:۳۰
 • دوستانه
  گالاتاسرای - لچه
  ۲۱:۰۰
 • فوتبال المپیک
  امید فرانسه - امید آمریکا
  ۲۲:۳۰
 • پنج شنبه ۴ مرداد
  دوستانه
  چلسی - رکسام
  ۰۵:۳۰
 • دوستانه
  آرسنال - بورنموث
  ۰۶:۰۰
 • والیبال قهرمانی زیر ۲۰ سال آسیا ۲۰۲۴
  ایران - قطر
  ۱۳:۰۰
 • لیگ برتر فوتسال
  فولاد هرمزگان - ایرالکو اراک
  ۱۹:۰۰
ویژه سرپوش