پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۱۰۰۵۱

آشنایی با قوانین بازی جوانمردانه در فوتبال

قوانین بازی جوانمردانه فوتبال,جایزه بازی جوانمردانه فیفا,جایزه بازی جوانمردانهبازی جوانمردانه یک مفهوم از دنیای ورزش است که اشاره به رفتار صحیح ورزشکاران دارد
بازی جوانمردانه علاوه بر دربرگیری بعضی از ارزش های اساسی در ورزش، در رابطه با جنبه هایی از زندگی روزمره می باشد. ورزشکاران با استفاده از بازی جوانمردانه خود میتوانند جهان را بهتر کنند و صلح را در کشورها گسترش دهند.

بازی جوانمردانه

بازی جوانمردانه در دنیای ورزش، بیانگر رعایت رفتار صادقانه و صحیح ورزشکاران، نسبت به حریف، داور و دستیاران می باشد. بازی جوانمردانه با اولویت قرار دادن طعم رقابت عادلانه و لذت بردن از ورزش نسبت به جاه طلبی پیروزی مشخص می شود. در واقع هدف از بازی جوانمردانه اینست که به حریف، داور و قوانین، احترام گذاشته میشود. بازی جوانمردانه را به این منظور تمرین می کنند که برای سردرگمی حریف یا قاضی از هیچ تقلب، کلاهبرداری یا شبیه سازی استفاده نشود. شما در این روش بازی، مجاز به آزار دادن ، تحقیر یا بدرفتاری هیچ یک از شرکت کنندگان نیستید. بنابراین از موارد بیان کننده ی روحیه رقابت عادلانه می توان به، حرکاتی مانند سلام دوستانه به حریف و عذرخواهی بعد از یک اقدام نامناسب اشاره کرد.

متأسفانه بازی جوانمردانه، تبدیل به معضل بزرگی در فوتبال شده است. بعضی از تیمها برای این که آرزوهای خود را برآورده کنند؛ سراغ هر کاری میروند و معمولاً کم سابقه است که به خاطر عدم رعایت بازی جوانمردانه، تیمهای بازنده شکایتی نداشته باشند. جالب است بدانید که وقتی موقعیت مدعیان مبارزه با فرار از بازی جوانمردانه با هم یکسان میشود، اقدام به تکرار همان حرکت اشتباه می نمایند و ادعای آن ها اینست که به رعایت بازی جوانمردانه در آن میدان خاص، نیازی نبود!

پیشینه بازی جوانمردانه

از جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک، بازی جوانمردانه یا« فیرپلی» برای نخستین بار مطرح شد. پس از این که« دیه گو مارادونا» با دست به تیم ملی انگلیس، گل زد؛ ایده ی بازی جوانمردانه از سوی رییس وقت فیفا به نام ژائو هاولانژ در آن دوره از جام جهانی مطرح شد. فدراسیون جهانی فوتبال در همان سال، مرامنامه ای( Code of Conduct) را تهیه کرد و ایده ی بازی جوانمردانه را داد. این مرامنامه دارای بندهای مختلف زیر میباشد :

> بازی کردن برای پیروزی:

پیروزی بعنوان هدف اصلی یک رقابت فوتبال به شمار می رود. درصورت فاصله گرفتن یکی از دو گروه از این ایده اصلی، باعث جفا به خود و هواداران و تماشاچیان این ورزش میشود و نوعی تقلب محسوب میشود. در بازی جوانمردانه، قاعده ی بازی کردن برای نبردن وجود ندارد.

> جوانمردانه بازی کردن:

در حقیقت، پیروزی بدون انجام بازی جوانمردانه، بدون ارزش است. به آسانی می توان تقلب کرد ولی این کار، لذتی ندارد. در بازی جوانمردانه، احترام به قوانین اصلی ورزش فوتبال از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ بدین دلیل که بازیکنان باید اشنا به روح قانون باشند و از آن عدول نکنند. از بخش جدایی ناپذیر بازی جوانمردانه می توان به احترام به هم تیمی ها و تیم مقابل، تماشاچیان و مربیان و داوران اشاره کرد. اصول اساسی یک بازی که روح جوانمردی در آن دمیده شده شامل پذیرش شکست و قبول باخت می باشد.

عکس بازی جوانمردانه فوتبال,عکس بازی جوانمردانه در ورزش ها,قوانین بازی جوانمردانه در فوتبالفیرپلی نام دیگر بازی جوانمردانه است

قوانین بازی جوانمردانه در فوتبال

هدف از ایجاد مقررات بازی جوانمردانه مالی یوفا( FFP) این بود که باشگاه های حرفه ای فوتبال در راه موفقیت، درامد خود را هزینه نکنند تا با مشکلات مالی که ممکن است بقای طولانی مدتشان را تهدید کند؛ مواجه نشوند.

اصول دهگانه بازی جوانمردانه فیفا

- یکی از اصول ده گانه ی بازی جوانمردانه اینست که هدفتان از بازی کردن، پیروزی باشد.

- جوانمردانه بازی کردن از دیگر اصول بازی جوانمردانه به شمار می رود.

- در بازی جوانمردانه، ملزم به رعایت قوانین بازی هستید.

- شما باید به حریف، داوران، هم تیمی ها، مسئولین اجرایی و بینندگان در بازی جوانمردانه احترام بگذارید.

- اصول دیگر بازی جوانمردانهاینست که شما با وقار، شکست را بپذیرید.

- ترویج زیبایی های فوتبال از اصول ده گانه ی بازی جوانمردانه به شمار می رود.

- در بازی جوانمردانه، کسانی را تقبیح کنید که ورزش ما را بدنام می کنند.

- به دیگران کمک کنید تا زیر فشار فساد و انحراف پایداری ورزند.

- در بازی جوانمردانه به کسانی احترام بگذارید که از اعتبار فوتبال دفاع می کنند.

- برای ورزش ما طبق اصول بازی جوانمردانه، مواردی همچون فساد، مواد مخدر ، تخلف و دیگر موراد خطرناک را تقبیح و مردود کنید.

چه کسی برنده بازی جوانمردانه است؟

تمامی افراد در بازی جوانمردانه به عنوان پیروز میدان شناخته میشوند. مواردی همچون توجه هدفمند، متقابل و خودداری که نشات گرفته از آرمان های اخلاقی مشترک افراد است را پایه و اساس انجمن بازی جوانمردانه می دانند. امروزه افرادی همچون والدین، معلمان و در درجه اول رسانه ها وظیفه دارند که این ارمان ها و حس مسئولیت پذیری که در همکاری بشریت ضروری است را بوجود آورند.

جایزه بازی جوانمردانه فیفا

فیفا رفتار شایسته در ورزش را با اهدای این جایزه به رسمیت می شناسد و در تلاش است که روح بازی جوانمردانه و شفقت در فوتبال ملت ها را ارتقاء دهد. در سال ۱۹۸۷ برای نخستین بار ، جایزه بازی جوانمردانه فیفا اهدا شد و برنده ی این جایزه، افرادی همچون تیمها ، طرفداران، فدراسیون های فوتبال و حتی کل جوامع فوتبالی بودند. در هر سال، یک الی دو مرتبه جایزه بازی جوانمردانه فیفا را اهدا میکنندو فقط در سال ۱۹۹۴ هیچ کس به عنوان نامزد این جایزه انتخاب نشد.

پس از اهدای جایزه بازی جوانمردانه به باشگاه های هواداران، تیمهای ملی، انجمن های فوتبال و ورزشکاران توسط فیفا، بعضی از دریافت کنندگان، توانایی تسلط بر مشکلات سیاسی میان کشورهایشان را پیدا کردند. به طور مثال در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه، انجمن فوتبال ایران و ایالات متحده به خاطر رفتار ورزشی و همکاری متقابلشان توانستند این جایزه را به صورت مشترک دریافت کنند. این اتفاق بمدت ۱۰ سال بعد برای تیمهای ترکیه و ارمنستان و روابط تیره دیپلماتیک کشورهایشان رخ داد.

اعتقاد اندیشمندان اخلاق در جوامع مدرن اینست که ورزش و مسابقه بر رشد فردی و اجتماعی، تأثير شگرفی می گذارد بگونه ای که ورزش به عنوان بازتابی از فرهنگ هر جامعه تلقی میشود، البته در نظر داشته باشید که ورزش علاوه بر تاثیرگذاری، قابلیت تأثير پذیری از ارزش های جامعه را نیز دارد.

بازی جوانمردانه مالی

بازی جوانمردانه به اثبات این مسأله می پردازد که باشگاه ها بیش از درآمدشان نباید هزینه ای بپردازند و همچنین نباید با سایر باشگاه ها، بازیکنان یا مقامات مالیاتی، بدهی معوقه ای داشته باشند. اگر آن ها قوانین را رعایت نکنند، باشگاه ها می توانند آن ها را تحریم کنند و اقدام به حذف آن ها از مسابقات متشکل از سازمان یوفا نمایند. درواقع بازی جوانمردانه مالی در زمینه ی فوتبال قصد دارد بین باشگاه ها در سطح پولی به تعادل بهتری برسد تا از این طریق یک رویداد ورزشی بهتر را بوجود آورد.

جایزه بازی جوانمردانه,بازی جوانمردانه,عکس بازی جوانمردانه فوتبالبازی جوانمردانه از جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک مطرح شده است

گردآوری: بخش فوتبال سرپوش

 • 11
 • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ابوالفضل پورعرب,بیوگرافی ابوالفضل پورعرب,زندگینامه ابوالفضل پورعرب بیوگرافی ابوالفضل پورعرب و فعالیت های او (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:تئاتر، سینما، تلویزیون

پیشه:بازیگر

متولد:۱ تیر ۱۳۴۰

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

قد:۱۷۵ سانتیمتر

ادامه
وریا غفوری,بیوگرافی وریا غفوری,عکس وریا غفوری بیوگرافی وریا غفوری، فوتبالیست مشهور ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ متولد :۲۹  شهریور ۱۳۶۶

محل تولد:کردستان

ملیت:ایران

پست :مدافع، هافبک

قد:۱۷۸ سانتیمتر

ادامه
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • جمعه ۱۸ آذر
  جام جهانی
  کرواسی - برزیل
  ۱۸:۳۰
 • جام جهانی
  هلند - آرژانتین
  ۲۲:۳۰
 • شنبه ۱۹ آذر
  جام جهانی
  مراکش - پرتغال
  ۱۸:۳۰
 • جام جهانی
  انگلیس - فرانسه
  ۲۲:۳۰
ویژه سرپوش