مهمترین عناوین خبری
۱۰:۱۷ - ۲۳ دي ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۱۰۰۵۹۸۳
اخبار فلزات، طلا و ارز

آیا نرخ ارز افزایشی می‌شود؟

نوسانات ارز در ایران,اخبار طلا و ارز,خبرهای طلا و ارز,طلا و ارز

بازار ارز نسبت به روزهای پرنوسان ماه‌های پیش تفاوت بسیاری کرده است.خیابان فردوسی تا تقاطع خیابان منوچهری تهران که روزانه جمعیت زیادی را پذیرا بود، این روزها به حالت عادی خود بازگشته است. به غیراز خلوتی، حضور کمرنگ دلالان در بازار یکی دیگر از ویژگی‌های این روزهای بازار ارز است.

 

همین چند ماه پیش دلالانی که پاتوق خود را مقابل پاساژ افشار از دست داده بودند، در نزدیکی میدان فردوسی و مقابل شعبه بانک ملت جمع می‌شدند و انبوهی از خریداران و فروشندگان دور آنها می‌آمدند، این روزها کسب و کار در این خیابان عادی شده است. درمقابل تابلوی صرافی‌ها که انبوهی از مردم با ولع تغییرات لحظه‌ای نرخ ارز را دنبال می‌کردند، اکنون تنها رهگذران نیم نگاهی به این تابلوها می‌اندازند.

 

یکی از صرافان خیابان فردوسی درباره حال و هوای این روزهای بازار ارز به «ایران» می‌گوید: همین طور که می‌بینید دیگر خبری از شلوغی نیست و تعداد کسانی که برای خرید و فروش به ما مراجعه می‌کنند خیلی کم شده است. به گفته این فعال بازار ارز، بیشتر معاملات ارز خرد است و زیر هزار دلار انجام می‌شود. صراف دیگری در بازار می‌گوید: امروز(شنبه) هر دلار را ۱۱ هزار و ۱۰۰ تومان می‌خریم و ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومان می‌فروشیم. نرخ خرید یورو هم ۱۳ هزار تومان و فروش آن ۱۳ هزار و ۱۰۰ است که مراجعه کننده چندانی هم نداریم. این صراف درپاسخ به این سؤال که به چه دلیلی نرخ ارز افزایش یافت می‌گوید: همواره افت و افزایش نرخ ارز دلایل روشنی دارد ولی هم‌اکنون هیچ اتفاقی در بازار نیفتاده است که رشد ۲۰۰ تومانی نرخ دلار را به آن نسبت بدهیم.

 

بازار صرافی‌های بانکی داغ‌تر است

درحالی که صرافی‌های غیربانکی و مجاز از افت قابل توجه خرید و فروش ارز در روزهای اخیر خبر می‌دهند، بازار صرافی‌های بانکی که نرخ ارز درآنها کمتر از صرافی‌های غیربانکی است داغ‌تر است و تعداد مراجعه کنندگان به آنها هم بیشتر است. با وجودی که صرافی‌های غیربانکی هم به صورت محدود به متقاضیان ارز می‌فروشند، اما هم‌اکنون برخی از شعب پنج بانک کشور شامل ملی، پارسیان، ملت، سامان و تجارت ارز مسافرتی عرضه می‌کنند که این عرضه به‌طور معمول بین ساعت ۱۱ که قیمت‌های روز مشخص می‌شود تا ساعت ۱۵ انجام می‌شود.

 

برهمین اساس روزگذشته بانک‌های توزیع کننده، ارز مسافرتی یورو را ۱۲ هزار و ۹۸۹ تومان و ۷ ریال، عرضه می‌کردند که با احتساب کارمزد به حدود ۱۳ هزار تومان می‌رسید که نسبت به آخرین روز هفته گذشته ۱۶۷ تومان افزایش یافته است. البته این نرخ ممکن است درطول روز تغییر کند. براساس مقررات اعلام شده ارز مسافرتی از طریق صرافی‌های بانکی به ازای هر مسافر برای کشورهای نزدیک ۵۰۰ یورو و برای کشورهای دور هزار دلار عرضه می‌شود.

 

با وجود این سایر صرافی‌ها با دریافت مدارکی مانند کارت ملی، شماره تلفن همراه به نام شخص و کارت بانکی به نام خریدار تا سقف ۲ هزار دلار به نرخ روز به فروش می‌رسانند. در ساعات ابتدایی فعالیت بازار درصرافی‌های بانک‌ها نیز قیمت فروش دلار با ۲۲۰ تومان افزایش نسبت به نرخ پنجشنبه، ۱۱ هزار و ۱۰۰ تومان و نرخ خرید آن ۱۱ هزار تومان اعلام شد. قیمت فروش یورو نیز در صرافی‌های بانک‌ها ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان است.

 

اما در میانه روز قیمت ارز اندکی افزایش یافت به‌طوری که قیمت فروش دلار در صرافی‌های بانکی به ۱۱ هزار و ۳۵۰ تومان و نرخ خرید آن به ۱۱ هزار و ۲۵۰ تومان رسید. پس از نوسانات شدید در بازار ارز، طی هفته‌های اخیر دلار در کانال ۱۰ هزار تومانی جا خوش کرده بود و با نوسانات اندکی همراه بود. اما دیروز نرخ این ارز دوباره وارد کانال ۱۱ هزار تومانی شد، اتفاقی که برخی آن را به شایعات اخیر درباره ورشکستگی بانک‌ها و هزینه بالای ثبات نرخ ارز برای بانک مرکزی نسبت می‌دهند. 

 

برش

 

آیا نرخ ارز افزایشی می‌شود

میثم رادپور اقتصاددان و کارشناس بازار ارز درگفت‌و‌گو با «ایران» اعتقاد دارد که رشد روزگذشته نرخ ارز که دلار را به کانال ۱۱ هزار تومان برد نسبت به نوسانات اخیر دراین بازار زیاد نیست. به گفته وی دلاری که نرخ ۲۰ هزار تومان را هم تجربه کرده است نوسان ۲۰۰ تومانی برای آن ناچیز است. براساس توضیحات این کارشناس ارزی دلاردر ماه‌های گذشته نوسانات قیمتی بیش از ۵۰۰ تومان داشت و مقایسه شرایط فعلی بازار با آن دوره نشان از کاهش دامنه نوسانات دارد.

 

رادپور ادامه داد: حتی درشرایطی که هیچ اتفاقی نیفتاده است و همه چیز آرام است هم نمی‌توان انتظار ثبات قیمت‌ها را داشت چرا که ذات بازار این گونه است. وی اضافه کرد: پس از برجام با وجود عدم اطمینان‌هایی که همچنان وجود داشت ولی شرایط بازار را به نقطه‌ای رسانده بود که تا مدت‌ها انتظار اتفاق خاصی را نداشت و برهمین اساس شاهد ثبات نسبی قیمت‌ها بودیم. ولی هم‌اکنون به هرصورت نااطمینانی‌هایی در اقتصاد برای مثال درخصوص تحریم و درآمدهای نفتی وجود دارد که بازار نیم نگاهی به آن دارد.

 

وی درپایان تأکید کرد: هم‌اکنون تورم ناشی از جهش نرخ ارز در بازار کالایی ایجاد شده و تأثیر خود را گذاشته است و به همین دلیل حتی با نرخ بالای ۱۰ هزار تومان هم واردات کالا صرفه اقتصادی دارد. برهمین اساس باید انتظار داشت که میزان تقاضای ارز در بازار افزایش یابد.

 

سیاوش رضایی

 

 

  • 13
  • 7
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۱۳
جدیدترین
قدیمی ترین
با سعی و همت جناب آقای همتی و با این نرخ دلار تا عید امسال ۲۰ میلیارد دلار دیگه هم خارج میشه ... قیمت واقعی دلار ۱۰۰ هزار تومنه و اینو حتی یه بچه کوچیک هم میدونه !! دلار ۱۰ هزار تومنی در قبال نقدینگی وحشتناک و قیمتهای نجومی املاک ، یعنی صفر ، یعنی هیچ ... و کسانی که داریی های ملکی بسیار زیاد و گرانی دارند از این فرصت استفاده کرده و تمام دارائی های خود را به ارز تبدبل و از ایران خارج میکنند .. اینها همه توطئه هایی بود که صاحبین املاک در تهران به نتیجه رساندند و نتیجه هم گرفتند .. دلار سرسام آور بالا رفت و به طبع آن املاک ۲۰۰% گرانتر شد و حالا دلار که ارزان شده ، کماکان املاک با همان قیمتها معامله میشوند و آنهایی که مغزشان کار میکند پولشان را با دلار مفت ۱۰ هزار تومنی تبدبل و خارج میکنند !! جناب آقای همتی ، خزانه را به تاراج ندهید .. این خزانه و دلار متعلق به همه ملت است و نه آنهایی که میتوانند با هر کارت ملی ۲۲۰۰ دلار بگیرند ..!! حق بعضی که حتی نان برای خوردن ندارند را چگونه تامین میکنید ؟!! آیا آنها هم میتوانند از این دلار مفت سهمی داشته باشند ؟!!!؟؟؟؟؟!!!!! ممنونم
  • 0
  • 0
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش