جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
۱۸:۴۱ - ۳۱ فروردین ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۱۳۱۴۸
اخبار خواندنی ها و دیدنی ها

پایان عصر کت و شلوار مردانه!

کت و شلوار,پایان عصر کت و شلوار مردانه
درحالی که لباس‌های رسمی در سال‌های پیش از شیوع کرونا رو به کاهش بود؛ کار از خانه و قوانین و مقررات غیررسمی پس از اعمال قرنطینه ناشی از کرونا این روند را سرعت بخشیده است.

به گزارش فرارو به نقل از گاردین، خانواده "سایمون کاندی" هفت نسل است که در کار خیاطی کت و شلوار مردانه هستند و مشتریان زیادی نیز در طول رکود بزرگ و دو جنگ جهانی داشته اند. زرادخانه‌ای از قیچی و نخ خیاطی از زمان تاسیس برند آنان در سال ۱۸۰۶ تا مارس ۲۰۲۰ میلادی زمانی که دولت بریتانیا تقریبا به همه صاحبان کسب و کار دستور داد که از خانه کار کنند هر روز هفته در حال استفاده بوده است.

کاندی از اوایل دهه ۱۹۲۰ میلادی برای شرکت خانوادگی خود Henry Poole & Co در ساویل رو مرکز خیاطان در لندن کار کرده است. او می‌گوید:"شیوع این بیماری (کرونا) بدترین بحرانی است که کسب و کارمان تاکنون با آن مواجه شده است. این بسیار بدتر از رکود بزرگ یا جنگ‌هایی است که تا به حال رخ داده اند".

او در مغازه‌ای احاطه شده با ۴۸ حکم و نوشته قاب شده از خاندان سلطنتی بریتانیا و دیگر رهبران جهان می‌گوید:"در زمان جنگ، نیرو‌های متفقین اینجا بودند. بنابراین، ما برای آمریکایی‌ها و کانادایی‌ها یونیفورم دوخته بودیم و هنوز هم می‌توانستیم مشتریان را رو در رو ببینیم".

پس از پایان قرنطینه، کاندی و تیم اش در "ساویل رو" محله‌ای که در سراسر جهان به عنوان خانه بهترین لباس‌های مردانه سفارشی در لندن شناخته می‌شود به سر کار بازگشته اند و مشتریان نیز در حال مراجعه به مغازه آنان هستند، اما تعداد مشتریان به میزان پیش از اعمال قرنطینه نیست و کم‌تر از تعداد مشتریان پیش از بحران مالی ۲۰۰۸ میلادی است. پاژه که بیش از بیست سال در حوزه پوشاک مردانه کار کرده می‌گوید که کت و شلوار مدت‌ها پیش از شیوع کرونا رو به زوال بود و الزام پوشیدن لباس رسمی به آرامی از تشریفات اداری دور شده است.

کت و شلوار,پایان عصر کت و شلوار مردانه

او می‌گوید: "با این وجود، ۱۸ ماه دویدن و راه رفتن در خانه با یک هودی قطعا این روند را سرعت بخشیده است. زمانی که یک مرد مجبور بود در محل کار کت و شلوار بپوشد تنها یک دست کت و شلوار نداشت. او تعدادی کت و شلوار را به صورت چرخشی می‌پوشید و تعدادی کت و شلوار را نیز به خشکشویی داده بود و منتظر بود تا آماده شوند و دوباره بپوشد". پاژه می‌گوید مردان اکنون از این موضوع نگرانی‌ای ندارند که به روسای شان بگویند می‌خواهند در محل کار چه بپوشند. او می‌گوید:"به نظر می‌رسد به عنوان بخشی از توافق برای بازگشت به محل کار افراد کم تری کت و شلوار رسمی می‌پوشند".

ارزیابی شرکت تحقیقات بازار Kantar Worldpanel این استدلال را تایید می‌کند. این ارزیابی نشان داد که هزینه صرف شده برای خرید کت و شلوار مردانه از ۴۶۰ میلیون پوند در سال ۲۰۱۷ میلادی به ۱۵۷ میلیون پوند در سال ۲۰۲۰ میلادی کاهش یافته بود پیش از آن که در سال گذشته اندکی بهبود یافته و به ۲۷۹ میلیون پوند برسد.

پاژه اشاره می‌کند که کت و شلوار نه صرفا با لباس‌های دویدنی شلوار جین یا هودی بلکه با "ژاکت‌های چور" جایگزین می‌شود که ژاکت‌هایی هستند که در ابتدا برای کار‌های دستی، نقاشی یا لوله کشی طراحی شده بودند. این ژاکت‌ها که در اواخر دهه ۱۸۰۰ میلادی در فرانسه تولید شدند جایی که کارگران مزرعه و کارگران آن را می‌پوشیدند به دلیل سایه عمیق رنگ نیلی‌ای که بر روی آن دیده می‌شد به لباس‌های آبی کارگری معروف بودند.

پاژه می‌گوید:"لباس‌های کار که راحت و کاربردی هستند به لباس‌های اداری به ویژه در صنایع خلاق تبدیل شده اند. پارچه‌ها و جزئیات بهبود یافته اند، اما اساسا لباس‌هایی هستند که یک لوله کش قدیمی آن می‌پوشید".

برند M&S تعداد شعب فروشگاه‌های فروش کت و شلوار را از ۲۴۵ فروشگاه به ۱۱۰ فروشگاه کاهش داده است.

تیلور مدیر پوشاک مردانه M&S می‌گوید فروش کت و شلوار آن برند از سال ۲۰۱۹ میلادی به این سو دست کم ۷ درصد کاهش یافته است. او می‌افزاید:"شیوع کرونا به سرعت روی روند فروش لباس‌های غیررسمی تاثیر گذاشت به ویژه برای دفتر کار جایی که برای بسیاری پیراهن چینو پیراهن یونیفرم تازه قلمداد می‌شود".

کت و شلوار,پایان عصر کت و شلوار مردانه

برند Gieves & Hawkes شناخته شده‌ترین برند خیاطی در "ساویل رو" که قدمت آن به سال ۱۷۷۱ میلادی باز می‌گردد به زودی به طور کامل از بین خواهد رفت و منحل می‌شود. ترینیتی گروپ مالک چینی آن در اوایل سال جاری پس از ناکامی در یافتن خریدار برای محصولات این برند را منحل اعلام کرد.

مانند بسیاری از برند‌های دیگر Gieves & Hawkes شروع به فروش لباس‌های نظامی به افسران ارتش کرد. هاردی امیز برندی که توسط سِر "ادوین هاردی امیز" در سال ۱۹۴۶ میلادی تاسیس شد و در دوخت کت و شلوار برای ورزشکاران المپیکی بریتانیا تخصص داشت در سال ۲۰۱۹ میلادی منحل شد. "توماس پینک" برند معروف پیراهن لندن در سال ۲۰۲۰ میلادی فعالیت اش را متوقف کرد.

"اندی ساکستون" کارشناسان مد می‌گوید که انتظار ندارد بازار کت و شلوار‌های اداری بهبود یابد، اما معتقد است که مردم بیش از هر زمان دیگری مایل هستند برای خرید کت و شلوار‌های عروسی و مهمانی هزینه کنند.

او می‌گوید:"بازار فروش کت و شلوار ظرف پنج سال ۴۰ درصد کاهش یافته است من فکر نمی‌کنم که فروش هرگز به سطح سابق بازگردد، اما احساس می‌کنم فرصت‌های زیادی برای لباس پوشیدن برای جشن‌ها وجود دارند. احساس می‌کنم همه در مراسم عروسی بسیار بزرگ شرکت خواهند کرد". ساکستون می‌گوید که خریداران خواستار لباس‌هایی هستند که برای شان سرسختانه‌تر کار کنند. او می‌گوید:"آنان نمی‌خواهند پولی را صرف خرید لباسی صرفا برای دفتر کار کنند. آنان می‌خواهند لباس‌های شان انعطاف پذیر بوده و ماهیتی چند منظوره داشته باشند:"بله، من می‌توانم آن را در محل کار بپوشم، اما می‌توانم آن را در یک شب بیرون از منزل با همسرم نیز بپوشم". اکنون همه چیز در مورد محو کردن مرز‌های بین کار و زندگی است".

کت و شلوار,پایان عصر کت و شلوار مردانه

بر اساس داده‌های WGSN Instock در جمعه سیاه (بلک فرایدی) در بریتانیا کت و شلوار‌ها بیشترین تخفیف (۵۴ درصد) را داشتند.

کاندی می‌گوید:" دلیل این که بسیاری از مردان جوان کت و شلوار را دوست ندارند آن است که سایز نامناسبی را به تن کرده اند. بسیاری از مردان می‌گویند از پوشیدن کت و شلوار متنفر هستند، اما این احتمالا بدان خاطر است که در مدرسه مجبور شده‌اند کت و شلوار‌های نامناسب بپوشند. من هم از پوشیدن آن کت و شلوار‌ها متنفر هستم چرا که مناسب نبودند. قانون شماره یک آن است که کت و شلوار باید طبیعی باشد و شل یا تنگ نباشد".

"کاندی" می‌گوید:"پوشیدن کت و شلوار نامناسب بدتر از نپوشیدن آن است. یادتان هست زمانی که "مارک زاکربرگ" را از فیس بوک به کنگره برده بودند؟ او شبیه یک بچه مدرسه‌ای شیطان به نظر می‌رسید، زیرا کت و شلوارش سه سایز کوچک‌تر بود. "نیویورک تایمز" به او لقب "کت و شلوار متاسفم" را داد".

  • 15
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش