سه شنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۲
۱۲:۱۱ - ۱۶ آذر ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۹۱۴۰۲
اخبار خواندنی ها و دیدنی ها

کشف قدیمی ترین شواهد از حرکت انسان بر روی دو پا(+ عکس)

ردپا های فسیلی,انسان های اولیه
دانشمندان در مطالعه ای که اخیراً منتشر شده موفق شدند مجموعه ای از ردپا های فسیلی را که قبل از این بعنوان ردپای خرس تصور می شد، بعنوان قدیمی ترین شواهد از حرکت انسان های نخست بر روی دو پا شناسایی کنند.

مجموعه ای از ردپا های فسیلی در کشور تانزانیا که قبل از این بعنوان رد پای خرس شناسایی شده بود، با قدمتی در حدود چهار میلیون سال، اکنون بعنوان قدیمی ترین شواهد حرکت انسان های نخست بر روی دو پا مورد تأیید قرار گرفته است.

به گزارش فرارو، قدیمی ترین شواهد صریح از راه رفتن عمودی در نسل انسان، ردپایی است که در سال ۱۹۷۸ در لائتلی تانزانیا، توسط دیرینه شناس مشهور مری لیکی و تیمش کشف شد. قدمت این ردپا ها به ۳.۷ میلیون سال پیش می رسد. مجموعه دیگری از ردپا های مرموز نیز در سال ۱۹۷۶ در نزدیکی همان سایت حفاری شد، ولی در پایان این احتمال مطرح شد که مربوط به خرس است. اما حفاری مجددی که اخیراً در این سایت به انجام رسید و تجزیه و تحلیل مقایسه ای جدیدی که انجام شد، ثابت کرد که این ردپا ها توسط یک انسان اولیه دو پا ایجاد شده است.

الیسون مک نات، نویسنده اصلی این مقاله و استادیار دانشکده پزشکی استئوپاتیک در دانشگاه اوهایو، می گوید:« با توجه به شواهد فزاینده برای تنوع حرکتی و گونه ها در سوابق فسیلی انسان های اولیه در ۳۰ سال گذشته ، این ردپا های غیرعادی سزاوار بررسی مجدد هستند.» او کار را بعنوان دانشجوی کارشناسی ارشد در رشته اکولوژی، تکامل، محیط زیست و جامعه در کالج دارتموث آغاز کرد، جایی که او بر روی بیومکانیک راه رفتن در انسان های اولیه تمرکز کرد و از آناتومی مقایسه ای ، از جمله خرس ها، برای درک چگونگی تماس استخوان پاشنه با بدن استفاده کرد.

ردپا های فسیلی,انسان های اولیه

مک نات مجذوب ردپا های دوپایی( راه رفتن عمودی) در سایت لائتولی A شد. لائتولی به خاطر ردپای معروف خود از برخی انسان های اولیه در سایت های G و S که عموماً بعنوان Australopithecus afarensis پذیرفته شده اند، مشهور است. ولی از آنجایی که ردپا ها در سایت A بسیار متفاوت بود، بعضی از محققان تصور کردند که این ردپا ها توسط خرس جوانی ایجاد شده که به صورت عمودی روی پا های عقب خود راه می رفته است.

برای تعیین ماهیت ردپای سایت A، در ژوئن ۲۰۱۹، یک تیم تحقیقاتی بین المللی به سرپرستی چارلز موسیبا، دانشیار انسان شناسی در دانشگاه کلرادو، به لائتولی رفتند. با بررسی مجدد پنج ردپای متوالی، آن ها شواهدی را شناسایی کردند مبنی بر اینکه ردپا های فسیلی توسط یک انسان اولیه ایجاد شده است. محققان ردپای Laetoli Site A را با رد پای خرس سیاه( Ursus americanus)، شامپانزه( Pan troglodytes) و انسان( Homo Sapiens) مقایسه کردند. آنها چهار خرس سیاه نوجوان نیمه وحشی را شناسایی کردند که اندازه پاهایشان شبیه به ردپا های سایت A بود. هر خرس با شربت افرا یا سس سیب اغوا می شد تا بایستد و روی دو پای عقب خود در مسیری پر از گل راه برود تا رد پای آن ها را بگیرد.

جرمی دیسیلوا، نویسنده ارشد و دانشیار انسان شناسی در دارتموث، می گوید:خرس ها با راه رفتن، قدم های بسیار وسیعی برمی دارند و به جلو و عقب می چرخند. ماهیچه های لگن و شکل زانو اجازه چنین حرکت و تعادلی را نمی دهد. به گفته محققان، پاشنه های خرسی مخروطی هستند و انگشتان پا و پا های آن ها شبیه بادکنک هستند، در حالیکه پا های انسان اولیه مربعی شکل هستند و انگشت شست برجسته ای دارند. با این حال، ردپا های سایت A ثبت می کنند که این انسان در حین راه رفتن یکی از پاهایش را روی پای دیگر می گذارد.

ردپا های فسیلی,انسان های اولیه

مک نات می گوید:« هرچند انسان ها معمولاً گام های متقاطع را بر نمی دارند، اما این حرکت زمانی رخ می دهد که فرد در تلاش برای برقراری مجدد تعادل خود است. ردپای سایت A ممکن است نتیجه راه رفتن یک انسان در منطقه ای باشد که سطحی ناهموار داشته.» طبق ردپا های جمع آوری شده از شامپانزه های نیمه وحشی در پناهگاه شامپانزه جزیره نگامبا در اوگاندا نیز دو دانشمند جوان دانشگاه استونی بروک، دریافتند که شامپانزه ها پاشنه های نسبتاً باریکی در مقایسه با جلوی پای خود دارند که ویژگی مشترکی با خرس ها محسوب می شود. ولی ردپا های لائتولی، از جمله ردپا های سایت A، پاشنه های پهنی نسبت به جلوی پای خود نشان میدهند پس به قطعیت میتوان گفت این ردپا ها متعلق به یک انسان اولیه دوپا است.

دسیلوا، که مطالعاتش بر منشأ و تکامل راه رفتن انسان تمرکز دارد، می گوید:« از طریق این تحقیق، ما اکنون شواهد قطعی از ردپا های سایت A داریم که نشان می دهد گونه های مختلف از انسان های نخستین به صورت دوپا روی این منظره راه می رفتند ، اما واقعیت این است که روش های مختلفی برای چنین راه رفتن دوپا داشتند.»

  • 12
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رسول خطیبی رسول خطیبی سرمربی تیم پیکان

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
ویژه سرپوش