یکشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۰
۰۹:۲۳ - ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۱۰۱۴۰۰
اخبار خواندنی ها و دیدنی ها

۷ نماد مشهور و شناخته‌شده همراه با معنی و ریشه‌ی آن‌ها

حرف زدن و صحبت کردن امروزی، با گذشته تفاوت زیادی دارد و بسیاری از چیز‌ها تغییر کرده است. در حال حاضر با با استفاده از علامت‌ها و علائم اختصاری با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنیم و کلمات کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به عنوان مثال، انگلیسی زبان‌ها از واژه «lol» (خندیدن با صدای بلند) برای نشان دادن خوشحالی خود استفاده می‌کنند و یا آنکه عده زیادی برای ابراز علاقه به هم قلب نشان می‌دهند. اما این علامت‌ها و نماد‌ها از کجا آمده و ریشه شان به کجا باز می‌گردد؟

ما در این مقاله قصد داریم ریشه‌ها و چگونگی شکل گیری ۷ نماد بسیار مشهور را مورد بررسی قرار داده و آن‌ها را برای شما بیان کنیم. توضیحات ارائه شده را با دقت بخوانید تا با چگونگی شکل گیری نماد‌های مشهور آشنا گردید.

۱. علامت وَ (and) (&)‎

اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

این نماد (&) در واقع حرف عطف لاتین «et» یا همان «and» انگلیسی را نشان می‌دهد. این نوشتار ابتدا توسط «تیرو» منشی «سیسرون» در روم باستان اختراع گشت. تیرو برای تسریع روند نوشتن، گروهی از علامت‌های اختصاری را توسعه داد که بعد‌ها به خط «تیرونین» شهرت یافت.

قرن‌ها بعد، این علامت در قاره اروپا و آمریکا بسیار رواج یافت و برای مدت‌ها جزء الفبای انگلیسی به شمار می‌رفت. کلمه انگلیسی «ampersand» (&)‎ در واقع از ترکیب «And per se and» تشکیل شده و معلم‌ها از آن برای تلفط حروف A تا Z استفاده می‌کردند. در طول زمان، حروف E و T با یکدیگر ترکیب شدند و نماد امروزی را به وجود آوردند.

۲. نماد قلب

اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

همه به این موضوع واقفند که قلب منزلگاه عشق است، اما نمادی که برای نشان دادن قلب به کار می‌رود، هیچ شباهتی به شکل واقعی قلب انسان ندارد. نظریه‌های مختلفی در این زمینه مطرح شده که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

هنگامی که قو‌ها در میان دریاچه به یکدیگر نزدیک می‌شوند، نماد خاصی شبیه به علامت قلب شکل می‌گیرد. در بسیاری از فرهنگ‌های جهان، این پرندگان به خاطر آن که برای همیشه کنار هم هستند، به عنوان سمبل عشق و وفاداری شناخته می‌شوند.

تئوری بعدی، ریشه نماد قلب را در برگ پیچک می‌داند. در نقاشی‌های یونانی‌ها معمولا پرتره‌هایی از دینوسوس – خدای زراعت و احساس – بر روی برگ‌های پیچک دیده می‌شد.

۳. نماد بلوتوث

اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

در قرن دهم پس از میلاد مسیح، پادشاهی به نام «هارالد بالتاند» در دانمارک حکومت می‌کرد. این فرد به خاطر متحد کردن قبایل دانمارک و ساختن کشوری واحد، در تاریخ شهرت زیادی دارد. او به بلو بری علاقه زیادی داشته و حداقل یکی از دندان هایش آبی رنگ بوده اند. به همین دلیل به بالتاند لقب «بلوتوث» (Bluetooth) داده بودند.

اگر دقت کنید، فناوری بلوتوث نیز می‌تواند چند دستگاه را به یکدیگر متصل کند. نماد امروزی که بلوتوث را نشان می‌دهد، از دو نشان اسکاندیناویایی تشکیل شده است: «Hagall» که لغتی مشابه با «H» لاتین است و «Bjarkan» که معادل «B» در لاتین به شمار می‌رود. این دو نشان از نام «هارالد بالتاند» گرفته شده اند. نخستین دستگاه بلوتوثی نیز شبیه دندان بود و رنگ آبی داشت.

۴. نماد پزشکی

اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

عده کمی از فلسفه این علامت (یک چوب همراه با دو بال و مار‌هایی که به دورش پیچیده اند) آگاهی دارند. نماد پزشکی که بیشتر در داروخانه‌ها دیده می‌شود، توسط یک اشتباه شکل گرفته است.

بر اساس یکی از افسانه‌های یونان، هرمس خدای باستانی یک چوب جادویی به نام عصای چاووش (Caduceus) در اختیار داشت که شبیه به ابزار‌های پزشکی مدرن به نظر می‌رسید. این عصای قدرتمند می‌توانست هر گونه نیرنگ و سازش دشمنان را متوقف کند، اما هیچ ربطی به پزشکی نداشت.

واقعیت این است که بیش از ۱۰۰ سال پیش، پزشکان ارتش آمریکا این عصا را با چوب دستی استقلبیوس (بال نداشت و تنها یک مار در آن به چشم می‌خورد) اشتباه گرفتند. به خاطر آن که استقلبیوس الهه شفا و دارو بود، این اشتباه کاملا قابل درک جلوه می‌کرد. امروزه علامت مذکور ریشه دوانده و در اماکن پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۵. نماد روشن کردن دستگاه

اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

این علامت در همه جا دیده می‌شود، اما کمتر کسی از علل به کار گیری آن آگاهی دارد. مهندسان دهه ۱۹۴۰ میلادی از سیستم دو تایی (binary) برای نشان دادن وضعیت کلید‌ها استفاده می‌کردند. در آن زمان، ۱ به معنای روشن و ۰ به معنای خاموش بود. در گذر زمان، ۰ و ۱ با یکدیگر ترکیب شدند و علامت امروزی را به وجود آوردند.

۶. نماد صلح

اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

نماد صلح در جریان تظاهرات سال ۱۹۵۸ علیه سلاح‌های هسته‌ای اختراع شد. این سمبل از علامت‌های با پرچم برای حروف N و D تشکیل شده که اولِ کلمات عبارت «Nuclear Disarmament» به معنای خلع سلاح هسته‌ای هستند.

در زبان پرچم ها، حرف N به معنای نگه داشتن پرچم‌ها به صورت V برعکس است و D نیز به معنای بالا و پایین نگه داشتن آن‌ها در جهت مخالف تلقی می‌شود. این علامت‌ها نماد صلح امروزی را تشکیل دادند.

۷. نماد «OK»

اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

حتما شما نیز تا به حال از دست خود برای رساندن مفهوم «OK» استفاده کرده اید. معمولا آشپز‌ها هنگام رضایت داشتن از طعم غذا این کار را انجام می‌دهند. البته این علامت در برخی کشور‌ها پیام مثبتی به همراه ندارد. فرانسوی‌ها آن را به معنای فردی که هیچ چیز ندارد، تلقی می‌کنند. نظریه‌های مختلفی برای این نماد مطرح می‌گردد:

برخی‌ها آن را مخفف عبارت «Old Kinderhook» محل تولد مارتین فن بورن هشتمین ریس جمهور آمریکا می‌دانند. در طول کمپین انتخاباتی او، فن بورن برای خودش نام مخففی انتخاب کرد که از از محل تولدش نشات می‌گرفت. شعار کمپین او «Old Kinderhook is O. K» بود و پوستر‌ها نیز فردی را با ژست «OK» نشان می‌دادند.

فرضیه مشابهی برای اندرو جکسون هفتمین رئیس جمهور آمریکا وجود دارد. وی این اصطلاح را هنگام نهایی کردن تصمیم هایش به کار می‌برد. او به جای استفاده از عبارت «All correct» از معادل آلمانی آن یعنی «Oll korrect» استفاده می‌کرد که به اختصار OK خوانده می‌شود.

بسیاری این نماد را شبیه به علامت مودرا – ژستی نمادین در هندو‌ها و بودایی‌ها می‌دانند. مودرا در آموزش و تمرینات مخصوص استفاده می‌شود و بسیاری از هندی‌ها اعتقاد دارند که شخص بودا این ژست را ابداع کرده است.

bartarinha.ir
  • 16
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
جواد عزتی,بیوگرافی جواد عزتی,عکس جواد عزتی بیوگرافی جواد عزتی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر همسرش)

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۶۰

تحصیلات:فارغ التحصیل تئاتر از هنرستان سوره

زمینه فعالیت:بازیگر

همسر:مه لقا باقری

ملیت:ایرانی

ادامه
دارا خسروشاهی کیست,بیوگرافی دارا خسروشاهی,عکس دارا خسرو شاهی بیوگرافی دارا خسروشاهی مدیر عامل اجرایی اوبر (+ تصاویر)

زاده:۷ خرداد ۱۳۴۸

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بیزینس ایرانی آمریکایی و مدیر عامل اجرایی اوبر و  مدیر عامل اجرایی سابق اکسپیدیا 

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
 ناصر خسرو,بیوگرافی ناصر خسرو,ناصر خسرو قبادیانی زندگینامه ناصر خسرو یکی از شاعران و فیلسوفان خراسان

زمینه فعالیت:شاعر، فیلسوف، حکیم، جهانگرد و مبلغ ۹ذیقعده ۳۹۴ قمری مذهب اسماعیلی

تولد:۹ ذیقعده ۳۹۴ قمری

وفات:۴۶۷ شمسی

محل زندگی:شهر قبادیان و شهر بدخشان در افغانستان

زمان حکومت:غزنویان و سلجوقیان

ادامه
 مهرداد جم,بیوگرافی مهرداد جم,عکس های مهرداد جم بیوگرافی مهراد جم از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

متولد:۱۳۷۶/۰۵/۱۴ آبادان

ملیت:ایرانی

حرفه:خواننده، ترانه سرا، آهنگساز 

سال های فعالیت: ۱۳۹۷ تا کنون

بیوگرافی مهراد جم

محسن سعیدی کیا متولد ۱۴ مرداد سال ۱۳۷۶ در شهر آبادان است که نام هنری او مهراد جم میباشد.

ادامه
سرنا ویلیامز,بیوگرافی سرنا ویلیامز,سرنا ویلیامز تنیسور بیوگرافی سرنا ویلیامز تنیسور مشهور آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۲۶ سپتامبر ۱۹۸۱ ‏

زادگاه:سگینو، میشیگان،  ایالات متحده آمریکا

ملیت:آمریکایی

پیشه:تنیسور  آمریکایی

قد:۱٫۷۵ متر

ادامه
گرشا رضایی,بیوگرافی گرشا رضایی,عکس های گرشا رضایی بیوگرافی گرشا رضایی (خواننده) بهمراه تصاویرش

متولد:۲۲ اردیبهشت ۱۳۶۳

زمینه فعالیت: موسیقی پاپ

پیشه:خواننده، آهنگساز و نوازنده

سالهای فعالیت:۱۳۹۱ تاکنون

ساز تخصصی: گیتار الکترونیک

قد:۱۹۰ سانتیمتر

ادامه
روحانی الهام علی اف,تصاویر خانوادگی الهام علی اف,زندگی شخصی الهام علی اف بیوگرافی الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان (+ تصاویر خانوادگی)

زاده:۲۴ دسامبر ۱۹۶۱

زادگاه:باکو،  جمهوری سوسیالیستی آذربایجان شوروی ( اکنون جمهوری آذربایجان)

ملیت:آذربایجانی

پیشه:سیاستمدار

دین:اسلام شیعه

ادامه
ویژگیهای خضر,نام فرزندان حضرت خضر,عکس حضرت خضر زندگینامه حضرت خضر(ع) و داستان زندگی او

دین: اسلام

ملیت: ایرانی

پیامبران هم‌عصر:موسی (ع)

قدمگاه های حضرت خضر: مسجد کوفه، کوه حضرت خضر و ...

سرانجام حضرت خضر: عمری جاودانه

ادامه
گلاره عباسی,عکس جدید گلاره عباسی,تصاویر جدید گلاره عباسی بیوگرافی گلاره عباسی بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۹ تیر ماه ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته تئاتر 

همسر: ادیب راد

ملیت:ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش